هشت راهکار کاهش مصرف سوخت - رسانه مجازی نیلسو

هشت راهکار کاهش مصرف سوخت

طبق اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، بنزین از 20 مرداد امسال صرفاً در صورت همراه داشتن کارت هوشمند سوخت عرضه خواهد شد.

  • توسط مجید رقیبی
Cover - هشت راهکار کاهش مصرف سوخت

با وجود شایعاتی که در ماه‌های اخیر پیرامون نحوه عرضه سوخت مطرح شده، دولت فعلاً برنامه‌ای برای اجرای سهمیه‌بندی سوخت و افزایش بهای سوخت آزاد ندارد و عرضه سوخت با کارت هوشمند، تنها برنامه‌ای است برای جلوگیری از قاچاق سوخت از کشور. اما با توجه به اتفاقات اخیر و اوضاع نه‌چندان مناسب اقتصادی، بعید هم نیست فاز بعدی، سهیمه‌بندی و عرضه سوخت دو نرخی باشد و این یعنی دیر یا زود مجبور خواهید بود عاداتی را که به افزایش مصرف سوخت خودرو منجر می‌شوند کنار بگذارید. آنچه در ادامه می‌خوانید، هشت راهکاری است که می‌توانند به کاهش مصرف سوخت کمک کنند.

بیشتر بخوانید:

آرام برانید

بسیار مهم است که در سفرهای روزانه شهری و بین‌شهری، سعی به رانندگی با سرعت ثابت داشته باشید و اگر امکان‌پذیر باشد، بهتر است همواره با سبک‌ترین دنده ممکن رانندگی کنید. رانندگانی که از راندن پرشتاب و عجولانه خودرو پرهیز می‌کنند، سوخت کمتری مصرف کرده و کمتر نگران میزان مصرف سوخت خودروی خود خواهند بود. به نظر شما، منطقی است که مُدام سعی در سبقت گرفتن از خودروهای عبوری داشته باشید آن هم درحالی‌که می‌دانید چند صد متر جلوتر مجبور به توقف یا کاهش سرعت هستید؟

در دور موتور بالا رانندگی نکنید

خیلی‌ها فکر می‌کنند رانندگی در دنده‌های بالاتر یا به اصطلاح، سبک‌تر، موجب افزایش مصرف سوخت می‌شود و به همین دلیل، بعضاً ترجیح می‌دهند در دور بالای موتور و در حالت تخته‌گاز رانندگی کنند تا اینکه دنده را سبک کنند. این تفکری کاملاً غلط است و مصرف سوخت را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد. اگر خودروی اتومات سوار می‌شوید، که هیچ؛ گیربکس خود وظیفه تعویض دنده با رسیدن به دور موتور معین را انجام می‌دهد. اما اگر خودروی شما مجهز به گیربکس دستی است، باید انتخاب دنده صحیح در دور موتور معین را جدی بگیرید.

1 - هشت راهکار کاهش مصرف سوخت
رانندگی در دور موتور بالا، مصرف سوخت را افزایش می‌دهد

از مسافرت‌های غیرضروری بپرهیزید

هنگام رانندگی با خودرویی که چند ساعت پارک بوده، سوخت بیشتری در چند کیلومتر اول مصرف می‌شود چراکه موتور به گرم شدن نیاز دارد. و این یعنی باید سعی کنید تمام کارهای روزمره را که به استفاده از خودروی شخصی نیاز دارند برنامه‌ریزی کرده و با هم انجام دهید چراکه سرد و گرم کردن مداوم خودرو در طول روز، نه‌تنها عمر قطعات مصرفی را کاهش می‌دهد، بلکه مصرف سوخت بیشتر در مقیاس روزانه را نیز به همراه دارد. به بیان ساده‌تر، بهتر است از مسافرت‌های شهری و بین‌شهری که ضرورتی ندارند، بپرهیزید. شاید برنامه‌ریزی و استفاده هدفمند از خودروی شخصی در ابتدا کمی سخت به نظر بیاید اما در صورت عملی شدن و در بلندمدت، تأثیر بسزایی در کاهش هزینه‌های سوخت‌گیری خواهد داشت.

در محدوده سرعت مجاز برانید

وسوسه سریع راندن برای صرفه‌جویی در زمان و زودتر رسیدن به مقصد، به جان هر راننده‌ای ممکن است بیفتد اما اگر فکر می‌کنید چون سریع‌تر می‌رانید و زودتر به مقصد می‌رسید، سوخت کمتری نیز مصرف می‌کنید، سخت در اشتباه هستید. مثلاً اگر مسیر 100 کیلومتری را به جای متوسط سرعت 90 کیلومتر در ساعت، با متوسط سرعت 120 کیلومتر در ساعت برانید، 17 دقیقه زودتر به مقصد می‌رسید اما بسته به نوع و مدل خودرو، همین 17 دقیقه زمان کمتر پیمایش مساوی با چند لیتر مصرف سوخت بیشتر خواهد بود.

2 5 1024x683 - هشت راهکار کاهش مصرف سوخت
زودتر رسیدن به مقصد، لزوماً به معنی مصرف سوخت کمتر نیست.

در ساعات شلوغی رانندگی نکنید

به‌طور مشخص کمتر کسی علاقه‌مند به رانندگی در ترافیک سنگین و خیابان‌های شلوغ است اما باید بدانید که رانندگی در این شرایط، مصرف سوخت را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد. توقف و آغاز حرکت در ترافیک و تکرار این روند، نیازمند تزریق مداوم سوخت در محفظه احتراق موتور است و درست است که ممکن است حتی مسافت چندانی هم طی نشود اما تداوم درجا کار کردن و توقف و آغاز حرکت پی‌درپی، سوخت بسیاری می‌سوزاند. حال تصور کنید در گرمای تابستان، در ترافیک گیر کرده‌اید؛ مسلماً نیاز به استفاده از سیستم سرمایش نیز خواهید داشت که مصرف سوخت را بیشتر هم می‌کند و این یعنی بهتر است از رانندگی در ساعات شلوغی، بپرهیزید یا حداقل اگر مجبور به رانندگی در خیابان‌های شلوغ هستید، عادت بدی همچون گاز درجا، رانندگی پرگاز و … را کنار بگذارید.

فشار باد تایرها را چک کنید

تابه‌حال شده دوچرخه‌ای را که تایرهای کم‌باد دارد برانید؟ راندن دوچرخه با تایرهای کم‌باد، زحمت بیشتری دارد و دوچرخه‌سوار را زودتر خسته می‌کند. مشابه همین اتفاق، برای خودرویی که روی تایرهای کم‌باد سوار است نیز می‌افتد یعنی فشار بیشتری روی پیشرانه وارد می‌شود و همین یعنی افزایش مصرف سوخت. به همین دلیل، توصیه می‌شود در فواصل معین، و ترجیحاً کوتاه، فشار باد تایرها را چک کنید. فشار استاندارد باد تایرها معمولاً در دستورالعملی معین، داخل در سمت راننده، نزدیک قفل درج می‎شود، پس کافی است یک فشارسنج و یک پمپ باد همراه داشته باشید.

3 4 1024x683 - هشت راهکار کاهش مصرف سوخت
باد کم تایرها فشار بیشتری به موتور تحمیل می‌کند که مساوی است با مصرف سوخت بیشتر.

از همراه داشتن بار اضافی بپرهیزید

خیلی ساده بگوییم، اگر عادت همراه داشتن بار اضافی در خودرو را کنار نگذارید، مصرف سوخت خودرو را افزایش می‌دهید. حتماً به این دقت کرده‌اید که رفت‌وآمد با یک کوله‌پشتی سنگین تا چه حد آزاردهنده است؛ مشابه همین زحمت، در صورت همراه داشتن بار اضافه، به خودرو نیز تحمیل می‌شود. در واقع خودرو هرچقدر سبک‌تر باشد، تحت فشار کمتری است و در این صورت، مصرف سوخت نیز کمتر خواهد بود.

شیشه‌ها و سانروف را ببندید

هنگام رانندگی در شهر، الزامی برای بالا بودن شیشه‌ها و بسته بودن سانروف وجود ندارد، چراکه سرعت به قدری بالا نیست که تأثیری در آیرودینامیک خودرو و در نتیجه، افزایش مصرف سوخت داشته باشد اما در جاده و در سرعت‌های بالا، بهتر است شیشه‌ها بالا باشند و اگر خودرو مجهز به سانروف است، باز نباشد چراکه در صورت پایین بودن شیشه‌ها و باز بودن سانروف، آنچه در مهندسی خودرو، ضریب پسا یا همان مقاومت بدنه در برابر جریان هوای مقابل نامیده می‌شود، افزایش خواهد یافت و افزایش ضریب پسا مساوی است با تحمیل فشار بیشتر به پیشرانه و در نتیجه، افزایش مصرف سوخت.

4 3 - هشت راهکار کاهش مصرف سوخت
پایین بودن شیشه‌ها و باز بودن سانروف در سرعت‌های بالا مصرف سوخت را افزایش می‌دهد.

این‌ها راهکارهایی هستند که در صورت رعایت در هنگام رانندگی، می‌توانند مصرف سوخت را به شکل چشمگیری کاهش دهند. در پایان لازم به ذکر است پیرو اطلاعیه اخیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و به‌منظور کسب اطمینان از صحت عملکرد کارت سوخت، توصیه می‌شود مالکان تمامی خودروها و موتورسیکلت‌ها تا پایان تیرماه حداقل یک بار از کارت سوخت شخصی خود استفاده و در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی، به آدرس سایت wwww.niopdc.ir مراجعه کنند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer