مسیرهای کوهنوردی در تهران کجاست؟ - رسانه مجازی نیلسو

مسیرهای کوهنوردی در تهران کجاست؟

تهران شهر ویژه‌ای برای علاقه‌مندان به ورزش کوهنوردی است، زیرا کوهستان فاصله بسیار کمی با شهر دارد و به‌راحتی می‌توانید به مسیرهای بسیار خوب برای کوهنوردی دست پیدا کنید.

  • توسط نیلوفر حامدی
قله توچال

کوهنوردی ورزشی مفرح و برای سلامتی بسیار مفید است. اگر ساکن تهران بوده و به این ورزش علاقه‌مند باشید، خیلی خوش‌شانس هستید زیرا خیلی راحت می‌توانید به مسیرهای مختلفی برسید. این مسیرها هم برای کوهنوردان مبتدی مناسب است و هم برای حرفه‌ای‌ها.

بیشتر بخوانید:

بخش جنوبی رشته‌کوه البرز دقیقاً در شمال تهران قرار گرفته است و به‌راحتی می‌توانید یک برنامه یک‌روزه ویژه در تعطیلات آخر هفته خود تدارک ببینید. این مسیرها از دره دارآباد تا دره فرحزاد امتداد دارد و بلندترین قله آن، قله توچال با ارتفاع 3691 متر است. پیشنهادهای ما را برای یک روز خوب دنبال کنید.

اما پیش از معرفی این مسیرها، باید این تذکر را بدهیم که برای کوهنوردی حتماً باید لوازم ضروری این ورزش را داشته باشید. ضمناً حتماً قبل از برنامه‌ریزی برای صعود به یک قله، شرایط آب و هوایی آن را بررسی کنید تا گرفتار شرایط نامساعد جوی نشوید. همراه داشتن آب و غذا به اندازه کافی نیز بسیار حیاتی است. فراموش نکنید حفظ جان شما از هر چیزی مهم‌تر است.

مسیرهای امن کوهنوردی تهران

مسیر دارآباد

از سمت شرق، نخستین مسیر کوهنوردی در تهران، مسیر دارآباد است. کوهنوردی در این مسیر از نقطه‌ای معروف به پارکینگ شروع می‌شود. در این نقطه تابلوی راهنمای رود، دره و نقاط مختلف ارتفاعات دارآباد نصب شده است. ارتفاع دره دارآباد هزار و 750 متر است و تا دوهزار و600 متر نیز می‌رسد. در طول مسیر چشمه‌های پرآب، آبشارهای کوچک و بزرگ و منظره‌های دیدنی زیادی وجود دارد.

مسیر دارآباد هم مناسب کوهنوردی است و هم یک طبیعت‌گردی سبک. در ابتدای مسیر کیوسک کوچکی به نام ایستگاه دوستداران طبیعت و پس از آن ایستگاه پلیس کوهستان را خواهید دید. پس از آن به تابلوی راهنمای مسیر و پل سنگی می‌رسید. برای رسیدن به قله دارآباد سه مسیر وجود دارد؛ مسیر دره مقابل تا چندصد متر ادامه دارد و پس از آن تقریباً غیرقابل عبور می‌شود، این مسیر کوتاه اما بسیار زیباست و چشمه آبی نیز در اواسط دره قرار دارد. اگر کوهنورد بوده و مهارت کافی داشته باشید می‌توانید از یک شیب تند واقع در سمت راست آبشار بالا بروید، کمی با سنگ‌ها دست‌وپنجه نرم کنید و در نهایت خود را به مسیر اصلی برسانید.

مسیر دارآباد کمی پیچ و خم دارد و اگر برای نخستین بار است که قصد صعود به این قله را دارید، پیشنهاد می‌شود این کار را همراه با یک فرد حرفه‌ای که مسیر را بلد باشد، انجام دهید تا گم نشوید.

مسیر کلکچال

اگر تازه قصد دارید که ورزش کوهنوردی را شروع کنید، پیشنهاد ما مسیر کلکچال است. شروع این مسیر از پارک جمشیدیه است. مسیر کلکچال یکی از زیباترین مسیرهای کوهنوردی در شمال تهران محسوب می‌شود. برای رسیدن به این مسیر باید از داخل پارک جمشیدیه گذر کنید تا به ایستگاه دوستداران کوهستان برسید. کمی جلوتر یک چشمه آب وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم هم گلویی تر کنید و هم ظرف آب خود را در این محل پر کنید. در طول مسیر چند سرویس بهداشتی و یکی دو بوفه برای فروش مواد غذایی وجود دارند؛ بنابراین خیلی نگران مشکلات خود نباشید. تا قبل از مجتمع کلکچال آنقدر چشمه وجود دارد که حتی اگر ظرف آب هم نداشته باشید، با مشکل تشنگی روبه‌رو نخواهید شد.

قله کلکچال

اگر آمادگی بدنی شما در حد متوسط و معمولی باشد، می‌توانید پس از حدود دو ساعت کوهپیمایی در مسیری با عرض زیاد و نسبتاً کم‌شیب، به مجتمع کوهستانی کلکچال برسید. در طول این مسیر بازهم به یک چشمه دیگر می‌رسید. در کنار این چشمه، پلکانی وجود دارد که شما را به تپه نورالشهدا می‌رساند. مجتمع کلکچال همان اردوگاه پیشاهنگی سابق است که یک برج بلند هم دارد و پس از طی کردن دو سوم مسیر، می‌توانید آن را بالای سر خود ببینید. خوردن صبحانه در این مجمتع حتماً لذت فراوانی برای شما خواهد داشت. مجتمع کلکچال پر از درخت است، در وسط آن یک چشمه پرآب قرار دارد و همیشه صدای شوخی و خنده کوهنوردان در آن به گوش می‌رسد. دو بوفه هم در این مجمع هست که می‌توانید نیازهای خود را از آن‌ها برطرف کنید.

اگر خسته نشده بودید، می‌توانید پس از خوردن صبحانه، مسیر خود را تا قله ادامه دهید؛ البته این مسیر، پس از مجتمع، سخت‌تر می‌شود. کلکچال سه قله دارد که می‌توانید با کمتر از دو ساعت کوهنوردی به آخرین قله آن برسید و از منظره بسیار زیبایی که مقابل شماست لذت ببرید.

مسیر دربند یا شیرپلا

پرترددترین، معروف‌ترین و البته سخت‌ترین مسیر در میان مسیرهای کوهنوردی شمال تهران، مسیر دربند یا شیرپلاست. برای رسیدن به این مسیر، باید از میدان دربند و کنار مجسمه مرد کوهنورد گذر کنید. ابتدای مسیر کوهنوردی شیب کمی دارد و در سمت راست خود هم می‌توانید روستای زیبای پس‌قلعه را ببینید. پس از حدود یک ساعت به کافه رجب می‌رسید. از اینجا باید به اصلاح کوهنوردی دست‌به‌سنگ شوید؛ البته در این قسمت میله و طناب در دل سنگ قرار داده شده و حتی در برخی نقاط پله وجود دارد تا کوهنوردان راحت‌تر بتوانند این بخش دشوار را طی کنند. این قسمت از مسیر پهنای کمی دارد و در ساعات و روزهای شلوغ ممکن است برای گذشتن از آن دچار مشکل بیشتری شوید. پس از یک ساعت دیگر کوهنوردی به یک آبشار زیبا به نام آبشار دوقلو می‌رسید که در سمت راست آن پناهگاه شیرپلا قرار دارد.

شیرپلا
آبشار دوقلو و در سمت راست آن پناهگاه شیرپلا

در پناهگاه شیرپلا می‌توانید صبحانه بخورید و ظرف آب خودتان را هم از چشمه کنار آن پر کنید. این پناهگاه هم بوفه برای فروش مواد غذایی دارد و هم امکانات لازم برای خوابیدن در شب. اگر قصد ادامه مسیر را دارید، به سمت قله توچال بروید ولی اگر چندان آماده نیستید، می‌توانید مسیر ساده‌تر تا ایستگاه پنج تله‌کابین توچال را هم امتحان کنید. برای رسیدن به قله توچال باید دو ساعت دیگر هم کوهپیمایی کنید که بخش‌هایی از آن مسیر بسیار دشواری است. جان‌پناه امیری در میانه این مسیر قرار داشته و یک چشمه آب هم در کنار آن وجود دارد. اگر توانستید تا قله توچال برسید باید به خودتان افتخار کنید زیرا به یکی از مرتفع‌ترین قله‌های ایران صعود کرده‌اید.

مسیر ولنجک

مسیر ولنجک ساده‌ترین ولی طولانی‌ترین مسیر کوهنوردی در شمال تهران به حساب می‌آید. برای رسیدن به این مسیر باید راه خود را از پارکینگ ولنجک شروع کنید. تا ایستگاه یک، مسیر آسفالت است و پس از آن خاکی می‌شود. این مسیر شیب بسیار کمی دارد ولی به دلیل اینکه درخت و چشمه در آن نیست احتمالاً چندان به شما خوش نگذرد، ولی خوبی مسیر ولنجک این است که هر جا خسته شدید می‌توانید خود را به نزدیک‌ترین ایستگاه تله‌کابین برسانید و خیلی راحت به ابتدای راه برگردید. حتماً لازم است به خاطر داشته باشید که از ایستگاه 2 تا ایستگاه 5 هیچ امکانات رفاهی وجود ندارد، پس آب و غذای کافی همراه داشته باشید. اگر چندان حوصله پیاده‌روی ندارید و زود خسته می‌شوید، برای بالا رفتن هم از تله‌کابین استفاده کنید و با رسیدن به ارتفاعات تهران، از هوای پاک، منظره زیبا و سکوت آرامش‌بخش آن لذت ببرید.

مسیر درکه یا پلنگچال

یکی از دیگر مسیرهای زیبا و جذاب برای کوهنوردی در تهران، مسیر درکه یا پلنگچال است. برای رفتن به این مسیر باید از میدان درکه و کوچه‌های پیچ‌درپیچ این محله قدیمی گذر کنید. پس از رسیدن به مسیر خاکی کوهپیمایی، تابلوهای راهنما را خواهید دید. بیشتر طول مسیر پلنگچال از داخل دره‌ای زیبا و از کنار رودخانه می‌گذرد که به‌خصوص در فصل تابستان باعث تازگی روح و جسم شما می‌شود. در طول مسیر هم چشمه آب وجود دارد و هم سرویس بهداشتی. نیمه دوم مسیر کمی دشوارتر است اما در نهایت پس از کمتر از دو ساعت راه رفتن، به پناهگاه پلنگچال می‌رسید و چه چیزی بهتر از خوردن صبحانه در این پناهگاه؟ پناهگاه پلنگچال بوفه فروش مواد غذایی دارد و با هزینه بسیار ناچیزی می‌توانید یکی از تخت‌های آن را هم برای یک شب ماندن اجاره کنید. صبح بیدار شدن در هوای دل‌انگیز کوهستان قطعاً حال خوبی به شما می‌دهد.

پلنگچال
پناهگاه پلنگچال

قبل از رسیدن به پناهگاه، منطقه‌ای به نام اذغالچال هم وجود دارد. اگر از مسیر اصلی منحرف شوید می‌توانید از زیبایی‌های جنگل این منطقه هم لذت ببرید، ولی اگر برای اولین‌بار است که به این منطقه می‌روید، یک فرد حرفه‌ای همراه داشته باشید تا مسیر را گم نکنید.

اگر پس از پناهگاه پلنگچال، بخواهید به کوهنوردی ادامه بدهید می‌توانید بازهم بالاتر بروید و پس از حدود یک ساعت و 30 دقیقه به ایستگاه پنج تله کابین توچال برسید؛ البته این بخش از مسیر، یکی از سخت‌ترین مسیرهای کوهنوردی در میان کوهستان شمال تهران است و شیب تندی دارد. پس از رسیدن به ایستگاه پنج، هم می‌توانید با تله کابین به پارکینگ ولنجک بروید و هم اگر همچنان پرانرژی هستید، بازهم مسیر صعود را ادامه دهید و به قله توچال برسید، ولی در مسیر پلنگچال، نشستن کنار رودخانه را فراموش نکنید. اگر در تابستان از این مسیر می‌گذرید، پای خود را درون آب بگذارید تا تمام خستگی راه از تن شما به‌در برود.

مسیرهای کوهنوردی تهران برای کسانی که حرفه‌ای هستند

مسیرهای دارآباد، کلکچال، شیرپلا و پلنگچال، مسیرهای مطمئن، امن و پرتردد در کوهستان شمال تهران هستند. اما اگر دنبال جای دنج‌تری هستید و البته اگر حرفه‌ای شده‌اید، می‌توانید از مسیرهای دیگری استفاده کنید. بازهم باید تأکید و یادآوری کنیم که برای حرکت در این مسیرها حتماً با یک فرد آشنا به منطقه کوهنوردی کنید زیرا به‌خصوص در فصل زمستان، در صورت خارج شدن از مسیر اصلی، ممکن است جان شما به خطر بیفتد. مسیرهای حصارک، گلابدره و فرحزاد از مسیرهای کوهنوردی کم‌تردد شمال تهران به حساب می‌آیند.

مسیر گلابدره

مسیر کوهنوردی گلابدره در حد فاصل بین کلکچال و دربند قرار دارد و ارتفاع آن از هزار و800 تا دوهزار و 250 متر است. در این مسیر، با حدود یک ساعت پیاده‌روی به دره زیبای وزباد خواهید رسید که آبشار کوچکی در ابتدای آن قرار دارد. این آبشار با محیطی سرسبز، مقصد نهایی بسیاری از کوه‌پیمایان است که قصد ادامه مسیر را ندارند. از ابتدا تا انتهای دره گلابدره چیزی حدود یک ساعت و نیم زمان می‌برد. توجه داشته باشید که برخلاف مسیرهای پرطرفدار دربند و درکه، اینجا از کافه‌ها و رستوران‌های تودرتو و ازدحام کوه‌پیمایان خبری نیست. این موضوع شاید باعث سخت شدن دسترسی به امکانات رفاهی شود ولی در طول راه آرامش بیشتری برای شما فراهم می‌کند.

مسیر فرحزاد

مسیر فرحزاد از جمله مسیرهای پرخطر کوهنوردی به حساب می‌آید. ابتدای این مسیر هزار و 650 متر و انتهای آن دوهزار و600 متر ارتفاع دارد. مسیر فرحزاد یک جاده خاکی پیچ‌درپیچ به طول 15 کیلومتر است که در نهایت به حرم امامزاده داود می‌رسد. این مسیر یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین مسیرهای کوهنوردی تهران است و از گذشته‌های دور بسیاری از مردم تهران هم برای زیارت امامزاده آن و هم استفاده از آب و هوای کم‌نظیرش، به آنجا می‌رفتند؛ البته از قدیم قاطرهایی برای رساندن مردم به منطقه وجود داشت که حالا خودروهای شاسی‌بلند و آفرود جای آن‌ها را گرفته است.

مسیر حصارک

یکی دیگر از مسیرهای کوهنوردی در تهران که جز پرخطرها محسوب می‌شود، مسیر حصارک واقع در شمال‌غربی تهران است. این مسیر تقریباً جزء ناشناخته‌ها قرار دارد و شامل دو مسیر برای کوهنوردی می‌شود؛ مسیری که از شمال‌غرب حصارک در ارتفاع هزار و ۶۷۰ متری شروع می‌شود و در یک مسیر کم شیب تا آبشاری به نام حصارک نیز پایان می‌یابد. از ابتدای دره تا پای آبشار نزدیک به یک ساعت زمان می‌برد. مسیر بعد از آبشار کمی ناهموار است اما اگر از آن رد شوید، راه پاکوب در امتداد دره همچنان به سمت بالا ادامه دارد. مسیر دومی که برای رسیدن به بالای این قله می‌توانید از سمت مسیر قله بند عیش، که از بالای محله حصارک شروع شده و در ادامه با عبور از بالای دره حصارک در نهایت به قله بند عیش به ارتفاع دو هزار و ۷۶۰ متر ختم می‌شود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer