مروری بر مسابقات خودروهای سنگین - رسانه مجازی نیلسو

مروری بر مسابقات خودروهای سنگین

اسپرت به سبک تجاری‌ها

  • توسط علیرضا داوودی
1 - مروری بر مسابقات خودروهای سنگین

شاید به کار بردن کلمه اسپرت برای دنیای خودروهای کار و تجاری چندان مناسب نباشد و با این بخش از دنیای خودروسازی هماهنگی زیادی نداشته باشد اما در بین محصولات سنگینی که در دنیا ساخته می شوند، تولیداتی نیز یافت می‌شود که در مقایسه با دیگر رقبا و محصولات، کمی روح اسپرتی نیز در آن‌ها یافت می‌شود. اما از آن جا که تولیدات کار و تجاری دنیا نیز در زمره وسایل نقلیه موتوری هستند، عده زیادی در دنیا اقدام به انجام مسابقاتی با آن‌ها می‌کنند که در نتیجه تقویت بسیار زیاد آن‌ها نسبت به نمونه‌های تولیدی است. در این جا چندین رشته پر طرفدار‌تر و رایج تر از بقیه را مرور می کنیم.

رالی داکار

رالی داکار در چندین رشته مختلف برگزار می شود که یکی از مهیج‌ترین بخش‌های آن، رقابت کامیون‌های خاص و تقویت شده است. این بخش از رالی داکار از سال 1980 و در چندین زیرگروه مختلف روی کار آمده است و می توان گفت تنها شکل و شمایل این کامیون‌هاست که با نمونه‌های تولیدی از آن‌ها شباهت دارد و در بقیه موارد فنی و مشخصات، تفاوت های اساسی بین یک کامیون داکار با نمونه تولیدیش دیده می‌شود.

معروف‌ترین شرکت‌کنندگان این رقابت‌ها که در آن، کامیون‌ها با قدرت‌های بالای هزار اسب بخاری حضور دارند، کاماز روسیه، MAN آلمان و اخیرا ایویکو ایتالیا است که می‌توان گفت شرکت کاماز با پیروزی‌های پی در پی در دهه اخیر، معروف‌ترین شرکت کننده در این مسابقات محسوب می‌شود که البته در چند سال اخیر به شدت زیر فشار رنو، تاترا، ایویکو، مان و… قرار دارد. در ده‌های گذشته محصولاتی از تاترا، مرسدس بنز و DAF به‌عنوان اصلی‌ترین بازیگران این رقابت ها به شمار می رفتند. طبق قوانین این رقابت ها، کمترین وزن مجاز برای شرکت کنندگان در حدود 3.5 تن تعیین شده است.

2 11 1024x678 - مروری بر مسابقات خودروهای سنگین
3 9 1024x682 - مروری بر مسابقات خودروهای سنگین

فرمولا تراک

فرمولا تراک که شباهت بالایی به مسابقات FIA European Truck Racing Championship دارد، در برزیل و آمریکای جنوبی برگزار می شود. منطقه آمریکای جنوبی و مخصوصا برزیل اهمیت بالایی برای تولیدکنندگان خودرو های کار و تجاری دارد و به همین خاطر نه تنها در این بازار از ارائه محصولاتی خاص دریغ نکرده اند، بلکه مسابقات کامیون رانی سرعت نیز در آن به طور منظم در جریان است.

این مسابقات که توسط MAN راه اندازی شده است، با حضور شرکت های فورد، مرسدس بنز، DAF، ایویکو، MAN، فولکس واگن، اسکانیا و ولوو انجام می شود که همگی از اصلی ترین عرضه کنندگان خودرو های کار و تجاری در این منطقه به شمار می روند. در این مسابقات که از سال 1987 شروع شده است، سرعت خودرو ها به 160 کیلومتر در ساعت محدود می شود و این در حالی است که توان بسیار بالای این کشنده ها، آن ها قادر می سازد تا به راحتی به سرعت 200 کیلومتر در ساعت نیز برسند. برترین کامیون های این مسابقات از ساخته های MAN، مرسدس بنز و فولکس واگن است و در این مسابقات فولکس واگن Constellation که از معروف ترین کامیون های این منطقه است، به عنوان کامیون ایمنی استفاده می شود.

4 10 1024x700 - مروری بر مسابقات خودروهای سنگین
5 8 1024x683 - مروری بر مسابقات خودروهای سنگین

درگ

مسابقات درگ کامیون‌های سنگین که بیشتر از همه در آمریکا رونق دارد، از مجموعه مسابقات غیر رسمی FIA محسوب می شود که در آن کشنده های پر قدرت آمریکایی با تقویت های بسیار به رقابت با یک دیگر در مسیر مستقیم می پردازند. در این مسابقات، جالب ترین بخش های آن، دود غلیظ خارج شده از اگزوز ها ناشی از تقویت بالای موتور و زیر بار شدید قرار گرفتن پیشرانه است.

این ترکیب از طرفی باعث بلند شدن یک طرف کشنده می شود که آن هم به خاطر نیروی عظیم در حال انتقال پیشرانه است.در این مسابقات معمولا هدف رسیدن به بالاترین سرعت نیست بلکه غلبه کامیون ها بر بار سنگینی است که در پشت آن ها قرار دارد تا هر کدام از کشنده ها که بالغ بر دو هزار اسب بخار قدرت دارند، مجموع وزن 85 تنی خود را هر چه سریع تر به خط پایان برسانند. کاری که در دنیای واقعی با رعایت و احتیاط زیاد برای جلوگیری از آسیب دیدن کشنده انجام می شود و در این مسابقات باید در سریع ترین زمان ممکن صورت بگیرد.

ETRC

مسابقات کامیون رانی اروپا یا FIA European Truck Racing Championship که به اختصار ETRC نامیده می شود، شبیه به مسابقات فرمولا تراک آمریکای لاتین است. این مسابقات در دو روز برگزار می شود که روز اول شامل دو تمرین بیست دقیقه ای در پیست برای شناخت مسیر به همراه دور تعیین خط در بیست دقیقه و سپس تعیین خط مجدد در 10 دقیقه است که بهترین زمان به عنوان مرجع اصلی در نظر گرفته می شود.

سپس دو مسابقه در طول 45 کیلومتر به عنوان مراحل اول و دوم روز اول مسابقات برگزار خواهد شد و نتایج ثبت می شود. اما در روز دوم نیز بعد از 15 دقیقه گرم کردن کشنده ها، دور های تعیین خط زده می شود و باز هم در آخر با انجام دو دور مسابقه 45 کیلومتری به عنوان مراحل سوم و چهارم این مسابقات در دو روز اول برای یک پیست به اتمام می رسد تا شرکت کننده ها راهی پیست دیگری شوند. در این مسابقات، مرسدس بنز آکتروس کامیون ایمنی مسابقات است و در آن شرکت های کامیون سازی اروپا حضور دارند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer