مهندسانی که «خانه خراب» می کنند - رسانه مجازی نیلسو

مهندسانی که «خانه خراب» می کنند

امضافروشی، برگه فروشی، زد و بند و نظارت‌های صوری بر ساخت وساز های شهری سالهاست در بدنه جامعه مهندسی رخنه کرده و متاسفانه سازمان نظام مهندسی با تکیه بر برخی افراد صاحب منصب، مانع اصلاحات اساسی در دستورالعمل ها و مجازات متخلفان شده می شود

  • توسط شاهین فلسفی
civil engineering970910 - مهندسانی که «خانه خراب» می کنند

صوری کاری مهندسان جریان فاسد آشکاری است که تقریبا همه کارشناسان به آن اذعان دارند و در طول بیش از دو دهه که از تاسیس سازمان نظام مهندسی ساختمان می گذرد، حتی وزرای راه و شهرسازی هم نتوانسته اند به این وضعیت خاتمه دهند. در این میان اگر چه نمی توان منکر زحمات بسیاری از مهندسان پاکدست بود، اما متاسفانه عدم ارائه درست خدمات مهندسی به پشتوانه سازمان های نظام مهندسی به حیثیت جامعه مهندسی کشور آسیب های بزرگی زده است.

صوری کاری شرکت های حقوقی

از طرفی صوری کاری شرکت های حقوقی در بخش طراحی، نظارت و اجرا هم به وضوح قابل تشخیص است. به خاطر اینکه قانون گذار سهمیه بیشتری در بخش های نظارت، اجرا و طراحی برای شرکت های حقوقی در نظر گرفته، چند ده نفر از مهندسان با در دست داشتن سهمیه های خود در این شرکت ها عضو می شوند اما در ادامه فقط از سهمیه مورد نظر استفاده می شود و خبری از حضور فیزیکی مهندس نیست که نیست.

این وسط اعضای هیئت مدیره شرکت حقوقی پول کلانی بابت کار انجام نشده از مردم می گیرند و بخش کوچکی از آن را به حساب مهندس بی کار بخت برگشته واریز می کنند. نتیجه اش می شود این ساختمان هایی که می بینیم کمتر از 30 سال عمر دارند و با زلزله 6 ریشتری سر ساکنان آوارر می شوند.

تجمع به خاطر اصلاحات در پروانه حقوقی ها

تازه‌ترین جنجال درخصوص نظارت‌های صوری بر ساختمان‌ها در چالش اخیر وزارت راه و شهرسازی با شرکت‌های حقوقی نمایان شده است. آن‌طور که برخی مهندسان می‌گویند وزارت راه و شهرسازی از مدتی قبل فرآیند صدور و تمدید پروانه‌های اشتغال شرکت‌های حقوقی را به دفتر توسعه مهندسی وزارتخانه سپرده است. در حالی که قبلا این وظیفه را اداره کل راه و شهرسازی استان‌ها انجام می‌داد. این اقدام باعث اعتراض برخی مهندسان و نهایتا تجمع آنها مقابل وزارت راه و شهرسازی شد.

دلال ها خون مهندسان را در شیشه کرده اند

اولین واکنش وزارتخانه به این اقدام مهندسان شاید در این جمله خلاصه شد که «دلالان خون مهندسان را در شیشه کرده‌اند». آن‌جا که مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد: «دلال ها چه از جنس برخی اعضاء هیئت مدیره‌ها و بازرسان، چه از جنس برخی اعضای شورای انتظامی، چه از جنس برخی اشخاص حقوقی و چه از جنس پدرخوانده های پشت پرده، خون مردم، مهندسان، کاردان‌ها و همه ارکان نظامات مهندسی را برای مطامع و مقاصد نامشروع و سیری‌ناپذیر خود در شیشه کرده‌اند.»

43789 610 - مهندسانی که «خانه خراب» می کنند

ظاهرا وزارتخانه قصد دارد صدور پروانه صلاحیت مهندسان را سیستمی و هوشمند کند. مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با تشریح دو گام وزارتخانه راه و شهرسازی در اصلاح نظام مهندسی ساختمان گفته که با تهیه بخشنامه نظارت بر شرکتهای حقوقی که خدمات مهندسی ارائه می‌دهند و اجرایی کردن آن فعالیت شرکت‌های صوری متوقف خواهد شد و شرکت‌ها برای حق الزحمه‌ای که دریافت می‌کنند خدمات واقعی مهندسی ارائه می‌دهند.

آیا سازمان نظام مهندسی باعث استعفای آخوندی شد؟!

استفاده از واژه‌هایی چون دلال، امضافروش، مافیا، پدرخوانده و … خطاب به برخی افراد در سازمان نظام مهندسی اولین بار نیست که مطرح می‌شود. عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی  قصد داشت اصلاحاتی در بدنه این سازمان انجام دهد؛ اصلاحاتی که بر اساس برخی ادعاها از جمله دلایل اجبار او به استعفا عنوان می‌شود. هرچند او اولین و آخرین قربانی در مسیر تغییر وضعیت در نظامات مهندسی نیست. اخیرا مازیار حسینی، معاون سابق مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در کشاکش دعوی در نظام مهندسی برکنار شد.

نویریان، مدیر کل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی که اخیرا با حمله نظام مهندسی ها و شرکت های حقوقی مواجه شده است، می گوید: : قانونی در سال 1374 به عنوان قانون نظام مهندسی نوشته شده و حدود 24 سال است که اجرا می‌شود اما متاسفانه در جاهایی می‌توان گفت بر اساس نکات مبهمی که در قانون بوده یا به دلیل سوء استفاده از قانون، آیین‌نامه و بخشنامه‌ها، انحرافاتی در نظام مهندسی ساختمان روی داده است. این انحرافات موجب نارضایتی هم مردم و مهندسان و سایر ارکان فعال در ساخت و سازها شده است.

وی ادامه می دهد: با آسیب‌شناسی صورت گرفته مشخص شده بخشی از مشکلات ساختاری است. مطابق آسیب‌شناسی وزارت راه و شهرسازی، بیشترین نارضایتی از همین شرکت‌های حقوقی است. چراکه این شرکت‌ها دو مشکل دارند؛ یکی این‌که خیلی از اینها شرکت‌های صوری هستند و در واقع خدماتی را که باید به مردم ارائه کنند، نمی‌دهند و دوم اینکه اینها مروج فروش پروانه و برگه فروشی هستند.

مدیر کل دفتر تشکل های مهندسی وزارت راه و شهراسزی - مهندسانی که «خانه خراب» می کنند
نویریان، مدیر کل دفتر تشکل های مهندسی وزارت راه و شهرسازی

مدیر کل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی می افزاید: اینها واسطه هستند و کار آنها عملا منتج به خدمات نمی‌شود. چون این شرکت‌ها پراونه اشتغال مهندسان را خریداری می‌کنند و به استناد به آن یک پروانه حقوقی دریافت می‌کنند. اما در عمل به عنوان یک شرکت حقوقی عموما خدماتی به بخش مهندسی ارائه نمی‌دهند. البته هستند شرکت‌هایی که خیلی زحمت می‌کشند اما ساختار به گونه‌ای چیده شده که شرکت‌های حقوقی عمدتا جمع‌کننده یک سری از پروانه‌ها و ارائه خدمات صوری شده‌اند.

نویریان خاطر نشان می کند: برخی از مهندسان شغل اصلی دیگری دارند و این پروانه اشتغال به عنوان درآمد مضاعف برای آنهاست. برخی از مهندسان متاسفانه در چرخه ارجاع کار چون بعضی اوقات از عدالت دور بوده‌ایم،‌ نتوانسته‌اند آنطور که باید کار بگیرند و به همین حداقل و شرایط اکتفا می‌کنند. به هر حال آن سمت جاذبه زیاد است و شرکت‌ها می‌آیند پروانه‌های اشتغال را با قیمت‌ها ناچیز از مهندسان خریداری می‌کنند.

مدیر کل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی اضافه می کند: این ساختار سال‌های سال است که به اشتباه و در یک مسیر تنزلی رو به جلو می‌رود. برنامه ما این بوده که با کمک سازمان‌های نظام مهندسی شرکت‌هایی را که مایع ضربه زدن به نظام مهندسی هستند در بحث صدور پروانه اشتغال منظم‌تر و مستندتر کنیم. تمام فرآیند صدور پروانه، خوداظهاری است؛‌یعنی شرکت‌ها هستند می‌گویند پرسنل را اعلام می‌کنند و همه اطلاعات را در اختیار قرار می‌دهند. برای جلوگیری از معضل شرکت‌های صوری به این نتیجه برسیم که باید مقداری ساز و کار صدور پروانه را محکم‌تر کنیم. مستندات را به صورت طبقه‌بندی شده دریافت کنیم و آنرا در دیتا بانک‌هایی نگه‌داری کرده و با پردازش آنها این ابزار را داشته باشیم تا وزارت راه و شهرسازی و چه همکاران در ادارات کل استان‌ها و سازمان ‌های نظام مهندسی دقیق‌تر صحت‌سنجی اطلاعات شرکت‌ها را انجام دهند. وزارت راه و شهرسازی هیچ چیزی را اضافه نکرده و ما هیچ مدرک جدیدی را از شرکت‌ها نخواسته‌ایم، فقط مهم این بوده که شرکت‌ها مستندات را به ما بدهند تا بتوانیم راحت‌تر آنها را چک کرده و پروانه را صادر و تمدید کنیم.

نویریان می گوید: به صورت رندوم بازدیدهایی از شرکت‌های حقوقی خواهیم داشت و چنانچه خوداظهاری با واقعیت‌ها مغایر باشد در این صورت از سایر ابزارهای نظارتی از جمله تعلیق پروانه اشتغال و معرفی به شورای انتظامی استفاده می‌کنیم.

وی می افزاید: متاسفانه کماکان فرآیند تولید پدرخوانده‌ها در نظام‌های مهندسی ساختمان ادامه دارد. نظام مهندسی به ابزار سیاست تبدیل شده است. این حتما به ساخت و سازهای کشور ضربه‌می‌زند؛ هر جا سیاست وارد حوزه فنی شده نتیجه آن هدرفت منابع ملی بوده است و مردم متضرر شده‌اند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer