هشت دلیل برای اینکه اکثر زوج‌ها هیچ وقت در زندگی خود خیانت نمی‌کنند - رسانه مجازی نیلسو

هشت دلیل برای اینکه اکثر زوج‌ها هیچ وقت در زندگی خود خیانت نمی‌کنند

در حالیکه هر روز از خیانت و روابط فرازناشویی بیشتر صحبت می‌شود و زوج‌ها را دچار ترس و نگرانی می‌کند، تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر زوجین خیانت نمی‌کنند و این خبر خیلی خوبی است. همین موضوع باعث شد که دو روان‌شناس از دانشگاه نیکوسیا قبرس،  تصمیم بگیرند که این نگرش را تغییر دهند.

بیشتر بخوانید:

خیانت کردن یا نکردن؟

این دو روان‌شناس با این شروع کردند که چرا برخی افراد خیانت می‌کنند؛ آنها فکر می‌کردند که شاید با این روش بتوانند متوجه شوند که چرا دیگران خیانت نمی‌کنند‌. آنها دیدند که بعضی‌ها خیانت می‌کنند، چون می‌خواهند پارتنر خود را ترک کنند، اما تا فرد جدیدی را پیدا نکنند، اقدام به جدایی نمی‌کنند‌. بعضی دیگر، احساس می‌کنند رابطه‌شان به پایان رسیده، و انگشتان خود را به آب افراد احتمالی می‌زنند تا از جذابیت خود تصور بهتری پیدا کنند‌. بعضی مواقع هم درگیر شدن در روابط فرازناشویی دلایل مربوط به بقا و ادامه نسل دارد‌ و بسیار دلیل دیگر…

خیانت

اما خیانت ریسکی است ‌و اگر احتمال لو رفتنشان وجود داشته باشد (مورد خشونت قرار گیرند یا بدنام شوند) یا اگر خیانت کردن خیلی برایشان هزینه داشته باشد (تلاش، زمان یا پول)، به احتمال کمتری خود را به دردسر می‌اندازند.  این هزینه‌ها ممکن است جنسیتی هم باشند؛ مثلا زنان به احتمال بیشتری مورد خشونت قرار می‌گیرند یا حتی کشته می‌شوند و برچسب بدتری به آنان زده می‌شود.

چهل و هفت دلیل

این دو روانشناس با زنان و مردان زیادی مصاحبه کردند که ببینند چرا یک نفر ممکن است خیانت نکند. آنها دلایل تکراری و مشابه را فاکتور گرفتند و در نهایت ۴۷ دلیل پیدا کردند. این دلایل از «من همسرم را دوست دارم» تا «تا بحال فرد خیلی جذابی برای اینکار پیدا نکردم» و «می‌ترسم که همسرم هم به من خیانت کند» متفاوت بودند.

آنها بار دیگر این لیست را به ۶۰۰ داوطلب نشان دادند تا به این ۴۷ دلیل نمره دهند و مشخص کنند که هر دلیل چقدر می‌تواند آنها را از خیانت کردن بازدارد. در نهایت مشخص شد که این ۴۷ دلیل به ۸ گروه کلی‌تر تقسیم می‌شود.

۸ دلیل برای باوفایی

یکی از مهمترین دلایل اینکه افراد خیانت نمی‌کنند، این است که آنها از روابط فعلی خود راضی هستند. کسانی که همسرشان با آنها خوب و با احترام برخورد می‌کند، کسانی که نمی‌خواستند به شریک رابطه خود آسیب بزنند و کسانی که نمی‌خواستند ریسک خراب شدن رابطه خود را بپذیرد، خیلی به خود اطمینان داشتند که خیانت نخواهند کرد.

دلیل مهم بعدی این بود که خیانت به افراد احساس گناه می‌دهد؛ کسانی که نمی‌خواستند دروغ بگویند یا زندگی دیگری داشته باشند و کسانی که از این کار احساس شرمندگی می‌کردند، به شدت مخالف خیانت کردن بودند.

همچنین این دو دلیل، تنها دلایلی بودند که روانشناسان در آنها تفاوت جنسیتی پیدا کردند: زنان بیشتر از مردان گزارش کردند که دوست ندارد خیانت کنند، چون از رابطه خود راضی هستند و نمی‌خواهند که احساس گناه کنند.

رابطه زناشویی

دلیل سوم ترس افراد از تلافی کردن روابط فرازناشویی بود؛ این که همسرشان هم به آنها خیانت کند. دلیل چهارم وجود نداشتن اتفاقات تحریک کننده بود؛ آنها گفتند که تا به حال خیانت نکردند، چون شریک رابطه‌شان بهانه‌ای به آنها نداده و تا به حال وسوسه نشده‌اند.

دلیل قوی پنجم، ترس از عکس‌العمل طرف مقابل و دلیل ششم، ترس از شرم بود؛ شاید به این دلیل که هنجارهای اجتماعی یا مذهبی خیانت زناشویی را ممنوع می‌دانند.

دلیل هفتم اینکه چرا افراد خیانت نمی‌کنند، ترس از ایجاد مشکل بود؛ مثل ناراحتی از اعتراف به همسر یا به خانواده و دوستان یا حتی ترس از انتقال بیماری‌های جنسی. و آخرین و کم اهمیت‌ترین دلیل ترس از برچسب‌های اجتماعی بود، یعنی ترس از اینکه دیگران و جامعه درباره آنها چه فکری می‌کنند.

 مشخص است که بسیاری از دلیل‌ها خیلی شبیه به هم بودند. همچنین، چهار دلیل که به آنها نمره کمتری داده شده بود، نگرانی از عکس‌العمل‌های دیگران و احساسات فرد خیانت کننده درباره واکنش دیگران هستند. جالب توجه است که تاثیر جنسیت در این دلایل خیلی کمرنگ بود؛ مثلاً قبل از این شاید انتظار داشتیم که زنان نسبت به برچسب‌های اجتماعی و قضاوت دیگران، نگرانی بیشتری داشته باشند، اما نتایج نشان داد که اینگونه نیست.

با این حال ممکن است که افراد درک درستی از این نداشته باشند که چرا خیانت نمی‌کنند و به همین دلیل هم این ۴۷ دلیل چندان کامل نیست.  با این وجود شاید موجب قوت قلب باشد که بدانید فقط اگر مهربان یا حامی باشید، ریسک خیانت زناشویی را بسیار کاهش می‌دهید. اما در هر حال روابط خیلی پیچیده هستند و هیچ تضمینی وجود ندارد‌.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer