مرگ با چاشنی طنز - رسانه مجازی نیلسو

نگاهی به فیلم خواب تلخ؛

مرگ با چاشنی طنز

  • توسط امیرعباس کلهر
WhatsApp Image 2019 04 27 at 01.55.14 - مرگ با چاشنی طنز

خواب تلخ  فیلمی است که بعد از 12 سال موفق شد در سینمای «هنر و تجربه» اکران شود. این فیلم برای محسن امیریوسفی است و نخستین فیلم بلند این کارگردان نیز به حساب می آید. «خواب تلخ» در بیش از 40 جشنواره حضور پیدا کرده و جوایز متعددی را نیز آن خود کرده است.

بیشتر بخوانید:

خواب تلخ، داستان مرده‌شور پیری به نام اسفندیار در شهر قدیمی سده (خمینی‌شهر فعلی) است که با عزرائیل مواجه می‌شود. اما اگر بخواهیم داستان فیلم را دقیق‌تر بگوییم باید بیان کنیم که اسفندیار مرد مرده‌شوری است که سال‌ها در امامزاده سیدمحمد خمینی‌شهر مرده‌ها را می‌شورد و به همراهی یدالله گورکن و پسرکی که لباس‌های مردگان را می‌سوزاند و دلبر که زن‌های مرده را می‌شوید، جمعی هستند که به اموات خمینی‌شهر خدمت‌رسانی می‌کنند. اسفندیار به زیردستان خود ظلم می‌کند و حق و حقوق آن‌ها را کامل نمی‌پردازد. مدتی است که اسفندیار احساس می‌کند عزرائیل برای گرفتن جانش او را تعقیب می‌کند.

 او معتقد است هرکه قرار است بمیرد چند وقت قبلش عزرائیل را می‌بیند و متوجه مرگ خود می‌شود. با این اعتقاد او به استقبال مرگ می‌رود. از دلبر و یدالله حلالیت می‌طلبد و با اکراه دوچرخه خود را به یدالله می‌دهد تا حلالش کند. اما دلبر به این راحتی حلال نمی‌کند. دلبر زنی است که شوهرش مرده و دخترش هم همسر مردی افغانی شده که بعد از جنگ افغانستان به این کشور بازگشته است. بالاخره اسفندیار موفق به کسب رضایت دلبر می‌شود. شبی که مطمئن بود عزرائیل به سراغش می‌آید در گوشه‌ای از اتاق کمین می‌کند و به گمان خودش با ضربه‌ای به بال عزرائیل صدمه‌ای وارد می‌کند و فردای آن روز خودش لباس‌هایش را می‌سوزاند و خود را غسل می‌دهد و کفن می‌کند و منتظر مرگ می‌شود.

WhatsApp Image 2019 04 27 at 01.55.16 - مرگ با چاشنی طنز
پوستر فرانسوی فیلم خواب تلخ

بیشتر ماجراهای این فیلم که در ۱۹ اپیزود روایت می‌شود، در گورستانی قدیمی و کهنه در شهر سده که بیش از هشتصد سال عمر دارد اتفاق می‌افتد. همۀ آدم‌های فیلم از اسفندیار گرفته تا قبرکن، مرده‌شور زن و مردی که لباس مرده‌ها را می‌سوزانند، نابازیگرند و در نقش واقعی خود ظاهر شده‌اند. بازیگران فیلم عبارت‌اند از: عباس اسفندیاری، محسن رحیمی، دلبر قصری، یدالله انوری، اصغر کاظمی و ابراهیم قپاندار. امیر یوسفی پیش از این نیز در حوزه فیلم کوتاه و سینمای مستند به سراغ موضوعات عجیب و غریب رفته بود، اما عجیب‌تر از موضوعات و سوژه‌های آثارش، نگاه خود او به این اتفاقات و روایت بوده است. او قبل از این فیلم با فیلم‌های کوتاه «دست‌های سنگی» و «کاروان» توانسته بود توجه منتقدان و اهالی سینما را به خود جلب کند، با این حال وقتی سراغ «خواب تلخ» رفت، یازده ماه باید صبر می‌کرد تا مجوز این فیلم صادر شود. بعد از این ۱۱ ماه بالاخره فیلم در سال ۸۲ با بودجه‌ای اندک جلوی دوربین رفت و بعد از ۲۶ جلسه فیلمبرداری به پایان رسید؛ فیلمی که بخش‌هایی از آن با دوربین دیجیتال که آن سال‌ها تازه وارد سینما شده بود فیلمبرداری شد.

«خواب تلخ»، از نظر ساختار روایی در سینمای ایران، فیلمی متفاوت و آوانگارد است و امیریوسفی در آن با رویکردی طنزآمیز به شکاف مدرنیته و سنت در جامعۀ ایران پرداخته است. «خواب تلخ»‌، بعد از موفقیت‌های جهانی فیلم برای اکران عمومی در ایران به مشکل برخورد و وقتی که اکران شد، محسن امیریوسفی درباره آن گفت: «بعد از ۱۲ سال انتظار اکران، حرفی برای گفتن نمانده است.» خوب است بدانید منتقد معروف نشریه سینمایی «هالیوود ریپورتر» درباره این فیلم گفته است که این فیلم اولین کمدی سیاه ایرانی است که طنزی ویرانگر دارد و چهره‌ای جدید و طنازانه از ایران نشان می‌دهد. خواب تلخ با طنازی خاصی پدیده مرگ را به چالش می‌کشد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer