مقصر آلودگی هوا کیست؟ خوروساز یا وزارت نفت؟! - رسانه مجازی نیلسو

مقصر آلودگی هوا کیست؟ خوروساز یا وزارت نفت؟!

درحالی‌که وزارت نفت خودروسازان را مقصر آلودگی هوا می‌داند که دبیر انجمن خودروسازان معتقد است، کیفیت سوخت از استاندارد لازم برخوردار نیست.

  • توسط شاهین فلسفی
سوخت بی‌کیفیت

تولید روزانه بنزین کشور از ۵۲ میلیون لیتر در سال ۱۳۹۱ به ۱۰۷ میلیون لیتر در تیرماه امسال رسیده است و بر اساس پیش‌بینی‌ها، این رقم در مرداد به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید. از نظر کیفی نیز بنزین با کیفیت یورو که در سال ۱۳۹۱ تولید آن صفر بوده، طبق گفته مسئولان نفتی کشور قرار است در مردادماه امسال به بالای ۷۴ میلیون لیتر در روز برسد.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر در سال ۱۳۹۱ روزانه ۹۴ میلیون لیتر گازوئیل تولید می‌شد که این نیز رقم در پایان تیرماه امسال به ۱۱۵ میلیون لیتر رسیده و از نظر کیفیت نیز در سال ۱۳۹۱ تولید گازوئیل یورو صفر بوده است، اما در پایان تیرماه امسال تولید روزانه گازوئیل یورو به ۵۰ میلیون لیتر رسیده و این رقم تا پایان سال به ۶۰ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

علت ناکارآمدی کاتالیست‌ها، سوخت نیست

این در حالی است که موضوع آلودگی هوا، افزایش غلظت آلاینده ازن و هشدار به خودروسازان و موتورسیکلت‌سازان مدتی است که مطرح شده و خودروسازان نیز سعی دارند توپ تولید آلایندگی توسط خودروها را به زمین مسئولان نفتی بیندازند و تقصیرها را متوجه کیفیت سوخت کنند. چندی پیش، رئیس گروه سلامت وزارت بهداشت اعلام کرده بود که شاخص آلاینده ازن به دلیل افزایش ناکس که از احتراق سوخت خودروها و موتورسیکلت‌ها ناشی می‌شود افزایش یافته، اما به گفته معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران، کیفیت سوخت تغییری نکرده و بنابراین علت ناکارآمدی کاتالیست‌ها چیز دیگری غیر از سوخت است.

خواهش ما این است که ابتدا مسئولان زیرساخت‌های اولیه نظیر تامین سوخت سراسری باکیفیت در کشور را فراهم کنند و سپس به خودروساز ایراد بگیرند.
نعمت بخش:خواهش ما این است که ابتدا مسئولان زیرساخت‌های اولیه نظیر تامین سوخت سراسری باکیفیت در کشور را فراهم کنند و سپس به خودروساز ایراد بگیرند.

به دنبال تذکر وزارت بهداشت به خودروسازان درباره افزایش آلاینده ازن، دبیر انجمن خودروسازان ایران اعلام کرد که مسئولان محیط زیست به جای ایراد به خودروسازان، باید برای کیفیت سوخت و مجهز کردن جایگاه‌ها به بنزین و گازوئیل باکیفیت فکری کنند، تا ادعای وزارت نفت مبنی بر توزیع سوخت باکیفیت در جایگاه‌های سوخت محقق شود.

تولید و توزیع سوخت استاندارد است

این در شرایطی است که سعید مداح مروج، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش گفت: آمار و ارقام تولید و توزیع بنزین و نفت‌‌‌گاز نشان می‌دهد که اکنون نه تنها در کلان‌شهرها کیفیت بنزین با استاندارد یورو ۴ است، بلکه در استان‌هایی که پالایشگاه نیز در آنها قرار دارد، وضعیت سوخت کاملاً مطابق استاندارد است.

او با بیان اینکه در بندرعباس، هرمزگان، خوزستان، آبادان، تبریز، آذربایجان شرقی، غربی، اراک، استان مرکزی، تهران و کرج بیش از آنچه تعهد داشته‌ایم، سوخت توزیع می‌شود، تصریح کرد: هیچ مشکلی در زمینه‌ تامین و تولید سوخت نداریم و می‌توان با صراحت اعلام کرد که نه تنها بنزین بلکه در حوزه نفت گاز وضعیت کیفیت در حد استاندارد است.

مروج با تاکید بر این مسأله که مشخصات فنی بنزین و نفت‌گاز از نظر فنی به‌طور کامل منطبق با استانداردهای یورو ۴ است، تصریح کرد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که سوخت تولیدی در داخل کشور مشکلی ندارد و  حتی گوگرد موجود در بنزین معمولی نیز در محدوده مجاز قرار دارد. همچنین میزان نفت‌گاز یورو ۴ که برای حمل‌ونقل در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، ۵۰ میلیون لیتر در روز است که همه آن در داخل کشور تولید می‌شود.

وزارت نفت در ارتقای کیفیت سوخت و محیط زیست گام‌های بلندی برداشته و خودکفایی در تولید و تامین گازوئیل و بنزین و بی‌نیازی از واردات گاز در زمستان، همچنین ارتقای کیفیت فرآورده‌ها و بهبود محیط زیست، از جمله گام‌های بلند وزارت نفت در دولت تدبیر و امید است.
روحانی: وزارت نفت در ارتقای کیفیت سوخت و محیط زیست گام‌های بلندی برداشته و خودکفایی در تولید و تامین گازوئیل و بنزین و بی‌نیازی از واردات گاز در زمستان، همچنین ارتقای کیفیت فرآورده‌ها و بهبود محیط زیست، از جمله گام‌های بلند وزارت نفت در دولت تدبیر و امید است.

مروج درباره علت آلایندگی خودروها در کشور گفت: در بحث آلودگی و آلایندگی، سوخت تنها یک پارامتر است چراکه در این حوزه باید به عوامل دیگری همچون میزان مصرف یک خودرو، نوع سیستم موتور خودرو و موارد دیگری از این قبیل توجه کرد. همچنین آنچه به‌عنوان خروجی موتور از خودرو خارج می‌شود، به لحاظ آلایندگی در هر یک متفاوت است. بنابراین باید به مواردی که سبب کاهش آلایندگی در خودرو می‌شود، توجه شود که متاسفانه در داخل کشور ما این موارد چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش با اشاره به نظارت‌های بیرونی بر وضعیت کیفیت سوخت کشور اظهار کرد: سازمان محیط زیست هر ماه در این زمینه گزارشی را تهیه می‌کند و آن گزارش را در اختیار شرکت پالایش و پخش، وزارت نفت و دیگر سازمان‌های ذیربط قرار می‌دهد.

آخرین گزارش سازمان محیط زیست از پایش کیفیت گازوئیل

طبق آخرین گزارش سازمان حفاظت محیط زیست از کیفیت گازوئیل کشور، در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد سال جاری ۱۵۲ نمونه از گازوئیل توزیعی در جایگاه‌های مختلف کشور برداشت و میزان گوگرد آن بررسی شده است. شینا انصاری، مدیرکل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست در این باره اعلام کرد که هر ماه محتوی گوگرد سوخت گازوئیل در محورهای مواصلاتی نمونه‌گیری و آنالیز می‌شود، هر چند هنوز توزیع گازوئیل یورو۴ در برخی جایگاه‌های مورد اشاره در مصوبه به حد استاندارد نرسیده، ولی نتایج آنالیز محتوی گوگرد در نفت‌گاز کلانشهرها بهبود نسبی یافته است.

او با بیان اینکه عنصر با اهمیت در خصوص سوخت نفت‌گاز محتوی گوگرد است، اعلام کرد: چنانچه محتوی گوگرد سوخت پایین‌تر از ۵۰ ppm باشد، سوخت سالم است و با رنگ سبز نشانه‌گذاری می‌شود همچنین با توجه به اینکه دو دامنه برای کیفیت سوخت غیرمجاز تعریف کرده‌ایم، اگر میزان گوگرد بالاتر از ۵۰ ppm و حداکثر تا ۲۵۰ ppm باشد با رنگ زرد تفکیک می‌شود. درصورتی‌که محتوی گوگرد نفت‌گاز بالاتر از ۲۵۰ ppm باشد، سوخت در زمره سوخت غیراستاندارد و ناسالم قرار می‌گیرد و با رنگ قرمز شناخته می‌شود.

انصاری با بیان اینکه در فروردین‌ماه امسال ۴۵ نمونه برداشت شد که از این تعداد ۴۴.۵ درصد از نمونه‌ها در حد استاندارد یورو۴ و میزان گوگرد کمتر از ۵۰  بود، تصریح کرد: در ۴۴.۵ درصد نمونه‌ها میزان گوگرد بین ۵۰ تا ۲۵۰ ppm و در حد قابل قبول گزارش شد و ۱۱ درصد نیز بالای ۲۵۰ppm  بود. در این ماه ۶۰ نمونه گازوئیل از جایگاه‌های مختلف کشور برداشت و مورد بررسی قرار گرفت که از این تعداد تنها در پنج درصد میزان گوگرد کمتر از ۵۰ ppm و در حد استاندارد بوده است، همچنین در ۱۷ درصد نمونه‌ها، میزان گوگرد گازوئیل بین ۵۰ تا ۲۵۰ ppm و در حد قابل قبول بود و در ۷۸ درصد نمونه‌های برداشت‌شده محتوی گوگرد بالای ۲۵۰ ppm گزارش شد.

مدیرکل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با بیان اینکه در خردادماه ۹۸، ۴۲ نمونه گازوئیل از جایگاه‌های مختلف برداشت و آنالیز شد، گفت: از بین ۴۲ نمونه، در دو درصد نمونه‌ها گوگرد در حد استاندارد و زیر ۵۰ ppm بوده است. ۱۴ درصد نمونه‌های آنالیزشده بین ۵۰ تا ۲۵۰ ppm و در وضعیت متوسط و قابل قبول، ۸۴ درصد بالای ۲۵۰ ppm و در وضعیت نامناسب بوده است که این سطح از کیفیت سوخت با رنگ قرمز نشانه‌گذاری می‌شود.

سعید مداح مروج، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش - مقصر آلودگی هوا کیست؟ خوروساز یا وزارت نفت؟!
مروج: در بحث آلودگی و آلایندگی، سوخت تنها یک پارامتر است چراکه در این حوزه باید به عوامل دیگری همچون میزان مصرف یک خودرو، نوع سیستم موتور خودرو و موارد دیگری از این قبیل توجه کرد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آیین‌نامه فنی ماده ٢ قانون هوای پاک باید در ١۶٣ جایگاه محورهای مواصلاتی توزیع گازوئیل یورو۴ صورت گیرد، گفت: ایلام، کرمانشاه، سیستان‌وبلوچستان از استان‌های دارای جایگاه‌های دارای محتوی گوگرد بالا بوده‌اند.

انصاری با بیان اینکه پایش محتوی گوگرد در نفت گاز به‌صورت مستمر از طرف سازمان حفاظت محیط زیست انجام می‌شود، گفت: گزارش‌های تفصیلی در جلسات کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا ارائه و به‌طور کتبی نیز از دستگاه‌های ذیربط پیگیری می‌شود.

خودروساران استانداردها را پاس کرده‌اند

در همین حال احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس مصوبات هیات دولت توسط شرکت‌های بازرسی مرتباً از شرکت‌های خودروسازی نمونه‌برداری کرده و میزان آلاینده‌های خروجی از اگزوز خودروها را اندازه‌گیری می‌کند؛ لذا شرکت‌های خودروساز براساس مصوبات هیات دولت، استانداردهای یورو ۴ را در محصولاتشان پاس کرده و در اگزوزها کاتالسیت‌ نصب می‌کنند.

او افزود: بنابراین خودروسازان کار خود را به‌درستی انجام می‌دهند؛ اما مسئولان سازمان محیط زیست باید برای سوخت‌ توزیعی فکری کنند. در حال حاضر خودروهای سواری توربوشارژ به محض آنکه از شهر تهران خارج می‌شوند، سوخت موردنظر در اختیارشان قرار نگرفته، بنابراین موتور آنها به درستی کار نمی‌کند و آلاینده بیشتری تولید می‌کنند که مصرف‌کنندگان برای رفع عیب، دوباره به کارخانه‌ سازنده رجوع می‌کنند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران با بیان اینکه مصوبه دولت گویای این است که تمام جایگاه‌های کشور باید سوخت مطابق استاندارد یورو ۴ داشته باشند، اظهار کرد: هنوز این اتفاق نیفتاده و در بخش گازوئیل نیز شرایط بسیار بدتر است. کیفیت گازوئیل باید مطابق استاندارد یورو ۴ باشد که حداکثر میزان سولفور موجود در آن ۵۰ پی‌پی‌ام باشد اما در نمونه‌برداری از جایگاه‌های مختلف متوجه شده‌ایم که تعداد زیادی از این جایگاه‌ها، به سوخت مطابق با استاندارد یورو ۴ مجهز نیستند و این سوخت دیزل غیراستاندارد در خودروهای دیزلی مشکل ایجاد کرده است.

هر ماه محتوی گوگرد سوخت گازوئیل در محورهای مواصلاتی نمونه‌گیری و آنالیز می‌شود، هر چند هنوز توزیع گازوئیل یورو۴ در برخی جایگاه‌های مورد اشاره در مصوبه به حد استاندارد نرسیده، ولی نتایج آنالیز محتوی گوگرد در نفت‌گاز کلانشهرها بهبود نسبی یافته است.
انصاری:هر ماه محتوی گوگرد سوخت گازوئیل در محورهای مواصلاتی نمونه‌گیری و آنالیز می‌شود، هر چند هنوز توزیع گازوئیل یورو۴ در برخی جایگاه‌های مورد اشاره در مصوبه به حد استاندارد نرسیده، ولی نتایج آنالیز محتوی گوگرد در نفت‌گاز کلانشهرها بهبود نسبی یافته است.

او ادامه داد: این در حالی است که در گذشته برای ایجاد شفافیت در توزیع سوخت‌های باکیفیت اعلام شد که در برخی جایگاه‌های خاص در سراسر کشور، گازوئیل با استاندارد یورو ۴ توزیع خواهد شد؛ اما در همین جایگاه‌ها پس از نمونه‌برداری مشخص شده که توزیع سوخت باکیفیت صورت نگرفته است.

نعمت‌بخش ادامه داد: همچنین اتوبوس‌ها و کامیون‌ها و همین‌طور خودروهای بنزینی دارای موتور توربوشارژ به دلیل اینکه بنزین سراسر کشور استاندارد لازم را نداشته، دچار مشکل فنی شده‌اند و آسیب دیده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران اظهار کرد: بنابراین خواهش ما این است که ابتدا مسئولان زیرساخت‌های اولیه نظیر تامین سوخت سراسری باکیفیت در کشور را فراهم کنند و سپس به خودروساز ایراد بگیرند. خودروسازان وظیفه خود را انجام می‌دهند اما زمانی که سوخت موردنظر و باکیفیت توزیع نمی‌شود، علاوه بر اینکه سبب نارضایتی مردم و ایجاد مشکل برای ما می‌شود، آلایندگی هوا را نیز تشدید می‌کند.

مردم می‌توانند نتایج را ببینند

البته این صحبت‌ها در شرایطی است که حسن روحانی، رئیس‌جمهور صراحتاً اعلام کرده است که  وزارت نفت در ارتقای کیفیت سوخت و محیط زیست گام‌های بلندی برداشته و خودکفایی در تولید و تامین گازوئیل و بنزین و بی‌نیازی از واردات گاز در زمستان، همچنین ارتقای کیفیت فرآورده‌ها و بهبود محیط زیست، از جمله گام‌های بلند وزارت نفت در دولت تدبیر و امید است.

روحانی با بیان اینکه اکنون بنزین و گازوئیل با کیفیت‌های مختلف با یک قیمت عرضه می‌شود، ادامه داد: اگرچه مردم با نگاه کردن به هوای شهرهایشان متوجه بهبود محیط زیست می‌شوند، اما بیان ارقام و آمار فعالیت‌هایی که منتهی به ارتقای کیفیت سوخت در کلانشهرها شده، بسیار مهم است.

همچنین بیژن زنگنه، وزیر نفت معتقد است که نتایج بهبود ارتقای کیفیت سوخت را مردم در هوای شهرها می‌توانند ببینند. البته توسعه گازرسانی هم در بهبود محیط زیست دخیل بوده است؛ صنایعی که از سوخت‌های آلاینده استفاده می‌کردند امروز از گاز طبیعی استفاده می‌کنند؛ این حرکت بزرگی بود که دولت انجام داد و این حرکت می‌تواند با محدودیت استفاده از خوروهای فرسوده و معیوب در کلانشهرها تکمیل شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer