نوسان دلهره آور مهم ترین دلایل نوسان نشانگر وضعیت آب موتور چیست ؟ - رسانه مجازی نیلسو

نوسان دلهره آور مهم ترین دلایل نوسان نشانگر وضعیت آب موتور چیست ؟

 • توسط جواد محمدی
2 - نوسان دلهره آور مهم ترین دلایل نوسان نشانگر وضعیت آب موتور چیست ؟

راننده های قدیمی همیشه گوشزد می کنند که یک راننده خوب باید مدام در حال چک کردن آمپر آب و وضعیت چراغ روغن موتور خودرو خود باشد. هر چند که امروزه با وجود سنسور هایی که در این بخش ها استفاده می شود، اطلاع رسانی به راننده نیز به طور کاملی صورت می گیرد اما نباید فراموش کنیم که رفع هر چه سریع تر یک عیب می تواند هم هزینه های کمتری برای ما داشته باشد و هم از سرایت عیوب به دیگر بخش ها خودداری خواهد کرد. نشانگر وضعیت آب پیشرانه که به آمپر آب معروف است یکی از راه های شناسایی برخی از عیوب پیش آمده در این بخش است که نوسان درجه نشانگر یکی از شایع ترین این نشانه هاست. در این جا نگاهی داریم به مهم ترین دلایلی که می تواند منجر به بروز این اتفاق شود و راه های شناسایی آن ها.

 1. سوختن واشر سرسیلندر :
  سوختن واشر سرسیلندر یا نیم سوز شدن آن که به ترسیدن واشر تعبیر می شود، از رایج ترین علل نوسان آمپر آب است. وقتی واشر سر سیلندر می سوزد، هم از یک طرف آب موجود در بخش خنک سازی پیشرانه به قسمت های دیگری مثل سیلندر ها و یا داخل مجاری روانکاری موتور نفوذ می کند و این کاهش سطح آب منجر به بالا رفتن بی رویه دمای موتور می شود و هم از طرفی چون کمپرس گرم موتور ممکن است ( بسته به این که واشر سوزی چگونه و تا چه حد اتفاق افتاده است) وارد بخش خنک سازی پیشرانه گردد، منجر به بالا رفتن بی رویه دمای آب می شود. در این حالت عقربه نشانگر در نزدیکی های کارکرد فن، مدام نوسان می کند. به این معنی که با گرم شدن آب و بالا رفتن دمای آن، فن شروع به کار می کند و آب را خنک می کند و آمپر آب پایین می آید و باز دوباره این سیکل به طور مرتب اتفاق می افتد. واشر سوزی نشانه های مختلفی دارد که دود سفید با بوی سوختن ضد یخ، برفکی شدن درب روغن موتور یا ته گیج روغن، حباب زدن داخل آب رادیاتور در زمانی که موتور ماشین گرم است و ترموستات باز شده است، کاهش سطح آب در حالی که اطراف موتور آبریزی ندارد، متورم شدن لوله ها و مجاری آب متصل به پیشرانه، صدای خروج هوا از درب رادیاتور و… از مهم ترین نشانه های آن است.

 2. هواگیری بخش خنک کننده :
  بخش خنک کننده موتور به خودی خود از نوع مدار بسته طراحی می شود اما این که سوپاپ درب رادیاتور در چه فشاری  اقدام به باز شدن خواهد کرد، آن ها را به چند نوع مختلف تقسیم می کند. هواگرفتن بخش خنک کننده پیشرانه یکی از شایع ترین اتفاقاتی است که می تواند کارکرد بخش خنک سازی موتور را نه تنها مختل کند بلکه منجر به نشتی از شیلنگ ها و اتصالات نیز گردد. هوا درون شیلنگ ها انبساط زیادی پیدا می کند و فشار مضاعف به قسمت های مختلف و اتصالات خواهد آورد. راه تشخیص این عیب نیز متورم شدن شیلنگ های آب است و برای رفع آن باید اقدام به هواگیری بخش خنک ساز موتور کنیم.

 3. ترموستات :
  خرابی ترموستات به این صورت است که یا کاملا مسیر را بسته نگه می دارد و منجر به جوش آوردن موتور می شود و یا کاملا مسیر را باز می گذارد و موتور از حالت گرم کاری می افتد. اما به ندرت دیده می شود که ترموستات دچار مشکل باز و بسته شدن های پیاپی می شود و این حالت منجر به نوسان افتادن آمپر آب خواهد شد. خرابی ترموستات را باید با باز کردن آن و انداختن در یک ظرف آب و مشاهده رفتار آن با گرم شدن، فهمید.

 4. فشنگی آب :
  خرابی سنسور آب یا فشنگی یا همان مهره آب به معنی ارسال اطلاعات اشتباه به ECU خودرو است. وقتی سنسور آب خراب می شود، فارغ از این که می تواند دمای آب را نیز به غلط نشان دهد، منجر به روشن شدن چراغ اخطار و STOP به خاطر خطا در ارزیابی وضعیت دمای آب می شود. در این حالت چون پاشش سوخت و وضعیت استپر و… نیز بر اساس اطلاعات دمای آب هم تنظیم می شود، در نتیجه موتور خودرو کارکرد مناسبی نخواهد داشت و حتی منجر به دود کردن و بد روشن شدن در ساعات اولیه صبح و یا حتی زمانی که پیشرانه گرم است، خواهد شد. خرابی این سنسور می تواند منجر به کارکرد فن رادیاتور در زمان نامناسب نیز شود که یا موتور خودرو به سمت جوش آوردن می رود و یا دمای کاری پایین تر از استاندارد خود پیدا  می کند. روشن شدن چراغ STOP و کارکرد نا منظم و غیر موقع فن رادیاتور از بارز ترین نشانه های خرابی فشنگی آب است.

 5. اتصال بدنه :
  همه قسمت های برقی خودرو از بدنه جریان منفی و اتصال منفی خود را دریافت می کنند. این جریان منفی از پایه منفی باتری گرفته می شود که معمولا در یک نقطه به موتور و یا شاسی پیچ می شود. به مرور زمان کثیفی این اتصال و کم شدن ارتباط آن با بدنه خودرو می تواند در کارکرد برخی از قسمت های برقی خودرو ایراداتی ایجاد نماید که نوسان نشان گر های یکی از شایع ترین آن هاست. با معاینه اتصال اصلی بدنه و حتی قوی تر کردن این ارتباط، می توان اثر به سزایی در کارکد همه قسمت های مرتبط با برق خودرو مشاهده کرد.

 6. فن و پروانه :
  خرابی کلاچ پروانه و یا فن برقی رادیاتور و قطع و وصل های مکرر آن اثر واضحی در دمای کاری و نوسان آمپر آب خواهد داشت که این وضعیت در خودرو های با کلاچ پروانه به خوبی مشاهده خواهد شد. راحت ترین راه معاینه فن های برقی، نگاه کردن به وضعیت کاری آن ها در حالت موتور روشن و منتظر ماندن برای کارکرد دور آرام و دور تند آن هاست که از مهم ترین عوامل اثر گذار در این کارکرد، سلامت فشنگی و اتصالات آن به همراه یونیت های مربوط به آن است. کلاچ پروانه نیز اگر سالم باشد باید بعد از گرم شدن پیشرانه با رها شدن درگیری آن، صدای تولیدی از درون درب موتور کاهش پیدا کند که این راه هم راحت ترین راه تشخیص سلامت آن است.
1 12 - نوسان دلهره آور مهم ترین دلایل نوسان نشانگر وضعیت آب موتور چیست ؟
2 3 - نوسان دلهره آور مهم ترین دلایل نوسان نشانگر وضعیت آب موتور چیست ؟
3 4 1024x576 - نوسان دلهره آور مهم ترین دلایل نوسان نشانگر وضعیت آب موتور چیست ؟
4 3 - نوسان دلهره آور مهم ترین دلایل نوسان نشانگر وضعیت آب موتور چیست ؟
5 2 - نوسان دلهره آور مهم ترین دلایل نوسان نشانگر وضعیت آب موتور چیست ؟
6 765x1024 - نوسان دلهره آور مهم ترین دلایل نوسان نشانگر وضعیت آب موتور چیست ؟
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer