هیچکس نسبت به شرم جنسی ایمن نیست - رسانه مجازی نیلسو

هیچکس نسبت به شرم جنسی ایمن نیست

اغلب انسان‌ها با نوعی از شرم جنسی مواجه هستند؛ آیا می‌دانید که شرم شما از کدام نوع است؟

  • توسط مارال لاریجانی
4665801196 8ce96ea9d7 b - هیچکس نسبت به شرم جنسی ایمن نیست

مثل ماهی که در آب شنا می‌کند، ما هم در دریایی از شرم جنسی شنا می‌کنیم؛ تا جایی که بیشتر مواقع نسبت به آن بی‌توجه می‌شویم. هیچکس نسبت به شرم جنسی ایمن نیست، حتی متخصصان سلامت روانی و جسمانی. گاهی این شرم جنسی بسیار ریشه می‌دواند و مثل بخشی از خود فرد احساس می‌شود، طوری که نمی‌توانیم خودمان را بدون شرم تصور کنیم و حتی سخت است که بخواهیم از شرم جنسی صحبت کنیم.

این شرم به قدری همه جا و همیشه حضور دارد که وقتی کسی یا چیزی شرم جنسی انسان را برنمی‌انگیزد، می‌تواند فرد را شوکه کند و احساساتی مانند ناراحتی، اضطراب، ترس، قضاوت، خشم یا تهدید ایجاد کند. پس بیایید فعلا بحث را متوقف کنیم، نفس عمیق بکشیم و به شرم نگاه نزدیکتری داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:

شرم بر خلاف هیجانات اصلی ما مثل شادی، غم، خشم و ترس، هیجانی اجتماعی است؛ یعنی از طریق اجتماعی شدن (ارتباط با دیگران) و انتقال هنجارهای اجتماعی آموخته می‌شود. احساس گناه می‌تواند اینگونه توصیف شود که «من احساس بدی دارم، چون کار بدی انجام داده‌ام»، اما احساس شرم ایگونه توصیف می‌شود که « بخاطر کسی که هستم، احساس بدی دارم». مثلا من بی ارزشم، دوست داشتنی نیستم و …

شرم از اخلاق می‌آید و وقتی از اخلاق می‌گوییم، منظورمان آن چیزهایی است که باور داریم «خوب یا بد»، «اشتباه یا درست» هستند. ما این هنجارها و معیارها را از خانواده،‌ دین، مدرسه، داستان‌ها، تلویزیون، هنر،‌ همسالان و سیستم قانونی کشور یاد می‌گریم و همه اینها روی تمایلات جنسی و مخصوصا شرم جنسی ما تاثیرگذارند.

3ec30f81709993b10b0abf07e89d7fcd.960x960x1 - هیچکس نسبت به شرم جنسی ایمن نیست
تئوری‌ها و درمان‌ها، بیشتر روی ناهنجاری‌ها و انحرافات جنسی تمرکز می‌کنند و بر پایه روابط، فرضیات، قواعد و باورهای سنتی ما قرار دارند

تئوری‌ها و درمان‌ها، بیشتر روی ناهنجاری‌ها و انحرافات جنسی تمرکز می‌کنند و بر پایه روابط، فرضیات، قواعد و باورهای سنتی ما قرار دارند. بنابراین، نمی‌توانند تاثیر شرم و اخلاق را بر تجزیه و تحلیل ما از روابط جنسی ببینند. حتی شرم جنسی بسیاری از متخصصان سکسولوژیست هم مورد بررسی قرار نمی‌گیرد و این در حالیست که شرم‌شان می‌تواند روی کار آنها با مراجع تاثیر داشته باشد. پس حتی درمانگران جنسی هم نسبت به عقده شرم، تضادها، افکار، احساسات و رفتارهای مغشوش و متضاد آسیب‌پذیرند.

اینجا چند نمونه از شرم جنسی که فرد ممکن است از آن رنج ببرد و همچنین منشا آن آورده شده است:

  • شرم درباره بدن و/یا اندام جنسی. به دوران کودکی و مدرسه خود فکر کنید؛ شاید ویدئویی از زایمان یک کودک دیده باشید، عکس اندام‌های تناسلی و… یا وقتی در دوران نوجوانی در کتاب‌های مدرسه، درس‌هایی در اینباره داشتید یا در خانواده درباره مسائل جنسی صحبتی می‌شد. واکنش همکلاسی‌ها، خانواده یا خودتان چه بود؟ احتمالا می‌خندیدید،‌ نیشخند میزدید یا جوک میساختید بدون اینکه معلم مانع شما شود و درباره این مسائل توضیحی دهد. احتمالا در خانه هم با موضوعات جنسی برخورد خوبی نمی‌شد. در فرهنگ‌های بسته احتمالا این خندیدن‌های از روی شرم یا خود را به بی‌توجهی زدن تا دوران دانشگاه و بیشتر هم ادامه دارد. مثال‌های دیگر از شرم جنسی می‌تواند در جملاتی مثل «این قسمت از بدن من خیلی بزرگ است» یا «این قسمت از بدن من خیلی بزرگ نیست»  و… دیده شود.
  • شرم درباره رفتارهای جنسی. بسیاری از افراد درباره رفتارهای جنسی حتی با همسر خود نیز دچار شرم هستند و فقط نوعی از رابطه جنسی معمول را می‌پذیرند که بر اساس نظریه بقای انسان، به زاد و ولد می‌انجامد. اما رابطه جنسی برای لذت را مردود میدانند، تا جایی که حتی ممکن است رابطه دهانی و… را تحقیرآمیز بدانند.
  • شرم درباره لذت. ۱– لذت خطرناک است/ چه اتفاقی می‌افتد اگر من لذت خیلی زیاد ببرم؟ این یک اعتقاد قدیمی است که نمی‌توان به لذت از رابطه جنسی اعتماد کرد، ‌لذت می‌تواند کنترل را از انسان بگیرد یا او را به موجودی وحشی تبدیل کند. در اینجا سرزنش و تاکید روی احساس لذت است، ‌نه خود فرد. این شرم از آموزش‌های اخلاقی و مذهبی ما ریشه می‌گیرد که در آنها اعتقاد بر این است که لذت نبردن باعث رسیدن به اهداف معنوی و اخلاقی مانند «من انسان خوبی هستم» می‌شود. ۲- من x را دوست دارم و نباید X را دوست داشته باشم. من X را انجام می‌دهم و نباید این کار را انجام دهم. باز هم اخلاق است که بایدها و نبایدها و شدنی‌ها و نشدنی‌ها و کارهای قابل پذیرش و غیرقابل پذیرشی را به ما گوشزد می‌کند و اگر مطابق آنها عمل نکنیم، احساس گناه و عذاب وجدان زیادی خواهیم داشت.
  • شرم درباره خیالبافی‌ها. به عنوان مثال،‌ مردی با عقاید فمنیستی زمانی بهترین ارگاسم خود را تجربه می‌کند که درباره تجاوز جنسی به زنی فانتزی دارد که او را می‌شناسد و به شدت برای او احترام قائل است. اما زمانی که این فانتری‌ها را تجربه میکند، احساس شرم دارد.

تمام انواع شرمی که درباره آنها صحبت شد،‌ آموخته شده هستند و از جایی آمده‌اند. شما هم در طی مسیر بزرگ شدن، ‌آنها را برداشته‌اید و با تمام آسیب‌ها تا اینجا با خود حمل کرده‌اید. این احساس شرم می‌تواند خجالت‌آور و آشفته‌کننده باشد یا وقتی به این احساس در خودتان فکر می‌کنید، ‌احساس ترس کنید. اما خبرخوب این است که چون شرم آموختنی است، احساس شرم نداشتن هم می‌تواند آموخته شود؛ اما آسان نیست و یک شبه اتفاق نمی‌افتد، بلکه باید شجاعت و جسارت آن را داشته باشید.

 رابطه جنسی پر از تناقضات و پارادکس‌هاست؛ همین هم رابطه جنسی را سحرآمیز میکند و در لبه مرز قرار می‌دهد. هیچ دلیلی وجود ندارد که باید از رابطه جنسی ترسید، به آن به عنوان خطر نگاه کرد، آن را قضاوت کرد یا شرم داشت. در واقع شرم جنسی به قدری موضوع مهمی است که می‌تواند در جلسات درمانی مورد بررسی قرار گیرد. می‌توانید بیاموزید که قضاوت و شرم خود درباره رابطه جنسی را کنار بگذارید و به پذیرش برسید، لذت را بیشتر تجربه کنید و به صلح درونی عمیق برسید.‌

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer