مثلث پاکی - رسانه مجازی نیلسو

مثلث پاکی

راهکار های شرکت های خودروساز برای کاهش آلاینده های دیزل

  • توسط هیئت تحریریه
3 - مثلث پاکی

شرکت های خودروساز بعد از روی کار آمدن استاندارد آلایندگی یورو 4 اقدام به استفاده از راه حل هایی برای کاهش آلاینده های خروجی از موتور های دیزل خود کردند. این راه حل ها شامل استفاده از مایع ادبلو در سیستم SCR، استفاده از سیستم EGR که درصدی از گاز های در حال خروج از اگزوز دوباره برای سوختن وارد سیلندر ها می شود و به کارگیری فیلتر دوده یا DPF می شود. فیلتر DPF :
سوخت گازوییل با سوختن در موتور های دیزل، ذرات معلقی تولید می کند که با ورود به هوای بیرون، مشکلات تنفسی زیادی به بار خواهد آورد. این فیلتر یکی از الزامات استاندارد های آلایندگی یورو 4 و یورو 5 است که با جذب 30 تا 95 درصد ذرات خروجی معلق، آلایندگی پیشرانه را به یک هزارم در هر کیلومتر و حتی کمتر می رساند. فیلتر دوده دارای عمر مشخصی است که از این نظر کاملا شبیه به کاتالیزور خودرو های بنزینی است و باید بعد از مدتی و به عبارتی پس از پر شدن، آن را تعویض کرد.

1 5 - مثلث پاکی

سیستم SCR :
در این سیستم از مابع ادبلو برای کاهش آلاینده های خروجی از اگزوز استفاده می شود. ادبلو مایعی آبی رنگ است که از ترکیب 32.5 درصد اوره و 67.5 درصد آب مقطر ساخته می شود و توسط یک نازل که در دهانه خروجی اگزوز قرار دارد، بر روی گاز های آلاینده پاشیده می شود تا ترکیبات مضر نیتروژن تولیدی در حین مراحل احتراق را به مواد قابل تجزیه و بی ضرر در محیط زیست تبدیل کند. نکته مهم در خصوص این سیستم این است که ادبلو همیشه و به محض روشن شدن موتور پاشش نمی شود و این کار فقط در مواقعی که سنسور ها تشخیص دهند، انجام می شود. هر چند ادبلو خود به معنی افزایش هزینه  است اما مصرف این مایع در حدود 1.5 تا 4.5 لیتر در هر صد کیلومتر خواهد بود و این به معنای هزینه اندک در مقابل هزینه سوخت است که باز هم متاسفانه رانندگان در کشورمان از ریختن و استفاده از این مایع حیاتی دوری می کنند. پیشرانه های یورو 6 نسبت به موتور های یورو 5 در حدود 40 درصد مصرف ادبلو کمتری دارند. 

2 5 1024x688 - مثلث پاکی

سیستم EGR :
سیستم EGR به معنای استفاده از گاز های خروجی از اگزوز برای دوباره سوزی بخشی از آن ها در سیلندر هاست. در این روش برخی از هیدروکربن های نسوخته که در حال وارد شدن به جو هستند، دوباره وارد سیلندر ها شده و در سوخت و ساز شرکت می کنند تا به این ترتیب هم انرژی خود را آزاد کنند و هم آلاینده های خروجی از اگزوز کاهش یابد. در حدود 5 تا 10 درصد از گاز های در حال خروج از طریق شیر EGR دوباره به سمت سیلندر ها بازگردانده می شوند و در حین راه از یک خنک کن عبور کرده تا دمای خود را از دست بدهند و در موتور منجر به پدیده ضربه ناشی از احتراق زود هنگام نشوند. سیستم EGR چندان مطلوب شرکت های تولیدی نیست و آن ها سعی می کنند تا موتور های خود را با کمک ادبلو و فیلتر دوده به استاندارد های آلایندگی مورد نظر برسانند. اما با این حال استفاده از EGR در کنار SCR در موتور های پر حجم، تا حدودی غیر قابل اجتناب است.

3 6 - مثلث پاکی

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer