هشدار! از فیلترشکن رایگان استفاده نکنید - رسانه مجازی نیلسو

هشدار! از فیلترشکن رایگان استفاده نکنید

  • توسط مارال لاریجانی
QwGvbJAeky4ivAn7rJpLC7 - هشدار! از فیلترشکن رایگان استفاده نکنید

در چند سال اخیر، پس از فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی مختلف مثل توئیتر، فیسبوک و تلگرام که در ایران خیلی محبوب بودند، استفاده از فیلترشکن‌ها باب شد. البته پیش از آن هم به دلیل گستردگی فیلترینگ سایت‌های مختلف نیز، کاربران ایرانی مجبور به استفاده از فیلترشکن بودند. اما قطعا طی سال‌های اخیر، طبقات مختلف کاربران از فیلترشکن استفاده می‌کنند و این نرم‌افزارها عمومیت بیشتری یافته است.

کاری که فیلترشکن‌ها انجام می‌دهند، این است که کاربر با استفاده از آنها، می‌تواند IP  خود را به کشورهای دیگر تغییر دهد. مثل این است که کاربر پشت رایانه یا گوشی در فرانسه، ایتالیا، آمریکا، کانادا و .‌. نشسته و از آنجا وارد دنیای مجازی می‌شود. اما خوب می‌دانیم که کاربر جایی جز ایران نیست و فقط با استفاده از فیلترشکن، داده‌هایش به یک سرور خارجی منتقل می‌شود و می‌تواند از سد فیلترینگ عبور کند‌‌.

استفاده از VPN  در تمام کشورهای دنیا و مخصوصا کشورهای پیشرفته رایج است، اما نه به دلیل عبور از سد فیلترینگ؛ فقط در ایران و کشورهایی مثل ایران که میزان اعمال فیلترینگ بالاست، از VPN  به عنوان فیلترشکن استفاده می‌شود. جالب است بدانید که در کشورهای پیشرفته، هدف از استفاده از VPN  افزایش امنیت است؛ چرا که شهروندان آنها از خطرات دنیای مجازی آگاهند و امنیت برای آنها اهمیت دارد. اما در ایران درست برعکس است و تقریبا کسی از ایجاد امنیت توسط وی‌پی‌ان اطلاعی ندارد.

در حالی که امروزه بیشتر زمان خود را در فضای مجازی می‌گذرانید و کارهای خود را با اینترنت انجام می‌دهید، استفاده از وی‌پی‌ان که هم کار شما را راه بیندازد و هم امنیت داشته باشد، از اهمیت زیادی برخوردار است. در ایران، از دو طریق دانلود وی‌پی‌ان رایگان و خرید وی‌پی‌ان، می‌توان به داده‌های فیلترشده دسترسی پیدا کرد (حداقل کارایی فیلترشکن)؛ کاربران ایرانی هم معمولا اولی را انتخاب می‌کنند و خود را به خطر می‌اندازند.‌ در ادامه با مزایا و معایب VPN رایگان و قابل خرید آشنا خواهیم شد؛ انتخاب نهایی با شماست.

بایدها و نبایدهای استفاده از VPN رایگان

همانطور که مشخص است، برای استفاده از VPN رایگان هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید و می‌توانید به اطلاعات فیلترشده دسترسی پیدا کنید. آدرس مجازی شما هم تغییر می‌کند و یافتن اطلاعات شما برای دیگران خیلی سخت خواهد شد که این موضوع، حریم شخصی شما را حفظ می‌کند. همه این خدمات هنگام جستجو در سایت‌هایی مثل یوتیوب، فیسبوک و … با وی‌پی‌ان پولی یکسان است.

اما مراقب باشید که این مزیت، پنیر رایگان روی تله‌موش نباشد و شما را به دردسر نیندازد. اگر کارهای بانکی خود را با آنلاین انجام می‌دهید یا آنلاین خرید می‌کنید، فکر استفاده از VPN  رایگان را از سر خود بیرون کنید. چرا که استفاده از VPN رایگان می‌تواند اطلاعاتی مثل رمزهای عبور، اطلاعات کارت بانکی و … را برای هکرها افشا کند.

1 P4zzcUH6uloTOFIZX8iB7A 1024x507 - هشدار! از فیلترشکن رایگان استفاده نکنید
کاری که فیلترشکن‌ها انجام می‌دهند، این است که کاربر با استفاده از آنها، می‌تواند IP  خود را به کشورهای دیگر تغییر دهد. مثل این است که کاربر پشت رایانه یا گوشی در فرانسه، ایتالیا، آمریکا، کانادا و .‌. نشسته و از آنجا وارد دنیای مجازی می‌شود

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چه چیزی VPN رایگان و قابل خریداری را متفاوت می‌کند؟ شاید شک دارید که این فقط برای گرفتن پول از شماست؟

اما باید بدانید که پروتکل‌هایی که در VPNهای رایگان استفاده می‌شود تا شما را در دنیای گسترده وب پنهان کند، همه قدیمی هستند. بنابراین، این خطر وجود دارد که حریم خصوصی و اطلاعات شخصی شما به راحتی برای هکر‌ها قابل دسترسی شود که خطر بزرگی است.

از سوی دیگر، آدرسIP  سرویس‌های VPN  رایگان غالبا توسط سایت‌های معتبر شناسایی و مسدود شده‌اند و به همین دلیل هم ممکن است حتی با استفاده از فیلترشکن نتوانید وارد این سایت‌ها شوید. همچنین، در این وی‌پی‌ان‌ها، شما و تعداد زیادی از افراد دیگر از یک منبع تغذیه استفاده می‌کنید که سرعت شما را به شدت کاهش می‌دهد‌. این سرویس‌ها چندان رایگان هم نیستند و با تبلیغاتی که دائما به نمایش می‌آیند، شما را اذیت می‌کنند.

بایدها و نبایدهای استفاده از VPN پولی

اگر کارهای بانکی خود را به صورت اینترنتی انجام می‌دهید یا روی اطلاعات شخصی خود خیلی حساسید، می‌توانید با خیال آسوده از VPN پولی استفاده کنید؛ چرا که در آنها خبری از تروژان، بدافزار، ویروس و تبلیغات نیست.

VPNهای پولی پهنای باند وسیع‌تری دارند و سرعت بالاتری به شما ارائه می‌دهند. حتی در ساعات پرترافیک باید انتظار داشته باشید که سرعت آنها فقط اندکی تغییر کند. از سوی دیگر، شرکت‌های ارائه دهنده VPN  به ازای پولی که از شما دریافت می‌کنند، به ارتقای سطح کیفیت خود هم اهمیت می‌دهند و امنیت شما برای آنها نیز اهمیت دارد.

نبایدی هم برای استفاده از سرویس‌ VPN پولی وجود ندارد؛ چون شما در قبال پرداخت هزینه، امنیت اطلاعای خود را در دنیای مجازی افزایش می‌دهید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer