موزه صلح ، اینجا نفس‌ها به شماره می‌افتد! - رسانه مجازی نیلسو

موزه صلح ، اینجا نفس‌ها به شماره می‌افتد!

گزارش نیلسو از موزه صلح تهران و روایت رنج مصدومان شیمیایی

  • توسط معصومه ستوده
موزه صلح تهران در پارک شهر

اینجا خیابان بهشت است همان خیابانی که شورای شهر، شهرداری تهران و پزشکی قانونی در آن جاخوش کرده‌اند. در ضلع شمالی خیابان بهشت، پارک شهر خودنمایی می‌کند. در دل این پارک شهر، ساختمانی خودنمایی می‌کند. ساختمانی که در انتهای آبنمای زیبای پارک قرار گرفته است. وجود درختان انبوه موجب شده که تابلوی این ساختمان در نگاه نخست، توجه عابران را به خود جلب نکند. به ترتیبی که بسیاری از عابران دائمی پارک از وجود موزه صلح تهران ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند. نکته بسیار جالب این است که موزه صلح از شهرت قابل توجهی در سطح جهان برخوردار است اما بسیاری از باغبان‌های پارک خبر ندارند که چنین موزه‌ای در پارک وجود دارد!

بیشتر بخوانید:

سنگ‌بنای موزه صلح

این سوال بارها مطرح شده که چه نیازی به احداث موزه صلح وجود دارد. همواره هم این پاسخ داده شده است که جامعه باید نسبت به مشکلات جنگ و ضرورت صلح آگاهی پیدا کند. همین تفکر موجب شد تا موزه‌های صلح ایجاد شوند. سوئیس سردمدار بازگشایی اولین موزه صلح در سال 1902 در شهر لوسرن است. در این شهر اولین موزه بین‌ا‌لمللی جنگ و صلح روی مردم گشوده شد. جنگ جهانی اول موجب شد تا ارنست فرد ریش موزه بین‌المللی ضد جنگ را احداث کند که سابقه راه‌اندازی آن به سال 1925 بازمی‌گردد. ظهور نازی‌ها کافی بود تا این موزه در سال 1933 بسته شود. جنگ جهانی دوم و بمباران اتمی هیروشیما موج  تازه‌ای از تاسیس موزه‌های صلح در ژاپن را ایجاد کرد.

شروع کار موزه صلح در تهران از سال 86
شروع کار موزه صلح در تهران از سال 86

حمله نازی‌ها به گرنیکا در شمال اسپانیا به دستور ژنرال فرانکو در آوریل 1937 موجب شد تا پیکاسو از این واقعه الهام بگیرد و تابلوی تاریخی گرنیکا را نقاشی کند که در واقع با هدف ترویج صلح بود و نماد صلح محسوب می‌شود. در این نقاشی جاودان، مادری دیده می‌شود که بالای جسد بیجان دخترش زانو زده و سرش را به آسمان گرفته و در حال ضجه زدن است. کنار زن کله یک گاو نر است که سمبل فاشیسم و دیکتاتوری ژنرال فرانکو است. پایین تصویر در سمت چپ جسد یک سرباز مدافع دیده می‌شود که هنوز در دست راستش یک شمشیر شکسته گرفته است.

در وسط تابلو یک اسب است (سمبل پرولتاریا و زحمتکشان) که با یک دست یک نیزه را از بالا بر تنش فرو کرده است. سمت راست اسب یک دختر جوان در حال فرار از سمت راست تابلو به طرف سمت چپ تابلو است. در قسمت راست تصویر زنی است که در میا‌‌ن شعله‌های آتش در حال سوختن است و دست‌هایش را سوی آسمان دراز کرده است.

موزه‌ای علیه جنگ

موزه صلح تهران در سال 86 کار خود را آغاز کرده است؛ موزه‌ای که کارکنانی جانباز دارد. از محمدرضا تقی‌پور، مدیر موزه که در 15 سالگی در عملیات آزادسازی خرمشهر هر دو پای خود را از بالای ران از دست داده تا حسن حسنی سعدی، جانباز شیمیایی 70 درصد مسئول بخش راهنمایان موزه، علیرضا یزدان‌پناه، جانباز شیمیایی 70 درصد راوی و راهنمای داوطلب، غلام هاشمی، جانباز شیمیایی 70 درصد راوی و راهنمای داوطلب، احمد سلیمی، جانباز شیمیایی 70 درصد 1385 به عنوان راوی و راهنمای داوطلب، حمید صالحی، جانباز شیمیایی 70 درصد و عضو هیأت مدیره از بدو تأسیس در موزه حضور دارند، همه جانباز هستند.

نمادهای متفاوتی از بمباران‌ شیمیایی در موزه صلح
موزه صلح و تصاویر بمباران‌های شیمیایی و آثار و قربانیان آنها

هرچند تعدادی از اعضای جانباز موزه صلح تهران همچون احمد زنگی‌آبادی به دلیل جراحات ناشی از گاز خردل فوت کردند. همچنین تعداد زیادی از کارکنان این موزه به دلیل جراحات وارد شده ناچار به پیوند قرنیه شدند به ترتیبی که یکی از اعضا تاکنون 12 بار پیوند قرنیه انجام داده است. وضعیت جسمانی جانبازان شیمیایی بسیار سخت است.

موزه‌ای که تلاش دارد تا از طریق معکوس به شما آموزش بدهد که صلح چه مزیتی دارد.
موزه‌ای که تلاش دارد تا از طریق معکوس به شما آموزش بدهد که صلح چه مزیتی دارد.

دختر یکی از جانبازان شیمیایی روایتی دردناک را شرح داد که یک روز تعداد سرفه‌های پدر را شمرده که به عدد1780 رسیده بود؛ با این حال از شنیدن این صدا خوشحال است زیرا می‌داند که پدرش همچنان زنده است! تنها لازم است تا گشتی در موزه بزنید متوجه می‌شوید که بیشتر با یک موزه ضدجنگ طرف هستید تا موزه صلح. موزه‌ای که تلاش دارد تا از طریق معکوس به شما آموزش بدهد که صلح چه مزیتی دارد. به عبارت دیگر وقتی واقعیت و زشتی جنگ برای مردم به تصویر کشیده شود مثل این هست که در مورد صلح به آنها آموزش داده می‌شود.

از درناها تا هیرو

گشت در موزه صلح جذابیت خاص خود را دارد در کنار درناهای زیبا نماد ساداکو ساساکی در پارک صلح هیروشیما تصاویری ازهیرو یگانه مشاهده می‌شد. ساداکو دوساله بود که تحت تششع قرار گرفت و بیمار شد. دختر دونده ده سال بعد از بمباران  اتمی به دلیل ابتلا به لوسمی در بیمارستان بستری شد. ساخت 1000 درنای کاغذی با این هدف صورت گرفت که وی بتواند به آرزوی خود برسد و بتواند بار دیگر بدود اما درست هنگامی که ساداکو در حال درست کردن 644امین درنا بود، فوت کرد. نماد ساداکو در پارک صلح هیروشیما درنایی روی سر دارد بر سنگ مرمر آن نوشته شده که این است فریاد ما، این است آرزوی ما، صلح در تمام دنیا.

صدام حسین در موزه صلح تهران
صدام حسین که مردمان حلبچه و سردشت قربانی بمباران‌های شیمیایی او شدند

ساداکو همزاد ایرانی هم دارد. دختری ایرانی و اهل سردشت. تصاویر جراحت هیرو یگانه به اندازه سرنوشتش دردناک است. هیرو یگانه در کودکی مصدوم شد آن هم زمانی که تنها یک سال داشت. هیرو متولد خرداد 1365است. زمانی که هیرو به منظور درمان وارد اتریش شد بسیاری به او لقب ساداکو ایرانی را دادند. دکتر گرهارد فرایلینگر اتریشی هیرو را معالجه کرد. هیرو امروز مادر شده است و در سال 86 در سمینار بین‌المللی پیامدهای کاربرد سلاح‌های شیمیایی در تهران، درحالی‌که فرزندش را در آغوش داشت توانست بار دیگر فرایلینگر را ملاقات کند و به رسم قدردانی به او هدیه‌ای تقدیم کرد.  

نمادهای متفاوتی از بمباران‌ شیمیایی در موزه صلح
نمادهای متفاوتی از بمباران‌ شیمیایی در موزه صلح

اتاق جنگ

شاید بتوان به جرأت گفت که اتاق تاریخ جنگ جذاب‌ترین اتاق موزه صلح تهران است. اتاقی که مجسمه‌ای از اولین جنگ‌افروز تاریخ یعنی قابیل دیده می‌شود فردی که برادر خود هابیل را کشت. تلاش مجسمه‌ساز این بوده که چهره قابیل بسیار زشت درست شود. هرچند مشخص نیست که این چهره چقدر با واقعیت تطبیق دارد کمااینکه تصویری از قابیل وجود ندارد!

دفتر یادبود موزه صلح تهران
دفتر یادبود موزه صلح تهران

در بخش دیگری از اتاق مجسمه ضحاک ماردوش دیده می‌شود که در افسانه‌های ما به خونخواری شهرت داشته است. در ضلع دیگری مجسمه هیتلر به عنوان نماد جنگ‌افروزی و فردی که بیست میلیون نفر را به کشتن داد رویت می‌شود. در نهایت صدام عامل جنگ ایران و عراق و بمباران شیمیایی سردشت با طناب دار دیده می‌شود. تلویزیون‌های اتاق جنگ به صورت مرتب در حال نمایش تصاویری از بمباران گرنیکا، جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم و جنگ ایران و عراق است. به ترتیبی که هر بازدیدکننده‌ای به خوبی حس همدلی با قربانیان جنگ پیدا می‌کند.

بمب‌های خوشه‌ای

در بخش دیگری از موزه یک بمب خوشه‌ای به نمایش گذاشته شده است. بمبی که در جنگ ایران و عراق به کرات توسط عراق مورد استفاده قرار گرفت. در بخش کناری بمب خوشه‌ای تعداد زیادی قرص و دارو و امپول وجود دارد که هدف آن روایت درد و رنجی است که مصدومان شیمیایی در این سال‌ها متحمل شدند.

درست در سمت چپ بمب خوشه‌ای، نماد منشور کوروش به عنوان اولین سند حقوق بشر دنیا قرار دارد که این پیام را به بیننده موزه مخابره می‌کند که چطور در جریان استفاده عراق از بمب خوشه‌ای، ابتدایی‌ترین حقوق هر انسان که برخورداری از زندگی خوب است، پایمال شده است. به ترتیبی که فرد برای ادامه حیات ناچار است تا آخر مصدومیت شیمیایی را تحمل کرده و برای  زنده ماندن و نفس کشیدن هر روز مقدار زیادی دارو مصرف کند. دارویی که در شرایط کنونی به سختی پیدا می‌شود و برای تامین این هزینه باید از خرج زندگی خود بزند.

همین موجب شده که بسیاری از مصدومان شیمیایی از درمان صرفنظر کنند. قطع دارو کافی است تا نفس بسیاری از مصدومان شیمیایی به شماره بیفتد. روایت درد و رنج مصدمان شیمیایی در موزه صلح تهران شرایطی را فراهم کرده که بسیاری از بازدیدکنندگان حس همدلی نسبت به مصدومان شیمیایی پیدا کنند. حسی که موجب می‌شود اشک‌ها در چشم‌ها جاری شده و نفس‌ها به شماره بیفتد!

ساخت درناهای کاغذی

موضوع بسیار جالب این است که موزه صلح تهران در راستای ترویج فرهنگ صلح، ساخت درنای کاغذی را آموزش می‌دهد. مسئول این بخش کونیکو یامامورا (صبا بابائی) 82 ساله است که در ژاپن متولد شده و مادر شهیدی است که در جنگ ایران و عراق شهید شده است. این معلم بازنشسته و مترجم، درحال حاضر مسئول بخش تبادل فرهنگی با ژاپن موزه صلح تهران است. کونیکو یامامورا دو روز در هفته در موزه صلح تهران حضور پیدا کرده و به علاقه‌مندان نحوه ساخت درنای کاغذی را آموزش می‌دهد که با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شده است.

آرزوی صلح جهانی
آرزوی صلح جهانی

سخن آخر

موزه صلح تهران در حال حاضر در دوره نوجوانی قرار گرفته و تازه 12 ساله شده است. در این مدت کوتاه توانسته ارتباط بسیار خوبی با موزه‌های صلح دنیا برقرار کند. با این حال این موزه باید برای بیشتر شناخته شدن در سطح ملی تلاش مضاعفی را انجام دهد که البته این مهم مستلزم روابط عمومی پویاتر و فعال‌تر است که موزه صلح را برای گروه‌های مختلف مردم پرزنت کند. در صورت تحقق این مهم فرصت جدیدی پیشروی این موزه قرار می‌گیرد که بهتر پیام ضد جنگ خود را به مردم مخابره کرده و بستری برای تعالی بیشتر فراهم کند.

درناهای کاغذی در موزه صلح تهران
درناهای کاغذی در موزه صلح تهران

مهم‌تر اینکه ساخت مستندهایی از موزه صلح تهران و رایزنی با شبکه مستند به منظور پخش، بستری فراهم خواهد کرد که این موزه بهتر شناخته شود و نسل جدید نسبت به حوادث تلخ روزهای جنگ یک آشنایی حداقلی پیدا کنند زیرا گذشت بیش از سی سال از پایان جنگ موجب شده که خاطرات جنگ بسیار محو شود. البته موزه صلح تهران اقدام بسیار خوبی همچون سرمایه‌گذاری روی کودکان را انجام داده و ضمن برگزاری نمایشگاه نقاشی راویان کوچک و کارگاه همدلی و شناخت احساسات تلاش دارد تا بتواند کودکانی را پرورش دهد که با مفاهیم صلح آشنایی دارند. در این صورت می‌توان امیدوار بود که دنیای آینده ما دنیای بهتری خواهد شد.

در ادامه عکس‌های از موزه صلح تهران را مشاهده می‌کنید:

موزه صلح تهران در پارک شهر
موزه صلح تهران
درنای اهدایی موزه صلح هیروشیما
درنای اهدایی موزه صلح هیروشیما
منشور کوروش در موزه صلح تهران
منشور کوروش در موزه صلح تهران
آرزوی صلح و شادی عمومی
آرزوی صلح و شادی عمومی در تصاویر خندان
نمادهای تصویری از پرنده صلح باستانی
نمادهای تصویری از پرنده صلح باستانی
بازدید از موزه صلح بجز روزهای تعطیل
بازدید از موزه صلح بجز روزهای تعطیل
کبوتر پرنده صلح در نماد موزه صلح
کبوتر پرنده صلح در نماد موزه صلح
بمب خوشه‌ای در موزه صلح
بمب خوشه‌ای در موزه صلح
نمادهای متفاوتی از بمباران‌ شیمیایی در موزه صلح
نمادهای متفاوتی از بمباران‌ شیمیایی
یادبود بمباران‌های شیمیایی در موزه صلح
یادبود بمباران‌های شیمیایی در موزه صلح
موزه صلح و تصاویر بمباران‌های شیمیایی و آثار و قربانیان آن‌ها
تصاویر بمباران‌های شیمیایی و آثار و قربانیان آنها
موزه صلح تهران در پارک شهر
موزه صلح
موزه صلح و تصاویر بمب‌های شیمیایی و انواع داروهای مورد استفاده برای قربانیان
تصاویر بمب‌های شیمیایی و انواع داروهای مورد استفاده برای قربانیان
نحوه آماده‌سازی سمبلیک بمب شیمیایی در موزه صلح
نحوه آماده‌سازی سمبلیک بمب شیمیایی
آرزوی پایان جنگ در موزه صلح
جنگ پایان یافت

آدرس موزه صلح:

 تهران، خیابان خیام، خیابان شهید فیاض‌بخش، ضلع شمالی پارک شهر،  داخل پارک، موزه صلـح تهران

ساعات بازدید موزه صلح:

 روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 صبح تا 12/30 ظهر و ساعت 14/30 تا 17 بعدازظهر موزه در ایام تعطیل رسمی بسته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer