موتور پله‌ای پیشرانه - رسانه مجازی نیلسو

استپر موتور چیست و چه کارکردی دارد؟

موتور پله‌ای پیشرانه

  • توسط علیرضا داوودی
کاور 6 - موتور پله‌ای پیشرانه

با الکترونیکی شدن خودروها در اواخر دهه هشتاد میلادی و روند رو به رشد استفاده از تجهیزات الکترونیکی در خودروها و خصوصا بخش پیشرانه، انواع مختلفی از قطعات و سنسورها اختراع شدند. یکی از ابتدایی ترین این قطعات که از آغاز الکترونیکی شدن خودروها روی کار آمد، استپر موتور است که وظیفه تنظیم دور آرام پیشرانه را دارد. در این مطلب نگاهی داریم به این قطعه و مهم ترین ایرادات آن.

خرید انواع استپر موتور

استپر موتور :
قطعه ای که ما به آن استپر موتور می گوییم، در مراجع فنی معمولا به نام Idle Air Control یا IAC شناخته می شود که وظیفه آن، تنظیم دور موتور در دور آرام در پیشرانه های انژکتوری است. در واقع در موتور های کاربراتوری، تنظیم دور آرام بر اساس میزان باز بودن دریچه پولکی کف کاربراتور صورت می گیرد که با باز بودن این دریچه، مقدار هوای ورودی از ونتوری کاربراتور بالا می رود و چون هوا در حین حرکت خود، مقداری سوخت را نیز حمل می کند، پیشرانه در دور آرامی که ما تنظیم می کنیم باقی خواهد ماند. این کار به کمک یک پیچ که روی بدنه کاربراتور قرار دارد و کار همان گاز درجا را به صورت دائمی انجام می دهد، صورت می گیرد. اما در موتورهای انژکتوری چون سوخت مستقیما در تماس با هوای عبوری از هوزینگ نیست، باید حرکت دریچه پروانه ای و تنظیم دور آرام توسط یک موتور پله ای یا همان استپر موتور انجام شود.

استپر چه وظایفی دارد؟ :
یکی از کارهای استپر موتور، تنظیم دور آرام پیشرانه در حد مشخصی است. به نحوی که این قطعه دور آرام را تنظیم می کند و بر اساس سرد بودن یا گرم بودن پیشرانه، کمی آن را افزایش می دهد. اما این کار در حین حرکت نیز باید صورت بگیرد تا با رها کردن پدال گاز در زمان تعویض دنده و یا خلاص کردن گیربکس، دریچه هوزینگ بسته نشود. این کار نیز از جمله وظایف استپر موتور است. از دیگر کارکرد های استپر در هوای سرد است. پیشرانه های قدیمی، دارای دریچه ساسات بودند تا با بسته شدن این دریچه و بالا رفتن نسبت سوخت به هوا، موتور در هوای سرد تا گرم شدن آن، راحت تر روشن شده و کار کند. یکی از وظایف استپر نیز همین کار است که با تنظیم پولکی دریچه هوا انجام می شود. زمانی که کولر خودرو روشن می شود، کمی به پیشرانه فشار وارد شده و چون یک کمپرسور در حا کار گرفتن از موتور است، دور موتور کمی افت می کند. استپر وظیفه دارد تا دور موتور را در هر حالتی در یک دور مشخص نگاه دارد که در زمان استفاده از کولر نیز، دور موتور را کمی بالا می برد تا پیشرانه دچار افتا دور موتور و لرزش نشود.

1 20 1024x683 - موتور پله‌ای پیشرانه

علائم خرابی :
نوسان دور موتور، بالا ماندن دور موتور بعد از رها کردن پدال گاز، افتادن دور موتور و کاهش دور آرام به نحوی که حتی شاید منجر به خاموشی پیشرانه شود، برگشت بسیار آهسته دور موتور بعد از رها کردن پدال گاز و… از نشانه های خرابی این قطعه است. سلامت استپر موتور را می توان به کمک دستگاه دیاگ نیز سنجید.

2 17 - موتور پله‌ای پیشرانه

قابلیت تعمیر یا تعویض :
استپر قطعه ای تمیز شدنی نیست و در صورت کثیفی باید تمیز شود که برای این کار باید آن را از روی هوزینگ هوا باز کرد. این کار به راحتی با باز کردن دو پیچ این قطعه انجام می شود. از نظر ظاهری می توان سلامت استپر را تا حد زیادی تشخیص داد. لقی زیاد میله استپر یکی از شایع ترین ایرادات آن است که نمی توان آن را تعمیر کرده و باید استپر تعویض شود. همچنین ساییدگی یک طرفه از سر استپر نیز از دیگر مشکلاتی است که برای آن درست می شود و به همین خاطر در بعضی از استپر موتورها، این قسمت دارای یک کلاهک لاستیکی است. در صورت ساییدگی این کلاهک، استپر باید تعویض شود. اما ممکن است این قطعه روغنی و کثیف شده باشد. برای تمیز کردن آن بدون استفاده از حلال هایی مثل تینر یا بنزین و یا اسپری های شوینده، با یک دستکال می توان استپر را تمیز کرد. همچنین خراب شدن واشر لاستیکی دور استپر از دیگر مواردی است که ممکن است در کارکرد آن خلل ایجاد کند. خرابی این واشر منجر به عبور هوا از دور استپر شده و در نتیجه باعث نوسان دور موتور خواهد شد. با این حال بهترین وسیله برای بررسی سلامت استپر موتور، استفاده از دستگاه دیاگ است تا آمار دقیقی از کارکرد آن به دست آید.

استپرموتور
استپرموتور

جنس اصلی یا تقلبی :
استپر قطعه ای است که به راحتی بسته شده و سلامت آن معلوم می شود. از این نظر نمی توان جنس خراب یا تقلبی را به جای جنس سالم فروخت. اما کیفیت سازندگان مختلف باهم تفاوت داشته و از طرفی باید از خرید نمونه های بدون بسته بندی و اصطلاحا فله ای خودداری کرد. این روزها استپرهای بی کیفیت به مقدار زیادی در بازار از سوی تولیدکنندگان وجود دارد.

کشور سازنده :
استپر معمولا توسط شرکت های خودروساز و در بسته بندی های اصلی عرضه می شود. با این حال تولیدگنندگان زیادی نیز محصولات خود را در بازار عرضه می کنند که این شرکت ها عمدتا از چین، ایران، سوییس، تایوان، کره، آمریکا، هلند و… هستند.

زمان تعویض :
این قطعه دارای طول عمر مشخصی نیست و فقط در صورتی که خراب شود باید آن را تعویض کرد. خراب شدن استپر نیز به کیفیت ساخت آن مربوط می شود چرا که این قطعه هیچ ارتباطی با نحوه رانندگی، کیفیت سوخت، کیفیت خودروی تولیدی و… ندارد. با این وجود معمولا یک استپر در حدود 80 تا صد هزار کیلومتر کار می کند.

گارانتی :
این قطعه با گارانتی و بدون گارانتی فروخته می شود. از این رو باید با توجه به فراوانی قطعه های بی کیفیت و حتی خراب در بازار با بسته بندی و نام های گوناگون، حتما استپر با کیفیت و گارنتی دار تهیه شود.

آموزش نصب :
همان طور که گفته شد، استپر با دو پیچ ستاره ای روی هوزینگ هوا بسته می شود و یک دسته سیم با اتصال سوکتی به استپر متصل است. باز کردن این قطعه و تعویض آن بدون داشتن مهارت خاصی انجام می شود و تنها نکته مهم در این خصوص، اطلاع از محل قرارگیری این قطعه است که همیشه روی منیفولد ورودی هوا یا همان هوزینگ هواست.

4 12 1024x768 - موتور پله‌ای پیشرانه
استپر موتور

مناسب برای چه خودروهایی؟‌ :
استپر موتور یک قطعه طراحی شده برای یک پیشرانه خاص است. با این وجود چون پیشرانه های مختلف دارای شباهت های کاری باهم هستند و از طرفی استپر نیز ابعاد و اندازه یکسانی دارد، ممکن است استپر موتورهای پیشرانه های مختلف نیز باهم همخوانی داشته باشند. با این وجود بهتر است تا در زمان خرید حتما استپر مناسب برای پیشرانه تهیه شود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer