نگاهی به کارکرد پر رمز و راز سیگارهای الکترونیکی - رسانه مجازی نیلسو

نگاهی به کارکرد پر رمز و راز سیگارهای الکترونیکی

آیا سیگارهای الکترونیکی گزینه مناسبی برای جایگزینی سیگار هستند؟

 • توسط مهشید ستوده
سیگار الکترونیکی دستگاهی است که با باتری کار می‌کند و دارای دزهایی تبخیر شده از نیکوتین یا در برخی از موارد بدون نیکوتین است که افراد آن را استنشاق می‌کنند.

بو ندارد و قرار نیست که هر روز برای یک بسته آن پول بدهید. کسی اصلاً نمی‌فهمد که شما در حال سیگار کشیدن هستید اما شما با وسیله‌ای شبیه به سیگارهای معمولی در حال سیگار کشیدن هستید. وسیله‌ای به نام سیگارهای الکترونیکی!

سیگار الکترونیکی دستگاهی است که با باتری کار می‌کند و دارای دزهایی تبخیر شده از نیکوتین یا در برخی از موارد بدون نیکوتین است که افراد آن را استنشاق می‌کنند. این دستگاه با هدف فراهم آوردن یک حس مشابه با کشیدن سیگارهای دارای تنباکو اما بدون آسیب رسیدن به بدن ایجاد شده‌اند.

این دستگاه ممکن است در کشورهای گوناگون اسامی مختلفی نیز داشته باشد. از سیگار بخاری تا خودکار ویپ و حتی سیگار بدون ضرر اسامی هستند که این محصول تجاری در بازار با آن‌ها تبلیغ می‌شود و البته بیشتر مواقع نیز به عنوان راه‌حلی برای ترک سیگار یا کاهش تعداد سیگارهای کشیده‌شده در طول روز نیز معرفی می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

از زمانی که سیگارهای الکترونیکی برای اولین‌بار در سال 2004 در یکی از بازارهای کشور چین ظاهر شد تاکنون میلیون‌ها نفر از مردم در سراسر جهان به استفاده از آن‌ها مشغول شده‌اند. آماری که در سال 2016 در این مورد منتشر شده است نشان می‌دهد که 3.2 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده آمریکا در حال استفاده از این سیگارها بوده‌اند.

سیگارهای بخاردار حالا برای نوجوانان آمریکایی بسیار محبوب‌تر از سیگارهای دارای تنباکو است و یک تحقیق نشان می‌دهد که استفاده از این نوع سیگارها در میان دانش‌آموزان دبیرستانی در سال 2015 نسبت به سال 2011، 900 درصد افزایش داشته است.

در سال 2016 نیز یک تحقیق دیگر نشان داد بیش از دومیلیون نفر از دانش‌آموزان دبیرستانی و راهنمایی سیگارهای الکترونیکی را امتحان کرده بودند. آن‌هایی که بین 18 تا 24 سالگی بودند نیز قبل از استفاده از این سیگارهای الکترونیکی اصلاً سیگار تنباکویی را امتحان نکرده بودند.

WhatsApp Image 2019 06 23 at 15.11.38 1024x683 - نگاهی به کارکرد پر رمز و راز سیگارهای الکترونیکی
سیگارهای الکترونیکی با هدف شبیه‌سازی سیگارها بدون سوزاندن تنباکو ایجاد شده است.

چرا استفاده از سیگارهای الکترونیکی نگران‌کننده است؟

افزایش میزان مصرف‌کنندگان این سیگارها این نگرانی را در میان محققان به وجود آورد که ممکن است استفاده از این سیگارها تا اندازه‌ای خطرناک باشد.

درحالی‌که این وسیله ممکن است به ترک سیگارهای تنباکویی منجر شود، اما این نگرانی نیز به وجود آمده است که جوانان در حال استفاده از این سیگار به‌خودی خود هستند، نه برای آنکه آن را جایگزین سیگارهای تنباکویی کنند.

در سال 2016 سازمان غذا و داروی آمریکا شروع به اجرای قوانین در مورد فروش، بازاریابی و نحوه تولید این محصولات کرد.

اینجا به برخی از نکات کلیدی در مورد سیگارهای الکترونیکی اشاره می‌کنیم:

 • سیگارهای الکترونیکی با هدف شبیه‌سازی سیگارها بدون سوزاندن تنباکو ایجاد شده است.
 • این محصولات برای کمک به کاهش یا ترک مصرف سیگار فروخته می‌شوند و البته برخی از مردم این محصول را تا اندازه زیادی کمک‌کننده دانسته‌اند.
 • با این حال تحقیقات نشان می‌دهند این سیگارها ممکن است تأثیرات منفی بر سلامت هم داشته باشند.
 • مسئولان بهداشت و درمان در حال تلاش هستند تا به منظور دلسرد کردن جوانان در استفاده از این سیگارها قوانین بیشتری را وضع کنند.

سیگارهای الکترونیکی دقیقاً چه هستند؟

یک سیگار الکترونیکی یک لوله بلند است که معمولاً شبیه خود سیگارهای معمولی هستند. بیشتر آن‌ها قابل استفاده مجدد بوده و با افزودن یک فشنگ جدید می‌توانید دوباره از آن‌ها استفاده کنید؛ البته برخی از انواع آن هم بوده که همچون سیگارهای تنباکویی یکبارمصرف هستند. اولین اختراع برای یک سیگار غیرکشیدنی و بدون تنباکو در سال 1963 از سوی هربرت گیلبرت انجام شده بود اما محصول فعلی تا سال 2003 ظاهر نشده بود.

سیگار الکترونیکی که ما هم‌اکنون آن را می‌شناسیم توسط هون لیک، یک داروشناس چینی، اختراع شده است که برای هولدینگ اژدهای طلایی کار می‌کرد و این روزها به عنوان رایان شناخته می‌شود. کارخانه در سال 2005 تا 2006 شروع به صادرات این محصول به بازارهای بزرگ کرد. حالا بیش از 460 برند مختلف از این محصول در بازار وجود دارد.

سیگارهای الکترونیکی چگونه کار می‌کنند؟

بیشتر سیگارهای الکترونیکی دارای بخش‌های زیر هستند:

 • قسمتی که در دهان قرار می‌گیرد
 • المنتی که گرم می‌شود
 • باتری قابل شارژ
 • مدار الکترونیکی

– زمانی که استفاده‌کننده قسمتی را که در دهان قرار می‌گیرد به داخل می‌کشد یک حسگر باعث فعال شدن قسمت گرم‌کننده می‌شود و در نتیجه یک محلول بخاری طعم‌دار را در دهان به وجود می‌آورد. فرد سپس بخار را بیرون می‌دهد یا آنکه فرآیند تنفسی را انجام داده و آن را همچنان به داخل فرو می‌برد.

میزان نیکوتین در این سیگارها از صفر تا بیش از اندازه بالا یا 24 تا 36 میلی‌گرم در هر میلی‌لیتر متفاوت است.

فواید سیگارهای الکترونیکی چیست؟

سیگارهای الکترونیکی ادعا دارند که می‌توانند بسیاری از خطرهای کشیدن سیگارهای تنباکویی را نداشته باشند و محصولی را معرفی می‌کنند که سالم‌تر است و می‌تواند جایگزین سیگارهای تنباکویی نیز باشد.

برخی از مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از سیگارهای الکترونیکی می‌تواند به ترک سیگار کمک کند. برخی دیگر از مطالعات نیز به این نتیجه رسیده‌اند که این سیگارها برای آن‌هایی که می‌خواهند سیگار را ترک کنند دارای فوایدی هستند، اما ظرفیت خوبی برای کسانی که می‌خواهند مصرف آن را کم کنند نیز وجود دارد.

مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری‌های ایالات‌متحده آمریکا به این نتیجه رسیده است که استفاده از سیگارهای الکترونیکی می‌تواند به آن دسته از سیگاری‌هایی که باردار نیستند تا زمانی‌که به‌صورت کامل دیگر هیچ‌گونه محصول دارای نیکوتین یا تنباکویی مصرف نکنند، کمک کند.

در سال 2015، 85 درصد از بزرگسالانی که این محصول را استفاده می‌کردند دوباره به سراغ سیگارهای تنباکویی رفتند و دیگر این محصول را استفاده نکرده‌اند. همچنین مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری‌ها این نکته را هم اضافه کرد که استفاده از سیگارهای الکترونیکی برای گروه‌های زیر مناسب نیست:

 • جوانان
 • کسانی که قبلاً اصلاً سیگار نکشیده‌اند
 • افراد باردار

البته اختلاف‌نظرهایی در میان پزشکان در این مورد هم وجود دارد که بالاخره برای جوانان بهتر است سیگار الکترونیکی به جای سیگار تنباکویی مصرف کنند یا خیر؟  با این حال در بازار این محصول به عنوان یک محصول امن که دارای طعم‌های مختلف است معرفی می‌شود و همین امر باعث می‌شود که نوجوانان و افراد در سن بلوغ به آن بسیار جذب شوند.

به هر حال، باید به این نکته نیز توجه کرد که استفاده از سیگارهای الکترونیکی کاملاً بدون ریسک نیست.

WhatsApp Image 2019 06 23 at 15.11.37 1024x768 - نگاهی به کارکرد پر رمز و راز سیگارهای الکترونیکی
طعم دار بودن، در دسترس بودن و تبلیغ در مورد جنبه مضر نبودن آن همگی باعث شده است که نوجوانان شروع به استفاده از این سیگارها کنند.

خطرات استفاده از سیگارهای الکترونیکی

درحالی‌که سیگارهای الکترونیکی ممکن است که به برخی افراد کمک کنند تا سیگارهای تنباکویی را ترک کنند اما شواهد بسیاری وجود دارند که نشان می‌دهد استفاده از این سیگارها ممکن است در برخی از موارد آسیب‌رسان باشند.

در اینجا به 10 دلیلی که چرا مسئولان از استفاده از این نوع سیگارها نگران هستند اشاره می‌کنیم:

 1. بیشتر سیگارهای الکترونیکی دارای نیکوتین هستند که اعتیادزا بوده و تغییراتی را در مغز نوجوانان نیز ایجاد می‌کند. استفاده از آن‌ها در طول دوره بارداری خطرناک است و می‌تواند باعث وقفه در روند رشد شود.
 2. سیگارهای الکترونیکی معده‌ را در معرض ورود مواد مختلفی قرار می‌دهند و می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های مختلف ریه شوند.
 3. در صورت بلعیدن تصادفی مایع سیگار احتمال بروز مسمومیت کشنده به‌طور بالقوه وجود دارد.
 4. افرادی که تمایل دارند سیگار را ترک کنند با استفاده از این سیگارها دیگر از سایر امکانات پزشکی برای ترک سیگار استفاده نمی‌کنند.
 5. کسانی که از سیگار الکترونیکی استفاده کرده‌اند کمتر احتمال دارد که روی‌هم‌رفته سیگار کشیدن را ترک کنند.
 6. نوجوانانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند بیشتر احتمال دارد که شروع به مصرف منظم تنباکو نیز کنند.
 7. استفاده ادامه‌دار از نیکوتین می‌تواند منجر به استفاده از سایر مواد مخدر نیز شود مثل کوکائین.
 8. طعم دار بودن، در دسترس بودن و تبلیغ در مورد جنبه مضر نبودن آن همگی باعث شده است که نوجوانان شروع به استفاده از این سیگارها کنند. این نگرانی  وجود دارد که این شرایط باعث افزایش تعداد افرادی که سیگارهای تنباکویی می‌کشند نیز بشود.

تحقیقات اخیر چه می‌گویند؟

در ژانویه سال 2018 نتایج منتشرشده از آزمایش‌های صورت‌گرفته روی حیوانات نشان داد که استفاده از سیگارهای الکترونیکی می‌تواند بر دی‌ان‌ای افراد نیز تأثیر بگذارد. تحقیقات به این نتیجه رسید که توانایی سلول‌های ریه برای ترمیم بعد از استفاده از سیگارهای الکترونیکی به طرز قابل‌توجهی کاهش یافته است. علاوه بر این، استفاده از این سیگارها به ریه‌ها، مثانه و قلب موش‌هایی که روی آن‌ها آزمایش انجام شده بود نیز آسیب رسانده بود؛ در نتیجه محققان به این نکته رسیده‌اند که استفاده از این سیگارها می‌تواند منجر به سرطان مثانه و ریه نیز شود و بیماری‌های قلبی را نیز به دنبال داشته باشد.

حتی اگر استفاده از سیگارهای الکترونیکی بتواند به ترک سیگار نیز کمک کند اما همچنان به عنوان یک گزینه امن و تأثیرگذار شناخته نشده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که در بلندمدت نیز بتواند تأثیرگذار باشد.

با این حال محققان بر این باور هستند که سیگارهای الکترونیکی ممکن است که کمتر از سیگارهای تنباکویی ضرر داشته باشند اما تنها در زمانی که افرادی که به صورت منظم سیگار می‌کشند به سراغ این سیگارها بروند. با این حال سیگار به هر اندازه که باشد یک گزینه اعتیادآور و آسیب‌رسان است.

منبع: www.medicalnewstoday.com

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer