نگاهی به تفاوت ساختاری کامیونت ها در سه قاره دنیا - رسانه مجازی نیلسو

نگاهی به تفاوت ساختاری کامیونت ها در سه قاره دنیا

  • توسط جواد محمدی
3 5 - نگاهی به تفاوت ساختاری کامیونت ها در سه قاره دنیا

کامیون های سبک تجاری که در کشورمان به کامیونت شناخته می شوند، بر اساس نیاز شهر ها برای حمل و نقل وسایل و مواد غذایی در خیابان های تنگ و شلوغ جامعه ای که روز به روز در حال گسترده تر شدن بود، پدید آمدند. افزایش جمعیت شهر ها و گسترش شهر نشینی باعث شد تا نیاز به توزیع مواد غذایی و دیگر لوازم مورد نیاز زندگی در شهر ها بیش از گذشته حس شود. از طرف به خاطر شلوغی معابر و خیابان ها نیز، امکان تردد کامیون های سنگین تر و با ابعاد بزرگ تر نیز ممکن نبود.

صنایع کوچک نیز در گوشه و کنار شهر ها رشد و نمو پیدا کردند و توزیع تولیدات آن ها با کامیون های سنگین چندان به صرف نبود. به همین خاطر کم کم کامیون های سبک که امکان قانونی تردد در داخل شهر ها را داشتند، روی کار آمدند. در این مطلب نگاهی داریم به تفاوت سلیقه ها و طراحی متفاوت این خودرو در سه قاره آسیا، اروپا و آمریکا و در مقاله ای جامع، تفاوت آن ها را از نظر فنی بررسی می کنیم.

آسیا، کامیون های کوچک شده :

می توان گفت کامیونت ها در قاره آسیا از کشور ژاپن که سرعت رشد صنعتی شدن خیره کننده ای را در روز های بعد از جنگ دوم جهانی داشت، سر در آوردند. این خودرو ها بیشتر از ساخته های تویوتا، نیسان و مزدا بودند که در دیگر رده های کاربری باری نیز محصولاتی داشتند. در دهه نود میلادی که شرکت های کره ای نیز در حال سپری کردن دوران طفولیت خود بودند، محصولاتی از شرکت کیا روی کار آمدند که اساسا شباهت های بالایی به ساخته های ژاپنی داشتند و این دنباله روی ها باعث شد تا ساختار کامیونت در قاره آسیا، به شکلی متفاوت از اروپا و آمریکا جای بیفتد. در واقع در این قاره، کامیونت ها یا همان light Truck ها، نمونه های کوچک شده و سبک وزن از کامیون های بزرگ جثه هستند که می توان این فلسفه طراحی را نسبت به نمونه های اروپایی، ساده تر دانست.

امروزه نیز بزرگ ترین سازندگان کامیونت در قاره آسیا و حتی دنیا، نمونه های ژاپنی هستند که در راس آن ها شرکت ایسوزو، هینو و فوسو قرار دارند. ساختار خاص طراحی کامیونت های آسیایی باعث می شود تا ون های این منطقه، نقش مسافری را داشته و طراحی متفاوتی نسبت به کامیونت ها پیدا کرده باشند و این در حالی است که در قاره اروپا این گونه نیست.

نگاهی به تفاوت ساختاری کامیونت ها در سه قاره دنیا
نگاهی به تفاوت ساختاری کامیونت ها در سه قاره دنیا

آمریکا :

منطقه آمریکای شمالی پر فروش ترین منطقه در دنیا برای وانت بارهاست که همین ویژگی باعث شده است تا حضور پر رنگ وانت بار ها در یک سری تولیدات دیگر این منطقه نیز اثر گذاشته شود. این علاقه شدید به وانت بار ها باعث شده است تا با تغییر تناژ این رده، کاربری های مختلفی برای آن ها ایجاد شود که با تغییر پیشرانه، تقویت شاسی و محور ها، حتی تناژ کاری این وانت بار ها تا حدود 9 تن نیز می رسد. بر همین اساس، کامیونت های سبک وزن این منطقه نیز در واقع همان وانت بار های بازار هستند که پله به پله با افزایش توانایی های فنی و حرکتی، توانایی های حمل بار بیشتر و بالاتری به دست می آورند.

می توان گفت در دوران قبل از انقلاب اسلامی نیز، این گونه وانت بار ها که تعداد کمی از آن ها دارای چرخ های جفت در عقب بودند و تناژ کاری بالاتری از دیگر نمونه های مشابه با خود داشتند به کشورمان وارد شده بود. در بحث ون های مسافری اما وضعیت کمی تفاوت دارد چرا که ون های مسافری این منطقه کاملا متمایز از کامیون های سبک هستند و این در حالی است که در آسیا و خصوصا اروپا، اشتراکات ون ها و مینی بوس ها با کامیونت ها، بسیار بالاست.

نمونه ون ها و مینی بوس های ساخته شده بر اساس وانت بار ها در منطقه آمریکای شمالی کم تعداد بوده و برای کاربری های خاصی در نظر گرفته می شوند و می توان گفت ون های مسافری موجود، از ساخته های شرکت های بزرگی چون داج، فورد و شورلت هستند و البته نام های اروپایی همچون مرسدس بنز اسپرینتر نیز در این منطقه حکمرانی و قلمرو خاص خود را دارند. کامیونت ها در این منطقه همچون کامیون ها و کشنده ها، از نوع دماغ دار هستند و این ویژگی در تمام رده های وزنی خودرو های کار و تجاری دیده می شود و به تازگی از سوی شرکت کنوورث و پیتربیلت که از گروه paccar هستند، کامیون های میان وزن بی دماغ دیگر عضو این گروه یعنی DAF را با نام و نشان خود در آمریکا عرضه می کنند.

نگاهی به تفاوت ساختاری کامیونت ها در سه قاره دنیا
نگاهی به تفاوت ساختاری کامیونت ها در سه قاره دنیا

اروپا :

در این منطقه، کامیونت ها یا بهتر است بگوییم کامیون های سبک وزن، چیزی جدا از ون ها نیستند و البته شباهتی هم به کامیون های میان وزن و یا سنگین وزن ندارند و به نوعی یک رده مستقلند. خودرو های کار و تجاری سبک وزن در این منطقه، تنوع گسترده ای دارند به طوری که از هاچ بک های پنل واگن ( مدل های پنل واگن که به اسم کارگو نیز شناخته می شوند، به جای شیشه های عقبی دارای پنل های فلزی هستند که آن ها را تبدیل به نمونه خودرو های کار کرده است ) و مینی MPV ها گرفته تا کامیونت های بزرگ را شامل می شوند و می توان گفت هر اتاق شبیه به استیشن ها در این منطقه قابلیت تبدیل به خودرو کار را داراست.

اما کامیون های سبک وزن این منطقه در واقع همان مینی بوس ها و ون های مسافری هستند که در انواع کابین دار مسقف، پنل واگن، باری و… ساخته می شوند. از معروف ترین کامیونت های این منطقه باید به ساخته های مرسدس بنز همچون ون اسپرینتر، رنو ترافیک، ایویکو دیلی، فیات دوکاتو، فولکس واگن ترانسپورتر و کرافتر و.. اشاره کرد.

نگاهی به تفاوت ساختاری کامیونت ها در سه قاره دنیا
نگاهی به تفاوت ساختاری کامیونت ها در سه قاره دنیا


قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer