والیبال ایران از چه راهی به المپیک می‌رود؟ - رسانه مجازی نیلسو

والیبال ایران از چه راهی به المپیک می‌رود؟

تیم ملی والیبال ایران در مرحله نخست مسابقات انتخابی المپیک نتوانست سهمیه حضور در این مسابقات را به دست بیاورد ولی همچنان یک شانس دیگر برای رسیدن به مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان را در پیش دارد.

  • توسط نیلوفر حامدی
GalleryPic 4 - والیبال ایران از چه راهی به المپیک می‌رود؟

مسابقات والیبال انتخابی المپیک از 18 تا 20 مرداد با حضور 24 تیم برتر رده‌بندی فدراسیون بین‌المللی برگزار شد. در این مسابقات، 24 تیم در 6 گروه 4 تیمی به مصاف هم رفتند و در نهایت تیم برتر هر گروه سهمیه حضور در بازی‌های المپیک 2020 توکیو را به دست آورد.

بیشتر بخوانید:

گروه‌بندی این مسابقات به این شکل بود:

  • گروه A: برزیل، مصر، بلغارستان (میزبان) و پورتوریکو
  • گروه B: آمریکا، بلژیک، هلند (میزبان) و کره جنوبی
  • گروه C: ایتالیا (میزبان)، صربستان، استرالیا و کامرون
  • گروه D: لهستان (میزبان)، فرانسه، اسلوونی و تونس
  • گروه F: روسیه (میزبان)، ایران، کوبا و مکزیک
  • گروه H: کانادا، آرژانتین، فنلاند و چین (میزبان)

در پایان این مسابقات تیم‌های برزیل، آمریکا، ایتالیا، لهستان، روسیه و آرژانتین سهمیه المپیک را به دست آوردند. تیم ملی ایران هم که در گروه F با تیم‌های روسیه، کوبا و مکزیک در سنت‌پترزبورگ به میدان رفت، با 2 برد مقابل کوبا و مکزیک و شکست مقابل روسیه، نتوانست المپیکی شود.

در مرحله نخست مسابقات انتخابی المپیک با رقابت‌های بین قاره‌ای، پنج تیم برتر رده‌بندی جهانی (برزیل، آمریکا، روسیه، ایتالیا و لهستان) و تیم هفتم این رده‌بندی (آرژانتین) بلیت توکیو را کسب کردند.

تیم ملی والیبال
از همان ابتدا هم به نظر می‌رسید که کسب سهمیه المپیک در این مسابقات برای ایران بسیار دشوار باشد و کمتر کسی انتظار داشت که شاگردان ایگور کولاکوویچ بتوانند روسیه را در خاک خودش شکست بدهند

از همان ابتدا هم به نظر می‌رسید که کسب سهمیه المپیک در این مسابقات برای ایران بسیار دشوار باشد و کمتر کسی انتظار داشت که شاگردان ایگور کولاکوویچ بتوانند روسیه را در خاک خودش شکست بدهند. روسیه حدود یک ماه پیش قهرمان لیگ ملت‌های والیبال شده بود و در این مسابقات چهار ستاره مطرح خود را هم به تیم قهرمان لیگ ملت‌ها اضافه کرد و قدرت زیادی داشت. البته ایران در بازی با روسیه عملکرد خوبی داشت ولی در نهایت نتوانست از پس این تیم قدرتمند، حتی برای یک ست، برآید.

با وجود این هنوز هم تیم ملی والیبال ایران برای رسیدن به المپیک توکیو شانس دارد. در رشته والیبال 12 تیم به المپیک می‌روند. تکلیف 6 تیم که در مرحله نخست مسابقات انتخابی روشن شد. ژاپن هم که میزبان مسابقات است و به صورت خودکار سهمیه دارد. 5 سهمیه دیگر می‌ماند که آن هم به 5 قاره می‌رسد. تیم‌های برتر مسابقات انتخابی المپیک در قاره‌های آسیا، اروپا، آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی و آفریقا، ترکیب 12 تیم حاضر در المپیک را تکمیل می‌کنند.

مسابقات انتخابی المپیک در قاره آسیا از 16 تا 22 دی امسال با حضور 8 تیم برتر قاره برگزار خواهد شد و در نهایت هم تیم قهرمان مسابقات، به المپیک می‌رود. این 8 تیم هم در مسابقات قهرمانی آسیا انتخاب خواهند شد. مسابقات والیبال قهرمانی آسیا از 22 تا 30 شهریور در تهران برگزار می‌شود و 8 تیمی که بهترین رتبه را کسب کنند، می‌توانند در مسابقات انتخابی المپیک نیز به میدان بروند.

GalleryPic 2 1024x770 - والیبال ایران از چه راهی به المپیک می‌رود؟
اما برای رسیدن به المپیک، ایران ابتدا باید بتواند در میان هشت تیم برتر قاره آسیا قرار بگیرد

از میان تیم‌های آسیایی فقط ژاپن سهمیه المپیک را دارد که آن هم به خاطر میزبانی بازی‌ها به دست آمده است. چین، استرالیا و کره جنوبی هم در کنار ایران در مرحله نخست انتخابی المپیک حضور داشتند اما همگی مثل ایران از کسب سهمیه ناکام ماندند. همین چهار تیم، مدعیان اصلی به دست آوردن تنها سهمیه باقی مانده قاره آسیا به حساب می‌آیند.

اما برای رسیدن به المپیک، ایران ابتدا باید بتواند در میان هشت تیم برتر قاره آسیا قرار بگیرد. با توجه به قدرت والیبال ایران شاید به نظر برسد که رسیدن به این هدف و حتی کسب سهمیه المپیک دشوار و دور از دسترس نیست. ولی وقتی گروه‌بندی مسابقات قهرمانی آسیا مشخص شد، خیلی‌ها نگران شدند. ایران به عنوان میزبان مسابقات در گروه A قهرمانی آسیا باید به مصاف تیم‌های استرالیا، قطر و سریلانکا برود. 2 تیم برتر هر گروه مرحله مقدماتی مسابقات به مرحله یک چهارم نهایی و هشت تیم برتر مسابقات صعود می‌کنند و به همین دلیل، قرار گرفتن در میان 2 تیم برتر گروه بسیار حیاتی است.

پس از اینکه تیم ملی والیبال جوانان ایران به مقام قهرمانی جهان رسید و پیش از برگزاری مرحله نخست مسابقات انتخابی المپیک، این موضوع در جامعه والیبال مطرح شد که ایران با همان تیم جوانان یا کمک گرفتن از چند بازیکن دیگر که از تیم ملی بزرگسالان بیرون مانده‌اند در قهرمانی آسیا شرکت کند. ولی وقتی موضوع گروه‌بندی مشخص شد، بهروز عطایی سرمربی تیم ملی جوانان برای پذیرش این کار دچار تردید شد. در نهایت هم وقتی ایران در سنت‌پترزبورگ ناکام ماند، عطایی به طور قطعی پیشنهاد هدایت تیم ملی در قهرمانی آسیا را رد کرد.

GalleryPic 1024x679 - والیبال ایران از چه راهی به المپیک می‌رود؟
ه کولاکوویچ پیشنهاد شده بود که تیم ملی را با ترکیبی از بازیکنان ذخیره، نفرات برتر تیم ملی جوانان و چند بازیکن بزرگسال که از تیم‌های ملی بیرون مانده‌اند اما شایستگی بالایی دارند به مسابقات قهرمانی آسیا ببرد

پیشنهاد دیگر به ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی بزرگسالان داده شد. به کولاکوویچ پیشنهاد شده بود که تیم ملی را با ترکیبی از بازیکنان ذخیره، نفرات برتر تیم ملی جوانان و چند بازیکن بزرگسال که از تیم‌های ملی بیرون مانده‌اند اما شایستگی بالایی دارند به مسابقات قهرمانی آسیا ببرد. ولی کولاکوویچ هم که نگران بود شاید ایران نتواند با این ترکیب در گروه خودش در میان دو تیم برتر قرار بگیرد.

با این شرایط ممکن است که تیم ملی ایران با همان ترکیب اصلی که در لیگ ملت‌های والیبال و مسابقات انتخابی المپیک شرکت کرد، در رقابت‌های قهرمانی آسیا نیز به میدان برود. ولی مشکل اینجاست که این 14 بازیکن و به‌خصوص 7 بازیکن اصلی در چند ماه اخیر به صورت فشرده تمرین کرده‌اند و در 20 مسابقه رسمی نیز به میدان رفته‌اند. بازیکنان به‌شدت خسته هستند و برخی مصدومیت‌های قدیمی بازیکنان نیز عود کرده است. حتی وقتی پیش از مسابقات انتخابی المپیک، ایگور کولاکوویچ اردوی تدارکاتی و دو مسابقه دوستانه با بلغارستان را لغو کرد، امیر خوش‌خبر، سرپرست تیم ملی گفت که بازیکنان از این اتفاق بسیار خوشحال شدند زیرا از سفرهای طولانی خسته شده‌اند.

خود کولاکوویچ هم در آخرین مصاحبه خود قبل از اعزام تیم ملی به مسابقات انتخابی المپیک، از شرایط تیم راضی نبود و اعلام کرد که بازیکنان از نظر سطح آمادگی هماهنگ نیستند.

در صورتی که قرار باشد تیم ملی ایران با همان ترکیب اصلی به مسابقات قهرمانی آسیا برود، بازیکنان باید دست‌کم چند روز استراحت و ریکاوری کنند و سپس تمرینات جدی آغاز شود. درحالی‌که کمتر از یک ماه تا آغاز مسابقات قهرمانی آسیا باقی مانده است، هنوز مشخص نیست استراتژی و برنامه فدراسیون والیبال ایران برای این مسابقات چیست.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer