کوئنتین تارانتینو ، مروری بر همه فیلم‌های آقای کارگردان - رسانه مجازی نیلسو

کوئنتین تارانتینو ، مروری بر همه فیلم‌های آقای کارگردان

کوئنتین تارانتینو در نشست خبری اکران فیلم روزی روزگاری در هالیوود دوباره وعده داد که فیلم بعدی او آخرین فیلمش در مقام کارگردان خواهد بود.

  • توسط سجاد صداقت
کوئنتین تارانتینو

کوئنتین تارانتینو این روزها در کشور روسیه به سر می‌برد چراکه تور اکران جهانی تازه‌ترین ساخته‌اش یعنی روزی روزگاری در هالیوود (Once Upon a Time in Hollywood) به روسیه رسیده و او در این سفر حتی همراهی ولادیمیر میدینسکی، وزیر فرهنگ روسیه را در بازدید از کاخ کرملین نیز داشته است. درباره روزی روزگاری در هالیوود می‌توان ساعت‌ها حرف زد و مطلب نوشت. حتی ما که از قافله اکران این فیلم همزمان با مردم دنیا عقب هستیم و تنها باید به تعریف‌های دیگران بسنده کنیم نیز می‌توانیم درباره اثر تازه آقای تارانتینو بسیار بنویسیم. اما این مطلب قصد ندارد شما را به جهان روزی روزگاری در هالیوود ببرد، بلکه می‌خواهیم به خود آقای تارانتینو بپردازیم.

بیشتر بخوانید:

او که مدتی پیش از ساخت روزی روزگاری در هالیوود به همه هشدار داده بود که احتمالاً 10 فیلم بیشتر نمی‌سازد. این کارگردان صاحب‌سبک سینمای دنیا در برنامه میزگرد کارگردانان هالیوودریپورتر اعلام کرده بود به احتمال زیاد بعد از ساخت دهمین فیلمش فعالیت در سینما را رها می‌کند و سراغ نوشتن نمایشنامه و کارگردانی تئاتر می‌رود.وعده‌ای که چند بار دیگر نیز تکرار شد و حالا و پس از ساخت روزی روزگاری در هالیوود با ترکیب شگفت‌انگیز لئوناردو دی‌کاپریو و برد پیت و با همراهی آل‌پاچینو و مارگو رابی، تارانتینو دوباره وعده خود را تکرار کرده است. او در نشست خبری معرفی فیلمش در مسکو عنوان کرد که پروژه بعدی وی نقطه پایان حرفه او در ساخت فیلم‌های سینمایی است. تارانتینو در این باره گفت: اگر همه فیلم‌هایی که تاکنون ساخته‌ام در حال روایت یک داستان باشند و همه آنها شبیه واگن‌های قطار به هم متصل باشند، آخرین و دهمین ساخته‌ام نقطه اوج و پایان این داستان خواهد بود.

تارانتینو پیش از روزی روزگاری در هالیوود، 8 فیلم ساخته و با این حساب یکی از مهم‌ترین اهالی سینمای هالیوود خیلی زود تصمیم به بازنشستگی از فیلم ساختن گرفته است. شاید بد نباشد به همین مناسبت نگاهی به 9 فیلم تارانتینو که تا امروز ساخته‌ شده داشته باشیم. آثاری که هر یک از آنها توانسته‌اند رخداد مهمی در تاریخ سینما را رقم بزنند. هر چند این تاثیرگذاری وجوه متفاوتی داشته اما می‌توان مطمئن بود که مجموعه فیلم‌های تارانتینو بخش مهمی از تاریخ سینماست. تاریخی که از سال 1992 آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

سگ‌های انباری

سگ‌های انباری (Reservoir Dogs) نخستین فیلم بلند کوئنتین تارانتینو است که بسیاری آن را یکی از مهم‌ترین فیلم‌های سینمای مستقل می‌دانند. فیلمی که اولین‌بار در ژانویه 1992 در جشنواره فیلم‌های مستقل ساندنس به نمایش درآمد. اکران عمومی این فیلم نیز در اکتبر همین سال اتفاق افتاد؛ فیلمی که با بودجه 1.2 تا 1.5 میلیون دلاری ساخته شد و در گیشه آمریکای شمالی به فروش 2.8 میلیون دلاری دست پیدا کرد.

سگ‌های انباری
سگ‌های انباری

سگ‌های انباری ماجرای قبل و بعد از یک سرقت مسلحانه را روایت می‌کند. شش سارق با نام‌های مستعار آقای سفید، آقای طلایی، آقای صورتی، آقای نارنجی، آقای آبی و آقای قهوه‌ای، از طرف گنگستری به نام جو کپت و پسرش ادی برای سرقت از یک فروشگاه الماس‌فروشی اجیر می‌شوند. هیچگاه صحنه اصلی دزدی نشان داده نمی‌شود و بیننده فقط حوادث پیش و پس از آن را می‌بیند. از بین سارقان، آقای آبی و قهوه‌ای در حین دزدی کشته می‌شوند و آقای نارنجی نیز زخمی می‌شود. آنها متوجه می‌شوند یک نفر آنها را لو داده است زیرا پلیس‌ها در آنجا کمین کرده بودند. هر کدام از اعضا در پی پیدا کردن کسی است که آنها رو لو داده است. کوئنتین تارانتینو مانند همه فیلم‌هایی که بعد از سگ‌های انباری ساخت در این اثر هم نقش آقای قهوه‌ای را بازی می‌کند. هاروی کایتل، تیم راث، استیو بوشمی، کریس پن، مایکل مدسن، نینا شیماشکو، رندی بروکس و کرک بالتز بازیگران این فیلم را تشکیل می‌دهند.

داستان عامه‌پسند

یک لحظه سال پرحادثه 1994 را در سینمای هالیوود به یاد آورید. سالی که فارست گامپ (Forrest Gump) ساخته دل‌انگیز رابرت زمکیس و قرمز (Trois Couleurs: Rouge) کریشتوف کیشلوفسکی در فصل جوایز حضور داشتند، تارانتینو با دومین فیلم خود سری در میان سرها بلند کرد. این کار ممکن نبود مگر با فیلم فوق‌العاده داستان عامه‌پسند (Pulp Fiction). فیلمی که هنوز بسیاری آن را شاهکار درخشان تارانتینو می‌دانند. داستان عامه‌پسند نخل طلای جشنواره کن و جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی را برای تارانتینو به ارمغان آورد. این جوایز به فیلمی تعلق می‌گرفت که با بودجه‌ای کمتر از 8.5 میلیون دلار ساخته شده بود و در گیشه به فروشی بیش از 213 میلیون دلار دست پیدا کرد. مطابق سبک کوئنتین تارانتینو در روایات داستان به‌صورت غیرخطی، داستان این فیلم نیز به شکل غیرخطی روایت می‌شود.

داستان عامه‌پسند
داستان عامه‌پسند

ساختار پالپ فیکشن براساس سه داستان متمایز بنا شده‌ است که در خط سیر روایت اشتراکاتی نیز با یکدیگر دارند. جان تراولتا، ساموئل ال. جکسون، اوما تورمن، بروس ویلیس، هاروی کایتل، تیم راث، آماندا پلامر، کریستوفر واکن، کیتی گریفین، استیو بوشمی و پال کالدرون بازیگران این فیلم را تشکیل می‌دهند.

جکی براون

جکی براون (Jackie Brown) به عنوان سومین فیلم کوئنتین تارانتینو را شاید بتوان اثری دانست که در میان آثار این کارگردان کمتر به آن پرداخته شده است؛ فیلمی که با بودجه 12 میلیون دلاری تولید شد و در سال 1997، بیش از 74 میلیون دلار فروش کرد. فیلمنامه این فیلم بر اساس رمانی نوشته المور لئونارد به رشته تحریر درآمد و پم گریر، ساموئل ال. جکسون، رابرت فورستر، بریجیت فوندا و رابرت دنیرو از جمله بازیگران فیلم هستند. فیلم داستان زن میانسالی به نام جکی براون است که در خطوط هوایی مکزیک کار می‌کند و در کار حمل محموله‌های پول نقد خلافکاری به نام اوردل است.

جکی براون
جکی براون

جکی براون برخلاف دو فیلم اول تارانتینو کمتر مورد توجه قرار گرفت تا او را برای 6 سال از فیلمسازی دور کند. اما پایان این دوری بازگشت با طوفانی بزرگ در عرصه فیلمسازی بود.

بیل را بکش 

دو فیلم بعدی تارانتینو در سال‌های 2003 و 2004، بیل را بکش (Kill Bill) نام داشت که در دو بخش اکران شد. این دو فیلم که به‌طور همزمان ساخته شدند قرار بود یکجا در سینما اکران شود اما چون مدت زمان آن بیش از چهار ساعت بود به دو فیلم مجزا تقسیم شد. در این فیلم اوما تورمن، دیوید کارادین، ویویکا ای فاکس، لوسی لیو، مایکل مدسن، جولی دریفوس، داریل هانا، سونی چیبا بازی کردند.

بیل را بکش
بیل را بکش

بئاتریس کیدو ملقب به عروس بعد از سپری کردن 4 سال در کما و به هوش آمدن، تصمیم می‌گیرد تا از افرادی که در مراسم عروسش، شوهر و بچه‌اش را به قتل رسانده‌اند انتقام بگیرند. این دو فیلم که با بودجه 30 میلیون دلاری ساخته شده در گیشه به ترتیب به فروش 180.9 و 152.2 میلیون دلاری دست یافتند و می‌توان آنها را جز فیلم‌های پرفروش تارانتینو به حساب آورد. صحنه‌های نبرد و مبارزه در این دو فیلم واقعاً زیبا و به‌یادماندنی است و همچنان می‌توان تارانتینو را به خاطر این فیلم تقدیر کرد. 

پست‌فطرت‌های لعنتی

پست‌فطرت‌های لعنتی (Inglourious Basterds) فیلم بعدی تارانتینو بود که دیگر از سال 2009 به محبوبیت زیادی رسید و برای هر ساخته‌اش مورد توجه قرار می‌گرفت. حوادث این فیلم که با بودجه 79 میلیون دلاری ساخته شده، در زمان جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد. کارگردان در این فیلم پایان جنگ جهانی دوم و رایش سوم را در یک ماجرای کاملاً خیالی به تصویر کشیده ‌است.

پست‌فطرت‌های لعنتی
پست‌فطرت‌های لعنتی

تارانتینو که خود نویسندگی فیلم را هم بر عهده داشته گفته ‌است که ایده ساخت این فیلم را از مدت‌ها پیش در سر داشته و فقط 10 سال روی شخصیت آلدو (با بازی برد پیت) در فیلم فکر می‌کرد. این فیلم نیز مانند فیلم‌های قبلی تارانتینو فصل‌بندی دارد و در هر فصل اتفاقاتی می‌افتد که در نهایت می‌توان خط همه این اتفاقات را به هم وصل کرد. ساموئل ال. جکسون (در نقش راوی)، برد پیت، الی راث، کریستوف والتس، بی. جی. نواک، تیل شوایگر، دیانه کروگر، دانیل برول، ملانی لوران، هاروی کایتل و لودگر پیستور بازیگران این فیلم را تشکیل می‌دهند.

جنگوی از بند رها شده

جنگوی از بند رها شده (Django Unchained) فیلم هفتم تارانتینو بود که در سال 2013 اکران شد؛ فیلمی که با بودجه 100 میلیون دلاری ساخته شد و بیش از 425 میلیون در گیشه جهانی فروش کرد. در این فیلم بازیگرانی همچون جیمی فاکس، کریستف والتس و لئوناردو دی‌کاپریو ایفای نقش کرده‌اند. تارانتینو در جنگوی از بند رها شده مخاطب خود را به دنیای وسترن می‌برد و همچون فیلم‌های پیشین خود یک روایت غیرخطی را این بار در این ژانر به نمایش می‌گذارد.

django unchained watching recommendation videoSixteenByNineJumbo1600 1024x576 - کوئنتین تارانتینو ، مروری بر همه فیلم‌های آقای کارگردان
جنگوی از بند رها شده

جنگو (با بازی جیمی فاکس) برده‌ای زجر کشیده است که ناگهان خود را آزاد شده از بند بردگی می‌بیند. یک جایزه‌بگیر به نام دکتر کینگ شولتز (با بازی کریستوف والتز) پس از مواجهه با جنگو، او را از بند رها می‌کند تا جنگو زندگی و آینده‌اش را مدیون این جایزه‌بگیر باشد. این فیلم قطعاً از جنبه‌های مختلف همچون صحنه‌های اکشن و بازی‌های بازیگران یکی از فیلم‌های فوق‌العاده تارانتینو است.

هشت نفرت‌انگیز

هشت نفرت‌انگیز (The Hateful Eight) عنوان هشتمین فیلم کارنامه کوئنتین تارانتینو است. درحالی‌که تارانتینو در مسیر ساخت فیلم‌های خود هر بار بودجه بیشتری را برای ساخت آثارش استفاده می‌کرد، هشت نفرت‌انگیز را تنها با مبلغی کمتر از 54 میلیون دلار شاخت. در این فیلم بازیگرانی همچون ساموئل ال. جکسون، کرت راسل، جنیفر جیسن لی، والتون گوگینس، دمیان بیچیر، تیم راث و مایکل مدسن ایفای نقش می‌کنند. در این فیلم انیو موریکونه، آهنگساز شهیر ایتالیایی، برای نخستین بار برای فیلمی از تارانتینو موسیقی ساخته است.

هشت نفرت‌انگیز
هشت نفرت‌انگیز

 داستان فیلم در دوران پساجنگ داخلی آمریکا می‌گذرد. زمانی که جنگ و جدل‌های نژادی کماکان وجود داشتند و داستان هشت فرد را تعریف می‌کند که طی اتفاقاتی مجبور می‌شوند برای مدتی در یک مهمانسرا در کنار هم بمانند که این مسأله باعث به وجود آمدن اتفاقات بسیار جالبی بین آنها می‌شود. این فیلم در 25 دسامبر 2015 اکران شد و مورد اقبال منتقدان و مخاطبان قرار گرفت. هشت نفرت‌انگیز در هشتادوهشتمین دوره جوایز اسکار در سه رشته نامزد اسکار بود که در نهایت موفق شد جایزه اسکار بهترین موسیقی را برای انیو موریکونه به دست آورد. این فیلم در گیشه توانست بیش از 155 میلیون دلار فروش کند.

روزی روزگاری در هالیوود

روزی روزگاری در هالیوود (Once Upon a Time in Hollywood) نهمین اثر کوئنتین تارانتینو است که با بودجه‌ای نزدیک به 96 میلیون دلار ساخته شده و لئوناردو دی‌کاپریو، برد پیت، مارگو رابی، کرت راسل، تیموتی اولفینت، داکوتا فانینگ، لوک پری، مارگارت کوالی و آل پاچینو در آن حضور دارند. داستان روزی روزگاری در هالیوود در سال 1969 و شهر لس‌آنجلس رخ می‌دهد و ماجرای یک بازیگر تلویزیونی به نام ریک دالتون را دنبال می‌کند که به همراه بدلکار خود، کلیف بوث در جستجوی راهی برای موفقیت در هالیوود هستند. تارانتینو که در فیلم‌های خود ژانرهای متفاوتی را تجربه کرده در این فیلم به سراغ آمریکا در پایان دهه 60 می‌رود و روایتی خاص از هالیوود در آن سال‌ها ارائه می‌دهد.

once upon a time still.0 1024x683 - کوئنتین تارانتینو ، مروری بر همه فیلم‌های آقای کارگردان
روزی روزگاری در هالیوود

هم‌بازی شدن لئوناردو دی‌کارپریو و برد پیت در این فیلم یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که در آن رخ داده و همچنان بسیاری از ایرانی‌ها در انتظار رسیدن نسخه‌ای باکیفیت از این فیلم هستند. روزی روزگاری در هالیوود تاکنون در گیشه به فروش 92 میلیون دلاری دست پیدا کرده است. رقمی که محصول گیشه این فیلم در طی دو هفته و در سینماهای آمریکای شمالی است و احتمالاً به فروشی بسیار بیش از این دست پیدا می‌کند. فروش افتتاحیه این فیلم در اولین آخر هفته اکران آن به رقمی بیش از 41 میلیون دلار رسید که در میان فیلم‌های تارانتینو یک رکورد به حساب می‌آید. تارانتینو به عنوان یک عاشق سینما ادای دین همه‌جانبه‌ای در روزی روزگاری در هالیوود به هالیوود و شهر لس‌آنجلس انجام داده و به نظر می‌رسد این فیلم را نیز به اثری بسیار مهم تبدیل کرده است. 

کارگردانی بخشی از یک فیلم

کوئنتین تارانتینو در میانه 9 فیلمی که تا به امروز ساخته در دو فیلم نیز به اتفاق کارگردان‌های دیکر محصولی مشترک در چند قسمت را کارگردانی کرده است. او در سال 1995 و بعد از موفقیت‌های داستان عامه‌پسند، بخش مرد هالیوودی در فیلم چهار اتاق (Four Rooms) را کارگردانی کرد؛ فیلمی که بخش‌های دیگر آن توسط الیسون آندرس، آلکساندر راکول و رابرت رودریگز ساخته شده بود.

همچنین در سال 2007 تارانتینو بخش ضدمرگ در فیلم گرایندهاوس (Grindhouse) را ساخت. در این فیلم نیز علاوه بر کوئنتین تارانتینو رابرت رودریگز، ادگار رایت، راب زامبی و والی راث به عنوان کارگردان حضور داشتند.    

با همه این اوصاف اما باید منتظر ماند و دید که آیا تارانتینو قصد دارد به این سرعت درباره فیلم آخر صحبت کند یا نه. اتفاقی که حداقل در مسکو رخ نداد و او جزییات بیشتری از ساخت آخرین فیلم خود ارائه نکرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer