نگاهی به اثر سرنوشت به آهنگسازی پویا محمدی - رسانه مجازی نیلسو

نگاهی به اثر سرنوشت به آهنگسازی پویا محمدی

نوشته‌ای از محمدرضا عزیزی، آهنگساز و دانشجوی کارشناسی‌ارشد پژوهش هنر

  • توسط صابر صادقی
photo 2019 06 30 09 37 45 - نگاهی به اثر سرنوشت به آهنگسازی پویا محمدی

قطعه سرنوشت اثری است بی‌کلام ساخته پویا محمدی، آهنگساز جوان و نوازنده خوش‌آتیه‌ساز سنتور که اخیراً در فضای مجازی به‌صورت تک‌آهنگ منتشر شده است؛ قطعه‌ای که با محوریت ‌ساز سنتور با تمی محلی نوشته و برای سازهای کششی ویولن آلتو و ویولن سل با فضایی سیال و حمایت‌کننده ملودی اصلی تنظیم شده و ساز کوبه‌ای بندیر نیز آن را همراهی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

این قطعه با تک‌مضراب سنتور و حرکت در متر ترکیبی آرام با فیگور ملودیک مشخص در محدوده درآمد اول دستگاه شور با همراهی ساز کوبه‌ای آغاز می‌شود و در ادامه همان ملودی در اکتاو بالا تکرار شده که نشان از ذوق و شناخت خوب آهنگساز از محدوده‌های مختلف صدایی سنتور دارد.

 انتخاب تنالیته شور می و دشتی سی برای این قطعه به بار احساسی آن و دست باز نوازنده برای استفاده از نت‌ها و محدوده‌های مختلف و ایجاد هارمونی نقش بسزایی در اجرای هرچه زیباتر این قطعه دارد. پس از کاهش داینامیکی صدا، فیگور ملودیک ترجیع‌بند جهت فرودی موقت اجرا می شود.

در ادامه و با اکسنت‌گذاری به‌موقع سنتور و تاچ پرقدرت مضراب‌ها و استفاده از دوبل مضراب‌ها در فواصل سوم و ششم، فرم ابتدایی این‌بار در محدوده درآمد دشتی اجرا می‌شود و با اضافه شدن سازهای کششی فضا تلطیف‌تر شده و ملودی رنگ و بویی از آواهای نوستالژیک فولکلور ایرانی را تداعی می‌کند و با ورود کوزه و یک‌خطی شدن سنتور و آلتو ملودی بازهم به فضایی آرام بازگشته و این‌بار تنها ویولن‌سل با کشش‌های خود سنتور را برای رسیدن به فرود همراهی می‌کند. حال با تکیه بر درجه سوم شور و ورود به رهاب و تکرار همان فیگور ابتدایی قطعه در این محدوده برای فرودی دل‌انگیز آماده می‌شویم و آهنگساز با تکرار هوشمندانه ملودی سنتور و آلتو، پس از همراهی مجدد ویولن‌سل و فرود پایین‌رونده توسط سازهای کششی با دکرشندو در حین تکرارهای پیاپی فیگور ترجیع‌بند قطعه به آرامی به پایان می‌رسد.

باید اشاره کرد پویا محمدی، آهنگساز خوش‌ذوق این قطعه در سال 1375 در شهر زنجان به‌دنیا آمده و پس از فراگیری ساز سنتور نزد پدرش اصغر محمدی، موسیقی را به‌صورت آکادمیک در تهران دنبال می‌کند. او که در سال 1393 و در همان سنین کودکی توانست آلبومی تحت عنوان در سایه سرو را با تمبک ارژنگ کامکار منتشر کند و در طول این سالیان در زمینه تک‌نوازی و گروه‌نوازی با تأسیس گروه موسیقی جوان نواگردان و حضورش به‌عنوان سولیست در ارکستر موج نوی علی قمصری خوش درخشیده است. امروز شاهد انتشار تک‌آهنگ سرنوشت از او هستیم، همان‌طور که از نام اثر پیداست، این قطعه گویا از بستر زخمی در گذشته و حالی برآشفته در لحظه ای پرفرازونشیب برای سرنوشتی نگران برآمده و آینده‌ای بس ناپیدا را توصیف می‌کند، باید اشاره کرد که داشتن دغدغه تولید اثری بی‌کلام آن هم با تمی محلی در این آشفته‌بازار موسیقی امروز ایران، جای بسی خرسندی است.

سرنوشت به آهنگسازی پویا محمدی

 ناگفته نماند که حضور نوازندگان توانا و نام‌آشنایی چون میثم مروستی، آتنا اشتیاقی و زکریا یوسفی در کنار نوازنده جوان سنتور و البته مهندسی صدای بی‌نقص مازیار مرتاضیه به زیبایی کار افزوده و اگر برخی شلوغی‌های بصری و ناهمگونی با موضوع اثر در طرح گرافیکی پوستر و عدم استفاده از فیگورهای ریتمیک متنوع در جریان ملودی‌پردازی‌ها را فاکتور بگیریم، باید گفت که سرنوشت قطعه‌ای است که در عین توجه بجا به آرتیکولاسیون‌های‌سازی در تنظیم، داینامیک و اصالت ساختاری این نوع موسیقی، از دل موسیقی دستگاهی و فولکلور ایران برآمده و حاصل پرواز خیال هنرمندی خوش‌ذوق و آینده‌دار است و می‌توان در گوشه‌ای آرام، فنجان قهوه‌ای نوشید و لحظاتی هرچند کوتاه فارغ از دغدغه­‌های روزمره، از آن لذت برد و به آینده موسیقی ایران امیدوار ماند…

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer