مستقیم تا قلب پیشرانه - رسانه مجازی نیلسو

مستقیم تا قلب پیشرانه

آشنایی با تکنولوژی تزریق مستقیم سوخت

  • توسط هیئت تحریریه
3 9 - مستقیم تا قلب پیشرانه

امروزه در صنعت اتومبیل سازی سعی می شود تا همیشه منبع تولید انرژی و محل مورد استفاده آن نزدیک به هم باشند تا از اتلاف انرژی در میانه های راه جلوگیری شود. برای مثال گاردان در گذشته در اکثر خودرو ها استفاده می شد و با دلیل و بدون دلیل، خودرو ها از انواع دیفرانسیل عقب بودند. اما چون این قطعه و قطعات همراه آن، منجر به بالا رفتن استهلاک و هدر رفت انرژی می شوند، کم کم در خودرو هایی که دیفرانسیل عقب بودن آن ها لازم و ضروری نبود، حذف شد و خودرو های دیفرانسیل جلو یا بهتر است بگوییم محور محرک جلو روی کار آمدند. روی همین قضیه امروزه نیز سعی می شود تا هم سوخت و ساز هر چه بیشتر به محفظه احتراق نزدیک تر شود و هم این عمل در سیلندر های مختلف، به طور جداگانه صورت بگیرد. دو سیستم تزریق مستقیم سوخت یا همان GDI و سیستم یک کویل برای یک شمع نیز در همین راستاست.

تزریق مستقیم سوخت :
یکی از مهم ترین عوامل اثر گذار در سوخت و ساز خودرو که می تواند قدرت تولیدی و کیفیت آن را در کنار صرفه اقتصادیش را تحت اثر قرار دهد، بحث چگونگی ورود سوخت به محفظه احتراق است. برای مثال کاربراتور با مشکلاتی که داشت، جای خود را به سیستم های تزریق تک انژکتوری یا همان سوخت پاش ها داد و در یک پله بعد، سوخت پاش ها جای خود را به سیستم تزریق چند نقطه ای دادند تا برای هر سیلندر یک انژکتور استخدام شود و از طرفی، هر انژکتور در پشت سوپاپ همان سیلندر پاشش کند. اما این سیستم نیز چند سالی است که جای خود را کم کم به سیستم تزریق مستقیم سوخت داده است. در موتور های دیزلی، سر نازل انژکتور درون محفظه احتراق است و سوخت گازوییل مستقیما درون توده هوای موجود در سیلندر پاشیده می شود. در واقع همین نوع پاشش و البته زمان آن است که در ترکیب با خواص طراحی پیشرانه های دیزلی و سوخت آن، منجر به تولید گشتاور های بالا و هم چنین گشتاور در یک بازه به جای یک نقطه می شود. از این رو در موتور های بنزینی نیز این تکنولوژی به میان آمد و با نام سیستم تزریق مستقیم سوخت و یا همان GDI، نازل انژکتور درون محفظه احتراق قرار گرفت. در این حالت سوپاپ هوا فقط مسئول ورود اکسیژن به سیلندر است و بنزین از طریق نازل انژکتور به صورت مستقیما بر روی هوای فشرده شده و داغ داخل محفظه احتراق پاشیده می شود. در واقع چون بنزین بر روی هوای داغ پاشیده می شود، خود به نوعی منجر به تحریک این مخلوط شده و جرقه ایجاد شده نیز اثر بهتری پیدا می کند. ضمن این که سوخت در این صورت کاملا به شکل پودر بر روی هوای سیلندر پاشیده می شود و از همه مهم تر سوخت در مرکز محفظه احتراق وارد می شود. در نهایت این نوع تزریق باعث می شود تا سوخت و ساز به صورت بهتری صورت بگیرد که در نتیجه راندمان کاری موتور بالا رفته، مصرف سوخت کاهش می یابد و از حجم آلاینده ها کم می شود.

1 8 - مستقیم تا قلب پیشرانه
عکس شماره 1 : پیشرانه های GDI کم کم در حال فراگیر شدن هستند. این تکنولوژی از جنگ دوم جهانی کم کم روی کار آمد و در برخی از خودرو های آن زمان استفاده شد.
2 7 1024x576 - مستقیم تا قلب پیشرانه
عکس شماره 2 : شماتیکی از یک خودرو با سیستم تزریق مستقیم سوخت. نازل در کنار شمع خودرو قرار دارد.
3 9 1024x683 - مستقیم تا قلب پیشرانه
عکس شماره 3 : سر این نازل ها به خاطر تماس مستقیم با انفجار درون موتور بسیار مقاوم ساخته می شوند.

جرقه زنی مستقیم :
از دیگر روش های به کار رفته در کاهش مسیر ها در موتور خودرو، استفاده از یک کویل برای هر شمع خودرو است. در واقع دلکو کم کم در خودرو ها حذف شد و سیستم بی دلکو منجر به پدید آمدن تقسیم جرقه زنی به صورت کامپیوتری به جای حالت مکانیکی شد. کویل ها در نمونه های قدیمی تر در کنار موتور خودرو ها قرار دارند و در زمان های لازم و با دستور ECU خودرو، اقدام به صدور و فرستادن یک پالس الکتریکی به شمع مد نظر می کنند. این سیستم اما چه مزایایی دارد؟
یکی از مهم ترین ویژگی ها در خصوص این نوع جرقه زنی این است که با خراب شدن کویل هر سیلندر، فقط همان کویل عوض می شود و نیازی به تعویض یک کویل اصلی نیست. ضمن این که عیب یابی از ناحیه خرابی کویل نیز در این حالت بسیار راحت تر است. از آن جایی که در این کویل، سیستم ایجاد برق با ولتاژ بسیار بالا بسیار سریع تر و راحت تر انجام می شود، در نتیجه جرقه ایجاد شده قوی تر و سوخت و ساز به صورت بسیار بهتری صورت می گیرد. تکنولوژی حذف یک کویل و روی کار آمدن جرقه زنی مستقیم تا امروز مراحل مختلفی را گذرانده است و در کمپانی های مختلف به شکل های گوناگونی وجود دارد. برای مثال با استفاده از تعیین زمان جرقه زنی هر شمع، می توان زمان لازم برای جرقه زنی را کنترل کرد. به این معنی که در برخی از خودرو ها، با در نظر گرفتن زمان لازم از ارسال دستور جرقه زدن تا زمان انجام آن، آوانس و ریتارد جرقه زنی به شکل صحیحی محاسبه و عملی می شود تا جرقه درست در زمان لازم زده شود. این هماهنگی خصوصا در خودرو های دارای دنده های خودکار و در زمان مکث های کوتاه بین تعویض دنده به خوبی به کمک موتور برای ایجاد یک نیروی بیشتر می آید. راه تشخیص این که جرقه زنی چقدر باید عقب و جلو شود نیز از راه نصب حسگر هایی بر روی میل سوپاپ، میل لنگ و یا حتی محاسبه مقاومت درون سیلندر ها به منظور فهمیدن این که کدام سیلندر در حال حرکت به سوی احتراق و جرقه زنی است که بسته به نوع موتور و کمپانی سازنده و هم چنین سطح تکنولوژی متفاوت است. در سامانه جرقه زنی مستقیم، هر کویل بر روی شمع قرار می گیرد . از این نظر مشکلانی همچون وایر و برق دزدی و … از بین می رود.

4 7 - مستقیم تا قلب پیشرانه
عکس شماره 4 : در خودرو های قدیمی، از یک کویل برای همه سیلندر ها استفاده می شود که وظیفه تقسیم برق به عهده دلکو است.
5 4 1024x381 - مستقیم تا قلب پیشرانه
عکس شماره 5 : در جرقه زنی مستقیم، هر کویل برای یک سیلندر است و بر روی شمع همان خانه قرار می گیرد.
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer