نوجوانان افسرده 13 برابر سایرین در خطر سیگاری شدن هستند - رسانه مجازی نیلسو

نوجوانان افسرده 13 برابر سایرین در خطر سیگاری شدن هستند

محققان سال‌هاست که در حال مطالعه روی ارتباط میان افسردگی دوران کودکی، طلاق و سیگار کشیدن در میان نوجوانان و بچه‌ها هستند.

  • توسط مهشید ستوده
سیگار و نوجوانان

تحقیقات جدید در میان نوجوانان افسرده نشان داده است کسانی که افسرده هستند 13 برابر سایرین احتمال دارد که سیگاری شوند و کودکانی که والدینشان از یکدیگر طلاق گرفته‌اند نیز 50 درصد بیشتر از سایرین مستعد سیگاری شدن هستند.

بیشتر بخوانید:

بر اساس اطلاعات منتشرشده از مرکز کنترل بیماری‌ها در آمریکا، سیگار کشیدن در میان جوانان در طول چند دهه اخیر کاهش پیدا کرده است، اما 19.5 درصد از دانش‌آموزان دبیرستانی یکبار یا بیشتر در طول ماه‌های اخیر سیگار کشیده‌اند.

دو مورد از جدیدترین مطالعات تأثیر طلاق و افسردگی کودکی را مورد ارزیابی قرار داده و به این نتیجه رسیده‌اند که این دو فاکتور میزان علاقه نوجوانان به کشیدن سیگار را بیشتر کرده و آن‌ها را به یک فرد سیگاری تبدیل می‌کند.

طلاق والدین و سیگار

تحقیقات دانشگاه تورنتو اطلاعات 19 هزار آمریکایی را ارزیابی کرده است که در آن به این نتیجه رسید‌ه‌اند که مردان و زنانی که والدینشان قبل از 18 سالگی آن‌ها طلاق گرفته بودند، به ترتیب مردان 48 درصد و زنان 39 درصد بیشتر به سمت سیگار تمایل پیدا کرده بودند. محققان همچنین سایر فاکتورها مثل اضطراب و افسردگی را نیز در نظر گرفتند.

البته تحقیقات قادر به مشخص کردن این مسئله نبودند که چرا فرزندان طلاق به سیگار تمایل دارند اما ژوان فیلیپی، یکی از دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه تورنتو در این مورد گفته است: شاید این کودکان می‌خواهند که از طریق سیگار بر استرس ناشی از طلاق والدینشان فائق آیند.

برخی کودکان می‌خواهند که از طریق سیگار بر استرس ناشی از طلاق والدینشان فائق آیند
برخی کودکان می‌خواهند که از طریق سیگار بر استرس ناشی از طلاق والدینشان فائق آیند

این استدلال تا اندازه زیادی قابل درک است، چراکه فرزندان طلاق پس از جدایی والدینشان شرایط بسیار سختی را تجربه خواهند کرد. ممکن است تمایل داشته باشند با یکی از والدین خود زندگی کنند اما شرایط قانونی یا اجتماعی این اجازه را به آن‌ها ندهد که خود این مسئله باعث ایجاد افسردگی در میان آنان می‌شود. از سوی دیگر، همه آن‌ها تا انتهای زندگی با خلأ حضور یکی از والدینشان همراه هستند که این خلأ نیز هم اضطراب و هم غم بسیاری را به آن‌ها وارد می‌کند.

همچنین در صورت ازدواج مجدد یکی از والدین نیز ممکن است به آن‌ها فشار بسیار زیادی وارد شود؛ فشاری که آن‌ها برای فرار از آن ممکن است به سیگار یا سایر مواد اعتیادآور پناه ببرند. به همین دلیل، اگر مجبور به طلاق هستید به عنوان یک پدر یا مادر بهتر است که در این مورد با فرزند خود صحبت کنید. به او اطمینان بدهید شما و پدر یا مادرش همچون گذشته او را دوست خواهید داشت و در مقابلش احساس مسئولیت خواهید کرد.

ارتباط بین افسردگی کودکی و سیگار کشیدن

محققان دانشگاه علوم پزشکی واشنگتن ارتباط بین افسردگی دوران کودکی و افزایش احتمال مشکلات قلبی همچون حملات قلبی را مورد ارزیابی قرار داده‌اند. محققان روی 201 کودک با افسردگی بالینی و 195 نفر از خواهران و برادران آن‌ها و 161 کودک بدون افسردگی مطالعه کردند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند کودکانی که در 9سالگی و 16سالگی قرار دارند در صورت ابتلا به افسردگی، به احتمال بسیار زیاد به سیگار متمایل می‌شوند.

سیگار و نوجوانان
والدینی که دارای نوجوانان افسرده هستند باید بیشتر از سایر والدین در مورد احتمال اعتیاد فرزندشان به سیگار مراقب باشند

علاوه بر این، بسیاری از آن‌ها دیگر در 19 سالگی به یک فرد کاملاً سیگاری تبدیل می‌شوند که در مقایسه با افرادی که دچار افسردگی نیستند برای این شرایط بسیار مستعدتر هستند.

البته محققان نمی‌توانند بگویند افسردگی به صورت مستقیم باعث افزایش مشکلات قلبی می‌شود، اما رفتارهایی که با افسردگی در ارتباط هستند مثل سیگار کشیدن می‌تواند خطر این بیماری‌ها را بسیار افزایش دهد.

بسیاری بر این باور هستند که افسردگی تأثیر بسیار مهمی بر سیگاری شدن دارد و والدینی که دارای نوجوانان افسرده هستند باید بیشتر از سایر والدین در مورد احتمال اعتیاد فرزندشان به سیگار مراقب باشند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer