مروری بر مهم‌ترین و کاربردی‌ترین حسگرها و سنسورهای خودرو (قسمت دوم) - رسانه مجازی نیلسو

مروری بر مهم‌ترین و کاربردی‌ترین حسگرها و سنسورهای خودرو (قسمت دوم)

  • توسط علیرضا داوودی
سنسورهای خودرو

همان‌طور که گفته شد پیشرانه‌های کاربراتوری قدیمی فاقد حسگر و سنسور بودند و نهایت تکنولوژی آنها در این زمینه‌ها به وجود چندین شیر حرارتی و فشاری بازمی‌گشت. اما با روی کار آمدن خودرو های انژکتوری و خصوصاً الکترونیکی شدن سیستم‌های مختلف خودرو از جمله پیشرانه و بالا گرفتن بحث کاهش آلاینده‌ها و مصرف سوخت، حسگرها و سنسورها نیز کم‌کم به صنعت خودروسازی وارد شدند. البته وجود حسگران زیاد هر چند محاسن بالای خود را دارد اما در زمان خرابی نیز می‌تواند به کلی خودرو را دچار مشکلات کند یا در کارکرد آن اثر منفی بگذارد. در این قسمت، به مرور بخش دیگری از این سنسورها می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید:

سنسور MAF

سنسور MAF
سنسور MAF

حسگر MAF که مخفف عبارت Mass Air Flow است، به میزان حجم و غلظت هوایی که از فیلتر گذشته و در حال ورود به موتور است نظارت دارد. این سنسور معمولاً روی هوزینگ هوا یا لوله هواکش نصب می‌شود و اطلاعات خود را به کامپیوتر پیشرانه منتقل می‌کند تا بر اساس حجم و غلطت هوایی که در حال ورود به سیلندرهاست، مناسب‌ترین مقدار سوخت، پاشش شود. نسبت سوخت و هوا همیشه به یک مقدار ثابت است و کم شدن این نسبت یا بالا رفتن آن منجر به اتفاقاتی مثل بالا رفتن مصرف سوخت، افزایش آلایندگی، کاهش قدرت موتور و… می‌شود.

سنسور ضربه

سنسور ضربه
سنسور ضربه

به دلایل مختلفی مثل گرمای بیش از حد مخلوط سوخت و هوا درون سیلندر، کیفیت پایین سوخت، تایم نادرست پیشرانه، کوچکی بیش از حد محفظه احتراق و بالا رفتن غیر اصولی نسبت تراکم و… می‌تواند منجر به بروز پدیده خطرناک ضربه یا همان احتراق پیش از موعد شود. ضربه در پیشرانه یا knock آسیب‌هایی به قطعات متحرک پیشرانه مثل پیستون، شاتون، گژنپین، یاتاقان، رینگ‌ها و میل‌لنگ وارد می‌کند و به همین خاطر در اکثر موتورهای امروزی یک سنسور برای پیگیری وقوع این حالت قرار داده شده است. این سنسور معمولاً روی پوسته بلوک اصلی موتور قرار دارد و یک پیشرانه می‌تواند چندین حسگر ضربه و حتی یک سنسور برای هر سیلندر به طور جداگانه داشته باشد.

سنسور دمای سوخت

سنسور دمای سوخت
سنسور دمای سوخت

این حسگر به سنجش دمای سوخت در هر لحظه می‌پردازد چرا که سرد بودن سوخت، اشتعال آن را دیرتر کرده که منجر می‌شود وضعیت سوخت‌وساز از حالت ایده‌آل دور شود. دمای پایین سوخت باعث خواهد شد تا غلظت بالای آن، کیفیت سوخت‌وساز را تحت تاثیر قرار دهد و کارکرد پیشرانه را از حالت نرم و ایده‌آلش خارج کند. معمولاً در این وضعیت، گرم‌کن سوخت به‌طور خودکار فعال می‌شود یا از راننده خواسته می‌شود که آن را روشن کند.

سنسور میل سوپاپ

سنسور میل سوپاپ
سنسور میل سوپاپ

سنسور میل سوپاپ در انتهای میل سوپاپ نصب می‌شود و از جمله وظایف آن می‌توان به تعیین موقعیت سیلندر خانه اول در نقطه مرگ بالا اشاره کرد. از نتایجی که این سنسور مخابره می‌کند، تایم جرقه کوئل و پاشش انژکتور نیز برای سیلندرهای مختلف به دست می‌آید. همچنین از مواردی که این سنسور از موقعیت میل سوپاپ ارسال می‌کند، دستور آدوانس جرقه برای جلوگیری از پدیده ضربه در موتور نیز صادر می‌شود. این سنسور در برخی از خودروهای تولید داخل یکی از بیشترین خرابی‌ها را دارد که با روش‌هایی آن را برداشته و حذف می‌کنند. این سنسور عملکرد بسیار نزدیکی به چشمی قرار گرفته روی فلایویل دارد.

سنسور فشار روغن

سنسور فشار روغن
سنسور فشار روغن

سنسور فشار روغن یا همان فشنگی روغن از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین سنسورهای موجود در خودرو است. این قطعه وظیفه دارد تا افت فشار روغن را به اطلاع راننده برساند تا از صدماتی مثل یاتاقان زدن و… جلوگیری شود. در برخی از خودروها، فشار روغن به صورت عقربه‌ای نشان داده می‌شود که افت‌وخیز آن را راننده به‌وضوح مشاهده خواهد کرد و در برخی از خودروها فقط چراغ روغن وجود دارد تا در صورت افت فشار بیش از حد روغن، چراغ هشداردهنده آن روشن شده و راننده متوجه ایراد در روانکاری موتور شود.

سنسور سطح سوخت

سنسور سطح سوخت
سنسور سطح سوخت

نمایشگر مقدار سوخت موجود در باک خودرو از ساده‌ترین ابزارآلات موجود در مجموعه نمایشگرها هست. این سنسور که در بین عموم مردم به شناور باک نیز معروف است، یک رشته سیم پیچیده‌شده به شکل یک مقاومت است که با حرکت نشانگری که بر اساس پایین و بالا بودن سطح سوخت روی آن حرکت می‌کند، مقدار جریان الکتریکی متفاوتی را ارسال می‌نماید و به این ترتیب، عقربه نمایشگر سوخت در روبه‌روی راننده بر اساس دریافت مقدار جریان الکتریکی، حرکت کرده و مقدار سوخت باقی مانده در باک خودرو را نشان می‌دهد.  

سنسور اربگ

سنسور اربگ
سنسور اربگ

امروزه در تمام خودروهایی که دارای ایربگ یا همان کیسه هوا هستند، می‌توان سنسور اربگ را مشاهده کرد که بسته به اینکه خودرو دارای چه نوع اربگی است، سنسور در قسمت‌های مختلف خودرو نصب می‌شود. این حسگر بعد از دریافت ضربه یا حس شدن اتفاقی همچون معلق زدن خودرو، فعال شده و دستور انفجار ماده منفجره موجود در اربگ‌ها و باد شدن کیسه‌های هوا را می‌دهد. سنسور اربگ در قسمت‌هایی مثل پشت سپر جلو، روی شاسی، داخل درهای بغل و… نصب می‌شوند.

سنسور وزنی اربگ

سنسور وزنی اربگ
سنسور وزنی اربگ

ضربه‌ای که اربگ در زمان باز شدن دارد، می‌تواند به‌راحتی باعث شکسته شدن استخوان‌های بالاتنه افراد ضعیف مثل کهنسالان و کودکان شود. به همین خاطر در برخی از خودروهای مدرن‌تر، اربگ براساس وزن شخص قرار گرفته روی صندلی عمل می‌کند تا به این ترتیب اگر شخصی روی صندلی نبود، اربگ بیهوده عمل نکند و از همه مهم‌تر اگر شخص قرار گرفته روی صندلی دارای وزن کم مثل یک کودک باشد، اربگ با شدت کمتری عمل نماید تا از ورود آسیب‌های مرگبار به شخص جلوگیری شود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer