نیروگاه برق خودرو - رسانه مجازی نیلسو

دینام چیست و چه ایرادات و خرابی هایی دارد؟

نیروگاه برق خودرو

  • توسط امید حیدری پوری
scaled - نیروگاه برق خودرو


دینام آلترناتور :
اگر به نوشته های زیر درب کاپوت یا اطراف باطری خودرو دقت کرده باشید، حتما نام دینام آلترناتور را دیده اید. این دینام ها جایگزین دینام های قدیمی شده اند. دینام های قدیمی در دور های پایین خودرو نمی توانند باطری را شارژ کنند که این مشکل در ترافیک ها که سرعت خودرو کم است، و یا در شب که چراغ های خودرو روشن است ممکن است با مشکلاتی همراه شود. ضمن اینکه امروزه خودرو ها با داشتن وسایل برقی مختلف و امکانات رفاهی گوناگون، مصرف برق بیشتری در مقایسه با خودرو های قدیمی دارند. دینام های آلترناتور مشکل اصلی دینام های ساده قدیمی را ندارند. این دینام ها از همان قطعات مشابه با دینام های دیگر بهره می برند با این تفاوت که به جای اینکه سیم پیچ در میدان مغناطیسی آهن ربا ها بچرخد، این آهن رباست که در دایره تشکیل شده از سیم پیچ ها گردش می کند و برق تولید می شود. به این ترتیب در دور های پایین نیز برق تولید شده توسط دینام به قدری است که بتواند باطری را شارژ کند. در این گونه خودرو ها که دینام آن ها از نوع آلترناتور است، توصیه می شود تا در هنگام باطری به باطری برای روشن کردن خودرو معیوب، بست های باطری از روی آن برداشته شود تا از ایجاد بار ناگهانی بر روی دینام و به دنبال آن افزایش استهلاک قطعاتش جلوگیری شود. در این مطلب منظور از دینام همان آلترناتور هست چرا که این دو قطعه ویژگی های مشابهی دارند.

فروش انواع لوازم یدکی و جانبی خودرو

1 - نیروگاه برق خودرو
بخش های یک دینام خودرویی. دینام در اکثر پیشرانه ها در قسمت بالای موتور قرار می گیرد تا تعویض و تعمیر آن به راحتی انجام شود.

2 - نیروگاه برق خودرو
در سرما، روانکار های موجود در بخش های مختلف خودرو، سفت تر شده و گرانروی کم تری پیدا می کنند. به همین خاطر موتور سخت تر استارت خورده و باتری بیشتر تحت فشار قرار می گیرد. در این وضعیت سلامت باتری و دینام خودرو اهمیت خود را نشان می دهد.

علائم خرابی :
بروز هرگونه ایراد در دینام منجر به روشن شدن چراغ دینام و یا افت عقربه نشانگر دینام خواهد شد. ضمن اینکه معمولا نور چراغ ها کم می شود و حتی در خودروهای جدید با اخطار کامپیوتر خودرو، راننده متوجه خواهد شد. اما یک سری خرابی های آلترناتور مثل ایراد در بالبرینگ های آن به مرور پیش می آید. همچنین خرابی تسمه دینام یا هرزگردهای این وسیله نیز باعث می شود تا انتقال گشتاور از میل لنگ به دینام انجام نشود و در نتیجه دینام از مدار خارج شود و یا شارژ آن کاهش پیدا کند. از دیگر خرابی های شایع این قطعه، تمام شدن زغال های دینام است. زغال های دینام به روتور متصل می شوند و چون روی آن قرار داشته و جنسی نرم و گرافیتی دارند، به مرور ساییده شده و تمام می شوند. تعویض زغال دینام به راحتی انجام می شود و دوباره این قطه قابل استفاده خواهد بود. خرابی آفتامات آلترناتور نیز از دیگر ایرادات این قطعه است. معمولا آفتامات در اکثر دینام ها از بیرون قابل تعویض است تا نیازی به باز کردن دینام نباشد. همچنین اگر این قطعه خراب شود می توان از نمونه های بیرون دینام نیز برای راه اندازی دوباره این وسیله استفاده کرد. در بسیاری از خودروها یک فیوز اصلی برای ورود برق دینام به ادوات دیگر دیده می شود. در صورت سوختن این فیوز، آثار و علائمی شبیه به خرابی دینام رخ می دهد که همان روشن شدن چراغ دینام است.

3 1 - نیروگاه برق خودرو
سوختن فیوز دینام نیز می تواند برق خودرو را تحت الشعاع قرار دهد. سوختن این فیوز دقیقا علائمی مثل خرابی دینام دارد.

عکس شماره 3 :  سوختن فیوز دینام نیز می تواند برق خودرو را تحت الشعاع قرار دهد. سوختن این فیوز دقیقا علائمی مثل خرابی دینام دارد.

4 - نیروگاه برق خودرو
مشکل در تسمه دینام و یا هرزگرد ها نیز می تواند منجر به عدم کارکرد دینام شود.

آزمایش سلامت آلترناتور :
یک راه ابتدایی برای تشخیص سلامت دینام، تست آن روی خودرو است. به این صورت که پیشرانه را روشن کرده و بست های باتری را برمی داریم. در این حالت نباید پیشرانه خاموش شده و در صورت گاز دادن نیز نباید هیچ مشکلی دیده شود. این کار به این معنی خواهد بود که دینام توان تامین برق مورد نیاز پیشرانه را دارد. اما این کار معمولا در خودروهای دارای ecu توصیه نمی شود چرا که ممکن است ایراداتی برای قسمت های برقی ایجاد کند. اما راه فنی و علمی تست دینام، استفاده از ولت متر است. به کم این وسیله ولتاز تولیدی دینام اندازه گیری می شود که باید در حدود 13 تا 14.5 ولت باشد.

5 - نیروگاه برق خودرو
ولتاژ تولیدی دینام در دو سر باتری باید در حدود 13 ولت و نهایتا 14.5 ولت باشد.

6 - نیروگاه برق خودرو
با برداشتن اتصال باتری مثبت در زمان روشن بودن خودرو، در صورت سلامت دینام، خودرو نباید خاموش شود. البته این کار در خودروهای انژکتوری توصیه نمی شود.

تعویض و نصب :
باز کردن و بستن دینام در خودروهای قدیمی کار ساده تری نسبت به نمونه های تک تسمه امروزی است. اما در تمام خودروها باز کردن این قطعه به راحتی و با داشتن دانش کم فنی قابل انجام است. اما باید بدانیم که قبل از باز کردن دینام باید ابتدا تسمه و بست های باتری را جدا کنیم.

قابلیت تعمیر یا تعویض :
همان طور که گفته شد تمام قطعات داخل دینام اعم از استاتور و روتور و بالشتک ها، زغال و آفتامات و… قابل تعویض و تعمیر هستند و لوازم یدکی این وسیله در بازار یافت می شود. در این وضعیت اگر خرابی دینام بیش از حد نباشد، معمولا کمتر نیاز به تعویض کامل آن بوده و معمولا تعمیر می شود.

طول عمر قطعه (زمان تعویض) :
دینام قطعه ای مصرفی نیست اما قطعاتی از آن مثل زغال ها، بالبرینگ های سر و انتهای آن و حتی بالشتک به مرور زمان خراب می شوند. اما تمام این قطعات را می توان تعویض کرد و دینام را دوباره به راه انداخت.

مناسب برای چه خودروهایی ؟‌ :
دینام خودروها مختلف دارای ابعاد اندازه هایی نزدیک به هم هستند. همین قضیه باعث می شود تا بتوان از برخی دینام ها به جای همدیگر به جهت بالابردن آمپر تولیدی دینام یا هزینه های کمتر یک دینام استفاده کرد که البته این کار در خودروهای جدیدتر به سختی انجام می شود اما یکی از راه حل های مطمئن در خودروهای قدیمی تر است. با این حال می توان برای داشتن یک دینام با آمپراژ تولیدی بالاتر، از دینام های فابریک با امپر بالا برای یک خودرو نیز استفاده کرد.

گارانتی و ضمانت :
دینام از جمله قطعات اصلی و مهم خودرو است که قیمت بالایی نیز دارد. از این رو تمام دینام های موجود در بازار دارای گارانتی و ضمانت هستند و شرکت ها تولید کننده اقدام به ضمانت جنس خود می کنند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer