نسخه‌ الکترونیک کتاب‌های جی. دی. سالینجر عاقبت منتشر می‌شود - رسانه مجازی نیلسو

نسخه‌ الکترونیک کتاب‌های جی. دی. سالینجر عاقبت منتشر می‌شود

پسر جی. دی. سالینجر اعلام کرد که بنیاد ادبی سالینجر را ترغیب کرده است که برخلاف نفرت پدرش از رسانه‌های آنلاین، کتاب‌هایش را به صورت دیجیتال منتشر کنند.

سالینجر

بنیاد جی. دی. سالینجر اعلام کرده است که پس از سال‌ها امتناع از دادن مجوز به دیجیتالی کردن آثار کاغذی جی‌. دی. سالینجر، آثاری از این نویسنده مشهور برای اولین‌بار به صورت کتاب الکترونیک منتشر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

مت پسر سالینجر گفت که پدرش همیشه به در دسترس بودن آثار ادبی اهمیت می‌داد اما خواندن کتاب کاغذی را ترجیح می‌داده است. نویسنده ناتور دشت که در سال ۲۰۱۰ در ۹۱ سالگی درگذشت، از اینترنت متنفر بود. مت به نیویورک تایمز گفت که روزی برای پدرش طرز کار شبکه‌ اجتماعی فیس‌بوک را توضیح داده بود و پدرش از اینکه مردم اطلاعات شخصی را خود به صورت آنلاین با دیگران به اشتراک می‌گذارند وحشت کرده بود.

اما مت که به مدیریت بنیاد ادبی سالینجر کمک می‌کند، گفت که در سال ۲۰۱۴ نامه‌ای از یک خانم در میشیگان دریافت کرد که دارای ناتوانی دائم دست راست بود و هنگام خواندن کتاب‌های کاغذی دچار زحمت و اذیت می‌شد و این نامه باعث شد تا او دوباره بررسی کند که چگونه می‌تواند به بهترین نحو به وصیت و آرزوی پدر خود احترام بگذارد.

مت گفت: این خانم مرا با زبانی تندوتیز اما طنزآمیز به این کار واداشت و از لحظه‌ای که نامه او را خواندم به خودم تعهد دادم راهی را کشف کنم تا به او اجازه دهم که کتاب‌های پدرم را بخواند؛ درست آن گونه که این خانم می‌خواست.

او گفت: پدر من همیشه کاری می‌کرد که کتاب‌های خود را تا جایی که می‌تواند مقرون‌به‌صرفه و قابل دسترسی کند، به‌ویژه برای دانش‌آموزان و دانشجویان؛ و از سود مالی چاپ‌های گران‌تر چشم می‌پوشید و نسخه‌های ارزان با جلدهای کاغذی به جای جلد شومیز که سودتجاری بیشتری به همراه داشت منتشر می‌کرد؛ حتی وقتی همینگوی و فیتز جرالد و فاکنر چنین کاری می‌کردند، و حتی وقتی انتشارات لیتل براون او را ترغیب می‌کرد چنین کاری کند، پدرم از این کار امتناع جدی می‌ورزید.

وی گفت: نسل جدید که ترجیح می‌دهد با وسایل الکترونیک کتاب بخواند و نیز افرادی که از وضعیت سلامت مناسبی برخوردار نیستند یا معلولیت دارند، حالا می‌توانند کتاب‌های پدرم را بخوانند و این کتاب‌ها در دسترسشان قرار خواهد گرفت. این تجربه‌ای هیجان‌انگیز و کاملاً مطابق با خواست پدرم است حتی اگر پدرم لمس کتاب کاغذی را ترجیح دهد. آیا او ترجیح می‌دهد خوانندگان همچنان به کتاب‌های کاغذی او بچسبند؟ کاملاً. اما این منحصراً به معنای این نیست که عده‌ای از خواندن کتاب‌های او محروم شوند.

عکسی از جی. دی. سالینجر که تا پیش از این دیده نشده بود در دانشگاه نیوهمپشایر به نمایش درآمده است. عکس از: هولی ریمر، آسوشیتدپرس
عکسی از جی. دی. سالینجر که تا پیش از این دیده نشده بود در دانشگاه نیوهمپشایر به نمایش درآمده است. عکس از: هولی ریمر، آسوشیتدپرس

با این حال هیچ اطلاعیه‌ای رسمی در مورد کتاب‌های صوتی رسمی این نویسنده منتشر نشده است. سالینجر از این ایده که کتاب‌هایش در رسانه‌ای فراتر از صفحه‌ کاغذ منتشر شود متنفر بود و اغلب پیشنهادهای اقتباس سینمایی و تئاتر از روی کتاب‌های خود را رد می‌کرد.

سالینجر تنها نویسنده‌ای نیست که با کتاب‌های الکترونیکی مخالف است. در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۲، موریس سنداک (Maurice Sendak) نویسنده کودکان گفت: «مرده‌شورشان را ببرد، این چیزی است که من می‌گویم. من از آن کتاب‌های الکترونیک متنفرم. این کتاب‌ها نمی‌توانند آینده را شکل دهند. شاید بتوانند. تا آن زمان من مرده‌ام و اهمیتی نخواهم داد». و در سال ۲۰۰۹، ری برد بری (Ray Bradbury) نویسنده فارنهایت ۴۵۱ در مصاحبه‌ای به نیویورک تایمز گفت: آنها می‌خواستند کتابی از من را در یاهو بگذارند! می‌دانید من به آنها چه گفتم؟ برو به جهنم. تو و اینترنت جفت به جهنم بروید».

در ماه فوریه امسال مت سالینجر به گاردین اعلام کرد که نوشته‌های چاپ‌نشده‌ چند دهه از آثار پدرش در طول ده سال آینده به‌تدریج منتشر خواهد شد و پیش‌بینی کرد که پنج تا هفت سال طول خواهد کشید تا گردآوری و کنارهم گذاشتن این نوشته‌ها به پایان برسد.

انتشارات پنگوئن (Penguin) در بریتانیا و نیز انتشارات لیتل براون (Little, Brown) در ایالات متحده چهار اثر از سالینجر را به صورت کتاب الکترونیک در روز سه‌شنبه منتشر خواهند کرد. نام این کتاب‌ها بدین شرح است:

  • ناتور دشت،
  • فرنی و زوئی،
  • تقدیم به ازمه با عشق و نفرت،
  • تیرهای سقف را بالا بگذارید نجاران، با مقدمه‌ای از سیمور

مختصری از زندگی نویسنده

جی. دی. سالینجر با نام کامل جروم دیوید سالینجر در ۱ ژانویه ۱۹۱۹ در نیویورک به دنیا آمد. در نوجوانی به مدرسه شبانه‌روزی رفت و از این مدرسه در ابتدای پرفروش‌ترین رمانش یعنی ناتور دشت نام برده است. نمراتش در مدرسه ضعیف بود و به مدرسه نظامی انتقال داده شد تا بتواند تحصیلات خود را تمام کند. پس از آن پنج ماه را در اتریش به مطالعه زبان گذراند سپس به دانشگاه کلمبیا رفت. در دانشگاه کلمبیا، با ویت برنت آشنا شد. این مرد تأثیر بزرگی بر سالینجر گذاشت و باعث شد سالینجر داستان‌های کوتاهش را در مجلات و روزنامه‌هایی مانند استوری و ستردی ایونینگ پست، چاپ کند. سالینجر در زمینه ادبی در حال درخشش و بهتر شدن بود. از سال ۱۹۴۲ تا سال ۱۹۴۴ در ارتش بود و جنگ تأثیر بسیار بدی بر او گذاشت. در طول این دوران به نوشتن ادامه داد و ناتور دشت، معروف‌ترین و بزرگ‌ترین رمان ادبی خود را شروع کرد. بعد از بازگشت از جنگ به‌دلیل ناراحتی اعصاب در بیمارستان بستری شد. در سال ۱۹۵۱ عاقبت ناتور دشت را منتشر کرد که مورد استقبال گسترده‌ای قرار گرفت.

منبع: گاردین

نویسنده: شان کین

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer