نشانه‌‌های خاموش لوپوس که نباید نادیده بگیرید - رسانه مجازی نیلسو

نشانه‌‌های خاموش لوپوس که نباید نادیده بگیرید

  • توسط مارال لاریجانی
پزشک و بیمار

تشخیص لوپوس که یک بیماری خودایمنی است، گاهی بسیار دشوار می‌شود؛ زیرا لوپوس نشانه‌های بسیاری از بیماری‌های دیگر را تقلید می‌کند. جالب است بدانید که در حالی که لوپوس می‌تواند بر هر دو جنس تأثیر بگذارد، 90 درصد از همه تشخیص‌ها در زنان بین 15 تا 44 سال است اگر بیش از چهار مورد از علائم لوپوس که در زیر عنوان شده‌اند را در خود می‌بینید، حتما با یک پزشک مشورت کنید.

احساس می‌کنید آنفولانزا دارید، اما بهتر نمی‌شوبد

آنفولانزا

تب، لرز، درد عضلانی و خواب‌آلودگی همه نشانه‌های کلاسیک آنفولانزا هستند. اما بسیاری از مردم نمی‌دانند که اینها علائم لوپوس نیز هستند. تفاوت بین آنفولانزا و لوپوس در این است که آنفولانزا طی چهار تا 10 روز بهتر می‌شود، اما لوپوس برای هفته‌ها و ماه‌ها ادامه دارد یا چرخه بیماری و بهبودی را در شما ایجاد می‌کند.

بدون رژیم کاهش وزن دارید

کاهش وزن ناگهانی و بدون برنامه‌ریزی ممکن است یکی از اولین علائم لوپوس باشد. چون لوپوس یک اختلال خودایمنی است و باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به خود حمله کند. بنابراین، می‌تواند تیروئید و هورمون‌های شما را از حالت تنظیم خارج کند که به نوبه خود بر وزن شما تأثیر می‌گذارد. از سوی دیگر، افزایش وزن نیز می‌تواند یکی از علائم لوپوس باشد. هرچند کاهش وزن شایع تر است، اما لوپوس می‌تواند باعث احتباس آب در بدن شود که در برخی از افراد، به شکل افزایش وزن خود را نشان می‌دهد.

روی گردن خود برآمدگی دارید

برآمدگی گردن

گره‌های لنفاوی، ساختارهای لوبیا کوچک و کوچک در بدن هستند که به مبارزه با عفونت کمک کرده و مواد آسیب‌زای بدن را فیلتر می‌کنند. به طور معمول، آنها را نمی‌بینید یا احساسشان نمی‌کنید. اما در مواردی مانند لوپوس که دچار پرکاری می‌شوند، با لمس کردنشان متوجه می‌شوید که به وضوح متورم و دردناک شده‌اند. رایج‌ترین مکان احساس آنها در بدن، در امتداد گردن، پایین فک و پشت گوش است، اما می‌توانند در کشاله ران، شکم، زیر بغل و سایر نقاط بدن نیز متورم شوند. بنابراین، افرادی که به دنبال علائم لوپوس هستند، می‌توانند هر از گاهی غدد لنفاوی خود را معاینه کنند.

در نور شدید خورشید دچار لک می‌شوید

لک روی صورت

لکه‌های قرمز و پروانه‌ای شکل روی بینی و گونه‌های شما که در اثر نور خورشید ایجاد می‌شود، یکی از علائم منحصر به فرد لوپوس است. در ابتدا، ممکن است به نظر برسد که چهره شما از گرما سرخ شده است، اما برخلاف بثورات گرما، لکه‌های لوپوس تا مدت‌ها بعد از غروب آفتاب باقی می‌ماند.

“خسته”، حتی نمی‌توانید توصیف کنید که چقدر

این فقط خستگی روزمره نیست. اگر مبتلا به لوپوس باشید، احساس می‌کنید به معنای واقعی کلمه نمی‌توانید از رختخواب بیرون بروید. براساس گزارش انجمن لوپوس آمریکا، کم خونی یا تعداد کم گلبول‌های قرمز هم یکی دیگر از علائم لوپوس است که می‌تواند باعث خستگی شدید شود.

البته، خستگی می‌تواند علل مختلفی داشته باشد؛ از افسردگی گرفته تا کار زیاد و موارد دیگر. بنابراین این علامت به خودی خود نشانگر ابتلا به لوپوس نیست، اما اگر دیگر علائم لوپوس را نیز در خود می‌بینید، لازم است به آن توجه کنید.

در جاهای عجیب و غریب تاول دارید

تاول

تاول روی پاشنه پا؟ تاول‌های داخل بینی یا دهان؟ با پزشک تماس بگیرید. البته بیماری‌های دیگری نیز وجود دارد که باعث ایجاد برآمدگی‌های دردناک در بدن شما می‌شود (مانند بیماری‌های مقاربتی) اما ضایعات موجود در غشای مخاطی یکی از علائم شایع لوپوس است.

موهای شما دسته دسته می‌ریزد

ریزش مو

ممکن است در مدت زمان کوتاه متوجه ریزش مو و از بین رفتن حجم قابل توجهی از موهای خود شوید.. یکی از پزشکان متخصص در زمینه لوپوس می‌گوید: یکی از آسیب‌زاترین علائم لوپوس از بین رفتن نشانه‌های زیبایی شما است.

دستان شما حتی در تابستان منجمد می‌شوند

دست و پای سرد در بسیاری از زنان دیده می‌شود. اما اگر انگشتان دست یا انگشتان پای شما خیلی سرد می‌شود و به رنگ آبی روشن درمی‌آید یا احساس بی‌حسی می‌کنید، ممکن است این سندرم رینود باشد. این سندرم یک بیماری است که گردش خون در اندام‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند یکی از علائم لوپوس باشد.

احساس می‌کنید آرتروز دارید

مفاصل دردناک و متورم تا زمانی که پیر نشوید، قرار نیست مشکلی ایجاد کنند، درست است؟ اما متأسفانه بسیاری از مبتلایان به لوپوس علائم شبه آرتروز را در مفاصل، به خصوص در پاهای خود تجربه می‌کنند. این درد در صبح بیشترین شدت خود را دارد و با ادامه روز، بهتر می‌شود.

درد قفسه سینه دارید

درد در قفسه سینه

“حمله قلبی”! اولین فکری که وقتی در قفسه سینه درد دارید، به ذهن شما می‌رسد. اما اگر پزشک، احتمال بیماری قلبی را رد کند، این درد می‌تواند از علایم لوپوس باشد. بیماری خود ایمنی باعث تورم در بدن می‌شود، از جمله در کیسه‌های اطراف قلب و ریه‌ها و باعث ایجاد درد مداوم و کسل کننده سینه می‌شود. اگر ریه های شما در درجه اول تحت تأثیر قرار گیرند، ممکن است دچار تنگی نفس شوید. ابن را به یاد داشته باشید که درد قفسه سینه ممکن است یکی از علائم لوپوس باشد، اما می‌تواند نشانه بسیاری از بیماری‌های بسیار جدی دیگر نیز باشد. اگر در سینه خود درد تجربه می‌کنید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

ناگهان دچار علائم اختلالات روانی شده‌اید

اختلالات روانی

لوپوس می‌تواند به هر اندامی در بدن از جمله مغز حمله کند که در نتیجه، گاهی اوقات باعث روان پریشی می‌شود. افراد فکر می‌کنند که ناگهان دچار اسکیزوفرنی شده‌اند یا در حال دیوانه شدن هستند، اما این فقط یکی از علائم بیماری لوپوس است. علائم عصبی لوپوس می‌تواند شامل توهم (بینایی و شنوایی)، پارانویا، سردرگمی، اختلالات خلقی و تشنج باشد. اگر این موارد را تجربه می‌کنید و سابقه قبلی بیماری روانی ندارید، در واقع ممکن است یکی از علائم لوپوس باشد.

پاهای شما متورم است

کلیه‌ها یکی از رایج‌ترین ارگان‌هایی هستند که تحت تأثیر لوپوس قرار می‌گیرند. بنابراین، احتباس مایعات به دلیل بیماری کلیوی، موجب تورم در پاها می‌شود.

چندین مورد سقط جنین

سقط جنین

لوپوس می‌تواند در لخته شدن خون مشکلاتی ایجاد کند و یکی از ناراحت‌ترین تظاهرات این مسئله سقط جنین‌های مکرر در زنان است. باردار شدن در لوپوس با مشکل مواجه نمی‌شود، اما حفظ بارداری می‌تواند غیرممکن شود. همچنین لخته شدن می‌تواند عادات ماهانه زنان را سنگین یا نامنظم کند. لوپوس شایع‌ترین علت ناباروری در زنان نیست، اما اگر با این مشکل مواجه شده‌اید و برخی از این علائم دیگر لوپوس را نیز دارید، ارزش دارد که برای لوپوس آزمایش دهید.

علائم تصادفی و غیر قابل توضیح زیادی دارید که از بین نمی‌روند

لوپوس اغلب “ماسک‌زننده بزرگ” نامیده می‌شود، زیرا علائم بسیاری از بیماری‌های دیگر را تقلید می‎کند. همچنین، علائم هر فرد در لوپوس می‌تواند متفاوت باشد، چون کاملاً بستگی به این دارد که کدام ارگان توسط سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار می‌گیرد. از همه بدتر، این بیماری معمولاً به صورت “پیش‌رونده” یا دوره‌های زمانی که علائم خیلی بد هستند، همراه با دوره‌های طولانی “عقب‌نشینی” که احساس خوبی دارید، پیش می‌روند. این بدان معنی است که لوپوس یک بیماری است که فقط با فرایند حذف سایر دلایل ممکن تشخیص داده می‌شود که برای بیماران بسیار ناامید کننده و دلسردکننده است. خوشبختانه یک آزمایش خون ساده وجود دارد که آنتی بادی‌های ضد هسته‌ای را بررسی می‌کند که می تواند نشانگر خوبی برای لوپوس باشد. در نهایت، شما باید به بدن خود اعتماد کنید. اگر بیمار هستید و بهبود نمی‌یابید، مهم است که به علت اصلی برسید، هر چه که باشد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer