موفقیت زنان اتفاقی نیست - رسانه مجازی نیلسو

موفقیت زنان اتفاقی نیست

فاکتورهای مهم زنان موفق و مشهور

 • توسط شبنم عزیزی
pexels photo 103127 - موفقیت زنان اتفاقی نیست

وقتی پای صحبت خیلی از زن‌ها می‌نشینید بیشترشان از تبعیض جنسیتی و پایین بودن حق و حقوق و درآمد خود نسبت به مردها در جامعه می‌گویند.

اما آنها که موفق‌اند، معتقدند زنان در هیچ کجای دنیا حقوق برابری نداشته‌اند و عامل موفقیت خود را در حذف موانع، آن هم از نوع درونی آن می‌دانند، چیزی که این روزها در مورد زنان موفق و توانمند زیاد می‌شنویم.

بیشتر بخوانید:

اما این زنان چطور توانسته‌اند با توانمندسازی و توسعه فردی خود کمی بالاتر از دیگر زنان بایستند، طبیعتاً یکسری ویژگی و ملاک‌ها در آنان وجود دارد که فارغ از محدودیت‌ها منجر به شایستگی‌ و موفقیت‌شان در جامعه می‌شود.

کلید طلایی؛ اعتمادبه‌نفس

 این دسته از زنان معتقدند داشتن اعتمادبه‌نفس مهم‌ترین گام برای شناخت واقعی ظرفیت‌ها و توانایی‌های فردی است؛ یعنی به‌واسطه این اطمینان خاطر و شناخت پیدا کردن از خود به رشد و توسعه دست پیدا می‌کنند، به این ترتیب شناختن خواسته‌ها، هدفگذاری و جرأت رسیدن به هدف‌ها هم راحت‌تر می‌شود.

correl genderequality 1630 1 1024x600 - موفقیت زنان اتفاقی نیست
داشتن اعتمادبه‌نفس تنها یکی از ویژگی‌های شخصیتی در وجود زنان موفق است که در طول پیگیری اهدافشان مثلاً کسب و کار عامل مهمی محسوب است، اما همه می‌دانیم که مهم‌ترین ویژگی است

داشتن اعتمادبه‌نفس تنها یکی از ویژگی‌های شخصیتی در وجود زنان موفق است که در طول پیگیری اهدافشان مثلاً کسب و کار عامل مهمی محسوب است، اما همه می‌دانیم که مهم‌ترین ویژگی است.

زمانی که بسیاری در خلوت خود به نداشتن توانمندی‌های لازم برای رسیدن به هدفشان می‌اندیشند و مدام پکیجی از موانع را در ذهن خود ردیف می‌کنند تا به خود ثابت کنند هدف موردنظر شدنی نیست، تعداد اندکی هم با کسب آگاهی و البته عزت‌نفس بالا در ذهن خود نقشه می‌کشند تا توانمندی‌های خود را در برداشتن موانع به‌کار بگیرند همین ویژگی باعث شده تا این دسته از زنان موفق وضعیت را برای تمرین و تجربه بهتر بدانند.

زنان ایرانی که در دنیا درخشیدند

بسیاری از زنان موفق تعریف منحصربه‌فردی از موفقیت خود دارند و ما قصد داریم در این نوشتار به برخی از  آنها اشاره کنیم، حتماً نام بسیاری از این زنان افتخارآفرین ایرانی را شنیده‌اید.

انوشه انصاری، مهندس و نخبه ایرانی و بنیانگذار شرکت Prodea Systems  و چهارمین مسافر فضا.

 پریسا تبریز یکی از شناخته‌شده‌ترین افراد در زمینه تکنولوژی و از مهم‌ترین نیروها و اشخاصی است که در امنیت گوگل کروم فعالیت دارد.

رکسانا ورزا از فعالان استارتاپ‌ و فعال در شرکت معروف مایکروسافت

 ثریا دارابی بنیانگذار شرکت مد و فشن Zady

 رکسانا مصلحی اپیدمیولوژیست ژنتیکی محبوب جهان

 مونا جراحی یکی از شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین دانشمندان، ریاضیدانان، فیزیکدانان و محققان در ایالات متحده آمریکا

 گلی عامری دیپلمات و تاجر ایرانی-آمریکایی

باز هم ادامه دارد؛ ماریا خرسند، مدیرعامل مجموعه بزرگ Dell، مریم میرزاخانی که اولین زن و اولین ایرانی موفق به کسب و به‌دست آوردن مدال فیلدز، معتبرترین مدال در حوزه ریاضی شد و… اما چه اتفاقی افتاده است که چنین زنان موفقی به ثروت و موفقیت در داخل و خارج از کشور دست پیدا کرده‌اند؟

فاکتورهای مشترک زنان موفق

این زنانی برای رسیدن به این درجه از موفقیت یکسری فاکتورها و اقدامات مشترک داشته‌اند، با عوامل موفقیت زنان آشنا شوید:

مریم میرزاخانی نابغه ریاضی
مریم میرزاخانی که اولین زن و اولین ایرانی موفق به کسب و به‌دست آوردن مدال فیلدز
 • جدیت در کار، عشق و علاقه نشان دادن یکی از این ویژگی‌هایی است که منجر به پیشرفت و تلاش چند باره در مسیر پیشرفت می‌شود.
 • شناخت کافی از معایب و نواقص خود، آموزش و کسب دانسته‌های جدید و تخصصی به‌جای ناامیدی، تا به این ترتیب پس از هر شکست با رفع نواقص موجود به راه خود ادامه دهد.
 • روحیه بسیار بالا در کنترل موقعیت و مدیریت فضای کار موردنظر که نهایتاً به مدیریت یا ریاست این دسته از افراد ختم می‌شود تا ضمن داشتن روحیه بالا در ایجاد فضای پرانرژی و شاد برای اطرافیان به‌خوبی وضعیت موجود را مدیریت کنند.
 • این دسته از زنان ایمان زیادی نسبت به توانایی‌های خود داشته و می‌دانند که یک روز بسیار موفق خواهند بود و این اتفاق تنها با داشتن اعتمادبه‌نفس بالا و اعتقاد به هدف رخ می‌دهد.
 • از برجسته‌ترین ویژگی آنان داشتن شخصیت ریسک‌پذیری است که عاملی برای ایجاد تغییرات در شغل یا زندگی آنان می‌شود.
 • آنها پیش‌بینی می‌کنند که در برخی اقدامات احتمال شکستشان وجود دارد و نه ‌تنها نسبت به هدفشان دچار تردید نمی‌‌شوند بلکه با تلاش برای یافتن راهی جدید به مسیر خود ادامه می‌دهند.
 • این دسته از زنان در یک اقدام جالب دیگر مشترک هستند؛ معمولاً اغلب آنها ورزش می‌کنند و معتقدند به کم شدن استرس روزانه آنها، به‌دست آوردن انرژی مضاعف و درنهایت تصمیم‌گیری بهتر منجر می‌شود.
 • این دسته از زنان موفق روابط با دوستان و اطرافیان خود را حفظ می‌کنند و قدر حمایت‌ها و کمک‌های اطرافیان خود را می‌دانند، به‌ویژه آنکه می‌دانند تنهایی هیچگاه کارگشا نیست.
 • به کار سخت اعتقاد کامل دارند و برای رسیدن به اهداف و باورهای خود همواره می‌جنگند بدون آنکه فرد یا مساله‌ای بتواند حواس آنها را پرت کند.

زنان در دنیا  ثابت کرده‌اند مدیران موفقی هستند

حالا نوبت شماست که به این باور برسید که زنان در دنیا  ثابت کرده‌اند می‌توانند مدیران موفقی باشند، اگر شما هم دوست دارید یک زن موفق و خوشحال باشید این توصیه‌ها را جدی بگیرید.

 • درباره دنیای زنان موفق بخوانید و بدانید تا چگونگی مسیری که آنها طی کرده‌اند انگیزه‌دهنده و الهام بخش  اهداف شما باشد.
 • مروری بر زندگی این افراد نشان می‌دهد حوزه‌های تخصصی که زنان کارآفرین به آن ورود می‌کنند محدود بوده است؛ مثل داشتن تخصص در زمینه مهندسی، تکنولوژی، علوم رایانه و …. درصورت علاقه‌مندی ادامه دادن در این حوزه‌ها به موفقیت شما کمک می‌کند.
 • از مبارزه در برابر موانع و محدودیت‌ها خسته نشوید، نابرابری حقوقی زنان واقعیت تلخی است که افراد موفق آن را جدی نمی‌گیرند و خستگی‌ناپذیر برای رسیدن به حق خود تلاش می‌‌کنند.
 • موفقیت حاصل برنامه‌ریزی بلندمدت است، بر اهدافتان تمرکز کنید و مطابق اولویت‌ها پیش بروید.
 • تفکر خلاقانه داشته باشید، این نوع تفکر به شما کمک می‌کند تا برای مشکلات و موانع راه‌های جدیدتری پیدا کنید.
 • برای ریسک در کارتان باید شجاعت داشته باشید، شجاعت پذیرفتن شکست‌ها و شجاعت عبور از مسیرهای دشوار، ترس‌ها و تردیدها برای رسیدن به هدفتان.

باید بگوییم در همه دنیا زنان موفق در دنیای تجارت و دیگر حرفه‌ها با شکستن مرزها و تابوها نشان داده‌اند موفقیت اتفاقی نیست و برای رسیدن به اهدافشان با تمام نابرابری‌ها مبارزه کرده‌اند تا به یک زن موفق تبدیل شدند، پس شما هم اگر می‌خواهید یک زن موفق باشید این توصیه‌ها را جدی بگیرید. همین حالا ترس‌ها و تردیدهای‌ خود را به‌ کناری بگذارید و برای خود فرصت‌های جدیدی خلق کنید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer