هنرهای خیابانی در گوشه‌وکنار جهان - رسانه مجازی نیلسو

هنرهای خیابانی در گوشه‌وکنار جهان

  • توسط ارمغان عبیری
لندن1 - هنرهای خیابانی در گوشه‌وکنار جهان

سال‌های زیادی است که هنرهای خیابانی به شکل آثاری زیبا، رایگان و البته غیرقانونی در اماکن عمومی شهرها به چشم می‌خورند، اما بهترین هنرهای خیابانی متعلق به کدام شهرهاست؟

بیشتر بخوانید:

تایلند

تایلند نقاشی دیواری1 1024x576 - هنرهای خیابانی در گوشه‌وکنار جهان

هنرهای خیابانی در تایلند یکی از جاذبه‌های گردشگری محسوب شده و در بسیاری از شهرهای این کشور ازجمله بانکوک، پاتایا و چاینگ‌مای دیده می‌شوند. مخصوصاً در بانکوک، ردپای هنر خیابانی را می‌توان در گوشه و کنار شهر، به‌ویژه در مناطق پرگردشگر مثل لنگرگاه‌ها مشاهده کرد. در چاینگ‌مای که در نزدیکی دیوارهای شهر قدیم قرار دارد، هم انواع سبک‌های هنری نقاشی، از واقع‌گرایی گرفته تا کاریکاتور و کوبیسم بر در و دیوار شهر خودنمایی می‌کنند. جشنواره هنری پاتایا در سال ۲۰۱۷ فرصتی شد تا هنرمندان خیابانی آثارشان را در سواحل تایلند به نمایش بگذارند. در این جشنواره، هنرمندانی از سرتاسر دنیا در پاتایا جمع شدند تا روی بزرگ‌ترین دیوارهای شهرک ساحلی این شهر هنرنمایی کنند. اخیراً به‌دلیل تحولات سیاسی کشور تایلند، تعداد زیادی از آثار خیابانی با مضمون سیاسی بر در و دیوار شهرهای این کشور به چشم می‌خورد که به‌نوعی اعتراض و مخالفت هنرمندان از شرایط موجود را نشان می­دهد.

کامبوج

کامبوج3 1024x516 - هنرهای خیابانی در گوشه‌وکنار جهان


می‌توان گفت که رابطه کامبوج با هنر خیابانی نوعی حالت عشق و نفرت است، درحالی‌که نمایش این نوع هنر اعتراضی در شرایط خاص و در اماکن خصوصی مجاز است، آثاری که در ملأعام باشند به‌سرعت نابود می‌شوند. چند ماه بعد از اتمام جشنواره هنرهای شهری که سال 2015 در شهر «پنوم پن» برگزار شد، روی تمامی نقاشی‌های به‌جامانده از نمایشگاه با نقاشی‌های جدیدی پوشانده شد. شما باید بسیار خوش‌شانس باشید تا بتوانید هنرهای خیابانی خوبی در کامبوج پیدا کنید. این سبک هنری غیرقانونی در کشور کامبوج هنوز در حال رشد است و تا رسیدن به سطح مطلوب راه طولانی در پیش‌رو دارد. باوجوداین، بسیاری از این آثار را می‌توان روی دیوار ساختمان‌های نیمه‌کاره یا کوچه پس‌کوچه‌های شهرها مشاهده کرد؛ برای مثال، مسیر خیابان توک‌توک منتهی به خیابان آنگ‌کوروات جایی است که می‌توان در آن آثار هنری بسیار زیبایی را دید.

اسلوونی

اسلوونی 3 1024x678 - هنرهای خیابانی در گوشه‌وکنار جهان

در جوبجانا، پایتخت کشور اسلوونی، تلفیقی از هنرهای خیابانی نظامی به چشم می‌خورد. این نکته را هم باید در نظر گرفت که طی سی سال گذشته و بعد از فروپاشی یوگسلاوی سابق، کشور اسلوونی شاهد پیشرفت بسیار سریع هنرهای خیابانی بوده است؛ به‌طوری‌که بعضی از خیابان‌های این کشور مملو از نقاشی‌های دیواری است. متلکوا نام خیابانی است که به‌نوعی مرکز هنر خیابانی در پایتخت است. این شهر در گذشته مقر نیروهای نظامی اتریش- مجارستان بود و امروزه قرارگاه ارتش یوگسلاوی است. این منطقه از دهه 1990 میلادی تا امروز به پاتوق دانشجویان، هنرمندان و کنشگران سیاسی تبدیل شده است. در کنار آثار هنری سنتی و برچسب‌های رنگارنگی که بر در و دیوار متلکوا دیده می‌شود، مجسمه‌ها و موزائیک‌های هنری زیادی هم در این قسمت از شهر وجود دارد.

اردن

اردن3 1024x985 - هنرهای خیابانی در گوشه‌وکنار جهان

اگرچه در شهر امان، پایتخت اردن، دیوارنماهای خیابانی عظیمی وجود دارند، اما اکثر این آثار محتوای سیاسی ندارند. درحالی‌که در کشور مجاور اردن، یعنی فلسطین اشغالی، وضعیت کاملاً برعکس است. دیوار ساختمان‌های شهر اردن از نقاشی‌های رنگارنگی پوشیده شده که گاهی در بین آن‌ها، اشکال نظامی هم دیده می‌شود.

کشور فلسطین

خیابان بنکسی در سرزمین‌های اشغالی که به‌دلیل وجود دیوار حائل کرانه باختری شهرتی جهانی دارد، مرکز هنرهای خیابانی کشور فلسطین است. این خیابان با آثار هنرمندانی پوشیده شده که در آثار تأثیرگذارشان، اغلب کودکانی را به تصویر می‌کشند که در حال بازی با اسباب‌بازی‌هایی از جنس تسلیحات نظامی یا سیم‌خاردارها هستند. 99 درصد آثار این منطقه ماهیتی سیاسی دارند و این به علت وضعیتی است که فلسطین برای سال‌ها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. دیوارهای این منطقه دقیقاً مانند روزنامه هستند. هر اتفاقی که در کشور بیفتد، بلافاصله پاسخی مناسب با آن را می‌توان در نقاشی‌های دیواری مشاهده کرد. در سال‌های اخیر، گردشگرانی هم که به این منطقه سفر می‌کنند روی دیوارها یادگارهایی از خودشان به‌جا می‌گذارند. این مسئله باعث به‌وجودآمدن وضعیت عجیب‌وغریبی شده است. درواقع، این حرکت باعث همزیستی نقاشی‌های سیاسی هنرمندان فلسطینی در کنار لوگوی ابرقهرمانان و ستاره‌های موسیقی جهان شده که به‌وسیله گردشگران روی دیوارهای شهر به یادگار گذاشته شده‌اند.

رتردام

رتردام2 1024x768 - هنرهای خیابانی در گوشه‌وکنار جهان

شهر رتردام به‌دلیل مسابقات یورواستار کم‌کم درحال تبدیل‌شدن به یکی از قطب‌های گردشگری کشور هلند است. علاوه بر این، هنرهای خیابانی هم جلوه زیبایی به این شهر داده است. نقاشی‌های خیابانی در شهر رتردام معمولاً رنگ و بویی انتزاعی دارند و اخیراً هم به‌دلیل موضوعاتی مانند خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، ردپایی از سیاست را هم می‌توان در آن‌ها مشاهده کرد. اکثر هنرهای خیابانی در این شهر با حمایت شورای شهر رتردام به وجود آمده‌اند. آثار هنری رنگارنگ بیشتری هم در اطراف نواحی قدیمی‌تر شهر هستند که اکثراً به‌شکل غیرقانونی کشیده شده‌اند.

برایتون

برایتون2 1024x614 - هنرهای خیابانی در گوشه‌وکنار جهان

نقاشی‌های خیابانی برایتون به‌دلیل وجهه لیبرال این شهر، بسیار سیاسی هستند. موضوع این آثار اغلب شامل سیاست ریاضت اقتصادی، کارتن‌خوابی، دونالد ترامپ، پناهجویان و حقوق زنان است. کمی دورتر از مرکز شهر، مخصوصاً در مسیر زیرگذرهای مترو، آثار هنری بیشتری به چشم می‌خورند. هنرمندان این آثار معمولاً در کارهایشان از رنگ‌های روشن یا متضاد استفاده می‌کنند. از معروف‌ترین این نقاشی‌ها می‌توان به اثر دیوید بوئی روی در یک مغازه یا دیوارنمای انتهای میدن استریت اشاره کرد. آثار دیگری نیز در خیابان لینز به سمت ساحل به چشم می‌خورند.

لندن

لندن1 1024x674 - هنرهای خیابانی در گوشه‌وکنار جهان

 وسعت لندن باعث شده تا این شهر خاستگاه هنرهای خیابانی بی‌شماری باشد. اگرچه بعضی از این آثار هنری ناخوانا و مبهم هستند اما بسیاری هم زیبا و شگفت‌انگیزند. مهم‌ترین این هنرهای خیابانی را می‌توان در مسیر زیرگذر ایستگاه واترلو دید. بخشی از لیکس استریت آرچز هم به‌عنوان بزرگ‌ترین محل قانونی برای هنرهای خیابانی در لندن شناخته می‌شود. خیابان‌ها و دیوارهای این منطقه مملو از نقاشی‌هایی است که برای تماشایشان ساعت‌ها وقت لازم است. محتوای این نقاشی‌ها هم متنوع است و از موضوعات سیاسی گرفته تا هنری و سینمایی همیشه چیزی برای عرضه در این آثار هنری به چشم می‌خورد.

منبع: readersdigest.co.uk

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer