مراقب فشارخونت باش! - رسانه مجازی نیلسو

به بهانه اجرای فاز عملیاتی بسیج ملی کنترل فشارخون از سوی وزارت بهداشت

مراقب فشارخونت باش!

در صورت درمان عوارض ناشی از فشار خون بالا کاهش یافته و در بودجه سلامت برای درمان افراد صرفه‌جویی خواهد شد و این بودجه صرف پوشش گسترده‌تر مردم از خدمات بهداشتی خواهد شد، نه اینکه صرف ساخت آسایشگاه‌هایی شود تا بیماران فلج‌شده بعد از سکته مغزی در آن نگهداری شوند.

  • توسط معصومه ستوده
فشار خون

عید فطر امسال تنها آغاز جشن برای پایان ماه مبارک رمضان نیست. همزمان با پایان ماه مبارک رمضان، فاز عملیاتی طرح ملی کنترل فشار خون کار خود را آغاز می‌کند؛ طرحی که به دنبال نگرانی گسترده از وضعیت سلامتی مردم برنامه‌ریزی شد و به مرحله اجرا درآمد. اهمیت اجرای این طرح زمانی مشخص می‌شود که آمار مرگ 97هزار نفر از مردم به دلیل فشارخون بالا در سال گذشته، رسانه‌ای شد. همین موجب شد تا کمپین بزرگی راه بیفتد. مهم‌تر اینکه سلبریتی‌ها هم به کمپین کنترل فشارخون پیوستند، همچنان‌که پرویز پرستویی ضمن بازنشر کلیپ بسیج ملی کنترل فشارخون در صفحه اینستاگرام خود، گروه‌های مردمی را به مشارکت در این بسیج ملی دعوت کرد. پرستویی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: فشارخون را باید جدی بگیریم. فشارخون ریشه بیماری‌های زیادی است و زمینه‌ساز بروز سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود. وزارت بهداشت طرح کنترل ملی فشارخون را در دست اجرا دارد برای سلامتی خانواده‌تان، یا خودتان دست‌به‌کار بشوید و فشارخون خودتان را بگیرید یا به مراکز درمانی مراجعه کنید. فراموش نکنیم فشارخون قاتل خاموشی برای سلامتی ماست.

بیشتر بخوانید:

چرایی بسیج ملی

شاید این سؤال مطرح شود که آیا اصولاً نیازی به اجرای بسیج ملی هست یا خیر؟ به هر حال پایش فشار خون برعهده خود فرد است. مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اجتماعی شدن سلامت در گفتگو با «نیلسو» خودکنترلی را در فشارخون لازم می‌داند، اما در عین حال بر این باور است که وزارت بهداشت باید به این موضوع  ورود کند. محمداسماعیل اکبری به ضرورت اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: با توجه به حساسیت‌هایی که در حوزه پاسخگویی به نیازهای عموم مردم در حوزه سلامت وجود دارد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برنامه‌ای را در دستورکار قرار داده تا با عملیاتی کردن این برنامه‌ها، جمعیت بیشتری را هدف قرار دهد و مردم از خدمات سلامت، بهره بیشتری ببرند.

 یکی از عوامل خطری که به افزایش آمار بیماری‌های غیرواگیر در کشور دامن می‌زند، فشارخون بالاست همچنان‌که  فشارخون بالا، در سال گذشته، 97 هزار نفر را به کام مرگ کشانده است. بدتر اینکه نیمی از افرادی که مبتلا به فشارخون هستند، از مشکل خود اطلاعی نداشته یا فشارخون خود را درمان و کنترل نمی‌کنند. نظام سلامت ما باید تا جایی توانمند شود که پاسخگوی این 50 درصد نیز باشد و نتیجه این خواهد شد که هیچ بیماری در اثر ابتلای به فشارخون بالا فوت نخواهد کرد. شرط اول برای کاهش مرگ‌ومیرهای ناشی از فشارخون بالا، این است که مردم فشارخون خود را کنترل کرده و افراد دارای فشارخون بالا شناسایی شوند. کمپین ملی کنترل فشارخون نیز به منظور آگاهی‌رسانی به مردم طراحی و اجرا شده است؛ البته تنها شناسایی، آگاهی از فشارخون و دریافت دارو کافی نیست، بلکه درمان و کنترل مستمر فشارخون نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وگرنه راه‌اندازی اینگونه کمپین‌ها، سودی در برنخواهد داشت. چراکه بیمار شناسایی و به پزشک ارجاع داده می‌شود و دارو هم دریافت می‌کند، اما فشارخونش را کنترل نمی‌کند. این حلقه مفقوده، همان خودمراقبتی است که در حوزه سلامت به خوبی تعریف نشده و وزارت بهداشت درصدد است، این حلقه مفقوده را احیا کند. ما باید مراقب سلامت مردم باشیم و آن‌ها را توانمند کنیم تا خودمراقبتی را سرلوحه زندگی‌شان قرار دهند. 

1558949255  - مراقب فشارخونت باش!
 یکی از عوامل خطری که به افزایش آمار بیماری‌های غیرواگیر در کشور دامن می‌زند، فشارخون بالاست همچنان‌که  فشارخون بالا، در سال گذشته، 97 هزار نفر را به کام مرگ کشانده است

 وی در ادامه افزود: در فاز عملیاتی، پایگاه‌های سیار کنترل فشارخون در اماکن عمومی و محل‌های تجمع مردم مستقر شده و مردم به‌راحتی می‌توانند فشارخون خود را چک کنند. نیروهای متخصص بهداشتی که در پایگاه‌ها به ارائه خدمت خواهند پرداخت نیز از قبل آموزش‌های ویژه‌ای دریافت کرده‌اند تا براساس همان استانداردها، عمل کنند. هدف ما از برگزاری این پویش ملی این است که در سال آینده اعلام کنیم، تعداد قابل‌توجهی از افرادی که در اثر فشارخون فوت کرده یا بیمار و ناتوان شده‌اند، کاهش پیدا کرده و این موضوع را به عنوان یکی از دستاوردهای موفق حوزه سلامت معرفی کنیم.

 حال  بعد از اجرای این طرح قرار است چه اتفاقی رخ بدهد و اصولاً اجرای این طرح تا چه حد در سیاست‌گذاری کلان سلامت تأثیر می‌گذارد؟ علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن بیان اینکه این طرح در ۱۵ تیرماه ۹۸ به پایان می‌رسد، گفت: گزارش نهایی این کمپین در هفتم مهر ماه همزمان با روز جهانی قلب اعلام می‌شود. بسیج ملی کنترل فشار خون بالا یک کمپین بزرگ ملی و عمومی است که به ریاست وزیر بهداشت، به عنوان رئیس شورای راهبری و دستور رئیس‌جمهور به تمام دستگاه‌ها برای همکاری با آن از 27اردیبهشت تشکیل شده و دبیری این شورا را معاون بهداشت برعهده دارد. درخصوص همکاری سایر دستگاه‌ها نیز نامه‌ای به وزارت کشور ارسال شده تا همه استانداران برای فراگیر شدن کمپین و اجرای بهتر برنامه‌ها به این کار بزرگ ملی ورود کنند. از بین ۲۰ میلیون نفر از افراد بالای ۳۰ سال جامعه که فشار خون آن‌ها پایش می‌شود، افراد دارای فشار خون بالا برای دریافت خدمات درمانی به سطوح بالاتر معرفی می‌شوند. در کنار همه این عوامل، یک تیم هم از سازمان بهداشت جهانی یا نماینده آن در ایران، از خارج ارزیابی و پایش کلی برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون بالا را انجام خواهد داد.

تجربه اجرای بسیج ملی کاهش نمک، قند در سال‌های گذشته نشان داده است که بسیج ملی یک اقدام مؤثر است که می‌تواند در آگاهی‌بخشی مردم نقش بسیار مهمی را ایفا کند. به ویژه اینکه بسیج ملی کاهش نمک از مهدکودک‌ها کار خود را شروع کرد و توانست از سال‌های نخستین زندگی، نوع نگاه کودکان را به رژیم غذایی تغییر بدهد و آن را متحول کند.

یک روز مهم

این کمپین همزمان با 27اردیبهشت یعنی روز جهانی فشارخون بالا کار خود را آغاز کرد. شاید تا قبل از رسانه‌ای شدن آمار مرگ‌ومیر به دلیل فشار خون، بسیاری این سؤال را مطرح می‌کردند که آیا فشار خون بالا  نیازمند برخورداری از روز جهانی است؟ واقعیت این است که 27 اردیبهشت تنها به این دلیل در تقویم گنجانده شده است تا مردم و سیاست‌گذاران نسبت به عدد فشارخون خود حساس شده و آن را همواره به یاد بسپارند و در صورت بالا بودن فشارخون، تدابیری را در نظر بگیرند تا فشارخون آن‌ها کاهش یابد تا بلکه ناچار به پرداخت هزینه‌های بیشتر نشوند. به عبارت دیگر، باید اصل را بر پیشگیری قرار داد تا افراد متحمل آسیب‌های بدنی ازجمله سکته‌های مغزی و قلبی و ناراحتی‌های کلیوی نشوند.

فشار خون بالا چیست؟

شاید برای بسیاری این سؤال مطرح شود که اصولاً چه افرادی دارای فشار خون بالا هستند. فشار خون بالا یا پرفشاری خون (Hypertension) که گاهی به آن پرفشاری شریانی هم گفته می‌شود، یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در شریان‌ها بالا می‌رود. به دنبال این افزایش فشار، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ‌های خونی، شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت کند. فشار خون شامل دو مقیاس سیستولی و دیاستولی است که وابسته به انقباض (سیستول) یا شل شدن (دیاستول) ماهیچه قلب بین ضربان‌ها هستند. در حالت استراحت، فشار خون طبیعیِ سیستولی (یا حداکثر فشار خون) بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون طبیعی دیاستولی (یا حداقل فشار خون) بین ۶۰ تا ۹۰۰ میلی‌متر جیوه است. در صورتی که فشار خون به‌طور مزمن برابر یا بیش از ۱۴۰ روی ۹۰ میلی‌متر جیوه باشد، فرد از فشار خون بالا رنج می‌برد و باید هرچه زودتر تدابیر لازم را به کار بگیرد.

دلایل نامگذاری

 سال 2006 را باید سال مهمی بابت توجه به فشار خون بالا دانست. همین دغدغه موجب شد تا از این سال، روزی به این بیماری اختصاص پیدا کند. از سال 2006 تا کنون، روز 17 می مصادف با 27 اردیبهشت روز جهانی فشار خون بالا نام‌گذاری شده است. مرکز جهانی فشارخون بالا شعار این روز را اعداد خود را بدانید قرار داده که هدفش افزایش آگاهی نسبت به این بیماری در همه جوامع است چراکه بسیاری از افراد مبتلا به فشارخون بالا از بیماری خود آگاه نیستند. ناآگاهی مردم موجب شده بسیاری از متولیان حوزه سلامت بر ضرورت توجه به این حوزه تأکید کنند. این بیماری مانند بالا بودن چربی‌های خون می‌‌تواند برای سال‌ها بی‌سروصدا وجود داشته باشد و سلامت فرد را تهدید کند. هیپرتانسیون یا بیماری فشار خون بالا، عوارض مختلفی روی سیستم قلب و عروق، سیستم مغز و اعصاب و کلیه‌ها برجای می‌گذارد. اهمیت این موضوع را با مروری بر شعارهای انتخاب‌شده، می‌توان درک کرد. شعار سال1394، «اگر سلامتی برات مهمه، فشارخونتو اندازه‌گیری کن» Know your blood pressure و شعار سال 93  «از مقدار فشارخون خود مطلع شوید»، شعار سال1392 سال 2013میلادی،«ضربان قلب سالم، فشار خون سالم» است. Healthy Heart Beat-Healthy Blood Pressure انتخاب شده است.

چرا نگرانی

آیا ضرورت دارد که فرد از فشارخون خود آگاهی داشته و در صورت ضرورت آن را کنترل کنند. واقعیت این است که فشار خون بالا فی نفسه سلامت فرد را نشانه نمی‌گیرد، اما در صورت بی‌توجهی امکان دارد که به مغز، قلب و کلیه آسیب رسانده و فرد را از یک موجود فعال و مستقل به موجودی تبدیل کند که برای تداوم زندگی محتاج دیگران می‌شود. در این مورد تنها لازم است تا نیم‌نگاهی به آمار سکته قلبی و مغزی انداخته شود. در حال حاضر ابتلا به سکته قلبی و مغزی به دنبال افزایش فشار خون از مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در ایران است. یک حساب سرانگشتی لازم است تا متوجه شوید علاوه بر فرد، سیستم بهداشتی یک کشور باید چه هزینه عظیمی را متقبل شود.

در حال حاضر ابتلا به سکته قلبی و مغزی به دنبال افزایش فشار خون از مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در ایران است
در حال حاضر ابتلا به سکته قلبی و مغزی به دنبال افزایش فشار خون از مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در ایران است

هرچند طرح تحول سلامت تاکنون توانسته دریافتی از جیب مردم را به حداقل برساند اما این مهم را باید همواره مورد توجه قرار داد که سیستم بهداشتی کشور ناچار به پرداخت این هزینه است. در صورتی که فرد دچار سکته قلبی شود بابت اعزام اورژانس 115 به منزل (البته این هزینه ازسوی دولت پرداخت می‌شود) نزدیک به یک میلیون تومان هزینه از جیب دولت کسر می‌شود. حال اگر بیمار ناچار به بستری در بخش مراقبت ویژه در بیمارستان شود، هرشب رقمی حدود یک میلیون تومان هزینه به‌دنبال دارد. با توجه به اینکه مدت اشغال تخت در سکته قلبی و مغزی بالا می‌رود، این رقم نجومی می‌شود. این وضعیت در بیمارانی که دچار سکته مغزی شدند به مراتب بیشتر خواهد شد. به هر حال فلج اعضا سرنوشت محتوم بسیاری از این بیماران است که تنها به دلیل اطلاع نداشتن از وضعیت فشار خون به این وضعیت دچار شدند. نیم‌نگاهی به آمار سکته مغزی مؤید این نکته است. بخصوص اینکه فشار خون بالا، عامل 62 درصد از سکته‌های مغزی است. در برخی از موارد، بیمار دارای فشار خون بالا دچار نارسایی کلیه شده و در نهایت ناچار به دیالیز خواهد شد با توجه به ضرورت دیالیز سه بار در هفته و با توجه به تعداد بیماران دیالیزی در کشور، هزینه درمان آن‌ها رقم بزرگی می‌شود که توجه به آن رقم، این ضرورت پیش روی متولیان سلامت، قرار می‌دهد که در این مورد راهکارهایی را به کار بگیرند تا این آمار کاهش یابد.

سخن آخر

وجود هزینه سنگین درمان هزینه ناشی از عوارض فشار خون بالا موجب شده که سیاست‌گذاران حوزه سلامت، بحث غربالگری فشار خون بالا را در اولویت کاری خود قرار دهند تا به این ترتیب افراد بیشتری از فشار خون بالای خود مطلع شده و درصدد برآیند تا خود را درمان کنند. به همین دلیل، بسیج ملی کنترل فشارخون ازسوی وزارت بهداشت اجرایی شد. اگر مردم به محض اطلاع از فشار خون بالا، ضمن رعایت رژیم غذایی مناسب و انجام حرکات ورزشی؛ مراحل درمان را طی کنند. با اطمینان می‌توان گفت که عوارض ناشی از فشار خون بالا کاهش یافته و در بودجه سلامت برای درمان افراد صرفه‌جویی خواهد شد و این بودجه صرف پوشش گسترده‌تر مردم از خدمات بهداشتی خواهد شد، نه اینکه صرف ساخت آسایشگاه‌هایی شود تا بیماران فلج‌شده بعد از سکته مغزی در آن نگهداری شوند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer