وصل نکردن کارت بانکی به کارت سوخت به نفع چه کسانی است؟! - رسانه مجازی نیلسو

وصل نکردن کارت بانکی به کارت سوخت به نفع چه کسانی است؟!

۳۳۰ میلیارد تومان هزینه ندانم کاری

  • توسط شاهین فلسفی
4463c10b 127c 40d9 9860 14edb0a5bab2 - وصل نکردن کارت بانکی به کارت سوخت به نفع چه کسانی است؟!

در حالی که وزیر ارتباطات خبر از وصل شدن کارت بانکی به کارت سوخت به منظور صرفه جویی 330 میلیارد تومانی در هزینه‌ها می‌داد، اما دولت و وزارت نفت در چرخشی عجیب تصمیم به اجرای طرح صدور کارت سوختی گرفت که در دولت یازدهم ملغی شده بود.

بیشتر بخوانید:

دولت یازدهم پس از آنکه روی کار آمد، بسیاری از طرح‌های دولت قبل از خود را کنار گذاشت. کارت سوخت از جمله طرح‌های دولت دهم بود که توسط وزارت نفت دولت روحانی طرح بیهوده‌ای قلمداد شد، اما حالا این طرح دوباره قرار است به اجرا در بیاید.

بیژن زنگنه معتقد بود که کارت سوخت تاثیری در کنترل مصرف سوخت ندارد، به این ترتیب طرح مذکور که با میلیاردها تومان هزینه از جیب مردم در سال ۸۶ اجرا شده بود، در سال 94 عملا کنار گذاشته شد. اما در ادامه دولت دوازدهم با هدف کاهش قاچاق سوخت تصمیم به استفاده از کارت‌های سوخت گرفت تا از 22 مردادماه سوت بازگشت کارت‌سوخت دوباره به صدا دربیاید و استفاده از آن در کلان‌شهرهای کشور اجباری شود.

بوی سهمیه‌بندی بنزین می‌آید

حدود دو هفته از اجرای کارت هوشمند سوخت و بازگشت این طرح می‌گذرد و دست کارشناسان و رسانه‌ها برای ارزیابی این بازگشت کمی باز شده است. در این میان اگر چه دولتمردان و بعضی نمایندگان تاکید دارند بازگشت کارت‌سوخت تنها برای کنترل میزان مصرف و جلوگیری از قاچاق سوخت انجام شده است و برنامه‌ای برای سهمیه‌بندی یا افزایش نرخ بنزین وجود ندارد اما بسیاری بر این باورند چنین اقدامی می‌تواند مقدمه‌ای بر سهمیه‌بندی باشد.

کارت سوخت شخصی محدودیت ندارد

اما فارغ از اینها جدیدترین آمار حاکی از آن است که از ابتدای شهریور ماه میزان سوختگیری با کارت آزاد جایگاه‌ها در کل کشور کاهش‌ یافته که این امر به معنای افزایش استفاده از کارت‌سوخت شخصی بوده، یعنی بازگشت کارت سوخت به سیستم توزیع سوخت درحال انجام است. بر اساس اخبار از ابتدای شهریورماه میزان سوخت‌گیری با کارت آزاد جایگاه‌ها در کل کشور در هر بار سوخت‌گیری، از ۶۰ لیتر به ۳۰ لیتر کاهش یافت. با این وجود سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: افراد با کارت سوخت شخصی می‌توانند هر روز به دفعات و هر بار تا سقف ۶۰ لیتر سوختگیری انجام دهند.

فاطمه کاهی در پاسخ به اینکه آیا محدودیت سوخت گیری تا سقف ۳۰ لیتر با کارت جایگاه داران به کارت سوخت شخصی تسری خواهد یافت، گفت: خیر، افراد با کارت سوخت شخصی می توانند هر روز به دفعات اما در هربار ۶۰ لیتر سوختگیری انجام دهند.

فاطمه کاهی - وصل نکردن کارت بانکی به کارت سوخت به نفع چه کسانی است؟!
فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی

وی درباره علت ۶۰ لیتر بودن سقف سوخت گیری در هر بار نیز توضیح داد: این رقم  از میانگین ظرفیت سوختگیری خودروها بدست آمده است.

کاهی افزود: محدودیت ایجاد شده برای سوخت گیری مربوط به کارت سوخت جایگاه داران است چرا که هدف ما استفاده صد در صدی خودروها از کارت سوخت شخصی برای سوخت گیری است.

خطر سوء استفاده جایگاه‌داران

این در حالی است که  تحلیلگران بر این عقیده‌اند که جدا از منافعی که احیا کارت سوخت به همراه دارد، باید به این موضوع نیز توجه کرد که این اقدام ممکن است موجب سوءاستفاده برخی افراد نیز بشود. همچنان که طی تماس‌های تلفنی و گزارش‌های مردمی که اعلام شده است، در برخی از جایگاه‌ها متصدیان جایگاه در ازای کارت سوخت مبلغی را از مشتریان دریافت می‌کنند که بر اساس گفته‌های سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی این کار کاملا غیرقانونی بوده و هیچ جایگاهی حق دریافت هزینه جداگانه را از مشتریان ندارد.

وی با تاکید بر این مسئله که جایگاه‌ها نباید بابت کارت سوخت مبلغی دریافت کنند، اظهار کرد: مشتریان در صورت برخورد با این مسئله می‌توانند به منظور گزارش تخلف با شماره ۰۹۶۲۷ تماس حاصل کنند.

این مسئول افزود: اینکه باز هم کارت سوخت جایگاه‌داران با محدودیت بیشتر مواجه می‌شود و یا حتی شاهد حذف کارت جایگاه‌دار خواهیم بود یا خیر، هنوز در این باره تصمیم‌گیری نشده است.

یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر فاقد کارت سوخت

از سوی دیگر، اظهارات مسئولان وزارت نفت نشان می‌دهد علیرغم اجرای مقدماتی طرح سوختگیری با کارت سوخت، حدود یک میلیون و 600 هزار نفر از کسانی که تا کنون برای کارت سوخت المثنی ثبت‌نام کرده‌اند هنوز کارت خود را دریافت نکرده‌اند.

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه «حدود سه میلیون و 500 هزار نفر متقاضی صدور کارت سوخت المثنی تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند»، گفت: از این تعداد، تا امروز حدود یک میلیون و 900 هزار کارت سوخت المثنی صادر شده است و صدور بقیه نیز در دست اقدام است.

فاطمه کاهی افزود: در حال حاضر بیش از یک‌میلیون کارت سوختی که صادر شده و مربوط به خودروهای نوشماره و صدور کارت المثنی برای خودروهای کار کرده است، در باجه‌های پست معطل حضور مردم است.

وی خبر داد: متقاضیان کارت سوخت المثنی حتما به سایت epolice.ir مراجعه کنند و از وضعیت صدور کارت سوخت خود مطلع شوند.

چرا کارت هوشمند سوخت به کارت بانکی متصل نشد؟!

موضوع ثبت نام برای دریافت کارت سوخت در حالی مطرح می شود که موضوع اتصال کارت سوخت به کارت بانکی، آبان ماه سال گذشته توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد. محمدجواد آذری جهرمی آن زمان از تصمیم دولت برای اتصال کارت سوخت به کارت بانکی خبر داد و گفت: ۱۰ میلیون خودرو در کشور کارت سوخت ندارند که باید ۳۳۰ میلیارد تومان هزینه برای آن می‌شد، درحالی که با استفاده از ظرفیت دولت الکترونیکی و با هماهنگی بین دستگاهی و طرح اتصال به کارت بانکی این میزان صرفه‌جویی خواهد شد.

او همچنین درباره‌ی مزایای این طرح گفته بود: به‌جای این‌که مردم در صف بایستند تا در پلیس + ۱۰ ثبت‌نام کنند که بعد از یک هفته پستچی کارت سوخت صادر شده را بیاورد و هزینه‌ای را پرداخت کنند، با مراجعه به پورتال ملی پخش و پالایش با فشردن سه گزینه، کارت بانکی به کارت سوخت متصل می‌شود.

untitled - وصل نکردن کارت بانکی به کارت سوخت به نفع چه کسانی است؟!
۱۰ میلیون خودرو در کشور کارت سوخت ندارند که باید ۳۳۰ میلیارد تومان هزینه برای آن می‌شد، درحالی که با استفاده از ظرفیت دولت الکترونیکی و با هماهنگی بین دستگاهی و طرح اتصال به کارت بانکی این میزان صرفه‌جویی خواهد شد

حتی تا اردیبهشت ماه سال جاری نیز همچنان تصمیم به اتصال کارت سوخت و کارت بانکی بود تا جایی که زیبا اسماعیلی، سخنگوی پیشین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفته بود: اشخاصی که از نخستین فراخوان ثبت‌نام کارت سوخت تاکنون در سامانه دولت همراه ثبت‌نام و کارت بانکی به سامانه معرفی کرده‌اند، نیازی به دریافت کارت سوخت ندارند و کارت بانکی جایگزین کارت سوخت خواهد شد. اما در نهایت اواخر تیرماه در کمال تعجب اعلام شد کارت بانکی زمانی قابلیت اجرایی دارد که سهمیه‌بندی اعمال شود و در حال حاضر نیز برنامه‌ای برای سهمیه‌بندی بنزین وجود ندارد و به همین دلیل اتصال کارت بانکی به کارت سوخت اجرایی نمی‌شود. حذف و ورود کارت سوخت به پروسه سوخت هزینه بالایی را هم به دولت و هم به مردم تحمیل می کند که جا دارد اولا از مسئولان محترم و شخص ریاست جمهوری بپرسیم که چرا این فرایند و دور باطل اتفاق افتاده است و مهم تر اینکه چرا از طرح وزیر ارتباطات برای وصل کردن کارت بانکی به سوخت استقبال نشد؟ آیا منافع عده ای خاص در میان است؟! امیدواریم به زودی در این خصوص اطلاع رسانی شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer