مزایا و معایب خودروهای دیفرانسیل جلو و دیفرانسیل عقب (قسمت اول) - رسانه مجازی نیلسو

مزایا و معایب خودروهای دیفرانسیل جلو و دیفرانسیل عقب (قسمت اول)

  • توسط علیرضا داوودی
3 - مزایا و معایب خودروهای دیفرانسیل جلو و دیفرانسیل عقب (قسمت اول)

خودرو ها را می توان از نظر جای گیری موتور و دیفرانسیل های محرک آن ها که در علم خودرویی به Car layout شناخته می شود، به انواع گوناگونی تقسیم بندی کرد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را خواهند داشت. اما جدا از این نحوه قرارگیری پیشرانه و دیفرانسیل ها، تمام خودرو های سواری و سبک دنیا یا از نوع دیفرانسیل جلو یا صحیح تر آن محور محرک جلو هستند، یا محور محرک آن ها در عقب قرار دارد و یا هر دو محور خودرو نقش پیش برنده و محرک را در زیر پوسته خودرو بازی می کنند. اما هر کدام از این طرح بندی ها دارای نکات مثبت و منفی مختلفی است که باعث می شود تا نتوان یک طراح را برترین در دنیا دانسته و استفاده از آن را برای تمام خودرو ها تجویز کرد. در واقع می توان گفت هیجان هر علم و روشی در این است که نمی توان به مجموعه ای از خوبی ها و امتیازات در یک طرح دست پیدا کرد و علم خودرو نیز از این قانون مستثنی نخواهد بود. در این مطلب نگاهی داریم به ویژگی های مثبت و منفی هر دو طرح دیفرانسیل عقب و دیفرانسیل جلو که همیشه با یکدیگر رقابت داشته اند و برای رسیدن به توضیحات کامل تر برای آن ها از بیان تک تک نحوه قرارگیری موتور و دیفرانسیل ها و یا بیان نکات تاریخی از روی کار آمدن آن ها خودداری می کنیم.

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی اصلی انواع خودرو

محور محرک در جلو :
این روز ها خودرو های محور محرک در جلو به طور فزاینده ای در دنیا زیاد شده اند و می توان گفت بیشترین طرح را در بین خودرو های ارزان قیمت، اقتصادی و راهبردی شرکت های خودروسازی را انواع محور محرک جلو دارند. این سیستم قرارگیری محورمحرک برای خودرو هایی که قرار است فضای زیادی را در یک مجموعه کوچک ارائه دهند، بهترین انتخاب خواهد بود.

خودرو های دیفرانسیل جلو دارای فضای داخلی بیشتری نسبت به یک خودرو دیفرانسیل عقب با همان ابعاد هستند. به دلیل حضور وزن موتور بر روی محور محرک، این خودرو ها دارای قدرت مانور و قدرت حرکتی بالاتری در مسیر های یخی، برفی، شن و ماسه ای و… در قیاس با انواع دیفرانسیل عقب هستند و هم چنین در زمان شتاب گیری نیز، تایر های محور محرک، چسبندگی خوبی به مسیر حرکت خواهند داشت. البته در این جا باید ایراد این وضعیت را نیز بدانیم که چون در هنگام شتاب گیری، وزن خودرو به عقب منتقل می شود، وجود محور محرک در عقب نیز به این صورت از انتقال وزن بهره خواهد برد.

در این خودرو ها معمولا موتو به صورت عرضی در جلو نصب می شود و همین شکل قرار گیری آن باعث می شود تا در کنار حذف تونل گاردان که در این خودر ها وجود ندارد، فضای داخلی بیشتری نیز باقی مانده و در نتیجه سرنشینان دارای راحتی و آزادی عمل بیشتری باشند.

در خودرو های دارای موتور جلو / محور محرک جلو چون گاردان حذف شده است و توان تولیدی موتور از اتصالات کمتری عبور خواهد کرد تا به چرخ ها برسد، هدر رفت و کاهش توان کمتری خواهیم داشت. ضمن این که با حذف گاردان، مشکلات مربوط به این قطعه مثل تاب افتادن، وزن آن به همراه اتصالات، بریدن گاردان و…. نیز حذف خواهد شد و از طرفی امکان طراحی خودرو با فاصله محوری بلند تر نیز راحت تر خواهد بود. همه این ویژگی ها در پایان به کاهش مصرف سوخت و آلایندگی خودرو منجر می شود.

اما در این خودرو ها چون مرکز جرم و وزن بیشتری در قسمت جلویی خودرو متمرکز شده است، هندلینگ کمتری در مسیر های معمولی نسبت به انواع محور محرک عقب خواهند داشت و فرمان نیز با دقت کمتری اطلاعات مسیر را به راننده منتقل خواهد کرد. این وضعیت در زمان ترمزگیری شدید تر خواهد شد چرا که انتقال وزن بیشتری بر روی محور جلو صورت می گیرد و نیاز به داشتن ترمز های قوی تر در محور جلو را بیشتر مشهود می کند و از طرفی به خاطر انتقال وزن به جلو در این شرایط، عقب خودرو سبک تر شده و ترمز های محور عقب، مقدار زیادی از کارایی خود را از دست خواهند داد. ضمن این که حضور مرکز جرم در بخش جلویی خودرو باعث می شود تا در شرایط بحرانی و مرزی، خودرو دچار کم فرمانی نیز شود که در مقابل باید به این نکته نیز اشاره کرد که در زمان وقوع بیش فرمانی نیز، کنترل یک خودرو دیفرانسیل جلو راحت تر خواهد بود. استفاده از طرح محور محرک در جلو چون نیاز به قطعات کمتری دارد، قیمت نهایی خودرو تولیدی را نیز پایین تر خواهد آورد و این یک امتیاز بزرگ در زمان بازاریابی و فروش خواهد بود. یکی از شایع ترین معایب خودرو های دیفرانسیل جلو، پدیده ای به نام Torque steer است که بیشتر در خودرو های محور محرک جلو که موتور به صورت عرضی نصب شده است، رخ می دهد. این پدیده باعث می شود تا یک چرخ که معمولا چرخ سمت راننده است، در شتاب گیری های ناگهانی و سریع، گشتاور بیشتر دریافت کند و دچار هرزگردی بیشتر شود. خودرو های دارای محور محرک در جلو، گزینه های مناسبی برای کشیدن تریلر و یا بکسل کردن نسبت به نمونه های محور محرک در عقب نیستند چرا که این خودر ها معمولا توان های کمتری در مقایسه با یک خودرو محور محرک عقب با همان اندازه و سایز دارند. از طرفی چون در زمان بکسل کردن، دماغه خودرو تمایل به بلند شدن دارد، چسبندگی محور جلو با وجود وزن پیشرانه، کمتر خواهد شد و این در حالی است که بروز این حالت در یک خودرو دیفرانسیل عقب به معنی ایجاد فشار بیشتر روی محور محرک آن است. خودرو های محور محرک جلو دارای پیچیدگی بیشتری در اتصالات در بخش دماغه به خاطر قرارگیری موتور هستند که همین قضیه آن ها را از این ناحیه آسیب پذیر تر می کند و استهلاک این بخش را افزایش می دهد. به عبارت دیگر اتصالات در این خودرو ها دارای پیچیدگی های فنی بیشتری نسبت به یک خودرو دیفرانسیل عقب است و به همین خاطر نیاز بیشتری به تنظیم فرمان، عیب یابی جلوبندی و مراجعه به تعمیرگاه پیدا می کنند. دایره گردش یک خودرو اهمیت زیادی در فرمانپذیری و امتیاز دهی به آن در مقایسات خودرویی دارد. در خودرو های دیفرانسیل جلو و خصوصا مدل هایی که موتور به صورت عرضی نصب می شود، دایره گردش شعاع بیشتری خواهد داشت که در مسیر های تنگ و باریک یک معظل خواهد بود. همان طور که استهلاک تایر های جلویی در این خودرو ها بیشتر از محور عقبی است، استفاده از موتور های قوی تر و حجیم تر به خاطر شلوغی بخش جلو آن ها نیز یک محدودیت در این قبیل خودرو ها به شمار می رود.

1 - مزایا و معایب خودروهای دیفرانسیل جلو و دیفرانسیل عقب (قسمت اول)
در این طرح موتور در جلو به صورت عرضی نصب شده است و محور محرک نیز محور جلو خودرو است.

2 - مزایا و معایب خودروهای دیفرانسیل جلو و دیفرانسیل عقب (قسمت اول)
در این طرح محور محرک در جلو است و موتور نیز به صورت طولی نصب شده است. این طرح استفاده بسیار کمتری از مدل نصب موتور به صورت عرضی دارد.

3 - مزایا و معایب خودروهای دیفرانسیل جلو و دیفرانسیل عقب (قسمت اول)
خودرو های محور محرک در جلو دارای پیچیدگی بیشتری در بخش جلویی هستند ولی فضای داخلی بیشتری را برای سرنشینان دارند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer