ورزش ایران هنوز از دریای لندن طلا صید می‌کند - رسانه مجازی نیلسو

ورزش ایران هنوز از دریای لندن طلا صید می‌کند

هفت سال پس از پایان بازی‌های المپیک لندن، همچنان به تعداد مدال‌های طلای کاروان ایران در این مسابقات اضافه می‌شود.

  • توسط نیلوفر حامدی
01123310 - ورزش ایران هنوز از دریای لندن طلا صید می‌کند

بازی‌های المپیک 2012 لندن، بهترین روزهای تاریخ ورزش ایران بود. کاروان ایران در آن مسابقات با درخششی خیره‌کننده که هیچگاه در تاریخ سابقه نداشت، افتخارات زیادی به ارمغان آورد. اما با وجود اینکه سال‌ها از این مسابقات می‌گذرد، همچنان مدال‌های کاروان ایران بیشتر و بیشتر و رنگ مدال‌ها بهتر می‌شود.

بیشتر بخوانید:

در سال‌های گذشته، نتیجه آزمایش دوپینگ چند ورزشکار مدال‌آور رشته‌های وزنه‌برداری و کشتی مثبت اعلام شد و کسانی که صاحب مدال شده بودند، این مدال‌ها را از دست دادند. نتیجه این اتفاق این بود که کسانی که در رده‌های پایین‌تر قرار گرفته بودند به رتبه‌های بالاتر صعود کردند. از این رهگذر، ایران هم به چند مدال بیشتر رسید و البته رنگ بعضی مدال‌ها بهتر شد.

21508 orig 1 1024x670 - ورزش ایران هنوز از دریای لندن طلا صید می‌کند

 آخرین خبر درباره دوپینگ ورزشکاران مطرح، مثبت شدن تست دوپینگ آرتور تایمازوف، نابغه غول‌پیکر کشتی ازبکستان در دو المپیک 2008 پکن و 2012 لندن بود. تایمازوف در هر دو مسابقه به مدال طلا دست یافته بود. در لندن، نماینده ایران در دسته سنگین وزن کشتی آزاد کمیل قاسمی بود که در مرحله نیمه‌نهایی مقابل تایمازوف باخت و به دور شانس مجدد رفت و در نهایت هم به مدال برنز رسید. حالا پس از گذشته چند سال، هم برنده مدال طلا و هم صاحب مدال نقره وزن 120 کیلوگرم المپیک لندن دوپینگی شده‌اند.

علاوه بر تایمازوف که در آن مسابقات قهرمان شد، تست دوپینگ داوید موزماناشویلی از گرجستان هم که به مدال نقره رسیده بود مثبت درآمده است. با این شرایط در صورت پس گرفتن مدال‌های طلا و نقره از این دو کشتی‌گیر، قاسمی به مدال طلا خواهد رسید.

بدون شک خاطرات شیرین المپیک لندن از حافظه ورزش ایران پاک نمی‌شود. کاروان ایران در آن مسابقات چهار مدال طلا، پنج مدال نقره و سه مدال برنز گرفت و در رده هفدهم ایستاد تا هم از نظر تعداد و رنگ مدال و هم از نظر جایگاه در جدول رده‌بندی توزیع مدال‌ها، بهترین نتیجه تاریخ خود را بگیرد. ولی در این هفت سال رتبه ایران همواره رو به رشد بوده است. جدیت کمیته بین‌المللی المپیک در مبارزه با دوپینگ، مشکلات زیادی برای ورزش کشورهایی که دوپینگ سازمان‌یافته داشتند ایجاد کرد و در این زمینه روسیه بیشترین آسیب را دید ولی به سود کشورهایی مثل ایران شد.

در سال‌های پس از المپیک، کیانوش رستمی نخستین کسی بود که به مدال خوش‌رنگ‌تری رسید. کیانوش رستمی در دسته 85 کیلوگرم وزنه‌برداری صاحب مدال برنز شده بود اما پس از چند سال، وقتی دوپینگ نفر دوم مسابقات مثبت اعلام شد، رستمی یک پله بالا آمد و به مدال نقره رسید.

نفر دوم هم از رشته وزنه‌برداری بود. نواب نصیرشلال در دسته 105 کیلوگرم در رده دوم ایستاده بود. اما وقتی دوپینگ آلکسی تورختی، وزنه‌بردار اوکراینی که به مقام قهرمانی المپیک دست یافته بود، مثبت اعلام شد، نصیرشلال با یک پله صعود، به مدال طلا رسید و یک مدال خوش‌رنگ به کاروان ایران اضافه کرد.

505601 528 1024x682 - ورزش ایران هنوز از دریای لندن طلا صید می‌کند
سعید محمدپور

اما شگفت‌آورترین مدال به سعید محمدپور رسید. این وزنه‌بردار ایران مانند یک کیمیاگر، از رتبه پنجم المپیک به مدال طلا رسید؛ آن هم چند سال پس از المپیک لندن. محمدپور در دسته 94 کیلوگرم المپیک لندن به مقام پنجم رسیده بود، ولی پس از گذشت چند سال و با بررسی دوباره آزمایش دوپینگ وزنه‌برداران حاضر در مسابقات، مشخص شد که هر چهار نفر برتر این وزن دوپینگ کرده‌اند. به این ترتیب، ورزشکار ایران چهار پله بالا آمد و به مدال طلا رسید. نکته جالب هم در آن مسابقات این بود که ایلین ایلیا از قزاقستان، در دوضرب و مجموع این دسته رکورد المپیک و جهان را شکست و قهرمان شد، ولی حالا هم مدال خود را پس داده و هم نام او از لیست رکوردها خط خورده است.

آخرین نفر هم در این فهرست مدال کمیل قاسمی بود که از برنز به طلا تبدیل شد. آرتور تایمازوف سال‌ها در دسته سنگین وزن کشتی آزاد بی‌رقیب بود و ورزشکاران ایرانی هم همیشه مقابل او شکست می‌خوردند. اما حالا که او از دنیای کشتی خداحافظی کرده و به کشور مادری خود روسیه بازگشته و به حرفه سیاست روی آورده است، مشخص شد که این کشتی‌گیر غول‌پیکر سال‌ها دوپینگ می‌کرده است که مهم‌ترین آن‌ها در دو سال برگزاری المپیک پکن و لندن بود.

در صورتی که مدال طلای المپیک لندن به صورت رسمی به کمیل قاسمی اهدا شود، تعداد مدال‌های ایران در این دوره از مسابقات به 6 طلا، 6 نقره و 1 برنز می‌رسد که هم از نظر تعداد بیشتر از زمان پایان المپیک است و هم از نظر رنگ مدال‌ها، باکیفیت‌تر از آن زمان. در حال حاضر که هنوز به صورت رسمی این مدال طلا در جدول مسابقات محاسبه نشده است، ایران با 5 طلا، 6 نقره و 2 برنز در رده پانزدهم جدول رده‌بندی قرار دارد. با محاسبه شدن طلای قاسمی، ایران دو پله دیگر هم صعود می‌کند و به رده خیره‌کننده سیزدهم المپیک خواهد رسید.

10335 orig 1 1024x682 - ورزش ایران هنوز از دریای لندن طلا صید می‌کند
بهداد سلیمی

اسامی مدال‌آوران ایران در بازی‌های المپیک 2012 لندن

مدال طلا

بهداد سلیمی در دسته مثبت 105 کیلوگرم وزنه‌برداری

حمید سوریان در وزن 55 کیلوگرم کشتی فرنگی

سعید محمدپور در دسته 94 کیلوگرم وزنه‌برداری

امید نوروزی در وزن 60 کیلوگرم کشتی فرنگی

قاسم رضایی در وزن 96 کیلوگرم کشتی فرنگی

کمیل قاسمی در وزن 120 کیلوگرم کشتی آزاد

مدال نقره

احسان حدادی در پرتاب دیسک دو و میدانی

محمد باقری معتمد در وزن منهی 68 کیلوگرم تکواندو

نواب نصیرشلال در دسته 105 کیلوگرم وزنه‌برداری

سجاد انوشیروانی در دسته مثبت 105 کیلوگرم وزنه‌برداری

صادق گودرزی در وزن 74 کیلوگرم کشتی آزاد

کیانوش رستمی در دسته 85 کیلوگرم وزنه‌برداری

مدال برنز

احسان لشگری در وزن 84 کیلوگرم کشتی آزاد

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer