موزه دیدنی آقای بازیگر - رسانه مجازی نیلسو

موزه دیدنی آقای بازیگر

گشتی در خانه عزت‌الله‌خان انتظامی که به موزه تبدیل شده است.

  • توسط امیرعباس کلهر
موزه عزت‌الله انتظامی

زمانی که نام عزت‌الله انتظامی به گوشتان می‌خورد، یاد چه چیزی می‌افتید؟ یاد کدام فیلم می‌افتید؟ حتماً برای چند لحظه فیلم‌های گاو، هامون، روسری آبی، اجاره‌نشین‌ها و … از ذهنتان رد می‌شود. دیگر یاد چه می‌افتید؟ حتماً یاد ابهت آشکار و عظمت پنهان این بازیگر باسابقه ایرانی می‌افتید. حالا وقتی اسم اندرزگو را می‌شنوید یاد چه چیزهایی می‌افتید؟ شاید تنها کلماتی که به ذهنتان برسد، شلوغی، ترافیک، دوردور و البته آبمیوه‌فروشی‌ها و رستوران‌های جذاب این منطقه باشد اما تابه‌حال فکرش را کرده‌اید که می‌توانید در میان شلوغی‌های و ترافیک این بلوار، گوشه‌ای دنج و آرام پیدا کنید و چند ساعتی را در آرامش به سر ببرید؛ گوشه‌ای که عزت‌الله انتظامی آن را به شهروندان تهرانی و البته همه مردم ایران هدیه داده است.

بیشتر بخوانید:

 او با این کار نخواسته آن گوشه دنج را شلوغ کند، عزت‌الله خان انتظامی با هدیه دادن این گوشه دنج به مردم، خواسته من و شما محلی برای فرار از فضای خاکستری و شلوغ این شهر بزرگ که هیچ پایانی ندارد داشته باشیم.

در میان همهمه شهر و ترافیکی که می‌گویند از آن راه گریزی نیست، درهای خانه‌ای با معماری ایرانی در یکی از کوچه‌های این بلوار برای شما باز نگه داشته شده تا با رفتن به آنجا کمی با خود خلوت کنید و البته اگر خواستید ببینید که چه افرادی برای هنر این مرزوبوم زحمت کشیده‌اند.
خانه‌ای که از آن صحبت می‌کنیم، خانه عزت‌الله انتظامی است. بازیگری که به عزت سینمای ایران معروف شده است. با رفتن به این خانه می‌توانید با گذشته‌ها خاطره‌بازی کنید.

خیابانی که خانه عزت‌الله انتظامی را در دل خود جا داده است، نامش احمدی است. در کنار آپارتمان‌ها و برج‌های این منطقه، خانه استاد با معماری ایرانی و با شماره پلاک 28، کاملاً مشخص است، به‌طوری‌که احساس می‌کنید وارد دنیای دیگری شده‌اید، وارد گذشته‌ها شده‌اید.

موزه عزت‌الله انتظامی
خیابانی که خانه عزت‌الله انتظامی را در دل خود جا داده است، نامش احمدی است. در کنار آپارتمان‌ها و برج‌های این منطقه، خانه استاد با معماری ایرانی و با شماره پلاک 28، کاملاً مشخص است، به‌طوری‌که احساس می‌کنید وارد دنیای دیگری شده‌اید، وارد گذشته‌ها شده‌اید

شکرخدا گودرزی را بیشتر به‌عنوان بازیگر، خصوصاً برای ایفای نقش حضرت امام (ره) در سریال معمای شاه و باقرخان در سریال ایراندخت می‌شناسیم. او که علاوه بر بازیگری، تجربه کارگردانی و نویسندگی را نیز در کارنامه هنری خود دارد و آخرین اثرش، سهروردی در تالار وحدت به روی صحنه رفت، یک سالی می‌شود که مدیریت خانه موزه انتظامی را برعهده گرفته است. او معتقد است استاد انتظامی بخشی از هویت فرهنگی ماست و ازاین‌رو با تجمیع وسایل و لوازم شخصی استاد انتظامی با همکاری خانواده ایشان و دیگر اسناد و جوایز استاد از موزه‌های دیگر، سعی دارد خانه موزه انتظامی را به محلی شاخص برای معرفی این چهره ماندگار در عرصه بازیگری ایران تبدیل کند.

خانه‌ای که از سال 1393 میزبان مردم است

فضای داخل منزل عزت‌الله انتظامی که اکنون به خانه موزه استاد انتظامی تبدیل شده است، قسمت‌های مختلفی دارد که می‌توان از تماشاخانه، اتاق آینه‌ جادویی، شهر فرهنگ و گالری نام برد. نکته‌ای که در قسمت گالری جذاب است، این است که در این بخش فیلم و عکس تمام تئاترهای اجراشده از سال 1357 تا به امروز جمع‌آوری ‌شده و به یک مرکز اسناد تبدیل شده که این بخش به‌شدت برای دانشجویان و علاقه‌مندان حوزه تئاتر و سینما جذاب است.

آقای بازیگر در فروردین 1393 در گفتگویی ابراز امیدواری کرده بود تا سالنی که در خانه‌اش درحال ساخت است هر چه زودتر به بهره‌برداری برسد. در آن گفتگو عزت سینمای ایران افزوده بود: سالنی با گنجایش بیش از صدنفر جهت اجرای تئاتر و نمایش‌خوانی که تفاوت عمده‌ای هم با سالن‌های دیگر دارد.
اکنون، در موزه عزت‌الله خان انتظامی بازیگری در که دهه 90 از عمر پرکار خود را می‌گذراند، سالنی تدارک دیده شده به نام سالن نمایش، این سالن آن‌طور که نگهبان موزه می‌گوید گنجایش 100 نفر را دارد و قابلیت اجرای تئاتر، پخش فیلم و البته برگزاری سمینارها را هم دارد. پس اگر اهل تئاتر هم هستید، دیگر لازم نیست به مرکز شهر و راه دور بروید، چرا که در این سالن، تئاترهای مختلفی اجرا می‌شود.


شهر فرنگه اینجا، از همه رنگه اینجا

اتاق شهر نام یکی از دیدنی‌های جذاب این موزه است. چرا که آن‌طور که گفته شده، قرار است در این اتاق 3 فیلم با مدت‌زمان 7 – 8 دقیقه‌ای نمایش داده شوند و بازدیدکنندگان با استفاده از دوربین‌های مخصوص این فیلم‌ها را ببینند.

به تماشای زمان بنشینید

موزه عزت‌الله انتظامی از چندین اتاق و مجموعه تشکیل شده است. نام یکی دیگر این اتاق‌ها، تماشاخانه زمان است. در این اتاق مجسمه عزت‌الله انتظامی، فخری خوروش، جعفر والی، پرویز فنی‌زاده و داود رشیدی دیده می‌شود. در این تماشاخانه، فیلمی پخش می‌شود و نور روی تندیس‌ها می‌افتد و همزمان تصاویری روی دیوار پخش می‌شود، به‌طوری‌که احساس می‌کنید این ‌مجسمه‌ها روی صحنه نمایش مشغول بازی هستند.

موزه عزت‌الله انتظامی
موزه عزت‌الله انتظامی از چندین اتاق و مجموعه تشکیل شده است. نام یکی دیگر این اتاق‌ها، تماشاخانه زمان است. در این اتاق مجسمه عزت‌الله انتظامی، فخری خوروش، جعفر والی، پرویز فنی‌زاده و داود رشیدی دیده می‌شود

سایه بازی در خانه استاد

تصاویر استاد عزت‌الله انتظامی در دوره‌های مختلف زندگی، روی دیوارهای مجموعه قرار داده شده، اما روی یک تابلو در این موزه که به تابلوی سایه‌بازی با پروژکتور معروف است، بیتی از خیام، شاعر ایرانی خودنمایی می‌کند:

 هست از پس پرده گفتگوی من و تو/ چون پرده درافتد، نه تو مانی و نه من

کافه‌ای که سقفش آسمان است

چه از موزه بازدید کرده باشید و چه نکرده باشید، کافه‌ای در این موزه است که میزبان شماست. کافه‌ای با مدیریت نوه عزت‌الله انتظامی که دختر مجید انتظامی است. کافه‌ای در فضای باز، روی پشت‌بام در میان چمن و گلدان‌های رنگارنگی که نشان‌دهنده این است که با سلیقه و فکر تک‌تک آن‌ها انتخاب شده است. این کافه در ماه رمضان از افطار تا ساعت 12 شب میزبان شماست. نوه عزت‌الله انتظامی پیش‌تر در گفتگویی در رابطه با نام این کافه گفته بود: ابتدا اسم «پاتوق تکیه دولت» را برای این کافه در نظر گرفته بودند، اما من دوست داشتم یک اسم دیگر هم در کنار آن قرار بگیرد؛ یعنی کافه آقای بازیگر.
با یکی از دوستانم که برای تهیه این گزارش به کافه آقای بازیگر رفته‌ام در پایان که داشتیم از کافه برمی‌گشتیم حرف جالبی زد. نکته‌ای که شاید در دل من نیز بود. او گفت زمانی که در این کافه بودم احساس می‌کردم در باغچه یا تراس خانه خودم بودم تا اینکه در یک کافه در وسط شهر. البته باید به صحبت‌های دوستم این موارد را نیز اضافه کنم که محیط صمیمی، موزیک خوب و دلنشین و البته قیمت‌های مناسب محصولات ارائه‌شده در این کافه از دلایل احساس راحتی در آن است.
اگر در روزهایی غیر از ماه مبارک رمضان قصد رفتن به کافه آقای بازیگر را دارید یا حتی خواستید برای تماشای موزه عزت‌الله خان انتظامی به این خانه بروید، خوب است بدانید ساعت بازدید از این موزه از ساعت 9 الی 18 است.

خوب است بدانید

برای بازدید از خانه موزه استاد انتظامی می‌توانید شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 تا 17 و جمعه‌ها از ساعت 12 تا 17 به بلوار اندرزگو، روبه‌روی بلوار کاوه، کوچه احمدی، پلاک 28 مراجعه کنید. ناگفته نماند زمانی که در سالن تئاتر، نمایش برگزار می‌شود، این خانه موزه تا ساعت 19 هم پذیرای بازدیدکنندگان است. هزینه بلیت ورودی، 5هزار تومان است که با کارت دانشجویی نیم‌بها محاسبه می‌شود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer