مسیر وام خرید ملک از دو بانک «مسکن» و «ملی» - رسانه مجازی نیلسو

مسیر وام خرید ملک از دو بانک «مسکن» و «ملی»

  • توسط شبنم عزیزی
وام مسکن

کسانی که می‌خواهند با وام خانه‌دار شوند دو گزینه پیش رو دارند؛ اول اینکه پول خود را یک سال در بانک سپرده‌گذاری کنند و وام ارزان‌تر یعنی با سود کمتر بگیرند. دوم اینکه اوراق تسهیلات مسکن بخرند که در این صورت، به سپرده‌گذاری و صبر یک‌ساله نیاز ندارند و باید مبلغی صرف خرید اوراق وام مسکن کنند.

بیشتر بخوانید:

به‌این ترتیب، طبق شرایط اوراق مسکن را دریافت کرده و با فروش اوراق در فرابورس، سود سپرده‌گذاری خود را نسبت به سود متعارف سپرده‌های کوتاه‌مدت افزایش می‌دهند، هرچند می‌توانند اوراق خود را نفروشند و شخصاً از آن، بابت دریافت وام مسکن از بانک استفاده کنند.

علاقه‌مندان به شرکت در معاملات فرابورس اوراق تسهیلات مسکن را می‌توانند از دو مسیر تهیه کنند. مسیر اول بانک مسکن، دومین مسیر خرید اوراق از بانک ملی است. متقاضیان وام بدون سپرده مسکن که به اوراق بانک مسکن با نماد «تسه» دسترسی داشتند، برای اوراق بانک ملی با نماد «تملی» در بازار سرمایه دسترسی دارند.

خرید مسکن
علاقه‌مندان به شرکت در معاملات فرابورس اوراق تسهیلات مسکن را می‌توانند از دو مسیر تهیه کنند. مسیر اول بانک مسکن، دومین مسیر خرید اوراق از بانک ملی است

۵ تفاوت اوراق تسهیلات دو بانک ملی و مسکن

1- اولین و مهم‌ترین تفاوت در سقف وام است. با توجه به اینکه میزان جعاله بانک ملی نصف بانک مسکن بوده و تسهیلات بدون سپرده و بدون اوراق ۱۰ میلیون تومانی هم صرفاً به بانک مسکن اختصاص دارد، سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق بین این دو بانک متفاوت است.

2- تفاوت دوم به مدت بازپرداخت وام بازمی‌گردد. سقف تسهیلات خرید مسکن از طریق اوراق در هر دو مدل ۱۲ ساله و با سود ۵/ ۱۷ درصد است، اما مدت بازپرداخت جعاله بانک مسکن ۵ ساله و مدت بازپرداخت جعاله بانک ملی ۳ساله است.

3- سومین تفاوت در میزان اوراق تعلق گرفته به حساب‌های ممتاز بانک مسکن در مقایسه با حساب‌های طرح مسکن بانک ملی است. در مدل بانک ملی، پس از یک سال، معادل ریالی یک برابر موجودی تا سقف ۳۸ میلیون تومان اوراق به دارنده حساب تعلق می‌گیرد، اما در بانک مسکن پس از گذشت یک سال معادل ریالی ۲۷ درصد از میزان سپرده، اوراق پرداخت می‌شود.

4- تفاوت چهارم که برای خریداران مسکن بسیار مهم است، حذف سقف سنی در وام مسکن بانک ملی است. طبق مقررات فعلی بانک مسکن، تسهیلات از محل اوراق صرفاً به املاک تا ۲۰ سال ساخت از تاریخ صدور پروانه ساختمانی پرداخت می‌شود و املاک ۲۰ تا ۲۵ساله هم می‌توانند حداکثر ۳۵ میلیون تومان وام از محل اوراق دریافت کنند. اما املاک بیش از ۲۵ سال هرگز امکان برخورداری از وام بانک مسکن را ندارند. این در حالی است که بانک ملی سقف سنی آپارتمان برای استفاده از وام بدون سپرده را حذف کرده و این نوع وام مسکن صرفاً بر این اساس که رقم آن تکافوی حداکثر ۸۰ درصد از ارزش نهایی ملک را داشته باشد، پرداخت می‌شود.

5- تفاوت پنجم اینکه بانک مسکن برای محافظ قیمتی اوراق مسکنی که به پشتوانه سپرده‌های ممتاز خود منتشر کرده است، دو اهرم را طراحی کرده که یکی از آن‌ها ممنوعیت مبادله اوراق تا چهار ماه بعد از خرید و دیگری تعیین سقف روزانه خرید تا ۲۴۰ فقره اوراق است. هدف بانک مسکن در استفاده از این دو ابزار کنترل قیمت اوراق است. اما بانک ملی فعلاً چنین ابزارهایی را به‌کار نگرفته و خرید و فروش اوراق با هر تعداد و بلافاصله پس از خرید، ممکن و میسر است و این موضوع نگرانی درباره موج‌سواری روی قیمت اوراق تملی در ماه‌های آینده را بیشتر می‌کند.

سقف تسهیلات بانک مسکن

سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق و بدون نیاز به سپرده‌گذاری در بانک مسکن در شکل فردی در تهران، شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها و نیز سایر نقاط شهری به ترتیب ۹۰، ۸۰ و ۷۰ میلیون تومان است که در قالب یک فقره وام ۶۰، ۵۰ و ۴۰ میلیون تومانی در هر یک از سه دسته نقاط شهری و نیز ۲۰ میلیون تومان وام جعاله و ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بدون نیاز به سپرده‌گذاری و بدون نیاز به خرید اوراق قابل پرداخت است.

بورس مسکن
بورس مسکن

سقف تسهیلات زوجین نیز در بانک مسکن به ترتیب ۱۴۰، ۱۲۰ و ۱۰۰میلیون تومان است که در قالب دو فقره وام ۵۰ میلیونی در تهران، دو فقره وام ۴۰ میلیونی در شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها و نیز دو فقره وام ۳۰ میلیونی در سایر نقاط شهری پرداخت می‌شود و به این ارقام ۲۰ میلیون تومان جعاله و دو فقره وام ۱۰ میلیونی بدون سپرده‌گذاری و نیاز به خرید اوراق نیز اضافه خواهد شد.

سقف تسهیلات بانک ملی

 سقف تسهیلات مسکن بانک ملی در حالت زوجین و انفرادی بدون احتساب جعاله و بدون سپرده با بانک مسکن یکسان است، اما تسهیلات جعاله پرداختی به متقاضیان در بانک ملی در حال حاضر ۱۰ میلیون تومان است و در این بانک، تسهیلات بدون نیاز به خرید اوراق و بدون سپرده‌گذاری که بانک مسکن به متقاضیان وام اوراق می‌پردازد، قابل پرداخت نیست.

بنابراین سقف تسهیلات از محل اوراق در بانک ملی در حالت انفرادی ۷۰، ۶۰ و ۵۰ میلیون تومان و در حالت زوجین ۱۱۰، ۹۰ و ۷۰ میلیون است که بر اساس نوع منطقه شهری به متقاضیان پرداخت می‌شود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer