مطالعات نشان می‌دهد که موتورسواری موجب کاهش استرس می‌شود - رسانه مجازی نیلسو

مطالعات نشان می‌دهد که موتورسواری موجب کاهش استرس می‌شود

مطالعات مرکز مطالعات علوم اعصاب و رفتار دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس نشان می‌دهد که موتورسواری موجب کاهش استرس می‌شود.

  • توسط صابر صادقی
5Harley Davidson Street Bob 2018 - مطالعات نشان می‌دهد که موتورسواری موجب کاهش استرس می‌شود

این مطالعات با سرمایه‌گذاری شرکت موتورسازی هارلی دیویدسون انجام گرفته است و در آن سه پژوهشگر با استفاده از ابزارهای موج‌نگاریT فعالیت‌های مغزی شرکت‌کنندگان را ثبت کرده و سطوح هورمون‌ها اندازه ‌گرفتند. داده‌های حاصل از موج‌نگاری مغزی 50 موتورسوار در پنج حالت مورد بررسی قرار گرفت: قبل، درهنگام و بعد از موتورسواری، در زمان رانندگی خودرو و در زمان استراحت.

بیشتر بخوانید:

بر اساس این تحقیق موتورسواری برای سلامت خوب است و مزیت‌های بالقوه‌ای روانی و جسمانی را برای موتورسواران به همراه دارد. البته نتایج این تحقیقات ما را شگفت زده نکرده است.

این پژوهش نشان می‌دهد سطح کورتیزول، هورمونی که موجب استرس می‌شود، در هنگام موتورسواری کاهش پیدا می‌کند. همچنین نشان داده شده است که موتورسواری موجب کاهش 28 درصدی عوامل بیولوژیکی ایجاد استرس می‌شود و بعد از 20 دقیقه رانندگی ضربان قلب به میزان 11 درصد و سطح آدرنالین تا 27 درصد افزایش می‌یابد؛ یعنی وضعیتی تقریباً مشابه انجام ورزش سبک. این تغییرات در مغز موتورسواران به معنی افزایش سطح هوشیاری آنان نیز بوده است که وضعیتی را شبیه به نوشیدن فنجانی قهوه بازنمایی می‌کند.

مشارکت‌کنندگان در این آزمایش طیف وسیعی از زنان و مردان را شامل می‌شدند که در سطوح مختلفی تجربه موتورسواری داشتند. آنان درحالی در الکترودهای مختلف پیچیده شده بودند در آزمایش شرکت کردند و بعضاً برای اینکه ارتباط ثابتی برقرار شوند 40 دقیقه به انتظار ‌نشستند. همچنین در زمان انجام آزمایش، موتورسواران 20 دقیقه را در جاده‌های روستایی، در دو منطقه جداگانه که ترافیک چندان زیادی هم نداشت مسافت پیمودند.

سطح کورتیزول، هورمونی که موجب استرس می‌شود، در هنگام موتورسواری کاهش پیدا می‌کند. همچنین نشان داده شده است که موتورسواری موجب کاهش 28 درصدی عوامل بیولوژیکی ایجاد استرس می‌شود

البته به گفته گروه تحقیقی دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس راه‌های دیگری برای کاهش استرس همچون ورزش وجود دارد و این پژوهش نمی‌خواهد جایگزینی برای تجربیات واقعی افراد در کاهش استرس باشد.

 برنامه شرکت هارلی دیویدسون استفاده از این تحقیق برای ترغیب خریداران بالقوه و فتح بازارهای تازه‌‌ای است که تا کنون بر روی این شرکت بزرگ بسته بوده است. این شرکت قصد دارد در تولیدات خود تنوع ایجاد کند و از تمرکز بر موتورسیکلت به سرمایه‌گذاری بر روی دیگر بازارهای وسایل نقلیه تغییر موضع بدهد. به همین دلیل پژوهش‌هایی را در زمینه فناوری‌ها سواری و تأثیرات هرکدام از آن‌ها در این شرکت در حال طراحی و انجام است.

منبع: ویزیوداون

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer