هربار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند - رسانه مجازی نیلسو

هربار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند

زیست با استفاده از خرد فلاسفۀ بزرگ

  • توسط سمیه کردنیا
هربار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند

عنوان کتاب از جملۀ معروف راینهولد نیبور، الهیدان آمریکایی برگرفته شده است. کتاب سفری فلسفی و طنازانه را برای یافتن معنای زندگی آغاز می‌کند و حاصل آن تفکر عمیق است که با لبخندی در گوشه لب‌ها همراه خواهد شد.

در کتاب «هر بار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند» خوانندگان کتابی گرم، طنازانه و تفکربرانگیز را در مورد نقش فلسفه در زندگی روزمره تجربه خواهند کرد. نویسنده پیشتر نیز کتاب‌هایی را با مزمون فلسفی و رویکردی شوخ‌طبعانه نوشته بود. کتاب‌های «افلاطون و نوک اردکی با هم به بار می‌روند …» با همکاری توماس کت‌کارت و  کتاب «سفر با اپیکور» است دو کتاب پیشین دانیل کلاین است که آن‌ها نیز با استقبال عمومی مواجه شدند.

دانیل کلاین از دوران دانشجویی فلسفه در دانشگاه هاروارد علاقه داشت سخن بزرگان فلسفه را جمع‌آوری کند. دفترچه‌ای پر از گزین‌گویه‌ها و سخنان بزرگان در مورد معنای زندگی که به امید یافتن هدایتی برای زندگی بهتر جمع‌آوری شده بود. حال که کلاین در دهۀ هشتم زندگی خود به سر می‌برد، نگاهی دوباره به آن دفترچۀ پر از سخنان خردمندانه انداخته است که در دوران جوانی از آن لذت بسیاری می‌برد. از اپیکور تا امرسون و کامو تا الهیدانی چون  ارینهولد نیبور هر یک عصاره‌ای از خردمندی را به این کتاب می‌افزایند که با بینش بی‌نظیر کلاین درهم آمیخته شده است.

«از اپیکور تا امرسون و کامو تا الهیدانی چون  راینهولد نیبور هر یک عصاره‌ای از خردمندی را به این کتاب می‌افزایند که با بینش بی‌نظیر کلاین درهم آمیخته شده است.»

خلاصۀ کتاب

مانند بسیاری هم سن‌های خود، کلاین در 20 سالگی سؤالاتی مشابهی را مطرح می‌کرد: معنای زندگی چیست؟ چگونه کسی می‌تواند زندگی کاملی را تجربه کند؟ او سؤالات خود را از طریق مطالعه و آموزش فلسفه در دانشگاه هاروارد پیگیری کرد و حاصل اینکه جملات بسیاری از بزرگان فلسفه در دفترچه‌ای با نام «مختصر و مفید»[1] جمع‌آوری شدند. کتاب حاضر درواقع عصارۀ آن دفترچه است که بعد از 40 سال که از آن دوران می‌گذرد عمق و گسترش بیشتری یافته است. کتاب «هر بار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند» به گفته کلاین همزمان هم داستانی و هم غیرداستانی است. کتابی که در آن مجموعه‌ای از خطابه‌های کوتاه فلسفی را با پژواک‌ها شخصی تلفیق شده است. در میان بسیاری از شخصیت‌های تأثیرگذار بر این کتاب که گزین‌گویه‌های آن‌ها در این کتاب انعکاس یافته است باید به اسامی همچون پاسکال، اپیکور، جان استوارت میل، ویلیام جیمز و آلبر کامو اشاره کرد. کلاین همچنین جملات نغزی را از میان آثار غیرفیلسوفانی همچون وودی آلن، جان بارت، آلبرت انیشتین و واکر پرسی در کتاب خود نقل کرده است. در این کتاب خواندنی و جذاب از هر گلستانی گلی چیده شده و جملات فیلسوف معاصر لذت‌گرایی همچون دیوید پیرس در کنار گفته‌هایی از درک پارفیت، فیلسوف تحلیلی اخلاق نقل شده است.

هربار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند
هربار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند

کلاین در مورد مباحث انتزاعی در مورد اصول خوب و بد می‌گوید که این مباحث «به واقعیت زندگی ما مربوط نمی‌شود» و  «شاید مباحث لوکسی باشند که تنها برای کسانی که در تنازع بین بودن و نبودن درگیر نیستند از جذابیت برخوردار است.» کلاین اقرار می‌کند که پس از فهم این موضوع که «همه این مباحث بی‌معنا هستند» مدتی را در افسردگی به سر می‌برد، گرچه در آن هنگام نیز اعتقاد خود به ارزش زندگی کردن را هیچ گاه از دست نداد. به‌عنوان فیلسوفی هیچ‌گرا، او با اندیشمندی همچون سم هریس موافق است و عقیده دارد «تفاوت قاطعی میان دین و عرفان» وجود دارد. چرا که همانگونه که لودویگ ویتگنشتاین می‌نویسد «هستی جهان یک امر عرفانی و رازآلود است؛ نه چگونگی آن.»

در این خلاصه، تنها تعدادی از فیلسوفان و اندیشمندانی نام برده شدند که در کتاب دانیل کلاین با زبانی جذاب و متفکرانه و در عین‌حال گرم و طنزآمیز به آن‌ها پرداخته شده است. گفتنی است برگردان فارسی این کتاب، توسط نشر چشمه با  ترجمه حسین یعقوبی انجام شده است.

نمونه‌های گزین‌گویه‌های کتاب

«به ما زندگی پر از امید و آرزو اعطا می‌شود اما تمام چیزی که در پایان به آن دست می‌یابیم یأس و حرمان و سرخوردگی است. یکی پس از دیگری. های… های… های.»

«زندگی آن چیزی است که برای شما اتفاق می‌افتد، زمانی که مشغول برنامه ریختن برای کارهای دیگر هستید.»

«عجیب خواهد بود اگر مشکلی در زندگی برای من پیش آید. چرا به جای خاخام‌ها، کشیشان و الهیدانان، تمایل من به جستجوی الهام روحانی از متفکران عقل‌گرا است.»

«وقتی همه حرف‌ها زده شد، نسبت به ایدۀ اگزیستانسیالیستی رضایت بیشتری پیدا می‌کنم تا دیگر فلسفه‌هایی که در زندگی با آن‌ها مواجه شدم. این ایده که معنای زندگی آن چیزی نیست که به دنبال آن بگردید بلکه آن چیزی است که احساس خوبی در من ایجاد کند. در حقیقت این مفهومی کاملاً اساسی در زندگی است.»

«کسی که جسارت خندیدن را دارد ارباب جهان است، چون آماده مردن است.»

«هنگامی که ما درک کنیم که زندگی و زیستن محکوم به ناامیدی همیشگی است، می‌توانیم به آن بخندیم و در این زمان لذت واقعی به شیوه‌ای آیرونیک آغاز می‌شود. مشابه آن مثلی که می‌گوید زندگی شاید آن جشنی نباشد که فکرش را می‌کردیم اما حالا که به آن دعوت شده‌ایم بگذار تا می‌توانیم برقصیم.»


[1] Pithies

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer