مافیا به کیوسک‌های مطبوعاتی هم رسید - رسانه مجازی نیلسو

مافیا به کیوسک‌های مطبوعاتی هم رسید

«مافیا» کلمه‌ای است که بسیار به گوش مردم آشناست و هرچند وقت یک‌بار رسانه‌ها خبر از وجود مافیا در بخش‌هایی از اقتصاد خرد می‌دهند. حالا هم جدیدترین اخبار حاکی از ظهور مافیای کیوسک‌داران است. مافیایی که مانع از طرح ساماندهی کیوسک‌ها ازسوی شهرداری تهران می‌شوند.

  • توسط شاهین فلسفی
کیوسک‌های مطبوعاتی

ساماندهی کیوسک‌های مطبوعاتی سال‌هاست که در دستورکار مدیریت شهری قرار دارد و هر سال مدیران وعده می‌دهند که تا پایان سال کیوسک‌ها ساماندهی می‌شوند، اما اتفاقی رخ نمی‌دهد. این کیوسک‌ها بیشتر از کارکرد مطبوعاتی به سوپرمارکت و همچنین محلی برای فروش سیگار تبدیل شده‌اند و همچنین بخش عمده‌ای از معابر شهر را اشغال کرده‌اند. به همین خاطر، شهرداری تهران تصمیم گرفت کیوسک‌های جدیدی طراحی کند تا به‌راحتی داخل این مکان‌ها قابل‌مشاهده باشند و از هرگونه تخلف احتمالی جلوگیری شود اما این کار به دلیل وجود مافیای کیوسک‌دارها در تهران که با هرگونه ساماندهی مخالف هستند، انجام نشد.

بیشتر بخوانید:

 گفته می‌شود بیش از 1500 کیوسک در تهران وجود دارد و در 15 الی 16 سال گذشته هیچ مجوز جدیدی صادر نشده و در این زمینه شاهد تداخل صنفی هستیم. معمولاً کیوسک‌ها در نقاطی قرار دارند که مسیر عبور شهروندان است. علاوه بر این جانمایی این کیوسک‌ها در دهه 70 انجام شده و باید برای مکان‌نمایی آن‌ها مطالعه جدیدی صورت گیرد. حتی برخی کیوسک‌ها در سطح شهر به‌جای فروش مطبوعات اقدام به فروش لباس می‌کنند و این کار برخلاف قرارداد اولیه آن‌هاست ولی آن‌ها این کار را انجام می‌دهند.

اجاره 3 تا 7 میلیون تومانی کیوسک

کیوسک‌های مطبوعاتی از سوی صاحبانشان ماهانه 3 تا 7 میلیون اجاره داده می‌شود، این در حالی است که پولی که بابت اجاره به شهرداری می‌دهند بین 100 تا 300 هزار تومان است.

حمیدرضا تحصیلی، مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل تهران دراین‌باره به یکی از رسانه‌ها گفت: در حال حاضر عددی که پرداخت می‌شود و گاهی هم پرداخت نمی‌شود ماهی ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است و پرداخت این مبلغ به این شکل است که خیابان‌های بالای شهر ما و به‌عنوان‌مثال لاکچری، ۳۰۰ هزار تومان و کیوسک‌های پایین‌شهر ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کنند.

وی افزود: کیوسک‌های امروزی که به روزنامه‌فروشی تبدیل شده‌اند در قدیم دکه‌های یخ‌فروشی بوده‌اند که به علت تغییر مدیریت‌های مختلف شهرداری این دکه‌ها به‌مرور زمان پیکره خود را تغییر داده‌اند.

وی ادامه داد: کیوسک مطبوعات می‌توانند به‌عنوان منبع درآمد پایدار برای شهرداری تهران باشد.

کیوسک‌های مطبوعاتی
کیوسک های مطبوعاتی می‌توانند یکی از منابع کسب درآمدهای پایدار برای شهرها باشند

به گفته تحصیلی، یکی از قوانین در حوزه شهری این است که خیابان و پیاده‌راه به‌عنوان یک مسیر عمومی شناخته می‌شود و کسی حق ندارد آن را اجاره دهد و ما به همین علت تصمیم گرفتیم که کیوسک‌های روزنامه را ساماندهی کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که سازوکار ساماندهی کیوسک‌های روزنامه به چه شکل است، گفت: ما به‌عنوان مدیریت شهری وظیفه داریم که ساماندهی کیوسک‌ها را انجام دهیم و دراین‌باره جلسه‌های متعدد با اتاق اصناف برگزار کردیم و توافق‌هایی نیز دراین‌باره صورت گرفت و نماینده دادگستری برای بحث قیمت‌گذاری کیوسک‌ها نیز وارد مذاکره شد.

کسب درآمد پایدار شهرداری از کیوسک‌ها

این مقام مسئول گفت: می‌خواهیم این کیوسک‌ها را ساماندهی کنیم ولی نه به شکل امروزی، بلکه برای آن کاربری‌های دیگری در نظر گرفته است؛ به‌عنوان‌مثال تصمیم داریم که روی این کیوسک‌ها پنل‌های خورشیدی برای تأمین برق نصب شود و در کنار آ‌ن از تابلو‌های تبلیغاتی و آنتن‌های اینترنت استفاده کنیم تا شهرداری بتواند درآمد پایداری در این زمینه کسب کند.

مخالفت عضو شورا با تغییر کاربری کیوسک‌ها

اما این تصمیم واکنش عضو شورای شهر تهران را در پی داشت. زهرا نژادبهرام، عضو هیأت‌رئیسه شورای شهر تهران دراین‌باره گفت: عقیده من بر این است که بحث نظارت بر فعالیت کیوسک‌ها باید به‌صورت جدی انجام شود و این نظارت‌ها باید مستمر باشد.

به اعتقاد این عضو شورا، نظارت‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که تمام فعالیت‌های افرادی که به‌عنوان دست چندم در کیوسک‌ها در حال فعالیت هستند، به‌صورت دائم زیر نظر باشد و مدارک افراد مشغول در کیوسک به‌صورت هفتگی چک شود تا حق بهره‌برداری این کیوسک‌ها به افراد غیر واگذار نشود.

نژادبهرام درباره تغییر ماهیت این کیوسک‌ها گفت: من به‌عنوان یکی از اعضای شورای شهر تهران با تغییر ماهیت این کیوسک‌ها مخالف هستم و علت مخالفتم این است که در تمام دنیا کیوسک‌های روزنامه‌فروشی وجود دارد و جراید و مجلات را نمی‌توان از این کیوسک‌ها جدا کرد.

 این عضو شورا گفت: اگر ساماندهی مشاغل قصد تغییر ماهیت این کیوسک‌ها را دارد و دستگاه عابربانک و شارژگاه موتورسیکلت برقی در آن ایجاد کند بهتر است به فکر احداث مکان‌های دیگری در پایتخت باشد، زیرا کیوسک‌ها را نمی‌توان از روزنامه و جراید جدا کرد.

وی تأکید کرد: یکی از برنامه‌های ساماندهی مشاغل باید نظارت بر فروش اقلام خوراکی در کیوسک‌ها باشد و قانون ممنوعیت فروش دیگر اقلام در کیوسک‌های روزنامه‌فروشی به‌طورجدی دنبال شود.

قانون‌گریزی کیوسک‌داران

بر اساس این گزارش، در قانون شهرداری‌ها مصوب سال 1334 بندی در خصوص ساماندهی مشاغل مزاحم وجود دارد که این وظیفه را برعهده شهرداری‌های کشور قرار داده است.

این آیین‌نامه به پیشنهاد وزارت کشور در دی‌ماه سال 1396 به تصویب هیأت‌وزیران رسید. در دستورالعمل اجرایی این آیین‌نامه کارگروه ملی و محلی پیشنهاد داده شده که در کارگروه ملی حضور همه دستگاه‌های ملی از جمله نماینده شهرداری‌ها الزامی است.

کیوسک های مطبوعاتی
کیوسک های مطبوعاتی منبعی برای درآمدهای پایدار محسوب می‌شوند

یکی از معضلات اساسی که سال‌هاست شهرداری با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، قانون‌گریزی کیوسک‌داران است. آن‌ها در کیوسک‌ها اقدام به فروش دخانیات و مواد غذایی می‌کنند و به‌واسطه کسب درآمد بیشتر این اقلام جای مطبوعات را در این دکه‌ها گرفته است.

سال گذشته خبر رسید که فروش دخانیات در کیوسک‌های مطبوعاتی ممنوع شد. فرهاد افشار، مدیرعامل وقت شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با تأکید بر اینکه در قراردادهای جدید با کیوسک‌داران نسبت به ممنوعیت فروش دخانیات و سایر اقلام به‌جز مطبوعات به آن‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود، گفت: هرگونه تخلف علاوه بر جریمه می‌تواند به جمع‌آوری کیوسک نیز منتهی شود. باوجوداین همچنان شاهدیم که مواد دخانی در این مکان‌ها به فروش می‌رسد و هیچ کیوسکی هم جمع نشده است.

یکی از کیوسک‌داران می‌گوید: مگر ما در روز چقدر روزنامه می‌فروشیم؛ تمام سود ما از فروش دخانیات و مواد خوراکی است. ماهانه 4 میلیون اجاره کیوسک می‌دهم باید یک‌جور هزینه‌ها را تأمین کنم.

یکی دیگر از کیوسک‌داران که در مناطق شمالی تهران بود، گفت: ماهانه 7 میلیون اجاره می‌دهیم و پاخور کیوسک ما خدا را شکر خوب است اما نمی‌توانیم سیگار نفروشیم چون بیشتر درآمد ما از همین راه است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer