هشدار؛ بلوتوث خطر هک شدن را افزایش می‌دهد - رسانه مجازی نیلسو

هشدار؛ بلوتوث خطر هک شدن را افزایش می‌دهد

  • توسط مارال لاریجانی
hack bluetooth part 3 reconnaissance.1280x600 - هشدار؛ بلوتوث خطر هک شدن را افزایش می‌دهد

با وجود تکنولوژی‌های ارسال اطلاعات که مبتنی بر اینترنت هستند، هنوز هم افراد زیادی از بلوتوث استفاده می‌کنند. این تکنولوژی برای اتصال گوشی‌ها، اسپیکرهای هوشمند، خودروها و … استفاده می‌شود، اما با وجود تمام این مزایا، می‌تواند مشکل‌آفرین هم باشد. بارها و بارها نشان داده شده که بلوتوث کابوس حریم خصوصی و امنیت است؛ مشکلی که می‌تواند به سادگی با خاموش کردن آن حل شود.

بلوتوث از مدت‌ها قبل برای متخصصان امنیت کلمه اضطراب‌آوری بوده است. در واقع یکی از رایج‌ترین نصیحت‌های متخصصان تکنولوژی در کنفرانس سالانه DEF CON در لاو وگاس به شرکت‌کنندگان این بود که مطمئن باشید بلوتوث گوشی تلفن همراه شما در حالت غیرفعال است. این شکاکیت نیست؛ در کنفرانس امسال، محققان توانایی استفاده از بلوتوث را برای تشخیص اسپیکرهای دیجیتال آسیب‌پذیر نشان دادند. زمانی که تشخیص دادند، هکرها توانستند کنترل دستگاه را به دست بگیرند و صداهای خطرناکی پخش کنند که می‌تواند هر کسی که نزدیک به اسپیکر است را ناشنوا کند. این خطر مخصوصا در چند سال اخیر که استفاده از هدفون‌های وایرلس افزایش یافته است و این هدفون‌ها از طریق بلوتوث به گوشی متصل می‌شوند، بیشتر شده است. همچنین؟ دستگاه پخش صدای خودروها هم با استفاده از بلوتوث متصل می‌شود و این دو مورد باعث شده در چند وقت اخیر، بلوتوث تعداد بیشتری دستگاه در زمان بیشتری روشن باشد.

بیشتر بخوانید:

دیگر نگرانی‌های مرتبط با بلوتوث نیز خطرناک هستند. هکرها به تازگی نقصی را در بلوتوث پیدا کرده‌اند که می‌توانست به هکرها اجازه دهد جلوی انتقال داده‌ها را بگیرند یا داده‌های انتقالی را تغییر دهند. آنها توضیح میدهند که هکرها می‌توانند بین هر دو دستگاه متصل یا دستگاه‌هایی که قبلا به طور موفق جفت شده بودند، داده‌ها را بربایند یا محتوای انتقالی را تغییر دهند.

اینها تمام جریان نیستند و تنها چند هفته پیش، محققان نشان دادند که خرابکاران  چطور  می‌توانند از Airdrop استفاده کنند برای اینکه شماره تلفن کامل شما را تشخیص دهند که به نوبه خود، اطلاعات زیادی را درباره شما آشکار می‌کند.

بدتر هم می‌شود؛ چون نیویورک تایمز و دیگر مجلات آشکار کرده‌اند که فروشگاه‌های زیادی از بلوتوث برای ردیابی مکان خریداران به طور دقیق استفاده می‌کنند. سپس این داده ها را به تبلیغ‌کنندگان می‌دهند یا می‌فروشند. آنها هم از این اطلاعات استفاده می‌کنند تا نیمرخ اطلاعاتی افراد بی‌خبری را که فقط به دنبال خرید یک کارتن شیر بودند، رسم کنند.

اگر جزء افرادی هستید که به روشن یا خاموش بودن بلوتوث تلفن همراه خود توجه نمی‌کنید، این موضوع شما را نسبت به هک شدن،‌ آزار و خشونت‌های مربوط به حریم خصوصی آسیب‌پذیر می‌کند. راه حل ساده است: از بلوتوث استفاده نکنید. یا اگر مجبور شدید، مطمئن شوید پس از جدا شدن از دستگاه دوم (گوشی تلفن همراه، خودرو، هدفون و …)، بلوتوث خود را فورا خاموش کنید.

ممکن است این احتیاط به نظرتان غیر ضروری برسد، چون هکرها همه جا حضور ندارند. اما احتیاط شرط عقل است و ناکامی ناشی از خاموش و روشن کردن مرتب بلوتوث، خیلی کمتر از هک شدن و دستبرد به اطلاعات شما است. پس بلوتوث را خاموش کنید، از هدفون‌های متصل با سیم استفاده کنید و از صداهای لذت‌بخشی که خطری ندارند ، استفاده کنید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer