نیازی به شمارش کالری نیست، اعتدال را باید رعایت کرد - رسانه مجازی نیلسو

محمدرضا وفا، استاد دانشگاه ایران در گفتگو با نیلسو به روزه‌داران توصیه کرد

نیازی به شمارش کالری نیست، اعتدال را باید رعایت کرد

در ماه رمضان نیازی به افزایش میزان کالری بدن نیست کمااینکه مبنای روزه‌داری بر افزایش غذای روزانه افراد قرار داده نشده و این کار با فلسفه روزه‌داری ضدیت دارد.

  • توسط معصومه ستوده
محمدرضا وفا، استاد دانشگاه ایران

ماه رمضان دغدغه‌های خاص خود را دارد از خوردن افطاری تا تهیه سحری… به‌هرحال نحوه تغذیه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا فرد ضمن دریافت مواد غذایی کامل بتوانند به هدف اصلی یعنی تعادل در بدن و کاهش وزن، دست پیدا کند. محمدرضا وفا، استاد دانشگاه ایران، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی در گفتگو با «نیلسو» بر این نکته تأکید دارد که افراد در طول ماه رمضان به دریافت انرژی بیشتر نیازی ندارند، زیرا هدف ماه مبارک رمضان ایجاد تعادل در بدن و پاکسازی است که با پرخوری محقق نمی‌شود. وفا تصریح دارد که افراد به شمارش کالری مواد غذایی روزانه نیازی ندارند و تنها لازم است که اعتدال را رعایت کنند. وی تأکید دارد که بهترین کار این است که افراد در این ماه پرخوری نکرده و تلاش کنند تا غذا خوردن خود را به‌صورت درست و صحیح مدیریت کنند تا ضمن دریافت موادغذایی دچار اضافه‌وزن نشوند.

بیشتر بخوانید:

با توجه به اینکه میزان کالری موردنیاز برای بدن انسان‌ها معمولاً بین دو هزار تا سه هزار کیلوکالری است، این دغدغه به‌صورت جدی مطرح می‌شود که آیا در ماه رمضان میزان کالری دریافتی، باید بیشتر شود؟

خیر. در ماه رمضان نیازی به افزایش میزان کالری بدن نیست، کمااینکه مبنای روزه‌داری بر افزایش غذای روزانه افراد قرار داده نشده و این کار با فلسفه روزه‌داری ضدیت دارد. در این ماه قرار است انسان به تعادلی در غذا خوردن دست پیدا کرده و پرخوری را کنار بگذارد. به همین دلیل، افزایش میزان کالری موردنیاز برای روزه‌داران به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود زیرا با هدف دستیابی به سلامت بدن در تناقض است.

ه‌عبارت‌دیگر، شما مخالف این نکته هستید که افراد روزه‌دار میزان کالری مصرف‌شده را در طول روز را محاسبه کنند تا بلکه بتوانند غذا خوردن خود را مدیریت کنند؟

شما این نکته را فراموش نکنید که کارشناسان برای مصرف غذا، تأکید زیادی روی کالری ندارند بلکه اصرار دارند که فرد تمام گروه‌های غذایی را در حد اعتدال، در برنامه غذایی روزانه خود بگنجاند.

اما درواقع بسیاری از متخصصان تغذیه در بدو کار، از افراد می‌خواهند که نوع و میزان غذای خورده‌شده در طول روز و ماه را بنویسند تا بتوانند به آن‌ها رژیم غذایی مناسب را بدهند؟

درست است اما این کار جزءلاینفک کار متخصصان تغذیه است. این کار در توان افراد عادی جامعه نیست که بخواهند میزان کالری دریافتی از سوی غذاها را محاسبه کرده و بعد در مورد خورد یا نخوردن آن تصمیم‌گیری کنند.

چرا تأکید دارید که مردم عادی نباید دغدغه محاسبه کالری دریافتی غذاها را داشته باشند؟ به‌هرحال بسیاری از کارشناسان به افرادی که تلاش دارند تا وزن خود را کم کنند این راهکار را توصیه می‌کنند که البته توصیه کاربردی بوده و افراد به‌راحتی می‌توانند وزن خود را کم کنند؟

 در این صورت غذا خوردن بسیار سخت می‌شود و افراد همواره نگران کالری دریافتی هستند، کمااینکه این موضوع می‌تواند استرس ایجاد کند که استرس خود از عوامل بیشتر خوردن و چاقی است.

در ماه رمضان شاهد این هستیم که برخی برای ایجاد تعادل در این ماه در میزان کالری دریافتی، یکی از وعده‌های غذایی را حذف می‌کنند. به نظر شما، این کار اصولی است و می‌تواند به افراد کمک کند تا ضمن کاهش میزان کالری دریافتی، پس از پایان ماه به کاهش وزن و تناسب‌اندام دست پیدا کنند؟

نه، این کار به‌هیچ‌وجه درست نیست و نباید وعده غذایی حذف شود. افراد باید این نکته را مدنظر قرار دهند که غذایی را انتخاب نکنند که ضمن چرب بودن، کالری بسیار زیادی داشته باشد. در این ماه باید به تناسب بین غذاها بسیار دقت کرد و شیوه‌ غذا خوردن به‌درستی مدیریت شود که کالری بسیار زیادی دریافت نشود. حال اگر در چنین شرایطی شما به دنبال خوردن یک غذای چرب، کالری بسیار بالایی دریافت کرده باشید. در این شرایط حتی اگر سایر وعده‌های غذایی را حذف کنید بازهم چاق خواهید شد زیرا در خوردن غذای چرب بیش‌ازاندازه افراط کردید.

در ماه رمضان به دنبال بیست ساعت روزه‌داری افراد به خوردن غذاهای چرب و شیرین در افطار و سحر تمایل زیادی دارند. این موضوع چه تبعاتی به دنبال دارد؟

مصرف این غذاها نه‌تنها به سلامت بدن کمکی نمی‌کند بلکه بسیار مضر هم هست و در درازمدت می‌تواند سلامت افراد را به خطر بیندازد. به همین دلیل، تأکید ما این است که افراد نه‌تنها در ماه رمضان بلکه در سایر ماه‌های سال نسبت به خوردن غذاهای چرب حساس بوده و خوراکی‌هایی را انتخاب کنند که درصد یا نسبت چربی کمتری داشته باشند. همزمان با این کار لازم است تا در خوردن غذاهای شیرین هم اعتدال را رعایت کنند. شما این نکته را مدنظر قرار دهید که سهم زیادی از شیرینی در ماه رمضان، فارغ از زولبیا و بامیه که ارزش غذایی نداشته و همواره موردانتقاد ماست، به‌وسیله شربت در سر سفره افطار تأمین می‌شود که باید مراقبت لازم را انجام داد تا فرد در آینده دچار مشکل نشود.

با توجه به اینکه شما مخالف نوشیدن شربت در سر سفره افطار هستید. فرد روزه‌دار برای تأمین مواد قندی باید چه غذایی را استفاده کند؟

فرد در موقع افطار باید تعادل را در مصرف مواد قندی رعایت کند و به این منظور می‌تواند از خرما، کشمش، مویز و انجیر استفاده کند. مهم‌تر اینکه نوشیدن آب یا شربت سرد هنگام افطار برای معده بسیار مضر بوده و تبعات جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد. فرد روزه‌دار بهتر است هنگام افطار روزه خود با شیر عسل، چای کمی شیرین، فرنی و سوپ باز کند تا معده به‌تدریج آماده هضم غذا شود. متأسفانه شاهد این هستیم که افراد بعد از ساعت‌ها تشنگی و گرسنگی در سر سفره افطار در خوردن و آشامیدن زیاده‌روی می‌کنند که همین موجب می‌شود تا دچار دل‌درد شوند. به همین دلیل، ما به تمام روزه‌داران توصیه می‌کنیم که ضمن پرهیز از خوردن مایعات سرد و رعایت آرامش تلاش کنند تا سر وعده افطار ضمن میل غذاهای سبک و مقوی، بستری را فراهم کنند تا دچار مشکلات گوارشی نشوند.

آیا میوه و سبزی‌ها را باید در وعده افطار قرار داد کما اینکه شاهد این هستیم در سر سفره افطار هندوانه وجود دارد و افراد با خوردن هندوانه تلاش می‌کنند تا تشنگی خود را برطرف کنند؟

در مورد هندوانه باید این نکته را مدنظر قرار دهید که خوردن هندوانه هنگام افطار درست نیست و فرد را دچار مشکل گوارشی می‌کند، اما توصیه می‌کنیم در فاصله افطار تا سحر حتماً میوه خورده شود. میوه را باید با فاصله یک ساعت بعد از افطار خورد. در این میان بهتر است تا از میوه‌های ملین هم استفاده شود. خوردن میوه مزیت زیادی دارد که روزه‌داران باید خوردن میوه را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

در وعده سحری و افطار به دلیل کثرت مواد غذایی عملاً مشاهده می‌کنیم که سبزی و کاهو مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد. در مورد غفلت روزه‌داران از سبزی و کاهو چه ارزیابی دارید؟

 متأسفانه روزه‌داران در هنگام افطاری و سحری تمایل کمتری دارند تا از سبزی و کاهو استفاده کنند. این غفلت برای بدن روزه‌داران که بیست ساعت تشنگی و گرسنگی را تحمل کرده است، بسیار خطرناک است. روزه‌داران بهتر است که از سبزی و کاهو در وعده افطاری و سحری حتماً استفاده کنند. در این صورت هم بدن دچار کمبود فیبر نشده و هم در طول روز فرد کمتر تشنگی را حس می‌کند و مهم‌تر اینکه توازن الکترولیتی بدن هم ایجاد می‌شود. درنهایت اینکه روزه‌داران دچار مشکلات گوارشی ازجمله یبوست هم نمی‌شوند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer