مزمن شدن بیماری به‌دنبال خوددرمانی - رسانه مجازی نیلسو

عضو هیأت‌مدیره انجمن داروسازان در گفتگو با «نیلسو» هشدار داد

مزمن شدن بیماری به‌دنبال خوددرمانی

  • توسط معصومه ستوده
داروخانه

مصرف داروهای بدون نسخه و خوددرمانی درحال‌حاضر به هشدار مشترک پزشکان تبدیل شده است. بسیاری از پزشکان بر این باورند که مردم به‌دنبال خرید راحت برخی از داروها، ترجیح می‌دهند که به پزشک مراجعه نکنند و به قولی پول خود را هدر ندهند. درعین‌حال این نکته سبب شده بدن بسیاری از مردم به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شده و دیگر درمان دارویی جواب نمی‌دهد.

بااین‌حال مراجعه‌کنندگان در برابر این انتقاد، بارها تأکید کرده‌اند که وقتی بسیاری از پزشکان یک نسخه مشترک را برای یک بیماری تجویز می‌کنند، در این شرایط چه نیازی است که مردم پول خود را هدر داده و به پزشک مراجعه کنند. بهترین کار این است که از همان اول به داروخانه رفته و داروی خود را دریافت کنند. جلیل سعیدلو، عضو هیأت‌مدیره انجمن داروسازان در گفتگو با «نیلسو» بر این نکته تأکید کرد که مردم باید نوع نگرش خود را نسبت‌به مصرف خودسرانه دارو اصلاح کنند تا بدن آن‌ها درمقابل مصرف دارو مقاوم نشود.

بیشتر بخوانید:

در حال حاضر بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور وارد فاز عملیاتی خود شده است. در این بسیج ملی، داروخانه‌ها چه نقشی ایفا می‌کنند؟

n00001925 b - مزمن شدن بیماری به‌دنبال خوددرمانی
جلیل سعیدلو، عضو هیأت‌مدیره انجمن داروسازان

سازمان غذا و دارو از داروخانه‌ها خواست تا به این بسیج ملی بپیوندند. در این راستا، داروخانه‌های داوطلب، اعلام آمادگی  کردند. به این منظور آموزش‌هایی داده شد. داروخانه‌ها برای ارائه خدمات لازم فضایی را در داخل داروخانه خود در نظر گرفتند. به هر حال کنترل فشارخون از دغدغه‌های مهم انجمن داروسازان است و به همین دلیل انجمن داروسازان تمام تلاش خود را به کار گرفته تا به این ترتیب بتواند بستری را فراهم کند تا افراد بیشتری از بیماری فشارخون خود مطلع شوند. در این صورت فرصتی فراهم خواهد شد تا افراد نسبت به درمان خود اقدام کنند، کما اینکه بسیاری از مردم به دلیل اینکه از بیماری فشارخون خود آگاه نیستند در معرض سکته‌های قلبی و مغزی قرار گرفته و دچار آسیب جدی بدنی و حتی مرگ می‌شوند.

فارغ از ضرورت کنترل فشارخون، بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت نسبت به استفاده بیش از حد داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک در بین ایرانی‌ها هشدار داده‌اند، درحالی‌که این موضوع در کشورهای پیشرفته صادق نیست. به نظر شما چرا چنین اتفاقی در ایران افتاده است؟

به هرحال داروهایی که ‌OTC  (لیست 160 موردی که توسط سازمان غذا و دارو اعلام شده) هستند، بحثشان با آنتی‌بیوتیک‌ها مجزاست. مردم به‌راحتی قرص را خریداری کرده و مصرف می‌کنند. این معضل به دلیل نهادینه شدن خوددرمانی در کشور ما گسترش یافته است. فارغ از این، مراجعه به پزشک برای بیمار هزینه‌هایی به دنبال دارد به همین علت افراد خوددرمانی کرده که هزینه کمتری برای آن‌ها دارد. همین تفکر موجب شده مردم مراجعه زیادی به داروخانه داشته باشند و دارو بخرند.

شما به این نکته اشاره کردید که مردم برای صرف هزینه کمتر به داروخانه‌ها مراجعه می‌کنند تا درمان شوند و ترجیح می‌دهند که پیش پزشک نروند. تبعات این خوددرمانی چیست؟

بسیاری از بیماری‌ها به این صورت تشخیص داده نمی‌شود. بسیاری از بیماری‌ها علائم مشترکی دارد و به همین دلیل، بیمار زمانی به پزشک مراجعه می‌کند که بیماری حالت مزمن پیدا کرده است. به‌هرحال یکی از علت‌ها این است که بسیاری توانایی رفتن نزد پزشک و دادن ویزیت را ندارند و ترجیح می‌دهند که مسئول داروخانه آن‌ها را راهنمایی کند. در این شرایط مردم در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنند.

بسیاری از افراد برای خوددرمانی این توجیه را مطرح می‌کنند که اگر ما به پزشک هم مراجعه می‌کردیم یکی از نسخه‌های ثابت را به ما می‌داد شما در این مورد چه ارزیابی دارید؟

تنوع دارویی در کشور ما به دنبال اجرای طرح ژنریک کاهش پیدا کرد. درحال‌حاضر یک قرص ادولت‌کد توسط هر شرکتی ساخته شود به همین نام عرضه می‌شود. درحالی‌که پیش‌تر که طرح برند اجرایی می‌شد همین قرص سرماخورگی با اسامی مختلف در داروخانه‌ها عرضه می‌شد. تنوع دارویی به گونه‌ای بود که مرم قدرت تشخیص نداشتند که این دارو همان داروی سرماخورگی است. در این شرایط مردم ناچار می‌شدند به پزشک مراجعه کنند تا دارو برای آن‌ها تجویز کند یا اینکه از پزشک داروخانه سؤال می‌کردند. در این وضعیت خوددرمانی بسیار کمتر بود، اما درحال‌حاضر که طرح برند در صنعت دارویی ما اجرایی نمی‌شود شما شاهد هستید که مردم بدون سؤال از مسئول داروخانه دارو را خریداری می‌کنند. به‌هرحال تنوع دارویی با توجه به اجرای طرح ژنریک در کشور کمتر شده است. به همین دلیل، بعد از مدتی این ذهنیت در مردم شکل می‌گیرد که این چه کاری است که به پزشک مراجعه کرده و پول خود را هدر بدهند چون می‌توانند همین داروها را از داروخانه خریداری کنند.

به نظر شما اجرای طرح ژنریک مفید نبود؟  

بهتر است ابتدا به این موضوع اشاره کنم که داروها سه اسم دارند یک اسم تجارتی، یک اسم شیمیایی و فرمولاسیون، یک اسم ژنریک یا علمی که با همین اسم در سراسر دنیا شناخته می‌شوند. بعد از انقلاب در کشور ما طرح ژنریک اجرایی شد که همه داروها با یک نام عرضه می‌شوند؛ البته در چند سال اخیر طرح برند –ژنریک مطرح شده که بر این اساس قرار است برخی از شرکت‌ها داروها را با نام اختصاری خود و برند خودشان تولید کنند.

شما در سخنان خود اشاره کردید که مردم فقط برای داروهای بدون نسخه به داروخانه مراجعه می‌کند اما ما شاهد هستیم که مردم برای دریافت همه دارویی به داروخانه مراجعه کرده و داروی خود را دریافت می‌کنند؟

به‌هرحال بیماری‌های مزمن مانند فشارخون، قند خون و … وجود دارد. این افراد باید مرتب داروهای خاصی را مصرف کنند. این بیماران با توجه به نسخه‌های پیشین به داروخانه مراجعه کرده و دارو دریافت می‌کنند. این موضوع  زیاد محل بحث نیست اما داروهایی وجود دارند که فاصله بین دوز درمانی و سمی دارو کم است، این بیماران باید به‌شدت تحت مراقبت قرار بگیرند و به داروخانه مراجعه می‌کنند تا دارو بگیرند. البته در بسیاری از موارد مسئول داروخانه مقاومت کرده که موجب ایجاد تنش می‌شود. با وجود این داروساز‌ها به‌راحتی این دارو را در اختیار فرد قرار نمی‌دهند، مگر اینکه متقاعد شوند که اگر این دارو به بیمار نرسد مشکل‌ساز می‌شود. در این موارد بیمار را به همکاران پزشک ارجاع می‌دهند. مراجعه مستقیم به داروخانه و دریافت دارو و مصرف خودسرانه در کشور ما بسیار بالاست.

در حال حاضر چه دارویی پرمصرف‌ترین دارو در کشور است؟

 به نظر من، داروی مسکن و برخی از کورتون‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها داروهایی هستند که بسیار پرمصرف هستند. برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها در حال حاضر خودسرانه مصرف می‌شود که در نهایت موجب می‌شود بدن در برابر دارو مقاومت نشان بدهد. به همین دلیل، تقاضای ما این است که نیاز دارویی خود را از طریق پزشک برطرف کنند و حداقل در برخی از موارد با داروساز مشورت کنند. بهتر است که مردم خودسرانه دارو را مصرف نکنند و این توجیه را نیاورند که دفعه پیش هم پزشک همین دارو را تجویز کرده بود یا اینکه بقیه هم همین دارو را مصرف کرده و احساس بهبودی پیدا کردند. به نظر من، باید این فرهنگ در بین مردم جا بیفتد که دارو سمی است که با مقادیر کم تجویز‌شده و حتماً باید تحت کنترل مصرف شود.

اگر قرار شود تا محدودیتی در فروش داروی بدون نسخه ایجاد شود، بسیاری از داروخانه‌ها از نظر گردش مالی دچار مشکل می‌شوند. شما این نکته را قبول دارید؟

بله، دقیقاً همینطور است. ما خواستار ایجاد محدودیت در داروهای OTC نیستیم و این کار را درست نمی‌د‌انیم بلکه از مردم می‌خواهیم که در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها با داروساز مشورت کند. در شرایط کنونی داروخانه‌ها از نقطه تعادل اقتصادی خارج شده‌اند و اگر به فریاد آن‌ها نرسیم با ورشکستگی مواجه خواهند شد. باید توجه کنیم که تعداد داروخانه‌ها در حال افزایش است اما گردش مالی آن‌ها روز‌به‌روز کمتر می‌شود. در این میان، رابطه داروخانه‌ها با سازمان‌های بیمه‌گر به بدترین حالت خود رسیده است. رابطه داروخانه‌ها با سازمان‌های بیمه‌گر به رابطه‌ای ارباب‌رعیتی تبدیل شده است. اگر ما لیست بیمه خود را با تأخیر به سازمان‌های بیمه‌گر ارجاع دهیم، جریمه می‌شویم اما آن‌ها ماه‌هاست که مطالبات ما را پرداخت نکرده‌اند. این رفتار موجب شده که بسیاری از داروخانه‌ها ورشکست شده و دیگر توان ادامه فعالیت نداشته باشند. تعداد بسیار زیادی از داروخانه‌ها به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی ترجیح دادند تا کار خود را تعطیل کنند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer