نگاهی جامع به خودروهای سنگین دنیا ( قسمت اول) - رسانه مجازی نیلسو

نگاهی جامع به خودروهای سنگین دنیا ( قسمت اول)

سنگین‌وزن‌های کاری

  • توسط علیرضا داوودی
نمونه‌های ساختمانی و راهسازی

خودروهای سنگین به دسته وسیعی از خودرو ها گفته می شود که بیشتر جنبه های کاربری آن شامل خدماتی، راهسازی، معدن، حمل و نقل و … می شود. این خودرو ها به همین خاطر و به علت ابعاد بزرگ و وزن بیشترشان نسبت به رده های دیگر خودرویی به همین نام یعنی Heavy equipment نامیده می شوند. این نام بسیار جامع و گسترده است و فقط شامل کشنده و کمپرسی و … نمی شود.

تراکتورها

تراکتورها نه فقط به معنای آن چه همه می دانیم، بلکه به معنی خودرو ها و ماشین هایی هستند که قابلیت تردد در انواع زمین ها را دارند و از طرفی به خاطر شرایط خاص قیزیکی آن ها می توان از آن ها کاربری های مختلف نیز گرفت.

1- تراکتورهای باغی
تراکتورهای باغی

شناخته شده ترین نوع تراکتور ها هستند. از این وسایل برای کار در مزارع و عملیات کشتکار استفاده می شود. می توان گفت پیدایش ماشین آلات کشاورزی با تراکتور بوده است. انواع وسایل باغی در این دسته قرار می گیرند.

2- بولدوزر
2 14 1024x681 - نگاهی جامع به خودروهای سنگین دنیا ( قسمت اول)

از جمله وسایل راهسازی و معدنی است که برای حمل توده های بزرگ خاک، سنگ، برف، تسطیح زمین ها و … استفاده می شود. بوادوزر ها هم چنین با داشتن ناخنک های پشتی می تواند خراش های عمیقی بر روی سخت ترین زمین ها نیز بیندازند. بولدوزر ها به جای تایرهای بادی از زنجیر برخوردارند.

3- Snowcat
Snowcat

خودروهایی هستند که برای حرکت بر روی برف طراحی و ساخته می شوند. این خودروها نیز برای حرکت راحت تر و سریع از شنی های لاستیکی و زنجیری به جای تایر های بادی استفاده می کنند. این وسیله می تواند به وسایل مختلفی تجهیز شود اما مهم ترین کارکرد آن برای حمل سرنشین است.

4- خودروهای نظامی مهندسی

4 11 1024x692 - نگاهی جامع به خودروهای سنگین دنیا ( قسمت اول)

گونه ای از همان ادوات نظامی مثل تانک ها هستند با این تفاوت که در ساخت و ساز راه ها و پل ها، جاده ها های خاکی و… استفاده می شوند.

تراک‌ها

تراک به دسته وسیعی از خودرو های باربر گفته می‌شود. وانت بار ها نیز با همین نام شناخته می شوند. اما در رده سنگین وزن‌ها، تراک‌ها شامل کشنده‌ها و کامیون‌های مخصوص کار در مزراع، جاده ها، معادن و … می شوند.

1- دامپ تراک‌ها
دامپ تراک‌ها

کمپرسی ها بخش مهمی از تراک ها را از نظر تعدد کاربری تشکیل می دهند. این گونه کاربری گرچه در کشورمان فقط در نوع کمپرسی های ساده و تریلر ها وجود دارند و جدیدا نمونه های 4 محوره در حال وارد شدن به بازار هستند اما گونه های بسیار متفاوتی از کمپرسی ها در دنیا وجود دارد. مثل کمپرس از بغل، کمپرسی های دو تیکه، سه تریلره، کمپرسی از زیر و… . البته دامپ تراک های معدنی با انواع مختلفشان نیز از زیر مجموعه کمپرسی ها هستند.

2- کشنده‌ها
کشنده‌ها

کشنده ها در کشور ها و مناطق دنیا به نام های گوناگونی شناخته می شوند. Tractor، Lorry Truck و … . این خودرو ها در دو نوع دماغ دارد و بی دماغ وجود دارند و بسته به کاربری آن ها  به صورت های دو محور، سه محور و چهار محوره وجود دارند.

3- Lowboy
7 7 - نگاهی جامع به خودروهای سنگین دنیا ( قسمت اول)

این قبیل خودرو ها در اصل همان کشنده های فوق سنگین هستند که برای حمل بار های سنگین تر به این گونه خاص از تریلر ها متصل می شوند. به این گونه از تریلر ها، کمر شکن و در نوع با تعداد محور های بیشتر که به صورت پشت شاسی کشیده می شوند، بوژی گفته می شود. بوژی در واقع به معنی چرخ قطار است.

4- میکسر سیمان
میکسر سیمان

هر چند بونکر ها و تانکر ها از دسته کامیون ها و کشنده ها دسته بندی می شوند، اما میکسر های سیمان یک کاربری مستقل تر به حساب می آیند. امروزه اکثر کشور های پیشرفته دنیا نمونه های  بیش از سه محوره را برای این کاربری در نظر می گیرند تا هزینه های جانبی آن ها پایین تر بیاید.

5- خودروهای خدمات شهری
خودروهای خدمات شهری

خودرو های خدمات شهری امروزه به یک ربات بسیار مهم در فرآیند شهرسازی و خدمات شهرداری ها تبدیل شده اند و بدون آن ها، عملا سازمان های خدماتی فلج خواهند شد. می توان آن ها را نیز از زیر دسته های تراک ها و کامیون ها طبقه بندی کرد.

6- articulated hauler
10 4 - نگاهی جامع به خودروهای سنگین دنیا ( قسمت اول)

articulated hauler ها را می توان کامیون های مفصل دار نامید. این کامیون ها مخصوص کار در معادن هستند و توانایی بالایی در عبور از جاده های ناهموار و شیب های تند دارند. این کامیون ها مثل لودر ها از کمر می چرخند.

ماشین آلات کار در جنگل

در کشور هایی که سهم زیادی از صادرات چوب درختان دارند، وسعت کار به قدری زیاد است که استفاده از نیروی انسانی برای همه مراحل کاری باعث کاهش سرعت کار و افزایش هزینه می شود. برای این گونه کاربری ادوات پیشرفته و خاصی وجود دارد.

1- feller buncher
feller buncher

از جمله ادوات برای کندن و برش درختان جنگل است. این وسیله با چسبیدن به درخت آن را از تنه برش می دهد و با گیره هایی که دارد مانع از افتادن آن روی زمین به طور طبیعی می شود.

2- Harvester
Harvester

یکی از جالب ترین ادوات کشاورزی و برش درختان است. این وسیله جدا از اینکه به درخت می چسبد و آن را برش می دهد، با استفاده از چرخ دنده هایی که در گیره خود دارد، درخت را به طور خودکار تا انتها از همه شاخ و برگ ها پاک می کند و در عرض چند ثانیه یک تنه چند متری از آن درخت به شما تحویل می دهد.

 3- Skidder
Skidder

از انواع تراکتور هاست که برای حمل تنه های بریده شده درختان استفاده می شود. Skidder های اولیه با استفاده از کابل کار می کردند ولی نمونه های فعلی با استفاده از سیلندر های هیدرولیکی کار می کنند. اسکیدر ها می توانند از انواع چرخ دار و یا شنی دار باشند.

 4- Forwarder
14 1 1007x1024 - نگاهی جامع به خودروهای سنگین دنیا ( قسمت اول)

درختان بریده در جنگل ها، با استفاده از فورواردر به محل حمل و بارگیری چوب آورده می شوند. فورواردر ها جرثقیل های بزرگی هستند که انبر آن ها مخصوص برداشتن تنه های درختان است. این خودرو ها توانایی خاصی در بارگیری تنه ها در پشت خود به خاطر شرایط بارگیرشان دارند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer