نت‌فلیکس چگونه جهانی شد - رسانه مجازی نیلسو

نت‌فلیکس چگونه جهانی شد

  • توسط مونا محمدنژاد
5b513d75180e0.image  - نت‌فلیکس چگونه جهانی شد

در ابتدای سال 2016 نت‌فلیکس، سرویس اجاره و اشتراک رسانه‌ای آنلاین، اعلام کرد که خدمات خود را در سراسر جهان ارائه خواهد کرد. نت‌فلیکس درحال‌حاضر تقریباً در هر کشوری در سراسر جهان دیده می‌شود. ری هیستینگز، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل آن، این شبکه را به‌شکل خلاصه «تولد یک شبکه تلویزیونی اینترنتی جهانی جدید آنلاین» معرفی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

گستردگی رسانه‌ها در سطح جهان باعث شده تا کمی عمیق‌تر به تأثیر نت‌فلیکیس به‌عنوان نماینده این نوع رسانه‌ها بر جهان بپردازیم.

رسانه جاری چیست؟

در اصل، رسانه جاری رسانه‌ای (موسیقی، فیلم، فیلم مستند) است که شما به‌صورت زنده و آنلاین آن‌ را تماشا یا به آن‌ گوش می‌دهید. به‌طور سنتی، یک فایل را روی رایانه یا لپ‌تاپ‌تان دانلود می‌کردید و تنها زمانی می‌توانستید آن را مشاهده کنید که بارگیری‌اش کامل می‌شد. با این روش، فایل در پس‌زمینه حین تماشا دانلود می‌شود، بنابراین هیچ تأخیری وجود ندارد (به‌جز اینکه ارتباط اینترنتی شما کمی کند شود). نت‌فلیکس، یوتیوب و پادکست‌ها همه انواع مختلفی از رسانه‌های جاری هستند.

تاریخچه نت‌فلیکس

مارک راندولف و رید هیستینگز نت‌فلیکس را در سال ۱۹۹۷ در دره Scotts، کالیفرنیا بنیان گذاشتند. راندولف می‌خواست کسب و کار اینترنتی راه‌اندازی کند، اما کاملاً مطمئن نبود که می‌خواهد چه چیزی را خرید و فروش کند. پس از اینکه او برای بازگشت یک کپی از فیلم «آپولو ۱۳» به مبلغ ۴۰ دلار جریمه شد، ایده اجاره ویدئو به‌صورت آنلاین را مطرح کرد.

وب‌سایت نت‌فلیکس در سال 1998 به‌طور رسمی راه‌اندازی شد. در آن زمان، آن‌ها حدود 30 کارمند و حدود 925 مورد اجاره داشتند. ایده این بود که مشتریان از طریق پست با پرداخت اجاره که در آن هزینه‌های پست محاسبه می‌شد، دی‌وی‌دی‌ها را دریافت می‌کردند. در سال ۱۹۹۹، نت‌فلیکس قالب اشتراک ماهانه را معرفی کرد که امروزه هنوز از آن استفاده می‌کنند که هر ماه مشترکان هزینه اجاره را پرداخت و اشتراک نامحدود دریافت می‌کنند. آن‌ها تاکنون هیچ تاریخ مشخصی برای عودت اجاره‌ها، بدون هزینه تأخیر و هزینه‌های بررسی و حمل‌ونقل ندارند.

در سال 2000 نت‌فلیکس خدمات پیشنهادی خود را معرفی کرد. آن‌ها با استفاده از رتبه‌بندی مشترکان خود، می‌توانند با دقت پیش‌بینی کنند که کدام‌یک از مشترکان از تماشای چه نوع فیلمی لذت می‌برند. این شاهکار عظیم نت‌فلیکس بود و باعث شد اشتراک آن‌ها (و مشترکان) افزایش یابد. در سال 2005 نت‌فلیکس 4.2میلیون عضو داشت و در سال 2007 دی‌وی‌دی‌های میلیاردی خود را با پست‌الکترونیکی عرضه کرد.

همچنین در سال 2007، این شرکت Video on demand را به مشترکان خود معرفی کرد. برای اولین‌بار کاربران می‌توانستند تلویزیون و فیلم‌های خود را در رایانه و لپ‌تاپ‌های خود به‌صورت آنی تماشا کنند. این همان چیزی است که می‌دانیم شروع رسانه‌های جاری بود. در سال‌های بعد، آن‌ها با شرکت‌های الکترونیکی همکاری کردند تا مجوز پخش روی دستگاه‌های پخش دیسک ایکس باکس 360، بلو-ریو تلویزیون‌های هوشمند را بگیرند. در سال 2010 نت‌فلیکس در آی‌پد و اپل، نینتندو Wii و سایر دستگاه‌های متصل به اینترنت در دسترس قرار گرفت.

1299944 837 - نت‌فلیکس چگونه جهانی شد
خانه پوشالی اولین سریال برزگ نت‌فلیکس بود

درنهایت، نت‌فلیکس اهداف خود را برای تقسیم‌بندی و ارائه خدمات در کانادا (۲۰۱۰)، کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (۲۰۱۱) به اجرا درآورد. تا سال ۲۰۱۲ خدمات آن در بریتانیا و چندین کشور اسکاندیناوی در دسترس عموم قرار گرفت.

با انتشار اولین سریال بزرگ خود به نام «خانه پوشالی» 2013 سالی بزرگ برای نت‌فلیکس بود. آن‌ها موفق شدند به اولین شبکه تلویزیونی اینترنتی تبدیل شوند که برای دریافت جایزه امی نامزد شد و 31 بار به‌صورت پیوسته به‌خاطر سریال‌های بسیار محبوب خود از جمله «خانه پوشالی»، «نارنجی مد جدید است» و «میدان» نامزد دریافت این جایزه شد.

در سال 2014 این شرکت به گسترش جهانی خود ادامه داد و به اکثر کشورهای اروپایی رسید. آن‌ها همچنین هفت جایزه شگفت‌انگیز امی را برای «خانه پوشالی» و «نارنجی مد جدید است» به دست آوردند. مشترکان آن در سراسر جهان به 50 میلیون مشترک افزایش یافت که این آمار در اطلاعیه خدمات جهانی در سال 2016 آمده است.

توانایی به‌چالش‌کشیدن شبکه‌های تلویزیونی سنتی، نت‌فلیکس را قادر ساخته تا فراتر از دیگر نرم‌افزارهای پخش آنلاین رقابت کند و چندین‌بار به‌خاطر پخش برنامه‌های اصلی خود به جایگاه برتری دست یابد. در سال ۲۰۱۷، برنامه‌های اصلی نت‌فلیکس ۹۱ نامزدی جایزه امی، ۳۷ نامزدی را دریافت کردند.

رشد جهانی نت‌فلیکس عاملی بزرگ در موفقیت این شرکت است. تا سال ۲۰۱۷ این شرکت در بیش از ۱۹۰ کشور فعال بود و امروز نزدیک به ۷۳ میلیون نفر از ۱۳۰ میلیون مشترک آن خارج از ایالات‌متحده در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸ هستند، درآمد جاری بین‌المللی آن از درآمدهای جاری داخلی برای اولین‌بار فراتر رفته است. این‌ دستاورد قابل‌توجهی برای شرکتی است که در سال ۲۰۱۰ فقط در آمریکا فعالیت می‌کرد و در سال 2015 توانست در ۵۰ کشور فعالیت کند.

تأثیر نت‌فلیکس و جریان رسانه بر فرهنگ در سطح جهانی

از زمان تصویب سرویس پخش رسانه‌ای خود، نت‌فلیکس تابه‌حال تأثیر زیادی بر فرهنگ و نحوه زندگی مردمی گذاشته است که امروز این تلویزیون را مشاهده می‌کنند. از مزایای آن این است که مشتریان خود را بیشتر توانمند کرده است. در حال حاضر مردم انتخاب می‌کنند که چه چیزی را چه زمانی تماشا ‌کنند. رسانه‌های سنتی، مانند شبکه‌های تلویزیونی، به‌صورت محدود دیده ‌شده‌اند و به‌عنوان رسانه‌هایی که در آن‌ها آنچه برای تماشا ارائه می‌شد بدون رأی و نظر بینندگان بود و به آن‌ها دیکته می‌شد. با استفاده از سیستم پیشنهاددهنده انقلابی نت‌فلیکس (و سایر سرویس‌های جاری مشابه)، مشترکان هم‌اکنون می‌توانند محتوا را بر اساس منافع فردی و منحصربه‌فرد خود دریافت کنند. به‌سادگی، مشترکان حق دارند انتخاب کنند چه چیزی را تماشا می‌کنند و چه زمانی می‌خواهند آن را تماشا کنند.

netflix stock 1141.0.0 1024x683 - نت‌فلیکس چگونه جهانی شد
نت‌فلیکس امکان انتخاب‌های زیادی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد

یکی دیگر مزایای گفته‌شده آن است که این نوع سرویس‌ها تأثیر مثبتی بر محیط‌زیست دارند. به‌جای فروش محصولات جدید که در نهایت به زباله تبدیل می‌شوند، سرویس‌های جاری بدون تأثیر منفی همان چیز را بدون تأخیر برای افراد مختلف فراهم می‌کنند. طبق تحقیقات، جریان فیلم به 78 درصد انرژی نیاز دارد تا یک کپی فیزیکی را حمل کند. بااین‌حال، حتی اگر ضایعات فیزیکی کمتری ایجاد شود، این نوع رسانه جریان تدریجی کربن را به وجود می‌آورد که صددرصد بالاتر از انرژی موردنیاز مراکز داده به‌منظور ذخیره‌سازی محتوا در رسانه‌های جاری است.

این نگرانی وجود دارد که پخش رسانه‌ای، فرهنگی ایجاد می‌کند که در آن مردم در کارهایی که باید در آن‌ها صبوری کنند، خوب عمل نمی‌کنند. دستیابی به دسترسی به رسانه‌ها به صبر کمتری نسبت به تماشای تلویزیون معمولی نیاز دارد. نگرانی برخی این است که این امر درنهایت جامعه‌ را پر از افرادی خواهد کرد که هرگز ارزش صبر و شکیبایی لازم را در زندگی روزمره فرا نخواهند گرفت.

تأثیر کامل خدماتی مانند نت‌فلیکس در رسانه‌های سنتی هنوز دیده نشده است، اما هیچ شکی وجود ندارد که تأثیر این نوع رسانه بخشی از فرهنگ جهانی شده و روشی است که ما در آن نوع دریافت و محتوا را تغییر داده‌ایم. درحالی‌که مشاهده تلویزیون محبوب است و در حال افزایش، مردم می‌خواهند انعطاف‌پذیری لازم برای تماشای سریال یا فیلم خود را روی هر دستگاهی که انتخاب می‌کنند، داشته باشند. رسانه‌های جمعی، پایان تلویزیون را نشان نمی‌دهند، اما قطعاً روش تماشای با تأخیر را تغییر داده است.

منبع: maxxor

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer