وقتی تهویه موتور به خوبی کار نمی‌کند - رسانه مجازی نیلسو

وقتی تهویه موتور به خوبی کار نمی‌کند

  • توسط علیرضا داودی
تزیینی 1 - وقتی تهویه موتور به خوبی کار نمی‌کند

وقتی هوا رو به گرمی می‌رود، فشار مضاعفی است به پیشرانه وارد خواهد شد. وقتی هوا گرم است، نه تنها خنک شدن پیشرانه دیرتر اتفاق می‌افتد، بلکه چون تهویه خودرو و کولر نیز بیشتر استفاده می‌شوند، خواه نا خواه فشار کاری موتور نیز بیشتر از قبل می‌شود. در این زمان است که اگر موتور کاملا تنظیم و مرتب نباشد، این عیب کوچک سر باز می‌کند و دردسرهای بعدی شروع خواهد شد. در این جا به مرور عیب و علل خنک نشدن موتور از ناحیه سیستم خنک کاری می‌پردازیم و البته باید اذعان کرد که رفع عیب برخی از علت‌ها، کمی حرفه‌ای‌تر است و نیاز به ادوات و دانش آن دارد.

بیشتر بخوانید:

قدم اول؛ رادیاتور و واتر پمپ:

اولین کاری که در مورد یک خودرو که به صورت غیرمتعارف گرم می‌کند باید انجام داد، بررسی سیستم خنک کاری و سلامت آن است. پس ابتدا میزان آب خودرو را چک می‌کنیم و اگر سیستم خنک کاری به صورت مدار بسته است، حتما آن را در حالت سرد، هواگیری می‌کنیم ( سیستم‌های خنک‌کاری مثل خانواده پژو و دیگر خودروهای امروزی را که آب با فشار و دمای بالا در مسیرش در جریان است، سیستم مدار بسته می‌گویند). سلامت قسمت‌هایی مثل شیلنگ‌ها و اتصالات آن و درب رادیاتور یا منبع انبساط را بررسی می‌کنیم تا اگر آب از آن جا فرار می‌کند، جلو نشتی گرفته شود.

با کمک یک فرد حرفه‌ای تر می‌توان تشخیص داد  که عیب از واترپمپ، ترموستات و یا رادیاتور است. پس در گام اول به چرخش آب در رادیاتور می‌پردازیم. وقتی که موتور گرم می شود، سطح آب درون رادیاتور کم کم بالا می‌آید که علت آن افزایش حجم آب به خاطر گرم شدنش است. با رسیدن به دمای باز شدن ترموستات که در هر خودرو یک عدد معلوم است و روی ترموستات درج می شود، آب از موتور نیز به سیستم خنک‌سازی و رادیاتور وارد می‌شود تا دمای آب کاهش پیدا کند.

در برخی از خودروهای قدیمی‌تر که درب رادیاتور مستقیما به فضای داخل رادیاتور راه دارد، می‌توان چرخش آب رادیاتور را مشاهده کرد. اما اگر چرخش آب دیده نمی‌شود، می توان با رعایت احتیاط، لوله برگشتی آب موتور را لمس کرد. برای این کار باید بسیار مراقب برخورد دست با پروانه (در صورت وجود) باشیم. آب خروجی از رادیاتور به سمت موتور باید سرد تر از آب ورودی که از موتور می‌آید، باشد. مشکل دیگری که ممکن است برای رادیاتورهای با عمر بالاتر دیده شود، گرفتگی لوله‌های آن است که در صورت سلامت تمام بخش‌ها، بهتر است آن را به دست رادیاتور ساز داد تا در صورت امکان بسته به نوع رادیاتور، گرفتگی لوله های آن برطرف شود. هم چنین فراموش نکنیم که وجود ضد یخ در آب رادیاتور نیز کمک بسیاری به بالا رفتن نقطه جوش آب می‌کند.

1 25 - وقتی تهویه موتور به خوبی کار نمی‌کند
رادیاتور خراب و گرفته، اثر زیادی در گرم شدن خودرو دارد

قدم دوم؛ ترموستات:

ترموستات یک فنر گرمایی است که با رسیدن به دمای خاصی، مسیر آب درون موتور را به چرخه آب در رادیاتور پیوند می‌دهد. گاهی مواقع ترموستات خراب است که باعث می شود تا آب موتور به سیستم خنک‌کاری وارد نشود و موتور دائما گرم کند تا جایی که چراغ اخطار برای ما روشن شود.

برای تست ترموستات نیز باید تا رسیدن آب به دمای باز شدن ترموستات صبر کنیم. در این هنگام اگر به آب درون رادیاتور نگاه کنیم، متوجه پایین رفتن آن با باز شدن ترموستات می شویم. ضمن این که باز هم با همان روش لمس دست می توان متوجه شد که ترموستات درست عمل می کند یا خیر. چرا که بعد از باز شدن ترموستات، آب ورودی به رادیاتور باید گرم و داغ باشد و در غیر این صورت و خنکی بیش از انتظار رادیاتور باید متوجه خراب بودن این قطعه و بسته بودن مسیر چرخش آب شویم.

2 24 - وقتی تهویه موتور به خوبی کار نمی‌کند
ترموستات اگر عمل نکند، به راحتی منجر به بالا رفتن دمای آب و سوختن واشر سر سیلندر می شود

قدم سوم فن و پروانه خنک کن:

رادیاتور بدون وجود یک باد و جریان هوای سرد، قادر به خنک سازی آب نیست. به همین خاطر یک پروانه و یا فن برقی برای رادیاتور قرار می دهند. در برخی از خودرو ها، این کار توسط یک فن برقی با رسیدن به یک دمای مشخص انجام می شود و در برخی دیگر از خودرو ها پروانه وظیفه دمیدن باد را دارد.

در همه خودرو های با فن برقی، با رسیدن آب به دمای مشخصی، این فن شروع به کار می‌کند و با بالاتر رفتن فشار کاری و دمای آب مثل زمان روشن بودن کولر، فن با شدت بالاتری کار خواهد کرد. پس باید کارکرد فنر نیز مورد قضاوت قرار بگیرد.

خراب بودن فن می تواند از خرابی فشنگی و سنسور آن باشد که دستور روشن شدن فن را نمی‌دهد و یا دیر صادر می‌کند. در خودروهایی که دارای پروانه تسمه‌ای هستند، شل بودن تسمه و یا شکستن پره‌های پروانه منجر به گرم شدن آب خواهد شد. ضمن این که در موتورهایی که دارای کلاچ پروانه هستند، خراب بودن کلاچ پروانه نیز نیز می‌تواند باعث کارکرد نادرست پروانه و گرم شدن آب شود.

ضمنا بد نیست بدانیم در این نمونه، خراب شدن ترموستات و باز نشدن آن نیز منجر به عمل نکردن کلاچ خواهد شد، چرا که کلاچ پروانه با گرمای رادیاتور فعال می شود.

3 22 - وقتی تهویه موتور به خوبی کار نمی‌کند
کلاچ پروانه برای جلوگیری از کارکردن بیهوده پروانه که منجر به ایجاد سر و صدا و گرفتن نیروی موتور می شود، طراحی و ساخته شده‌اند
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer