مجلس علیه قانون تجارت - رسانه مجازی نیلسو

تصویب 331 ماده در شش روز

مجلس علیه قانون تجارت

در حالی مجلس طی شش روز 331 ماده از لایحه قانون تجارت را به تصویب رسانده که کارشناسان معتقدند تصویب این لایحه می‌تواند به بر هم خوردن نظم تجاری کشور، سوءاستفاده، کاهش پیش‌بینی پذیری قراردادها، کاهش امنیت سرمایه‌گذاری، افزایش تبانی برای فساد در محیط تجاری کشور و... منجر شود.

  • توسط شاهین فلسفی
201712104534424490 - مجلس علیه قانون تجارت

قانون تجارت در اردیبهشت سال 1311 تصویب‌شده است و اکنون قریب به 90 سال از تصویب این قانون می‌گذرد. با پیشرفت سریع تکنولوژی و عصر ارتباطات به‌تبع معاملات و مبادلات افراد نیز دست‌خوش تغییرات اساسی شد. این حجم از تغییر، حاکمیت و قانون‌گذاران را بدین سمت سوق داد تا قانون مذکور را اصلاح کنند. به همین جهت، لایحه تجارت از اوایل دهه هشتاد توسط دولت وقت، اصلاح و تدوین شد. این لایحه، سال 1384 به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و حتی یک‌بار به صورت آزمایشی به تصویب کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس رسید اما شورای نگهبان این مصوبه را تأیید نکرد و دوباره لایحه به مجلس بازگشت. در نهایت بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با توجه به حجم بالای این لایحه، تصمیم کمیسیون حقوقی و قضایی بر آن شد که لایحه مذکور به صورت 5 کتاب و در پنج مرحله به صحن علنی مجلس ارائه شود. این اقدام صورت گرفت و تاکنون 331 ماده از این لایحه با شتاب‌زدگی تمام، توسط نمایندگان مجلس در عرض شش روز تصویب‌شده است. اقدامی که به نوبه خود در تصویب قانون بی‌سابقه بوده است.

بی توجهی به نظرات بخش خصوصی

تصویب جنجالی این قانون در مجلس در حالی است که این لایحه قرار است جایگزین قانون تجارت کشور شود و از این به بعد سیستم اقتصادی و حقوق تجارت کشور بر اساس این قانون پیاده‌سازی شود. موضوع مهم دیگر اینکه به گفته اتاق بازرگانی ایران برای تصویب این قانون به نظرات آن‌ها توجهی نشده است. عدم توجه به نظرات بخش خصوصی و اتاق بازرگانی در حالی است که یکی از مخاطبین اصلی این قانون، اتاق بازرگانی و بخش خصوصی است.

محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران ضمن استقبال از بازنگری قانون تجارت، از بی‌توجهی به نظرات بخش خصوصی گلایه کرد و از مجلس خواست تا در این زمینه فرصت اظهارنظر را به پارلمان بخش خصوصی بدهد.

محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران - مجلس علیه قانون تجارت
محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران

وی با تاکید بر اینکه قانون تجارت نیازمند بازنگری، سامان‌دهی و کاهش قوانین متعدد و متضاد است، اظهار کرد: در حال حاضر از اینکه اصلاح قانون در دستور کار قرار گرفته، استقبال می‌کنیم اما اتفاقی که رخ داده این است که نماینده اتاق بازرگانی در جلسات حضور داشته اما قانونی که در صحن در حال بررسی است با مواردی که اتاق مطرح کرده است، بسیار تفاوت دارد. از سوی دیگر قوانین و بند بند لایحه‌ها با سرعت درحال تصویب است درحالی که این موضوعات نیازمند کارشناسی و اخذ و تامین نظرات بخش خصوصی بوده که تا امروز به آن توجه نشده است.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به دغدغه رییس اتاق بازرگانی در مورد موضوع مذکور، گفت: حتی رییس اتاق ایران هم در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به این موضوع اشاره و مطرح کرد که این موضوع باعث دغدغه و نگرانی اتاق است. نامه‌ای هم خطاب به رییس مجلس نوشت و تقاضا کرد که مجلس صبر کند و نظرات بخش خصوصی قبل از تصویب اعمال شود، که تا امروز هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.

لاهوتی افزود: ذی‌نفعان اصلی قوانین، فعالان اقتصادی هستند و اتاق هم به عنوان پارلمان بخش خصوصی می‌تواند نظرات همه فعالان را داشته باشد؛ بنابراین به نظر می‌رسد که با توجه به اینکه سال‌ها اصلاح این قانون به تعویق افتاده است، فرصت دوباره یا تنفس مجدد برای اخذ نظرات بخش خصوصی و اتاق بازرگانی ضرورت دارد.

تصویب 109 ماده در دو ساعت

حجت الاسلام علیرضا سلیمی، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در روزهای ابتدایی طی یادداشتی با عنوان «روز عجیب پارلمان با تصویب ۱۰۶ ماده از لایحه تجارت» در اظهاراتی تأمل‌برانگیز درباره آنچه این روزها در مجلس می‌گذرد، نوشت: «امروز روز عجیبی بود در عرض حدود دو ساعت ۱۰۹ ماده قانون لایحه تجارت در صحن علنی مجلس تصویب شد! واقعا بهت ‌آور بود.مشکل آن است این مباحث تخصصی را عمده نمایندگان متوجه نمی‌شوند! چند نفر از همکاران نماینده نزدم آمده و به صراحت اعلام کردند از این مباحث چیزی نمی‌فهمند.»

علیرضا سلیمی نماینده مجلس شورای اسلامی - مجلس علیه قانون تجارت
علیرضا سلیمی نماینده مجلس شورای اسلامی

افزایش پرونده های قضایی با مصوبه مجلس

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با رادیو با اشاره به تصویب 331 ماده لایحه اصلاح قانون تجارت در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: ضرورت داشت با توجه به اهمیت موضوع کمیسیون مزبور بند به بند 331 ماده لایحه قرائت و به لحاظ تخصصی بررسی، مصوب و در نهایت برای رای گیری به صحن ارسال می کرد.

وی افزود: متاسفانه دررسیدگی صحن مجلس به لایحه مزبور علی رغم طرح پیشنهاداتی از سوی نمایندگان متاسفانه به نحو باید و شاید این پیشنهادات مورد توجه و تامل قرار نگرفت و مجلس در مدت دو ساعت بیش از 100 ماده را قرائت و مصوب کرد که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.

حاجی دلیگانی گفت: جدا از این قانون مزبور باید نحوی نوشته می شد که قابل فهم برای همگان باشد تا افراد بتوانند معنا و مفهوم واژه های بکارگیری شده در متن را به خوبی دریابند و بدانند حق و حقوق آنان در این قانون به چه ترتیب است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: نکته دیگر اینکه در لایحه اصلاح قانون تجارت درصد بالایی نسبت به قانون قبلی به عرف تکیه شده در حالی که عرف در هر مسئله ای، در هر موضوعی و در هر منطقه جغرافیایی معنای خاص خود را دارد که باید ساز و کار مشخصی در این زمینه تعریف شود وگرنه فردا مشکلات زیادی در جامعه ایجاد می کند.

حاجی دلیگانی - مجلس علیه قانون تجارت
حاجی دلیگانی، نماینده مجلس شورای اسلامی

وی افزود: متاسفانه لایحه اصلاح قانون تجارت جامع نگری لازم را ندارد از این رواگر این قانون بدین نحو بخواهد تصویب و ابلاغ شود مشکلات اقتصادی زیادی برای کشور ایجاد ودر ضمن هرسال نزدیک به پنج تا شش میلیون پرونده به حجم پرونده های حقوقی در دادگستری های کشور اضافه خواهد کرد.

حاجی دلیگانی یادآورشد: قانون تجارت یک قانون مادر وسرنوشت ساز برای کشور است بنابراین نباید در مجلس شورای اسلامی بدین نحو رسیدگی می شد بلکه تصویب این قانون نیازمند دقت نظر و وقت بیشتری است.

کوهی از مشکلات با تصویب لایحه تجارت

اعتراضات و گلایه‌ها به تصویب شتاب‌زده لایحه تجارت در حالی است که کارشناسان معتقدند تصویب این لایحه قانونی کشور را با مشکلات فراوانی مواجه می‌کند. ازجمله مشکلاتی که با لازم‌الاجرا شدن این قانون کشور را دربر می‌گیرد می‌توان به بر هم خوردن نظم تجاری کشور، سوءاستفاده، کاهش پیش‌بینی پذیری قراردادها و کاهش امنیت سرمایه‌گذاری، افزایش تبانی برای فساد در محیط تجاری کشور و… اشاره کرد.

بعد از اجرایی شدن این قانون، افراد برای بستن قردادهای تجاری و روابط تجاری با یکدیگر با ریسک و ترس زیادی‌تری عمل خواهند کرد. درنتیجه امکان پیش‌بینی پذیری قراردادها دیگر قطعی نخواهد بود و هرلحظه ممکن است یکی از طرفین با نیتی سو علیه طرف دیگر اقامه دعوا کند. در مجموع باید گفت لازم‌الاجرا شدن این لایحه، به دلیل تفسیرپذیری بالای آن، منجر به افول اقتصاد کشور در آینده‌ای نه‌چندان دور خواهد شد. امید است شورای نگهبان با مخالفت با تصویب این لایحه از تصویب چنین قانونی در مجلس خودداری کند تا نمایندگان با سعه صدر بیشتری به بررسی مواد این لایحه بپردازند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer