ما سراپا گوش هستیم - رسانه مجازی نیلسو

ما سراپا گوش هستیم

چگونه کتاب‌های صوتی می‌توانند سلامت روانی را تقویت کنند؟

  • توسط مونا محمدنژاد
the gravity - ما سراپا گوش هستیم

گوش دادن به رمان‌ها و آثار غیرداستانی با صدای بلند نه‌تنها به مطالعه بهتر و بیشتر ما کمک می‌کند، بلکه باعث بهبود سلامت روانی نیز می‌شود. بدون شک، فروش سالانه کتاب‌های صوتی لحظه به لحظه در حال افزایش است و این ریشه در پیشینه طولانی آن دارد. (در قرون وسطی، به‌دلیل کمبود کتب و کم‌سوادی یا بی‌سوادی، در کشورهای مختلف قرائت‌خانه‌هایی وجود داشت که نقش ابتدایی کتابخانه را ایفا می‌کردند و در آن‌ها شخصی با صدای رسا کتاب‌ها را برای افراد مختلف می‌خواند)

بیشتر بخوانید:

1- کتاب‌ صوتی شما را به کودکی‌تان می‌برد

برای بسیاری از ما، اولین تجربه مطالعه، خواندن کتابی است که یکی از والدین یا مربیان مهدکودک برای ما خوانده‌اند و ما گوش داده‌ایم و این می‌تواند تداعی‌کننده لذت از شنیدن کتاب در کودکی باشد؛ برای مثال، کتاب صوتی مرا در 50 سالگی می‌تواند به دوران کودکی، رختخوابم و داستان «خانم تیگویوینکل» از بئاتریس پاتر یا «هانسل و گرتال» از هانس کریستین اندرسون بازگرداند. ما خوشبختیم که از نسلی بودیم که با شنیدن و خواندن کتاب به خواب می‌رفتیم.

در آن زمان، بازی‌های رایانه‌ای و دستگاه‌های الکترونیکی با این وسعت وجود نداشت تا بتواند ما را درگیر فیلم و بازی کند. مطالعه برای رسیدن به آرامش یکی از معدود جذابیت‌های ما بود که این امکان را فراهم می‌کرد که کودک آرامش ذهنی کسب کند و نظم را بیاموزد.

2- داستان‌ها کمک می‌کنند تا جهان را بهتر درک کنیم

داستان‌ها در طول تاریخ روندی شفاهی را طی کرده‌اند تا به نویسندگانی رسیده که آن را به نگارش درآوردند؛ از جمله هانس کریستین اندرسون، برادران گریم و حتی شکسپیر داستان‌های تاریخی را که سینه به سینه و نسل به نسل رسیده بودند به‌صورت مکتوب درآوردند. همان‌طورکه پرفسور هلن کوپر از دانشگاه کمبریج به ما یادآوری می‌کند، داستان هملت ابتدا 1200 قبل به نگارش درآمد و البته پیش از آن نیز در سنت شفاهی وجود داشت.

la 1516816600 66cu1tgeto snap image 1024x576 - ما سراپا گوش هستیم

داستان‌ها مرزها را مشخص می‌کنند: ابتدا، میانه و پایان معضلات جهانی. طی قرن‌ها کتاب‌ها به ما کمک کرده‌اند که جهان را درک کنیم و کتاب‌های غیرداستانی تلاش کرده‌اند با تجزیه و تحلیل تاریخ، طبیعت، زندگی و جهان به‌طور گسترده این هدف را دنبال کرده‌اند. بالتبع کتاب‌های چاپی و الکترونیکی نیز همین هدف را پی گرفته‌اند. با این حال، در مقایسه با کتاب‌های صوتی، فروش کتاب‌های چاپی کاهش یافته است. فروش کتاب‌‌های صوتی در حوزه نشر دیجیتال به‌سرعت در حال رشد است و پادکست‌ها بسیار رونق دارند. این روش باعث شده‌ ما به‌نوعی شنونده رادیو باشیم. چرا در جهانی که فناوری‌های پیچیده به‌سادگی در دسترس قرار می‌گیرند، به شنیدن روی آورده‌ایم؟

3- گوش‌های خودتان را به ما قرض دهید؛ شنوندگان از حس متفاوتی استفاده می‌کنند

شاید یکی از دلایل گرایش به کتاب‌های صوتی این است که ما بیش از دیگر حواس با شنوایی تحریک می‌شویم. کار اغلب ما این است که مدام پشت رایانه نشسته و به صفحه آن زل می‌زنیم و تمرکز می‌کنیم. اگر برای مطالعه هم مجبور باشیم با چشم‌های خسته به صفحه‌ای زل بزنیم این امر روند مطالعه را کند کرده و ما را خیلی زود خسته می‌کند. براساس مقاله‌ای در سی‌ان‌ان، در آمریکا میانگین استفاده از رایانه 10 ساعت در روز و در انگلستان، هم همین مقدار است. از طرف دیگر، مطالعه کتاب‌های صوتی، یکی دیگر از حواس ما را به کار می‌گیرد و می‌توانیم به چشمان استراحت بدهیم.

4- کتاب‌های صوتی کمک می‌کنند افکار منفی را از خود دور کنیم

یکی دیگر از دلایل افزایش گرایش به کتاب‌های صوتی تأثیر مثبت‌ آن‌ها بر رفتار و خلق‌وخوی افراد است. کسانی که در معرض افسردگی و اضطراب هستند، می‌توانند با گوش دادن به کتاب‌های صوتی، ذهن خود را از چرخش افکار منفی رها کنند، زیرا در مطالعه کتاب‌های چاپی یا الکترونیکی ذهن نمی‌تواند خود را از ازدحام و هجوم افکار منفی آزاد کرده و تمرکز کند.

وقتی کسی با صدای بلند شروع به خواندن کتاب می‌کند صدای افکار منفی دیگر شنیده نمی‌شود و کتاب صوتی به‌عنوان جایگزینی برای افکار عمل می‌کند.

5- کتاب صوتی پادزهر خوبی برای استرس است

برای جلوگیری از اضطراب و استرس، کتاب‌ها به‌عنوان پادزهر استفاده می‌شوند که در این میان، کتاب‌های طنزآمیز می‌توانند مؤثرتر عمل کنند. جاناتان رابرتز، طراح می‌گوید: «کتاب‌های صوتی برای من روشی برای کنترل و مدیریت خشم هستند. من از ترافیک و تأخیر قطارها و هواپیماها و موقعیت‌هایی که صبر مرا بیشتر می‌کنند لذت می‌برم زیرا می‌توانم کمی بیشتر کتابم را بشنوم.»

یکی از مزایای کتاب صوتی این است که یکی از شفاف‌ترین نوع رسانه‌هاست، شنوندگان به کمک روایتگر و نویسنده برای ایجاد تصاویر ذهنی از موقعیت‌ها و شخصیت‌ها تلاش می‌کنند. کتاب‌های صوتی می‌توانند تخیل را جذب کرده و به شنونده اجازه می‌دهند تا دنیای دیگری خارج از خود و همزمان بسازد.

6- شنیدن همدلی را افزایش می‌دهد

گوش دادن به یک داستان خوب می‌تواند همدلی را ترویج کند. خواندن با صدای بلند برای کودک می‌تواند تجربیات مختلف و پس‌زمینه‌هایی را در ادیان و هویت برای او ایجاد کند. امی جویس در واشنگتن‌پست می‌گوید: «این امر به کودکان اهیت همدلی و مهربانی را آموزش می‌دهد و برای بزرگسالان هم صدق می‌کند» البته این امر به آنچه می‌شنویم هم بستگی دارد.

7- کتاب‌های صوتی می‌توانند تکرار شوند

راویان داستان را زنده می‌کنند و نیازی نیست که بازیگران حرفه‌ای آموزش ببینند تا به‌خوبی کار کنند. می‌تواند هیجان‌انگیز باشد که یکی از قهرمانان ادبی با صدای خودش بخواند.

audiobooks 1024x768 - ما سراپا گوش هستیم

نویل گایمن، از گاردین می‌نویسد: «اگر نویسنده‌ای بتواند با گفتار خود ارتباط برقرار کند، اغلب می‌توانید با شنیدن داستان یا شعری آن را درک کنید.» بدیهی است که تأثیر ذهنی کتاب‌های صوتی می‌تواند با انتخاب راوی ضعیف از بین برود. من بیش از یک‌بار شنیدن یک کتاب صوتی را در میانه رها کرده‌ام، درحالی‌که دیگران از آن لذت می‌بردند احساس می‌کردم ممکن است سکته کنم.

8- بهبود مدیریت زمان

چه آثار داستانی و چه آثار غیرداستانی، کتاب‌های صوتی به ما اجازه می‌دهند که سفر با خودرو را به تجربه‌ای روحانی و عمیق تبدیل کنیم، همچنین اتو کردن و لباس‌شستن را و این امر می‌تواند تمرینی برای بهبود ذهن ما باشد.

دبی فغان، مدیر خلاق می‌گوید: «من از زمان مرده استفاده می‌کنم و حتی در حال پیاده‌روی گوش می‌کنم، مطالعه کتاب‌های صوتی راه‌های بیشتری به من می‌دهد.»

9- کتاب‌های صوتی ما را جوان نگه‌ می‌دارند

یکی از مزایای کتاب‌های صوتی به سن و سال مربوط می‌شود. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند خواندن به حفظ سلامت روانی در سالمندان کمک می‌کند. برای سالمندانی که به دلیل آرتروز یا لرزش عصبی نمی‌توانند کتاب را نگه دارند به‌علت اختلال بینایی به‌سختی می‌توانند بخوانند، کتاب‌های صوتی می‌توانند راهی برای رسیدن به ادبیات باشند.

10- کتاب‌های صوتی بدون دردسر و راحت هستند

در پایان، گوش‌دادن به کتاب‌های صوتی بسیار راحت است زیرا می‌توانید آن‌ها را از طریق گوشی‌های هوشمند، تبلت، رایانه‌ها یا MP3 دانلود کنید و نیازی به بسته‌بندی کتاب نیست زیرا در حال حاضر حتماً یکی از این ابزارها را حمل می‌کنید.

منبع: روانشناسی امروز

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

۱ دیدگاه

  1. کتاب های خوب با صداهای خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer