هزینه 50 تا20 میلیونی برای درمان سوختگی بالای ده درصد - رسانه مجازی نیلسو

هزینه 50 تا20 میلیونی برای درمان سوختگی بالای ده درصد

مصاحبه نیلسو با رئیس هیات مدیره انجمن ققنوس( انجمن حمایت از بیماران سوخته)

  • توسط معصومه ستوده
burn treatment tips - هزینه 50 تا20 میلیونی برای درمان سوختگی بالای ده درصد

خبر جمع کردن بخاری‌های نفتی تا اول مهرماه موجب شد تا باردیگر خاطره کودکان شین‌ابادی در اذهان زنده شود. دکتر محمدجواد فاطمی رییس انجمن ققنوس و رئیس تیم جراحی دانش‌آموزان شین‌آبادی درمورد سوختگی با «رسانه مجازی نیلسو» گفتگویی کرده که در ذیل می‌خوانید. فاطمی از سیاست‌گزاران خواست تا موضوع درمان سوختگی را جدی بگیرند…….

سرپرست آموزش وپرورش وعده داده که بخاری‌های نفتی را جمع‌اوری کند. این سوال به صورت جدی مطرح شده که سوختگی چه بار مالی را به کشور تحمیل می‌کند؟

اگر شایع‌ترین بیماری‌هایی که افراد به دلیل ابتلا به آن جان خود را از دست می‌دهند را مورد بررسی قرار دهید. متوجه می‌شوید که بیماری قلبی و عروقی در راس این بیماری‌ها بوده و سوختگی در سیزدهمین رده قرار گرفته است. این رده برای سوختگی، بسیار بالا است و هزینه سنگینی را به نظام سلامت تحمیل می‌کند. با این حال به سوختگی به عنوان سیزدهمین عامل برای بار مالی توجه نشده است. به همین علت وضعیت سوختگی در کشور ما اصلا خوب نیست. این مسئله در پیشگیری، درمان و بازتوانی بیماران خود را نشان می‌دهد.

این برآورد چگونه صورت گرفته است؟

برای بررسی یک شاخص به نام دالی وجود دارد. شاخص دالی دو مشخصه را به ما اعلام می‌کند. مشخصه اول این است که هر بیماری عامل چقدر زندگی از دست رفته است. شما تصور کنید که فردی در 20 سالگی دچار سوختگی می‌شود. این اتفاق در حالی رخ داده که امید به زندگی در کشور ما 75 سال است. با این ارزیابی می‌توان این نتیجه‌گیری را داشت که این فرد 55 سال زودتر فوت کرده است.

2n - هزینه 50 تا20 میلیونی برای درمان سوختگی بالای ده درصد
دکتر محمدجواد فاطمی

به عبارتی ما 55 سال زندگی این فرد را از دست دادیم. برای محاسبه با توجه به سن سوختگی و امید به زندگی،سالهای عمر از دست رفته را محاسبه می‌کنند. مشخصه دیگر ،عمری است که فرد با ناتوانی زندگی می‌کند. شما فرض بگیرید که فردی در 20 سالگی می‌سوزد. این فرد در اثر سوختگی دچار چسبندگی دست‌ها شده و دیگر قادر به انجام امور شخصی خود نیست. اگر قرار باشد که این فرد 70 سال عمر کند در نتیجه 50 سال با ناتوانی زندگی کرده است.

در شاخص دالی،وضعیت سوختگی چطور است؟

در شاخص دالی، سوختگی بیستمین عامل است. این رتبه بسیار بالایی است که نشان می‌دهد بسیاری از مردم ما عمر خود را در اثر سوختگی ازدست داده و ناچار می‌شوند که بقیه عمر خود را با ناتوانی سپری کنند.

با توجه به آمار بالای سوختگی در کشور باید چه راهکاری را در پیش گرفت؟

وقتی قرار است که برنامه‌ریزی برای یک بیماری در کشور صورت بگیرد. شما باید این نکته را مدنظر قرار دهید که این بیماری در کشور چه هزینه‌ای ایجاد کرده است. چقدر موجب از دست رفتن عمر مردم و در عین حال ناتوانی آنها شده است. با توجه به این دو عامل باید برای این موضوع، سیاست‌گذاری کرد. متاسفانه در مورد سوختگی این اتفاق رخ نداده است. به هر حال حل معضل سوختگی بسیار بزرگ بوده و یک عزم ملی می‌طلبد. به همین دلیل هیچوقت برای سوختگی برنامه‌ریزی صورت نگرفته است. تنها زمانی که اتفاقی رخ می‌دهد ،افکار عمومی روی سوختگی حساسیت نشان می‌دهد. به طور مثال در مورد حادثه تلخ پلاسکو که یک ساختمان تخریب شد، این موضوع به کرات مطرح شد که مشابه این ساختمان‌ها در تهران بسیار زیاد است. حال سوال اساسی این است که چرا ساختمان ناایمن در تهران زیاد است؟ آیا این امکان وجود نداشت که طی یک برنامه درازمدت برای ایمن بودن این ساختمان‌ها اقدام کرد. از سویی لازم است تا سیستم اعلام، اطفا و مدیریت شرایط بحرانی، اصلاح شود.

هزینه سوختگی وتحمیل آن به نظام اقتصادی کشور به وسیله هزینه‌ای که بابت درمان صرف می‌شود، محاسبه می‌شود؟

سوختگی هزینه آشکار و پنهان دارد. هزینه آشکار، هزینه‌ای است که محاسبه می‌شود. وقتی گفته می‌شود که سیزدهمین عامل بار مالی بیماری است این نکته مورد بررسی قرار گرفته که یک بیمار برای درمان باید چقدر هزینه صرف کند. در نهایت یک عددی مشخص شده است. در این محاسبه، هیچگاه هزینه مخفی شامل از کار افتادن خانواده فرد که مرتب باید بیمار را به بیمارستان برده و از بیمارستان بیاورند. صدمات روحی، از دست دادن شغل بعد از وقوع سوختگی، وابستگی فرد سوخته شده تا پایان عمر ،مشکلات روانی که فرد پیدا می‌کند زیرا از یک فرد مفید به فردی ناتوان در جامعه تبدیل می‌شود، مورد توجه قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل گفته می‌شود که هزینه واقعی سوختگی خیلی بیشتر از مواردی است که گفته شده است. وجود همین عوامل موجب می‌شود تا رتبه سوختگی در هزینه‌ها بالاتر برود. امکان دارد که فردی سکته کرده و فوت کند. این بیمار افراد دیگر خانواده را درگیر خود نکرده و خانواده مجبور نیست تا  بیمار دچار افسردگی را مرتب نزد روانپزشک ببرد.

آیا درمان سوختگی در کشور ما قابل قبول است؟

بار مالی محاسبه شده با توجه به درمان‌های صورت گرفته سوختگی در کشور ما است. این در حالی است که این نحوه درمان چهل سال از دنیا عقب‌تر بوده و ناقص است. در کشور ما درمان استاندارد استفاده نشده و اگر قرار شود که درمان استاندارد به کار گرفته شود، هزینه محاسبه شده به مراتب بالاتر خواهد رفت. در بیمارستان دولتی برای هر درصد سوختگی، اگر قرار شود که به خوبی درمان شود بین20 تا 50 میلیون تومان هزینه لازم است. با توجه به اینکه کمتر از ده درصد در بیمارستان بستری نمی‌شود. برای سنجش این موضوع از سطح بدن استفاده می‌شود. از سویی تنها سوختگی درجه دو و درجه سه مورد ارزیابی قرار گرفته و سوختگی درجه یک در محاسبات ما استفاده نمی‌شود. به همین دلیل تنها افرادی در بیمارستان بستری می‌شوند که بالای ده درصد سوختگی داشته باشند مگر اینکه نقاط حساس بدن از جمله دست‌ها سوخته باشد. هر مریضی که در بیمارستان بستری می‌شود حدود 50-20 میلیون تومان هزینه دارد. این حداقل هزینه است. حال اگر درصد سوختگی بالاتر رود، این هزینه بیشتر می‌شود. مریضی که 60 درصد بدنش سوخته باشد بین 300 -120 میلیون تومان هزینه دارد.

بیماری با 60 درصد سوختگی زنده می‌ماند؟

اگر هزینه بشود، فرد زنده می‌ماند. در کشورهای توسعه یافته مریضی با 90 درصد سوختگی زنده می‌ماند اما در کشور ما اغلب بیماران با 60 درصد سوختگی فوت می‌کنند. مهمترین عامل فوت این است که بیمارستان اینقدر بودجه ندارد تا صرف درمان کند. در مواردی بیمارستان قادر نیست تا حتی 10 میلیون تومان هم هزینه کند. در نتیجه آمار مرگ و میر خیلی بالا می‌رود. کمبود منابع مالی موجب شده تا وضعیت سوختگی در بیمارستان‌ها خوب نباشد. شما لازم است به یک نکته توجه کنید تا متوجه گران بودن درمان سوختگی شوید. در هیچیک از بیمارستان‌های خصوصی، بخش سوختگی وجود ندارد زیرا درآمدزا نیست. حتی در تهران بزرگ دو دانشگاه تهران و شهید بهشتی بخش سوختگی ندارند و تنها دانشگاه ایران دارد. بسیاری از دانشگاه‌ها ترجیح می‌دهند که به این بخش توجه نکنند چون اگر قصد درمان درست داشته باشند باید مرتب به این بخش سوبسید بدهند و این بیمارستان‌ها همیشه ورشکسته هستند. حال اگر شما بازتوانی را اضافه کنید ،این هزینه‌ها بسیار بالا می‌رود به هر حال بیمار سوخته به مراقبت دایم نیاز دارد و از سویی افراد سوخته اغلب افراد فقیر هستند وچون نمی‌توانند برای درمان هزینه کند در نتیجه هر ساله تعداد زیادی معلول به جامعه تحویل داده می‌شود زیرا این سیکل معیوب شکسته نشده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer