هوش اجتماعی چیست؟ - رسانه مجازی نیلسو

هوش اجتماعی چیست؟

راه‌هایی که به تقویت مهارت‌های اجتماعی شما کمک می‌کنند.

  • توسط زهرا خندان
1 4 - هوش اجتماعی چیست؟

افراد برخوردار از هوش اجتماعی می‌توانند احساس دیگران را به‌خوبی درک کنند و در موقعیت‌های مختلف اجتماعی چطور صحبت کنند. آن‌ها قوی به نظر می‌رسند و از حضور در جمع‌های بزرگ هراسی ندارند. شاید به نظر برسد این ویژگی‌ها مربوط به «مهارت‌های فردی» است اما در واقع آن چیزی که این افراد دارند، «هوش اجتماعی» است.

بیشتر بخوانید:

نظریه هوش اجتماعی اولین بار در سال 1920 ازسوی روان‌شناس امریکایی، ادوارد تورندیک مطرح شد. او این مفهوم را «توانایی درک و مدیریت مردان، زنان، دختران و پسران و رفتار عاقلانه در روابط انسانی» تعریف کرد. نکته مهم در این تعریف این است که هیچ‌کس با هوش اجتماعی متولد نمی‌شود، بلکه افراد آن را به صورت مجموعه‌ای از مهارت‌ها و در طول زمان یاد می‌گیرند.

هیچ‌کس با هوش اجتماعی متولد نمی‌شود، بلکه افراد آن را به‌صورت مجموعه‌ای از مهارت‌ها و در طول زمان یاد می‌گیرند.

نشانه‌های هوش اجتماعی

برای داشتن هوش اجتماعی، ویژگی‌هایی لازم است که به شما در برقراری ارتباط بهتر کمک می‌کند.

مهارت گوش دادن

کسی که هوش اجتماعی بالایی دارد صرفاً برای پاسخ دادن به دیگران گوش نمی‌کند بلکه واقعاً به صحبت‌های آن‌ها و منظورشان توجه می‌کند. پس طرف مقابل احساس می‌کند که واقعاً درک شده و به همین ترتیب ارتباط میان آن‌ها شکل می‌گیرد.

مهارت‌های گفت‌و‌گو

حتماً تا به حال با افراد خون‌گرم مواجه شده‌اید. آن‌ها می‌توانند با هرکس مکالمه کنند و گفت‌وگو را به‌خوبی ادامه دهند. آن‌ها در گفت‌وگو شوخ، مؤدب، صمیمی و صادق هستند و جزئیاتی را درباره دیگران به خاطر دارند که برقراری مکالمه را بامعنا و مناسب می‌کند.

مدیریت اعتبار

هوش اجتماعی باعث می‌شود افراد تأثیر خود بر دیگران یا همان اعتبار را با دقت بسنجند. کسب و حفظ اعتبار یکی از پیچیده‌ترین المان‌های هوش اجتماعی است و مدیریت آن نیاز به دقت زیادی دارد. برای تأثیرگذاری بیشتر لازم است علاوه بر حفظ اعتماد دیگران،کاملاً فکرشده عمل کنید.

دوری از مشاجره

تلاش برای اثبات آنچه به نظرتان درست است همیشه هم راه مناسبی نیست، چرا که ممکن است احساس بدی در دیگر افراد ایجاد کند. افرادی که از هوش اجتماعی بالایی برخوردار هستند، به‌خوبی این نکته را درک می‌کنند و نظرات دیگران را بی‌درنگ رد نمی‌کنند. بلکه با ذهنی باز نظر آن‌ها را می‌شنوند، حتی اگر شخصاً با آن مخالف باشند.

چطور هوش اجتماعی خود را بالا ببریم؟

socialconnectivity 1024x740 - هوش اجتماعی چیست؟

با وجود اینکه به نظر می‌رسد برخی افراد نیازی به افزایش هوش اجتماعی خود ندارند، بسیاری نیازمند تلاش برای به دست آوردن این مهارت اجتماعی هستند. خوشبختانه راهکارهای مشخصی برای ایجاد و تقویت مهارت‌های اجتماعی اشخاص وجود دارد. این تاکتیک‌ها به شما کمک می‌کنند در اجتماع تأثیرگذار، قابل اعتماد و قوی باشید:

توجه کنید چه چیزها و چه کسانی اطراف شما هستند

افراد مؤثر مشاهده‌کننده‌های بسیار خوبی هستند و توجه زیادی به نشانه‌های اجتماعی ظریف اطراف خود دارند. اگر کسی را با مهارت‌های اجتماعی قوی می‌شناسید، دقت کنید که چطور با دیگران و محیط اطراف خود تعامل می‌کند.

برای افزایش هوش هیجانی خود تلاش کنید

درست مثل هوش اجتماعی، هوش هیجانی هم به کنترل احساسات و هیجانات شما و البته، میزان و نوع هم‌دلی با دیگران برمی‌گردد. برخورداری از این نوع هوش به شناخت صحیح احساسات و تنظیم آن‌ها نیاز دارد. کسی که هوش هیجانی بالایی دارد می‌تواند احساسات منفی خود مانند خشم یا ناامیدی را کنترل کند و این مهارت را در ارتباطات اجتماعی به‌خوبی به کار ببرد.

به تفاوت‌های فرهنگی احترام بگذارید

در ارتباط با دیگران، به دنبال تفاوت‌های فرهنگی و درک آن‌ها باشید. مهارت‌های اجتماعی از خانواده، دوستان و گروه‌های نزدیک به افراد آموخته می‌شوند. برای داشتن هوش اجتماعی بالا لازم است به تفاوت‌ها احترام بگذارید و درک کنید که تربیت و فرهنگ متفاوت افراد باعث پاسخ و رفتار متفاوتی در آن‌ها می‌شود.

شنیدن فعال را تمرین کنید

هوش اجتماعی خود را با تمرین مهارت‌های شنیدن فعال گسترش دهید؛ حرف دیگران را قطع نکنید و پیش از پاسخ دادن، به آنچه شنیدید فکر کنید. به آهنگ صدای افراد با دقت گوش کنید تا منظور اصلی آن‌ها را دریابید.

افراد مهم زندگی‌تان را تحسین کنید

کسی که هوش اجتماعی بالایی دارد ارتباط عمیقی با افراد تأثیرگذار زندگی خود برقرار می‌کند. به احساس شریک عاطفی، فرزندان، دوستان و همکاران توجه ویژه‌ای داشته باشید. اگر به نزدیک‌ترین افراد بی‌توجهی کنید کلید اصلی ارتباط با آن‌ها را از دست خواهید داد.


منبع: verywellmind

قبلی «
بعدی »

۱ دیدگاه

  1. Great article. Social intelligence is the capacity to know oneself and to know others. Here you have discussed some features which helps to boost our social intelligence such as listening skills and credit management etc. Really this is a very useful information. Thanks for sharing.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer