هزارتوی آرایشگاه‌های مردانه و خدمات آن‌ها - رسانه مجازی نیلسو

هزارتوی آرایشگاه‌های مردانه و خدمات آن‌ها

  • توسط امیرعباس کلهر
آرایشگاه مردانه

همین چند وقت پیش بود که یکی از همکاران خانم شرکتمان در جمعی در حال تعریف این موضوع بود که موهای دخترش را پسرانه کوتاه کرده است. وقتی چند نفر از همکاران گفتند که آرایشگاه‌های زنانه خیلی خوب نمی‌توانند مدل موهای پسرانه را انجام دهند، با تعجب گفت: معلومه نمی‌تونن. منم گفتم طرف اومد توی خونه موهای دخترم رو زد. اما ماجرای آرایش موی زنان توسط آرایشگران مرد، ماجرای امروز و دیروز نیست. شاید چندین سال پیش خواهر یکی از دوستانم برای اینکه موهایش را پسرانه و با ماشین اصلاح کوتاه کند، رفته بود آرایشگاهی مردانه. آرایشگاهی که گویا اصلاً کارش همین بوده و درآمد اصلی‌اش را از مشتری‌های زن به دست می‌آورد. می‌گفت آرایشگاه داخل یکی از واحدهای مجتمع مسکونی بود و دورتادور واحد صندلی‌های آرایشگری بود و خانم‌های زیادی در آنجا منتظر بودند تا نوبتشان شود.

بیشتر بخوانید:

حتماً شما هم از این ماجراها زیاد شنیده‌اید یا اصلاً شاید خودتان مشتری آن‌ها بوده‌اید. اما نکته‌ای که مهم است نوع برخورد نیروهای انتظامی با این پدیده است؛ پدیده‌ای که غیرقانونی و امری غربی خوانده می‌شود اما مردان و زنان زیادی در سطح جامعه مشتری آن هستند و بدون توجه به پیام‌های اخلاقی یا برخوردهای قهری کار خود را ادامه می‌دهند.

به‌تازگی رئیس پلیس امنیت تهران اعلام کرده است که 26 آرایشگاه در تهران به دلیل ارائه خدمات به جنس مخالف پلمب شده‌اند. او همچنین گفته است که پلیس درباره آرایشگاه‌هایی که در آن اقدام به ارائه خدمات به جنس مخالف می‌شود، موارد لازم را به صنف مربوطه ارجاع داده و در صورت بروز تخلف نیز با آن برخورد خواهد کرد، کما اینکه در دو ماه اخیر، ۲۶ واحد صنفی که در این زمینه فعال بودند شناسایی و پلمب شدند.

 او همچنین خبر داده است که متصدیان این مراکز نیز بازداشت شده و برای آن‌ها پرونده قضایی تشکیل شده است. اما این پلمب‌ها و بازداشت‌ها پایان ماجرا نیست. همان‌طور که برای ماهواره، اینترنت و خیلی چیزهای دیگر نبوده است. دی‌ماه سال 96 نیز رئیس اتحادیه آرایشگران مردانه بیان کرد که سال 1395، ۱۷ تا ۱۸ آرایشگر مرد به دلیل داشتن مشتری زن به دادستانی معرفی شدند.

پلمب و بازداشت ادامه دارد اما همچنان برخی از زنان ترجیح می‌دهند که آرایشگران مرد، موهایشان را کوتاه کنند. برخی از آن‌ها که مدل موهای مردانه را می‌پسندند معتقدند که مردان بهتر می‌توانند از ماشین اصلاح استفاده کنند و موهایشان را آن‌طور که دوست دارند کوتاه کنند؛ مریم که 32 سال دارد و دانشجوی رشته جامعه‌شناسی در یکی از دانشگاه‌های معتبر است، می‌گوید: آرایشگران زن مثل آرایشگران مرد نمی‌توانند از ماشین اصلاح استفاده کنند. آن‌ها فقط از قیچی استفاده می‌کنند درحالی‌که من دوست دارم موهایم مانند مردها کوتاه شود.

آرایشگاه مردانه
پلمب و بازداشت ادامه دارد اما همچنان برخی از زنان ترجیح می‌دهند که آرایشگران مرد، موهایشان را کوتاه کنند

 او همچنین می‌گوید که وقتی به آرایشگران مرد می‌گوید فلان مدل را می‌خواهد، آن‌ها نه نمی‌آورند یا بهانه‌ای جور نمی‌کنند که این مدل به او نمی‌آید و کارشان را انجام می‌دهند. اما برخی دیگر از زنان که ترجیح می‌دهند پیش آرایشگر مرد بروند به خاطر هزینه‌ها این کار را انجام می‌دهند؛ کیمیا که 35 سال دارد و در خانه پدرش زندگی می‌کند، می‌گوید: وقتی آرایشگر مرد به خانه ما می‌آید نهایت پولی که می‌خواهد از من بگیرد 40 هزار یا 50 هزار تومان است اما وقتی به آرایشگاه زنانه می‌روم، باید دو برابر یا حتی سه برابر این مبلغ را پرداخت کنم و در آخر هم از کار انجام‌شده رضایت ندارم.

 او می‌گوید برای همین ترجیح می‌دهد که به آرایشگر مرد بگوید به خانه‌اش بیاید و موهایش را کوتاه کند. وقتی از او می‌پرسم از کجا به این آرایشگر اعتماد دارد که او را به خانه راه می‌دهد و آیا پدر یا مادرش مخالف این کار نیستند، با خونسردی جواب می‌دهد که این آرایشگر از دوستان قدیمی پدرم است. او سال‌هاست که این آرایشگر را می‌شناسد و برای همین با این کار مخالفت نمی‌کنند. از سوی دیگر، برخی از زنان هم هستند که از محیط‌های آرایشگاه‌های زنانه فراری هستند. آن‌ها می‌گویند حال و حوصله صحبت‌های سطحی و بی‌پایه و اساس محیط‌های زنانه را ندارند و از بس این محیط‌ها شلوغ است که ترجیح می‌دهند بگردند و آرایشگاه مردانه‌ای را برای اصلاح انتخاب کنند. اما هرچه هست تب توجه به آرایشگران مرد بیش از هر زمان دیگری است. اگر گشتی در اینترنت بزنید کلی مدل موهای پسرانه برای زنان پیدا می‌کنید که زنان و دختران جوان ترجیح می‌دهند از آن‌ها استفاده کنند.

با وجود اینکه آرایشگاه‌های مردانه چند سالی می‌شود زیر تیغ پلمب هستند و بارها برای آن‌ها دستورالعمل‌هایی منتشر شده که نباید موهای زنان را کوتاه کنند اما این رویه همچنان در کشورمان ادامه دارد. حتی چند سال پیش برای اینکه فشار را بر آرایشگاه‌های مردانه بیشتر کنند، کار به جایی رسید که اعلام شد آرایشگاه‌های مردانه نباید خدماتی چون سولاریوم، برداشتن زیر ابرو، خال‌کوبی و تتو انجام دهند و اگر این کارها را در لیست خدمات خود قرار دهند خیلی سریع پلمب می‌شوند.

 همچنین در سال 1395 اعلام شد که اتحادیه آرایشگاه‌های مردانه ۳۳ مدل مو در قالب ژورنال به آرایشگران ابلاغ کرده است که برای اصلاح موی سر باید از آن‌ها استفاده شود و مدل‌هایی که خارج از فرهنگ و شئونات کشور باشد در آرایشگاه‌ها ممنوع است. اما سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا آرایشگاه‌ها این کار را انجام نمی‌دهند؟ آیا آن‌ها از قانون تمکین می‌کنند و در قبال درخواست مشتریانشان برای اصلاح صورت و برداشتن ابرو خودداری می‌کنند؟ پاسخ این سؤال را می‌توان با مراجعه به آرایشگاه‌های سطح شهر تهران و گشت‌وگذاری در خیابان‌ها و مراکز خرید تهران پیدا کرد.

رضا که به رضا آرایشگر معروف است در یکی از محله‌های تهرانپارس مشغول به کار است. اکثر مشتریان او پسرهای جوانی هستند که دنبال مدهای روز هستند. وقتی از او می‌پرسم که آیا از قانون ابلاغ‌شده اتحادیه پیروی می‌کند، می‌گوید سعی می کند کم و بیش آن را انجام دهد. البته بعد می‌گوید که حساب آن‌هایی که می‌شناسمشان یا بچه‌محل هستند جداست. رضا آرایشگر می‌گوید خیلی از مشتری‌هایش را سال‌هاست می‌شناسد و می‌داند که اهل گزارش دادن و آدم‌فروشی نیستند. «آخه نون و نمک همدیگرو خوردیم.» بعد هم تعریف می‌کند که برای بعضی از مشتری‌هایش وکس می‌کند یا ابروهایشان را تمیز می‌کند.

هرچه به نقاط بالای شهر تهران بروید، تفاوت را خیلی محسوس‌تر حس می‌کنید. در آرایشگاهی که در منطقه میرداماد و داخل یک پاساژ قرار دارد، خدمات سولاریوم هم داده می شود. صاحب این مغازه که یکی از آرایشگاه‌های معروف تهران است، صندلی‌های آرایشگاه را به افراد مختلفی اجاره داده و از این راه کسب درآمد می‌کند. خودش اما زیاد دل به کار آرایشگری نمی‌‌دهد و برای هرکسی وقت نمی‌گذارد. می‌گوید: فقط سوگلی‌ها را آرایش می‌کنم، آن هم باید از چند هفته قبل وقت بگیرند.

آرایشگاه مردانه
هرچه به نقاط بالای شهر تهران بروید، تفاوت را خیلی محسوس‌تر حس می‌کنید

 در این آرایشگاه، خدمات صورت برای آقایان هم ارائه می‌شود. این خدمات شامل پاکسازی پوست، سفیدسازی، وکس، اصلاح ابرو و آلبومی با کلی مدل ریش است. در آرایشگاهی در شهرستان کرج پسرهای زیادی در صندلی‌های انتظار نشسته‌اند تا آقا میلاد صدایشان کند و روی صندلی اصلاح بنشینند. آقا میلاد در این منطقه معروف است. چراکه مدل موهای خاص را به بهترین شکل ممکن روی سر مشتریانش اجرا می‌کند؛ از مدل موی خامه‌ای تا سایه زدن مو. مشتریان هم بی هیچ حرفی، هرچقدر که آقا میلاد امر کند پرداخت می‌کنند و نگاهی در آینه به خود می‌اندازند و با رضایت مغازه را ترک می‌کنند.

وقتی از آقا میلاد، صاحب این مغازه می‌پرسم که خودش هم آیا از این مدل موها رضایت دارد، می‌گوید که من که موظف نیستم برای مشتری‌هایم نظر بدهم. من کارم را می‌کنم و بعدش هم پولش را می‌گیرم.

 به در و دیوار مغازه او عکس‌هایی از مردان خوش‌تیپ با مدل موهای عجیب و غریب چسبانده شده است. عکس‌هایی که خیلی به مشتریان این مغازه شباهت دارند. از این نمونه‌ها زیاد است و نیازی به تعریف کردن دیگر سوژه‌ها نیست اما هرچه که هست این موضوع نشان‌دهنده خواسته نسل جوان در جامعه و شکاف بین آن‌ها و مسئولین است؛ مسئولینی که این اقدامات را هنجارشکنانه می‌دانند و درصدد برخورد قهری با آن هستند تا ریشه‌یابی و حل آن.

حالا سال‌هاست که پلیس با آرایشگاه‌های مردانه به دلیل آنچه مدل‌های غربی مبتذل و زنانه خوانده‌ شده، برخورد کرده است. حتی یک سال خبری در خبرگزاری‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه پیدا شدن رژ لب در آرایشگاه مردانه از موارد تخلف اعلام شد و آن آرایشگاه پلمب شد و همچنان آرایشگاه‌های مردانه از اصلاح ابرو و آرایش مردان منع شده‌اند و در صورت تخلف، بر اساس قانون امکان دارد پروانه اشتغال آن‌ها ابتدا موقتاً و سپس به‌طور دائم لغو ‌‌شود. اما کافی است به یکی از آرایشگاه‌های نقاط بالای شهر تهران بروید تا با لیست قیمت آن‌ها مواجه شوید. لیستی که بعضاً در آن قیمت اصلاح ابرو، وکس، سولاریوم، پاکسازی صورت و خیلی خدمات دیگر درج شده است.

شما هم اگر مشاهده‌ای از این آرایشگاه‌ها و خدمات آن‌ها دارید یا اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید برای ما در بخش نظرات بنویسید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer