ورزشگاه‌ های فوتبال ایران آماده شروع لیگ برتر هستند؟ - رسانه مجازی نیلسو

ورزشگاه‌ های فوتبال ایران آماده شروع لیگ برتر هستند؟

سرانجام فدراسیون فوتبال به صورت رسمی اعلام کرد که لیگ برتر فوتبال 98 – 99 از 31 مرداد آغاز می‌شود. اگرچه هنوز برنامه هفته اول اعلام نشده است اما همه باشگاه‌های حاضر در فصل جدید لیگ برتر فوتبال ایران باید استادیوم ها و ورزشگاه‌ های خانگی خود را بر اساس استانداردهای موردنظر سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال آماده کنند.

ورزشگاه لیگ برتر

اگر لیگ برتر مانند سال‌های گذشته برگزار می‌شد، این فصل از مسابقات باید از اوایل مرداد آغاز می‌شد اما فدراسیون چند بار زمان آغاز رقابت‌ها را به تعویق انداخت تا شرایط موردنظرش در تمام ورزشگاه‌ ها فراهم شود. فدراسیون فوتبال از باشگاه‌های لیگ برتری خواسته بود سه موضوع را در استادیوم‌ های خانگی خود فراهم کنند. بلیت‌فروشی الکترونیک، شماره‌گذاری کردن صندلی‌ها و نصب دوربین مداربسته، سه شرطی بود که فدراسیون تاکید داشت تا زمان فراهم نشدن آنها، لیگ برتر آغاز نخواهد ش.

بیشتر بخوانید:

سرانجام حیدر بهاروند، رئیس سازمان لیگ فدراسیون فوتبال روز سه‌شنبه اعلام کرد: «در آخرین جلسه‌ای که در فدراسیون  فوتبال و با حضور مهدی تاج رئیس فدراسیون برگزار کردیم، وضعیت ورزشگاه‌های حاضر در لیگ برتر مورد بررسی نهایی قرار گرفت و در نهایت تصمیم بر این شد که  نوزدهمین دوره لیگ برتر (جام خلیج فارس) فصل ۹۹ – ۹۸ از روز ۳۱ مرداد آغاز شود. هفته نخست مسابقات در روزهای ۳۱ مراد و اول شهریور برگزار خواهد شد.»

البته این حرف بهاروند به این معنی نیست که باشگاه‌های لیگ برتری دیگر نیازی به فراهم کردن زمینه‌های لازم برای استانداردسازی ورزشگاه‌های خود ندارند. رئیس سازمان لیگ در این زمینه گفت: «برخی از باشگاه‌هایی که ورزشگاه‌هایشان هنوز آمادگی برگزاری مسابقات را ندارد و الزامات ایمنی و امنیتی موردنظر در آنها به‌طور کامل اجرایی نشده، مسابقات آنها در شهر یا استان بی طرف و بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود.»

فرصت زیادی تا آغاز فصل جدید لیگ برتر نمانده است و تیم‌هایی مثل گل‌گهر سیرجان و نساجی قائمشهر عملکرد خوبی در تجهیز ورزشگاه‌های خود داشته‌اند اما برخی باشگاه‌های دیگر، هنوز تا فراهم کردن شرایط لازم فاصله دارند.

استادیوم نقش جهان
استادیوم نقش جهان

با شرایط موجود و بر اساس بررسی سازمان لیگ، به نظر می‌رسد استادیوم تیم‌های فولاد خوزستان، نفت مسجدسلیمان، پارس جنوبی جم، سایپا و صنعت نفت هنوز آماده نیست و به احتمال زیاد میزبانی در هفته‌های ابتدایی لیگ را از دست خواهند داد.

معروف‌ترین، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ورزشگاه ایران،‌ استادیوم آزادی است که دو باشگاه بزرگ و پرطرفدار فوتبال ایران یعنی استقلال و پرسپولیس باید بازی‌های خانگی خود را در این ورزشگاه برگزار کنند. در این ورزشگاه گیت‌های بیرونی و طبقه اول تکمیل شده و در حال حاضر فرآیند تکمیل گیت‌های طبقه دوم انجام می‌شود. این ورزشگاه در هفته اول میزبان بازی پرسپولیس با پارس جنوبی جم و در هفته دوم نیز میزبان بازی استقلال و فولاد خوزستان است. به نظر نمی‌رسد استادیوم آزادی مشکلی برای میزبانی در لیگ برتر داشته باشد.

ورزشگاه شهید بهشتی بوشهر استادیوم خانگی تیم تازه لیگ برتری شده شاهین شهرداری بوشهر است. در این ورزشگاه دوربین‌های مداربسته کار گذاشته شده و صندلی‌ها شماره‌گذاری شده است. گیت‌های ورزشگاه هم در حال نصب است تا در هفته اول میزبان بازی تیم‌های شاهین شهرداری بوشهر و سپاهان اصفهان باشد.

ورزشگاه امام رضای مشهد
ورزشگاه امام رضای مشهد

گل‌گهر سیرجان هم دیگر تیم تازه صعودکرده به لیگ برتر فوتبال ایران است که باید بازی‌های خانگی خود را در ورزشگاه امام علی (ع) برگزار کند. در این ورزشگاه، سکو، رختکن و بخش وی‌آی‌پی ساخته شده، گیت‌ها در حال نصب و شماره‌گذاری تمام شده است. این استادیوم در هفته اول میزبان بازی تیم گل‌‌گهر و نساجی مازندران است.

بنیاد دیزل تبریز ورزشگاه اختصاصی تیم فوتبال ماشین‌سازی تبریز است. در این ورزشگاه، کار راه‌اندازی دوربین‌ها انجام شده، شماره گذاری‌ها در حال انجام و گیت‌ها در حال نصب است. استادیوم بنیاد دیزل تبریز در هفته اول لیگ برتر مسابقه تیم‌های ماشین سازی تبریز و استقلال تهران را میزبانی می‌کند.

تیم قدیمی ذوب آهن اصفهان باید مسابقات خود را در ورزشگاه فولادشهر برگزار کند. قسمتی از ورزشگاه فولادشهر که سکو نداشت سکوگذاری شده است. این ورزشگاه گیت ندارد و مسئولین باشگاه در حال تلاش هستند تا گیت‌ها را هم نصب کنند. این ورزشگاه در هفته اول میزبان سایپاست ولی با شرایط موجود، اگر گیت‌ها آماده نشود آن وقت ذوب باید در ورزشگاه دیگری از سایپا میزبانی کند.

استادیوم شهدای فولاد اهواز
استادیوم شهدای فولاد اهواز

ورزشگاه شهید بهنام محمدی استادیوم خانگی تیم نفت مسجدسلیمان هم وضعیتی تقریباً مشابه ورزشگاه فولادشهر اصفهان دارد. تیم نفت مسجدسلیمان با توجه به آماده نبودن ورزشگاه خود، باید در هفته اول در زمین دیگری به مصاف تراکتور تبریز برود.

ورزشگاه شهدای فولاد اهواز یا فولاد آره‌نا در فصل گذشته افتتاح شد تا میزبان مسابقات تیم فوتبال فولاد خوزستان باشد. در حال حاضر فقط باید گیت‌های ورودی این استادیوم درست شود. شماره‌گذاری صندلی‌ها انجام شده و دوربین‌ها هم نصب شده است اما بعید به نظر می‌رسد که کار نصب گیت‌ها تا هفته اول به اتمام برسد. فولاد در نخستین هفته لیگ برتر باید در خانه خود به مصاف تیم صنعت نفت آبادان برود و با شرایط موجود احتمالاً این دو تیم خوزستانی در ورزشگاه دیگری به مصاف هم بروند.

ورزشگاه خانگی تیم تراکتور تبریز، استادیوم یادگار امام (ره) است. در این ورزشگاه دوربین‌های مداربسته نصب شده و صندلی‌ها در حال نصب و شماره‌گذاری هستند. گیت‌های این ورزشگاه هم در حال آماده‌سازی است و گفته می‌شود به هفته دوم لیگ برتر می‌رسد. تراکتور که در هفته اول باید در خارج از خانه به میدان برود، در هفته دوم لیگ برتر می‌تواند در ورزشگاه یادگار امام از پرسپولیس میزبانی کند.

در ورزشگاه تختی جم هنوز اوضاع خوب نیست. در این ورزشگاه که استادیوم خانگی تیم پارس جنوبی جم است، در حال نصب صندلی‌ها هستند اما بعید به نظر می‌رسد که این ورزشگاه به هفته دوم لیگ برتر هم برسد چون هنوز گیت‌ها آماده نیست. پارس جم در هفته اول خارج از خانه بازی دارد و در هفته دوم میزبان تیم ذوب آهن است.

ورزشگاه نقش جهان اصفهان که روند ساخت آن سال‌ها طول کشید، استادیوم خانگی تیم فوتبال سپاهان اصفهان است. این استادیوم صندلی‌گذاری شده و کار شماره‌گذاری صندلی‌ها و نصب دوربین‌های مداربسته هم انجام شده است اما هنوز گیت‌ها آماده نیستند. ولی خوش‌شانسی سپاهان این است که در هفته اول در خانه خود بازی ندارد و مسئولین باشگاه باید استادیوم خانگی را برای هفته دوم آماده کنند که سپاهان از ماشین‌سازی تبریز پذیرایی می‌کند.

ورزشگاه شهید وطنی شهر قائمشهر استادیوم خانگی تیم نساجی مازندران است. در این ورزشگاه صندلی‌گذاری و شماره‌گذاری صندلی‌ها شده است. وطنی برای هفته دوم لیگ برتر آماده خواهد بود و می‌تواند میزبان بازی تیم‌های نساجی و پیکان تهران باشد.

استادیوم شهید وطنی قائم‌شهر
استادیوم شهید وطنی قائم‌شهر

ورزشگاه جدید و مدرن امام رضا (ع) مشهد به عنوان ورزشگاه خانگی تیم شهر خودرو معرفی شده است اما با وجود اینکه زمان زیادی از افتتاح این ورزشگاه نمی‌گذرد، شرایط آن برای میزبانی مسابقات لیگ برتر فراهم نیست. گیت‌های این ورزشگاه هنوز آماده نیست و بعید است به چند هفته ابتدایی لیگ برتر هم برسد. شهر خودرو در هفته اول میهمان است اما باید در هفته دوم از شاهین بوشهر میزبانی کند.

دو استادیوم شهید دستگردی تهران و تختی آبادان که تیم‌های سایپا و صنعت نفت باید در آن میزبانی کنند نیز آماده نیستند و  بعید است به هفته دوم که این تیم‌ها بازی خانگی دارند، برسند. سایپا در هفته دوم میزبان گل‌گهر سیرجان است و نفت آبادان نیز باید از نفت مسجدسلیمان میزبانی کند.

در این شرایط سه بازی هفته اول تیم‌های نفت مسجدسلیمان با تراکتور تبریز، ذوب‌آهن اصفهان با سایپای تهران و فولاد خوزستان با صنعت نفت آبادان باید در زمین دیگری برگزار شود. هنوز مشخص نیست کدام ورزشگاه برای این کار در نظر گرفته می‌شود زیرا بقیه ورزشگاه‌های استاندارد کشور نیز در این هفته میزبان مسابقات دیگری خواهند بود. البته بر اساس گفته‌های حیدر بهاروند، رئیس سازمان لیگ فدراسیون فوتبال، شاید مسئولین راه دیگری را برای گذر کردن از مشکل انتخاب کنند و مسابقات تیم‌هایی که هنوز نتوانسته‌اند ورزشگاه خود را آماده کنند، بدون تماشاگر برگزار شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer