هفت چیزی که دربارۀ همشهری کِین نمی‌دانستید! - رسانه مجازی نیلسو

هفت چیزی که دربارۀ همشهری کِین نمی‌دانستید!

  • توسط سمیه کردنیا
هفت چیزی که دربارۀ همشهری کِین نمی‌دانستید!

نکته‌هایی دربارۀ «همشهری کِین» که انستیتو فیلم آمریکا آن را بزرگترین فیلم دوران می‌داند.

1.  این فیلم شکست تجاری بزرگی بود

همشهری کین سال‌هاست که به‌عنوان یکی از شاهکارهای تاریخ سینما تحسین می‌شود. فیلم راوی داستان زندگی چارلز فورستر کِین، مالک ثروتمند یک نشریه، است که خود اُرسُن ولز، کارگردان فیلم، نقش آن را بازی کرده است. این اولین فیلم ولز بود و در گیشه موفق نبود. کمپانی آر کِی ‌اُ 150 هزار دلار ضرر هم متحمل شد. در واقع هیچ‌کدام از فیلم‌های ارسن ولز نتوانستند سودی نصیب کمپانی سازنده کنند.

ولز در سال 1985 میلادی (1364 هجری) از دنیا رفت و همان موقع چند پروژۀ ناتمام داشت. یکی از آن‌ها، «سوی دیگر باد» را نت‌فلیکس در سال 2018 پخش کرد، البته پس از اینکه چند نفر از جمله پیتر باگدانوویچ و فرانک مارشال راش‌ها را زیر و رو کرده و نسخه‌ای قابل پخش از آن ارائه دادند.

2.  تحت تأثیر فیلمی وسترن ساخته شده بود

john wayne stagecoach 1024x576 - هفت چیزی که دربارۀ همشهری کِین نمی‌دانستید!
جان وین در فیلم دلیجان

سایمون کَلو (Simon Callow) که کتاب زندگی‌نامۀ ارسن ولز را نوشته، اشاره کرده است که او قبل از ساختن همشهری کین، چهل بار فیلم «دلیجان» را تماشا کرده. ستارۀ آن فیلم، جان وِین است و فیلم ماجرای گروهی را روایت می‌کند که سفرشان با دلیجان به خاطر تهدید حملۀ آپاچی‌ها و رئیس معروفشان جیرانیمو به خطر افتاده است.

ولز تعریف می‌کرد: «یک ماه تمام، هر شب بعد از شام، دلیجان را نمایش می‌دادم، هر بار هم با رئیس دپارتمانی دیگر یا تکنسین جدیدی آن را تماشا می‌کردم و ازشان می‌پرسیدم “چطور آن را ساخته‌اند؟”، “چرا آن‌کار را آن‌طور انجام داده‌اند؟” و واقعاً شبیه مدرسه رفتن و چیز یاد گرفتن بود.»

راجر ایبرت، منتقد بزرگ، می‌گوید هرچند این دو فیلم بسیار متفاوت هستند اما می‌توان گفت که سبک تدوین همشهری کین متأثر از دیدن چندبارۀ وسترنِ کلاسیکِ جان فورد است.

3.  یکی از مردان قدرتمند آمریکا می‌خواست این فیلم را از بین ببرد

Left to right William Randolph Hearst Winston Churchill Louis B Mayer - هفت چیزی که دربارۀ همشهری کِین نمی‌دانستید!
از چپ به راست: ویلیام هرست، وینستون چرچیل، لوییز ب. مایر

ویلیام رندُلف هِرست باورش شده بود که فیلم را بر اساس شخصیت او ساخته‌اند. همین شد که از قبول آگهی تبلیغی برای فیلم خودداری کرد و انتشاراتی‌اش، ولز را شخصاً هدف قرار داد و متهمش کرد که وطن فروشی کمونیست است.

آرنولد وایسِنبرگ، وکیل ارسن ولز، به او هشدار داده بود که همیشه افرادی بر ضد ما فعالیت می‌کنند. تحقیقی که هارلان لِبو انجام داده بود نشان می‌داد کارمندان ویلیام هِرست به روش‌های دیگری نیز برای تخریب ولز فکر کرده‌اند از جمله اینکه صحنه‌سازی کنند و از ولز همراه با دختری 14 ساله در اتاق هتلی عکس بگیرند.

ولز و هِرست فقط یک بار همدیگر را ملاقات کردند و آن هم در آسانسوری در سانفرانسیسکو بود، جایی که قرار بود همشهری کین نمایش داده شود. ولز چند بلیط مجانی پیشنهاد کرد اما هِرست حتی جوابش را هم نداد. وقتی هم داشت از آسانسور پیاده می شد ولز با صدای بلند گفت «اگر چارلز فورستر کِین اینجا بود، دعوت مرا می‌پذیرفت».

4.  ولز انکار کرده بود که فیلم دربارۀ هِرست است

در زمان تبلیغ فیلم در سال 1941 میلادی (1320 هجری) ارسن ولز بیانه‌ای نوشت تا مقاله‌ای را که در نشریه‌ای چاپ شده بود و ادعا می‌کرد همشهری کین دربارۀ ویلیام هرست است، تصحیح کند. ولز گفته بود: «فیلم پرتره‌ای خیالی از مالک ثروتمند نشریه‌ای است و من هیچ‌گاه نگفته‌ام که چیزی غیر از این است». چند سال بعد اما تصدیق کرد که شباهت‌هایی بین این دو هست اما اصرار داشت که همشهری کین پرتره‌ای از ویلیام هرست نیست. او در 1975 نوشت: «تناظرهایی وجود دارد که گمراه‌کننده است و باعث می‌شود مردم بخواهند مقایسه کنند. به جز آن تلگرام (اشاره به گفتۀ معروف هِرست «شما تصویر می‌سازید، من جنگ راه می‌اندازم») و جمع‌کردن مجموعه‌های هنری، هر چیز دیگری دربارۀ کِین خیالی است».

5.  جدالی هم بود بر سر اینکه چه کسی نویسندۀ اصلی فیلمنامه است

Orson Welles 1937 2 799x1024 - هفت چیزی که دربارۀ همشهری کِین نمی‌دانستید!
ارسن ولز

ولز با همکاری هِرمان مَنکیه‌ویچ بر روی فیلمنامۀ همشهری کین کار کردند. سایمون کَلو، در زندگی‌نامۀ ولز اشاره کرده است که مَنکیه‌ویچ از این‌که ولز داشت نوشتن فیلمنامه را به نام خودش تمام می‌کرد، عصبانی شده بود. هِرب درِیک، ناشر ولز، به او نوشته بود: « مَنکیه‌ویچ بدجوری آتش گرفته و عصبانی است، تهدید کرده که «خودم به حساب‌ش می‌رسم، جوانک خلاف‌کار سارق …»

کَلو بعداً گفته بود که مَنکیه‌ویچ از آن تهدید آتشین دست کشید و دوستانه از ولز تقاضا کرد در مصاحبه‌هایش از گفتن این‌که تنهایی فیلمنامه را نوشته دست بردارد.

6.  ولز هنرپیشه‌ها و پشت‌صحنه‌ای‌ها را تحت فشار می‌گذاشت

پاول استوارت که نقش سرخدمتکار کِین را بازی می‌کرد می‌گفت ولز دوست داشت چندین و چند برداشت از هر سکانس بگیرد تا به آنچه که دقیقاً می‌خواست برسد. استوارت گفته: «او از هر کس دیگری در تاریخ سینما بیشتر فیلم گرفته است. یک روز بیش از سه هزار متر فیلم گرفت. به رکورد صد برداشت از یک صحنه هم رسید.» ولز از هیچ‌کدام اینها استفاده نکرد، فردا همان صحنه را با دو برداشت تمام می‌کرد.

7.  دربارۀ معنی رُزباد هنوز اختلاف نظر هست

چند نظریه وجود دارد دربارۀ این‌که رزباد (Rosebud) به چه معنی‌ است؛ رزباد آخرین کلمه‌ای است که هنگام مرگ از زبان چارلز کِین شنیده شد. گُر ویدال، ادعا کرده که این کلمه را ویلیام هرست دربارۀ معشوقه‌اش به کار برده. ولز اما می‌گوید این فقط یک اسم است که مدت‌هاست ذهن هوشیار آن را فراموش کرده و نشان از لحظه‌ای مهم در زندگی کِین دارد. او گفته «رزباد نام تجاری قایق کوچکی است که کِین در همان روزی که از خانه و مادرش جدا شد، روی آن بازی می‌کرد. در ناخودآگاهش، این کلمه نشانۀ سادگی، راحتی و بالاتر از آن مسؤولیت نداشتن در خانه‌اش بوده و البته نمادی برای عشق مادرش که کِین همیشه در خاطر داشت.

[برگرفته از اینجا]

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer