مرور فیلم: دامبو (تیم برتون) - رسانه مجازی نیلسو

مرور فیلم: دامبو (تیم برتون)

تقریباً هشتاد سال پس از ساخت انیمیشن کلاسیک دیزنی، دامبو، تیم برتون فیلمی بر اساس این داستان ساخته است. نیکلاس باربر، منتقد فیلم در بی‌بی‌سی، نگاهی انداخته به تازه‌ترین فیلم این کارگردان.

  • توسط سمیه کردنیا
dumbo movie - مرور فیلم: دامبو (تیم برتون)

برخی از ما آرزو داریم که دیزنی انیمیشن‌های قدیمی‌اش را به فیلم تبدیل نکند – لابد علاءالدین و شیرشاه در نوبت هستند. به‌هرحال آن‌ها وعده داده بودند که فیلم دامبو اثر ویژه‌ای خواهد بود؛ یکی از دلایلش اینکه مدت زمان کارتون اصلیِ ساخت سال 1941 میلادی (1320 هجری) فقط یک ساعت بود بنابراین می‌شد به‌راحتی آن را طولانی‌تر کرد، دیگر اینکه شخصِ مسئول این تکمیل و توسعه، تیم برتون (Tim Burton) بود؛ فردی که انیمیشن‌های کلاسیک را به همان اندازۀ داستان‌های خیالی و جادوییِ غریبه‌های رنج‌دیده دوست دارد. با صحنه‌آرایی قدیمیِ سیرک و تعداد زیادی هنرپیشه‌ معروف ازجمله مایکل کیتون (Michael Keaton)، دَنی دویتو (Danny DeVito) و اِوا گرین (Eva Green)، دامبو می‌توانست یکی از بهترین فیلم‌های دیزنی و همچنین یکی از بهترین فیلم‌های برتون باشد.

بیشتر بخوانید:

متأسفانه هیچ‌کدام از این‌ها اتفاق نیفتاد؛ در عوض، این فیلم روایت شلخته و تیره‌و‌تاری است که ارجاع‌های متعدد بی‌دلیلی به کارتون اصلی می‌دهد اما ترانه‌ها، سرزندگی و شوخی‌ها را از آن بیرون کشیده است. تصور تیم برتون از یک لطیفه این است که مایکل بافر (Michael Buffer) را در نقش رئیس سیرک بگذارد تا او به‌جای «آماده می‌شویم برای نمایش دامبو» با صدایی بلند و لحنی کشدار بگوید «آماده می‌شویم برای ترانۀ دامبول!» و بیشتر اوقات، کارگردان به خودش زحمت نمی‌دهد تا کاری دربارۀ شوخی‌ها بکند. انگار تصور او از فیلمی دربارۀ بچه‌فیلی پرنده هیچ‌چیز خنده‌داری ندارد.

dumbo 1024x410 - مرور فیلم: دامبو (تیم برتون)
صحنه‌ای از فیلم دامبو

برتون حتی حیوانات سخنگوی کارتون اصلی را حذف کرده و جمعی انسان ملال‌آور را جایگزین آن‌ها کرده است. یکی از آن‌ها هالت فَریِر (Holt Farrier) است (با بازی کالین فَرِل Colin Farrell) که نقش سوارکار نمایشی اهل کنتاکی را بازی می‌کند که از میدان نبرد جنگ جهانی اول به سیرک مخروبه‌ای بازمی‌گردد. وقتی که در سیرک نبوده دست چپش را از دست داده و اگر غم این حادثه
کافی نباشد، باید بگویم که همسرش نیز در شیوع آنفلوآنزا از دنیا رفته و او را با دو تا بچه تنها گذاشته است. بله، مانند «بازگشت مری پاپینز»، دامبو یکی از آن فیلم‌های مخصوص کودکان دیزنی است که زن در آن می‌میرد تا بیننده با مرد داستان همدردی کند.

از سوی دیگر، به نظر نمی‌رسد که بچه‌های هالت فَریِر، آنقدرها هم بابت مرگ مادرشان ناراحت باشند. صاحب ژولیدۀ سیرک، مَکس (با بازی دَنی دویتو) به‌تازگی فیل بارداری را خریده و معتقد است که بچۀ این فیل، معدن طلای او خواهد بود. اما وقتی که بچه‌فیل به دنیا می‌آید، گوش‌هایش بزرگ‌تر از خودش است. شما ممکن است فکر کنید مَکس با داشتن چنین موجود کمیاب و بسیار بامزه‌ای چقدر خوشحال خواهد شد، اما در عوض او غرغر می‌کند که هیچ‌کس برای دیدن بچه‌فیلی که گوش‌هایی به بزرگیِ روتختی دارد، پول نمی‌دهد. حرف رئیس با عقل جور درنمی‌آید و این ماجرا فقط یکی از نمونه‌هایی است که طی آن، داستانِ شکسته‌بسته فقط به این دلیل که شخصیت‌ها به احمقانه‌ترین شکل ممکن رفتار می‌کنند، پیش می‌رود.

فیلم‌نامۀ ائرن کروگر (Ehren Kruger) یک تغییر زیرکانه نسبت‌به کارتون اصلی دارد. در انیمیشن دامبو، بچه‌فیل، تازه در دقایق پایانی پرواز می‌کند. در بازسازی جدید، پس از حدود نیم‌ساعت که از شروع فیلم می‌گذرد، او پرواز می‌کند. اما حتی این فرصت جست‌و‌خیز و سرخوشیِ ضد جاذبه نیز هدر می‌رود. فقط در صحنۀ پایانی، نمایش آکروباتی فیل جوان، همان‌قدر که انتظارش را دارید، سرخوشانه است.

در نیمۀ ابتدایی فیلم صاحب سیرک را داریم که امیدوار است دامبو بتواند او را ثروتمند کند. در نیمۀ دوم فرد دیگری صاحب سیرک است که او نیز امیدوار است دامبو بتواند ثروتمندش کند. در نیمۀ اول فیلم دستیار بی‌رحمی استخدام شده که با فیل‌ها بدرفتاری می‌کند. در نیمۀ دوم فیلم دستیار دیگری استخدام می‌شود که با فیل‌ها بدرفتاری می‌کند و این روند تکرار و تکرار می‌شود.

احتمالاً طی ساخت فیلم، برتون فراموش کرده بوده که چه نوع فیلمی می‌خواهد بسازد؛ زیرا فیلم دامبو نه کاملاً کمدی، نه کاملاً درام، نه کاملاً واقعی و نه کاملاً کارتونی است. آنقدر از این‌گونه به آن‌گونه در تغییر است که دست‌آخر به فیلمِ ترسناکی شبیه داستان‌های استفن کینگ بدل می‌شود.

[برگرفته از بخش فرهنگی بی‌بی‌سی انگلیسی]

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer