نقشه عشق خود را بخوانید - رسانه مجازی نیلسو

مسیریابی برای یافتن بهترین راه ارتباطی

نقشه عشق خود را بخوانید

نقشه عشق، تصویر ذهنی شما از آن چیزی است که در رابطه باید باشید، آنچه از رابطه می‌خواهید و شکوفایی روابط واقعی شما را بازتاب می‌دهد.

  • توسط مارال لاریجانی
Untitled design 7 - نقشه عشق خود را بخوانید

تصور کنید که در یک عروسی، افراد متأهل به رقص دعوت می‌شوند. سپس چیزی شبیه به این گفته می‌شود: اگر کمتر از یک سال است که ازدواج کرده‌اید، سالن رقص را ترک کنید. چند لحظه بعد: اگر کمتر از 3 سال ازدواج کرده‌اید، از سالن رقص بیرون بروید. بعد 5 سال و 10. 15. 20. 30. 40. 50. در نهایت، تنها یک یا دو زوج باقی می‌ماند، پدربزرگ و مادربزرگ یا شاید هم پدر و مادر آن‌ها. رقص آن‌ها کلاسیک و بدون تعادل است، اما هنوز هم همه از آن ذوق می‌کنند. تشویق می‌کنند و می‌گویند وای! باورکردنی نیست.

بیشتر بخوانید:

چرا ما تحت تأثیر قرار می‌گیریم؟ چه چیزی ارتباط آن‌ها را ویژه می‌کند؟ مهم‌تر از همه، راز رابطه آن‌ها چیست؟ چگونه موفق به ماندن در کنار هم شدند؟ مطمئناً بعضی از این ازدواج‌های طولانی‌مدت نتیجه تحمل و سرسختی هستند. اما احتمالاً اکثر آن‌ها بر اساس یک دوستی قوی زناشویی زنده مانده‌اند.

نقشه عشق، مسیریاب رابطه است

نقشه عشق را مانند GPS رابطه خود بدانید که شما را برای رسیدن به مقصد موردنظرتان راهنمایی می‌کند، تخمین می‌زند که چه زمانی به اهداف تعیین‌شده خود در رابطه می‌رسید و همچنین، به شما می‌آموزد که چه موانعی بر سر راه خود دارید (از کدام ترافیک یا ساخت‌وساز باید اجتناب کنید). این سه عامل همه انتظارات ما در مورد روابط فعلی و آینده ما را تشکیل می‌دهند.

نقشه عشق در اوایل زندگی و همزمان با اینکه با افراد نزدیک خود رابطه برقرار می‌کنید، شروع به شکل‌گیری می‌کند؛ یعنی می‌بینید ارتباط والدین‌تان با یکدیگر چگونه است و از تماشای این تصویر واقعی زندگی، در شما انتظاراتی درباره این شکل می‌گیرد که عشاق چقدر بهم عشق نشان می‌دهند، چقدر و چگونه با هم بحث می‌کنند و اینکه چگونه وظایف خانوادگی خود را با هم انجام می‌دهند؟

نقشه عشق به‌روزرسانی می‌شود

اما همانطور که بزرگ‌تر می‌شوید، شروع به تجدید قواعد نقشه عشق خود می‌کنید و متوجه می‌شوید که چه کسی را از نظر جنسیت و سن ترجیح می‌دهید و درباره ارزش‌ها و نگرش‌هایی که می‌خواهید همسرتان داشته باشد نیز فکر می‌کنید. سپس عوامل دیگر شروع به بازی می‌کنند؛ مانند اینکه چقدر انتظار دارید روابط شما ادامه داشته باشد که این انتظار را از تماشای والدین، ارزش‌های قومی، مذهب یا جامعه خود شکل می‌دهید. تصورات فرهنگی از روابط نیز به شدت بر نقشه عشق شما تأثیر می‌گذارد؛ مثلاً احتمال تماشای مداوم فیلم‌ها با سبک کمدی عاشقانه موجب می‌شود که انتظار داشته باشید هر رابطه‌ای پایان خوش داشته باشد، اما با وجود چالش‌های خنده‌دار، گاهی باید واقعاً در زندگی خود بر مشکلات غلبه کنید و گاهی هم پیروز نشوید.

گفتیم نقشه عشق، حس خودمان را درباره این نشان می‌دهد که در روابطمان چگونه هستیم. پس از اینکه این نقشه شکل گرفت، با استفاده از آن، تصمیم می‌گیریم که با چه کسی روابط عاشقانه خود را شروع کنیم و چگونه اتفاقات این روابط را مدیریت کنیم. اگر نقشه عشق شما بر اساس دیدگاه درگیری در رابطه باشد، مشاجرات زیادی خواهید داشت، مگر اینکه تلاش‌های آگاهانه برای تعریف مجدد نقشه عشق خود داشت باشید؛ یعنی نقشه‌های عشق فقط تکراری از روابط پدر و مادر خود نیستند و می‌توانند تغییر کنند. از سوی دیگر، اگر والدین شما آشکارا یکدیگر را دوست داشته باشند و رابطه آن‌ها متعادل باشد، تصویر عاشقانه مثبتی خواهید داشت که در آن انتظار می‌رود با یکدیگر مهربان، سالم و بااحترام باشید.

How to grow old and happy together 1024x682 - نقشه عشق خود را بخوانید
نقشه عشق را مانند GPS رابطه خود بدانید که شما را برای رسیدن به مقصد موردنظرتان راهنمایی می‌کند، تخمین می‌زند که چه زمانی به اهداف تعیین‌شده خود در رابطه می‌رسید و همچنین، به شما می‌آموزد که چه موانعی بر سر راه خود دارید.

با این حال، نقشه عشق لزوماً نباید تحت تأثیر روابط اولیه شما باقی بماند. اگر نقشه عشق شما مبتنی بر مدل‌های روابط ناسازگار است، مجبور نیستید زندگی خود را با نقشه عشق ناسازگارانه هدایت کنید. واقعیت این است که هر یک از زوجین روی نقشه عشق زوج دیگر تأثیر می‌گذارد؛ بعضی افراد به دلیل اینکه نقشه عشق آن‌ها بر اساس مدل‌های روابط ناسالم است از تعهدات درازمدت ترس دارند، اما اگر بتوانند با یک شریک قابل اعتماد و عاشق ارتباط داشته باشند، به‌تدریج راحت‌تر با تعهد سازگاری پیدا می‌کنند. بنابراین ما نقشه عشق را بر اساس واقعیات رابطه خود شکل می‌دهیم.

 GPS رابطه شما چه گزینه‌هایی دارد

تا قبل از اینکه به کسی تعهد بدهید، به عنوان اولین گام در جهت کشیدن نقشه‌های عشق، نقشه زندگی خود را بکشید؛ هیچ جایگزینی برای آگاهی از داستان زندگی‌تان به‌طور کامل و خوب وجود ندارد. به پیچ‌وتاب و چرخش داستان زندگی خود فکر کنید. آن‌ها را روی برگه بنویسید یا اصلاً روی یک نقشه واقعی بکشید. برای رسیدن به این نقطه، سفر زندگی شما چگونه بوده است؟ جاده‌های صاف کجا بودند؟ کوه، صخره شیب‌دار یا بیابان‌های خشک کجا بودند؟

اگرچه نقشه‌های عشق پیچیده و چندوجهی هستند، ما می‌توانیم آن‌ها را به سه عنصر GPS تقسیم کنیم. به این 10 سؤال پاسخ دهید تا ببینید که نقشه عشق شما اکنون شبیه کدام است:

مقصد

1. آیا انتظار دارید که تمام روابط عاشقانه متعهدانه باشند؟

2. فکر می‌کنید روابط باید چه مدت ادامه یابد؟

3. آیا شما تا کسی را برای رابطه عاشقانه پیدا نکنید، از زندگی رضایت پیدا نمی‌کنید؟

  زمان رسیدن به مقصد

  1. برای شما مدت زمان ایده‌آل بین ملاقات با کسی و رسیدن به تعهد عاشقانه (گفتن اینکه من عاشق تو هستم)، چقدر است؟
  2. اگر تازه از رابطه‌ای خارج شده‌اید، فکر می‌کنید چه مدتی لازم است تا به رابطه بعدی وارد شوید؟
  3. مدت زمانی که مایل هستید منتظر بمانید تا شریک شما قادر به تعهد دادن باشد، چقدر است؟

موانعی که باید از آن‌ها اجتناب کنید

  1. چقدر اختلاف‌نظر در مورد ارزش‌های اولیه زندگی را بین خود و شریک زندگی‌تان قبول دارید؟
  2. آیا احتمال بحث یا مشاجره با همسر، موجب هیجان یا ترسیدن شما می‌شود؟
  3. اگر همسرتان رابطه انحصاری نخواهد، واکنش شما چیست؟
  4. چقدر مهم است که شما و همسرتان، بیشتر وقت خود را از دیگر دوستان، خانواده یا تعهدات اجتماعی جدا کنید؟

باتوجه به این سؤالات می‌توان 4 نوع نقشه عشق را شناسایی کرد:

روابط دوستانه: شما مایل به تعهد هستید، می‌خواهید روابط شما طولانی باشد، دوست ندارید که بدون همراه باشید و دوست دارید روابطتان بدون تعارض باشد. شما ترجیح می‌دهید با شریک زندگی خود باشید، اما دوست دارید وقت خود را با دیگران نیز صرف کنید.

درگیری‌های متقابل: تعهد برای شما مسأله‌ای نیست و به دنبال درگیری هستید. اگر یک رابطه خیلی متعادل باشد، احساس می‌کنید چیزی از دست رفته است.

اجتناب از تعهد: احساس می‌کنید تا زمانی که رابطه خیلی خوبی نباشد، برای تعهد آماده نیستید. با اولین نشانه اختلاف، در حال خارج شدن از خانه هستید.

وابستگی به رابطه: مانند روابط متقابل، شما یک رابطه متعهد را ارزشمند می‌دانید، اما هر کاری می‌کنید تا با زوجتان تنهای تنها باشید و با دیگران ارتباط برقرار نکنید. شما یک مدل عشق انحصاری باور دارید.

اکنون که به این سؤالات پاسخ داده‌اید، ببینید آیا می‌توانید درباره پارتنر فعلی (یا ایده‌آل) خود نیز به آن‌ها پاسخ دهید؟ فکر می‌کنید اگر او چه نوع نقشه عشقی داشته باشد، با شما مطابقت بیشتری دارد؟

با ارزیابی نقشه عشق خود، می‌توانید شروع خوبی در پیمودن جاده روابط داشته باشید. اگر به راحتی بتوانید این سه عنصر کلیدی را شناسایی کرده و آن‌ها را با روابط خود سازگار کنید، احتمالاً شما را در مسیر حرکت درست قرار می‌دهد و به نوبه خود می‌توانید تکامل و رشد کنید.

 تکامل نقش عشق با افزودن جزئیات

love
نقشه عشق لزوماً نباید تحت تأثیر روابط اولیه شما باقی بماند. اگر نقشه عشق شما مبتنی بر مدل‌های روابط ناسازگار است، مجبور نیستید زندگی خود را با نقشه عشق ناسازگارانه هدایت کنید.

گفتیم که افراد می‌توانند به صورت آگاهانه نقشه عشق را تغییر دهند و لزومی ندارد که گرفتار نقشه عشق اولیه خود باشند. وظیفه زوج‌های جدید، این است که با آگاهی از یکدیگر، به نقشه عشق خود جزئیات بیشتری بدهند و در صورت لزوم آن را اصلاح کنند. این نقشه به مقیاس، جهت و فهرست علائم و اختصارات نیاز دارد. شما هم طی زندگی خود، دائماً نشانه، بافت یا رنگ به این طرح خواهید افزود. نقشه عشق دقیق برای پیچ‌وتاب و چرخش‌هایی که در زندگی غیر قابل اجتناب هستند، چشم‌اندازی ارائه می‌دهند. دکتر گوتمن که نقشه عشق ابداع اوست، یادآور می‌شود که اگر شما با شناخت عمیق از یکدیگر شروع نکنید، وقتی زندگی به‌طور ناگهانی تغییر ‌کند، راه خود را به‌سادگی گم می‌کنید.

در تحقیقات متعددی نشان داده شده است که زوج‌هایی که هوش هیجانی آن‌ها بالاست، با دنیای یکدیگر آشناتر هستند و اتاق‌های شناختی زیادی را برای رابطه خود ساخته‌اند. آن‌ها رویدادهای مهم را در تاریخ زندگی یکدیگر یاد می‌گیرند و اطلاعات خود را درباره حقایق و تغییر احساسات همسرشان و خودشان به‌روز نگاه می‌دارند. آن‌ها از اهداف، نگرانی و امیدها و آرزوهای یکدیگر باخبر هستند. بدون چنین نقشه عشقی، شما واقعاً نمی‌توانید شریک زندگی خود را بشناسید و اگر واقعاً کسی را نشناسید، چگونه می‌توانید او را واقعاً دوست داشته باشید؟

زوج‌هایی که نقشه‌های عشق پر جزئیاتی از دنیای یکدیگر دارند، بسیار بهتر می‌توانند با وقایع و اختلافات شدید در زندگی مقابله کنند. زوج‌هایی که به به‌روز نگه داشتن خود عادت و نسبت به احساس و تفکر یکدیگر آگاهی دارند، به دلیل تغییرات و استرس در زندگی، از هم جدا نمی‌شوند. پرسیدن سؤالاتی درباره یکدیگر به شما کمک می‌کند بینش شخصی و نقشه‌ای دقیق از زندگی و دنیای یکدیگر توسعه دهید. با این حال، شناختن شریک بهتر و به اشتراک گذاشتن درونی خود با آن‌ها یک روند مداوم است؛ به طور مرتب نقشه‌های عشق یکدیگر را با نشستن و گفتگو و پرسیدن به‌روزرسانی کنید. به یاد داشته باشید، هرچه بیشتر در مورد یکدیگر بدانید، بیشتر احساس اتصال قوی می‌کنید و ارتباطات شما عمیق‌تر و پرارزش‌تر خواهد شد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer